Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Alegere sistem audio nou stereo de buget pentru sufragerie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostFloriN_83, on 05 februarie 2019 - 10:28, said:

Mi s-a parut ca sunt modele foarte vechi, dar daca ma uit mai bine nu e chiar asa.
Credeam ca poate fac cei de acolo ceva invarteli...
Mersi ca m-ai lamurit...

#38
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Încearcă să asculți combinația asta...
Nu e chiar HIFI, dar se încadrează în buget... și e totul nou... (receiverul e resigilat)
https://www.avstore....le-diamond-225/
https://www.avstore....esigilat-negru/

Edited by eddy_teer, 05 February 2019 - 15:58.


#39
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Multumesc de recomandare. E mai ok decat Monitor Audio Bronze 2 + NAD ? Si inca ceva, care ar suna mai ok (soundstage, stereozitate,etc) in midfield/farfield dintre Monitor Audio Bronze 2 si Wharfedale 225, mai placut intr-un cuvant de la distanta(2-3 metri)? Stiu ca tine de urechea fiecaruia, dar ma intereseaza si tonal care ar fi mai "de referinta" setup pentru muzica, indiferent ca place sau nu?

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Stage-ul e dat de sursa audio si de amplificator. Mai putin de boxe . La boxe sa obtii un stage corespunzator trebuie sa ai grija de pozitionarea lor ,pozitia de ascultare ,camera de auditii ,chestii din astea. Nu boxele in sine dau soundstage-ul.

#41
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postandreyi, on 06 februarie 2019 - 08:24, said:

Multumesc de recomandare. E mai ok decat Monitor Audio Bronze 2 + NAD ? Si inca ceva, care ar suna mai ok (soundstage, stereozitate,etc) in midfield/farfield dintre Monitor Audio Bronze 2 si Wharfedale 225, mai placut intr-un cuvant de la distanta(2-3 metri)? Stiu ca tine de urechea fiecaruia, dar ma intereseaza si tonal care ar fi mai "de referinta" setup pentru muzica, indiferent ca place sau nu?
Din cele doua combinatii rezulta sunete diferite , e in functie de preferinte . La nivelul asta de pret nu putem spune ca unul e mai bun ca celalalt , ideal  ar fi sa asculti cele 2 combinatii. Nad are dinamica mai buna , joase mai prezente , Yamaha are mai mult detaliu , e mai liniar.

#42
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postandreyi, on 06 februarie 2019 - 08:24, said:

Multumesc de recomandare. E mai ok decat Monitor Audio Bronze 2 + NAD ? Si inca ceva, care ar suna mai ok (soundstage, stereozitate,etc) in midfield/farfield dintre Monitor Audio Bronze 2 si Wharfedale 225, mai placut intr-un cuvant de la distanta(2-3 metri)? Stiu ca tine de urechea fiecaruia, dar ma intereseaza si tonal care ar fi mai "de referinta" setup pentru muzica, indiferent ca place sau nu?

Mie îmi place mai mult Nad + Monitor Audio Bronze 2, e un sunet mai cărnos, mai bogat și mai cald, cu un bas mai rotund și mai frumos...
Yamaha + Warfedale are un sunet mai deschis, mai spațial, dar basul e plat și mai slab, și mie nu-mi place, e clar ca sunet sub Nad + Monitor Audio Bronze 2,dar la bugetul tău nu prea ai de ales.
Cum am mai spus odată aici, ”vocea” Nad-ului îmi amintește cumva de piesa cântăreței Adelle, ”Rolling in the Deep”.
Iar Yamaha de piesa INNEI, ”Heaven”...
Oricum, nu contează ce mi se pare mie, încearcă să asculți, și după aceea cumpără.

Edited by eddy_teer, 06 February 2019 - 12:49.


#43
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postandreyi, on 06 februarie 2019 - 08:24, said:

Multumesc de recomandare. E mai ok decat Monitor Audio Bronze 2 + NAD ? Si inca ceva, care ar suna mai ok (soundstage, stereozitate,etc) in midfield/farfield dintre Monitor Audio Bronze 2 si Wharfedale 225, mai placut intr-un cuvant de la distanta(2-3 metri)? Stiu ca tine de urechea fiecaruia, dar ma intereseaza si tonal care ar fi mai "de referinta" setup pentru muzica, indiferent ca place sau nu?

Zilele astea chiar am testat mai mult Wharfedale Diamond 11.2, dar și Diamond 225 și am ajuns la următoarea concluzie: Deși sunt ușor de integrat în spațiu, adică poți să le așezi fără probleme destul de aproape de peretele din spate, sunt mai pretențioase la "pe ce le așezi", și am o bănuială că are de-a face cu portul bass reflex care radiază în jos. Dacă sunt așezate pe mobilă, sau chiar pe un stand confecționat din lemn, acesta va cânta odată cu boxa ( evident, asta se intamplă cu orice boxă, dar nu în aceeași măsură ).

Deci, recomand posesorilor de Wharfedale Diamond 11.2 / 225 să ia serios în calcul și niște material pentru izolare. Pentru mine cel mai bine a mers împreună cu piciorușele de cauciuc venite la pachet + marmură + mochetă, puse de la boxă exact în ordinea asta ( vezi poza ), rezultatul a fost foarte bun.

În ceea ce privește amplificarea, din ce am încercat eu până acum, fac pereche foarte bună cu Cambridge Audio Topaz SR20 și Yamaha A-S500.

Succes!

Attached File  DSC_35112.jpg   645.85K   71 downloads

#44
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
De la ce distanta fata de boxe ascultati voi muzica (zic de 11.2, 225, Bronze 2, etc)? Si cam la ce distanta suna cel mai bine(soundstage, bass, etc)

#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sweet-spot-ul ,la sistemele HI-FI e foarte variabil si tine de multi factori. In primul rand dimensiunea ,geometria si acustica incaperii. Apoi distanta dintre boxe. Amplificarea ,sursa audio.
La monitoarele de studio nearfield lucrurile sunt mult mai simple.

#46
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Boxe cu un sweet-spot mai larg sunt cele de la KEF, care merg bine și pe NAD, dar la bugetul de care discutăm aici...

#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sweet spot-ul ,dupa cum spune si denumirea e un punct. Nu poate fi larg. Exista boxe cu dispersie mai larga ,e adevarat ,si cele de la Klipsch poseda asa ceva.

#48
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Așa, că bine zici, cu dispersia mai largă... dar asta înseamnă și că ”punctul” sau sweet-spot-ul este mai ”puțin exact” decât în cazul boxelor cu o dispersie ”laser, frate”...

Edited by eddy_teer, 08 February 2019 - 12:04.


#49
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postandreyi, on 08 februarie 2019 - 08:17, said:

De la ce distanta fata de boxe ascultati voi muzica (zic de 11.2, 225, Bronze 2, etc)? Si cam la ce distanta suna cel mai bine(soundstage, bass, etc)

Sunt niște reguli de bază cu care trebuie să începi, de exemplu:

- tweeterul trebuie să fie aproxiamtiv la înălțimea urechii în poziția de ascultare.
- între boxe și ascultător este bine să formăm un triunghi isoscel ascuțitunghic cu vârful în punctul de audiție.
- în funcție de modelul de boxe ales, așezi boxele paralel una față de cealaltă, sau le orientezi spre punctul de audiție, sau chiar în spatele acestuia ( găsești recomandarea producătorului în manual )
- nu lipești boxele de pereți/ colțurile camerei
- și, cum am spus și mai sus, le ''decuplezi'' de suprafața pe care le așezi.

După care începi cu reglaje fine și vezi ce merge mai bine pentru tine.

Legat de alegerea boxelor/ amplificatorului, eu îți recomand să faci un efort și să ajungi în showroom. Personal m-aș uită și la cele resigilate... Posted Image   https://www.avstore.ro/resigilate/

Succes!

Edited by alexx20alexx, 09 February 2019 - 10:28.


#50
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Mersi de sfaturi. Momentan pe sistemul actual(AV32.1, chiar daca nu e profi), satelitii sunt pe stative(niste ieftinaturi) si "decuplati" cu niste pad-uri home-made, tweeterele sunt la nivelul urechii, si exista aproximativ acel triunghi isoscel. Insa cea mai mare problema e ca satelitii au mobila in spatele lor, iar subwooferul e inghesuit undeva intre mobila si perete(evident in colt). Am inteles ca e nasol sunetul cu mobila in spatele boxelor, de-asta tind spre niste boxe cu bass-reflex in fata. Si inca ceva, sistemul audio are o tendinta near-field, suna clar mai misto sound-stage-ul de la 1 metru jumate fata de ele, dar ce vreau sa iau vreau sa indepartez la 2-3 metri de mine.

#51
rkn_alex

rkn_alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.02.2016
Poate cineva să îmi recomande niste boxe până în 1000 lei? Am văzut niste boxe de raft dar sunt nedumerit daca sunt sau nu amplificate in general?

https://www.aoy.ro/b...sch-r-15m.html. Acesta de exemplu...

#52
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Postrkn_alex, on 11 februarie 2019 - 21:54, said:

Poate cineva să îmi recomande niste boxe până în 1000 lei? Am văzut niste boxe de raft dar sunt nedumerit daca sunt sau nu amplificate in general?

https://www.aoy.ro/b...sch-r-15m.html. Acesta de exemplu...
Ca sa primesti recomandari pentru niste boxe va trebui sa oferi mai multe detalii despre amplificator, camera, etc. Pe de alta parte, sunt destule topicuri in urma din care iti poti face o idee.
Cat despre boxele Klipsch Reference R-15M (daca despre ele e vorba - linkul tau nu e corect) sunt boxe pasive si le trebuie un amplificator.

#53
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Postrkn_alex, on 11 februarie 2019 - 21:54, said:

Poate cineva să îmi recomande niste boxe până în 1000 lei? Am văzut niste boxe de raft dar sunt nedumerit daca sunt sau nu amplificate in general?

https://www.aoy.ro/b...sch-r-15m.html. Acesta de exemplu...
Acele Klipsch nu sunt amplificate

#54
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Astea sunt:
https://www.sono.ro/...ny-pereche.html
S-au gasit la un moment dat si preturi mult mai mici

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate