Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cartela cu net pentru laptop si tableta de la vodafone

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
generatietraca

generatietraca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.05.2012
BUNA ziua dragilor ...

Am o problema pentru care raspuns si intelegere nu prea am gasit de la reprezentantul vodafone ....

Avem in linkul urmator optiuni de internet pe cartela pentru laptop si tableta https://www.vodafone.../index.htm#tab-

Vreau sa i-au o cartela de date de la ei ..sa activezi optiunea de 10 euro de aproximativ 100 de gb si sa o bag intr-un router decodat luat de pe e mag acesta https://www.emag.ro/...rch-Action=view

ei zic ca obligatoriu routerul sa fie de la ei ...la alt reprezentant vodafone mi s-a spus ca optiunea de 100 giga cu 10 euro pentru 28 de zile nici nu exista ....vreau sa stiu daca functioneaza aceasta imperechere intre routerul de la e mag si cartela preplatita de date de la vodafone ..multumesc anticipat

Edited by generatietraca, 31 January 2019 - 02:48.


#2
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013
Routerul pare sa fie compatibil cu benzile folosite de vodafone https://www.tp-link....#specifications
Vezi si aici: https://en.wikipedia...equency_summary

Nu stiu daca e cea mai buna optiune acest router, insa l-as cumpara de la Evomag sau PC Garage, nu "vandut de Melarox" https://www.price.ro...d=1357714&asc=1

#3
generatietraca

generatietraca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.05.2012
Mda ,multumesc pentru raspuns ...deci pana la urma routerul nu ar trebui sa aiba probleme in a functiona cu o cartela preplatita de date de la vodafone din ce-mi spui .....sigur ca acest router nu e chiar cea mai buna solutie sunt si solutii pe banda de 5 gigahertzi insa la pret exact dublu,,,undeva  la 8 milioane ...sunt solutii de la tp link mai scumpe ,de la d link care e varza la 5 milioane ,celebrele huawey venite fara antene externe si routerele cu slot de cartela de la asus ...nu ramane decat de vazut daca va functiona ...daca e voi veni cu detalii ...ideea celor de la vodafone este sa te oblige sa le iei dispozitivele lor si daca le spui ca ai router ce nuu e luat de la ei incep sa o faca pe nebunii ca nu va functiona ....altul ca sa-mi ofere abonament si sa-mi spuna mie ca nici nu exista oferta prezentata de mine in ofertele lor ...magari din punctul asta de vedere de la cap la coada ...sa te determine si sa te prosteasca sa le iei dispozitivele lor cu abonamente ....lucru care m-a derutat pentru ca in teorie o astfel de imprechere ar trebui sa mearga ...vedem si in practica daca va merge ....cat despre faptul ca routerul acesta nu e o solutie buna ...cu siguranta ma astept de la el sa scoata viteze mai bune decat d linkul  dwr 921 care pana nu demult acum vre-o 2 ani de zile se vindea la liber de catre magazine la 9 milioane de lei ..acum a dat inapoi la 5 milioane dar tot o gioarsa de dispozitiv este in opinia mea ...vedem....Posted Image

Edited by generatietraca, 31 January 2019 - 03:44.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca vrei un router performant cu suport pentru 4G, iti recomand Huawei B525.

Edited by MembruAnonim, 31 January 2019 - 07:25.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
ia de 5E, pentru ca dupa alimentare iti mai vin niste bonusuri pe care nu poti sa le consumi (desigur, la un trafic normal, chiar si de pe laptop) intr-o luna ..
folosesc o cartela pe un modem 3g de la cosmote (mf 60 decodat desigur) cu care fac hotspot pentru tableta si pe usb pentru laptop ..

Edited by r_murphy, 31 January 2019 - 08:13.


#6
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018

 generatietraca, on 31 ianuarie 2019 - 02:46, said:

Vreau sa i-au o cartela de date de la ei ..sa activezi optiunea de 10 euro de aproximativ 100 de gb si sa o bag intr-un router
De ce sa dai 10 euro pe 100 GB cand poti avea nelimitat cu 0 euro?
Vezi detalii pe acest topic.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Consultantul doar vinde produsele firmei la care este angajat. Poti lua o cartela si sa acativezi o extraoptiune de date pe ea. Routerul trebuie sa fie compatibil cu frecventele celor de la Vodafone (deci, poti sa-l iei si pe cel mai ieftin).

#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 generatietraca, on 31 ianuarie 2019 - 02:46, said:

BUNA ziua dragilor ...

...
Vreau sa i-au o cartela de date de la ei ..sa activezi optiunea de 10 euro de aproximativ 100 de gb si sa o bag intr-un router decodat luat de pe e mag acesta https://www.emag.ro/...rch-Action=view

...
Tp-linku' de la emag e foarte tare; comentariu "achizitie verificată": NU merită - Produs nu foarte bun calitativ dar foarte rezistent fizic. L-am cumparat.. Pentru a fi folosit cu o cartela de Orange si numai probleme am cu el. Se deconecteaza din senin si de la Orange si orice laptop folosim dupa ceva vreme il deconecteaza asa din senin. Este rezistent fizic deoarece de mai multe ori de nervi am dat cu el de pamant si inca merge. Nu recomand.. Scump si prost.
Posted Image

#9
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Nici eu nu recomand nimic de la "Țepe Link"!

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nu vorbesc despre optiuni, pentru ca nu le cunosc oferta prea bine.

dar sa nu te puna dracu' sa iti iei panarama aia de MR6400, impropriu
denumita "router", ca o sa dai cu el de toti peretii. mai bine ia-ti ceva de
la Huawei, ca se gasesc destule la liber sau de la ZTE, ai link mai jos.
eu il folosesc de un an si n-am de comentat la adresa lui...bagat in priza
si ura si la gara.

https://www.emag.ro/...v/pd/DBB1LNBBM/

#11
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Îți iei un router ASUS AC58U și un stick 4G Vodafone și ieși mai ieftin.Folosesc eu și netul merge foarte bine prin wi-fi.

#12
generatietraca

generatietraca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.05.2012
Ok va multumesc tuturor pentru toate sugestiile ..voi tine cont de ele ..un gand bun si sa ne reauzim cu bine .Posted Image

#13
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

 generatietraca, on 31 ianuarie 2019 - 02:46, said:

BUNA ziua dragilor ...

Am o problema pentru care raspuns si intelegere nu prea am gasit de la reprezentantul vodafone ....

Avem in linkul urmator optiuni de internet pe cartela pentru laptop si tableta https://www.vodafone.../index.htm#tab-

Vreau sa i-au o cartela de date de la ei ..sa activezi optiunea de 10 euro de aproximativ 100 de gb si sa o bag intr-un router decodat luat de pe e mag acesta https://www.emag.ro/...rch-Action=view

ei zic ca obligatoriu routerul sa fie de la ei ...la alt reprezentant vodafone mi s-a spus ca optiunea de 100 giga cu 10 euro pentru 28 de zile nici nu exista ....vreau sa stiu daca functioneaza aceasta imperechere intre routerul de la e mag si cartela preplatita de date de la vodafone ..multumesc anticipat

Salut, atat timp cat routerul cunoaste frecventele oficiale 3G si 4G este in regula, nu este obligatoriu un router dedicat de la Vodafone. Poti lua si TP-link si D-Link etc. Cand vei introduce cartela in router trebuie sa creezi profil nou. La cartele de net : nume poti scrie orice, APN este foarte important care este internet.vodafone.ro , utilizator ( internet.vodafone.ro) si parola vodafone dar doar daca iti cere. Poti baga si o cartela de voce in router. acolo ai serverul APN live.vodafone.com cu utilizator live si parola vodafone.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate