Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Alegere sistem audio nou stereo de buget pentru sufragerie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Intr-un anumit buget sunt de preferat boxle de raft. Cu doua cai. Boxele de podea ,cu multe cai ,sunt mult mai greu de echilibrat acustic ,mai greu de construit. Boxele cu 3 cai ,bune cu adevarat ,costa destul de mult. Boxe de raft bune cu doua cai bune se gasec si la bugete accesibile.

#20
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Vad multe modele de NAD pe OLX la cateva sute de lei, sunt bune de ceva sau nu orice model e ok?

Spre exemplu, Amplificator NAD C316BEE sh la 550 lei pe OLX, e o afacere buna?

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E bun dar e de putere mica. Cauta macar C325/326BEE ,au si protectie anticlipping.

#22
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Multumesc de sfaturi, daca mai aveti si alte variante le puteti expune aici. Pentru boxe, cred ca totusi o sa incerc sa-mi fac timp sa ajung in Bucuresti pentru o auditie.

#23
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Ar fi cel mai bine

#24
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Am si eu o intrebare adiacenta topicului.
Pe vremuri adica acum 20 de ani aproximativ am auzit sunetul unui Pioneer era un sistem cu doua boxe am ramas impresionat de caliatea sunetului de atunci
nu tin minte sa mai fi detectat acea calitate a sunetului de aceeasi calitate.

Exista inca Pioneer in top sau....?!

Edited by iulian_1976, 30 January 2019 - 20:32.


#25
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
fiecare cu gusturile lui, DAR,  nici atunci si nici acum pioneer nu a fost in top. banii pe care ii dai pe echipament pioneer iti ofera alternative mult mai bune

#26
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Sau probabil acum 20 ani nu ai mai auzit un sistem decent iar acel Pioneer ti-a lasat o amprenta placuta

#27
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007
Pioneer mergeau bine pe batranele Unitra, mai merg si in combinatie cu unele modele de boxe englezesti.. Nu ecelau la rafinament dar in schimb erau amplificatoare ideale pentru petreceri.

#28
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005

View Postedigee, on 30 ianuarie 2019 - 11:04, said:

E bun dar e de putere mica. Cauta macar C325/326BEE ,au si protectie anticlipping.

Bronze 2 suna mai bright si se pupa bine cu Nad, iti ofera joase suficiente, un sunet echilibrat per ansamblu.

Am eu nad315 + Bronze 2.

De ce nu e suficient?

Edited by cccrys, 31 January 2019 - 10:01.


#29
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Wharfedale 220 sau 225 cum sunt fata de Monitor Audio Bronze 2, necesita amplif mai puternic, sunt mai pretentioase ca sensibilitate, sunet etc?

#30
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Postandreyi, on 01 februarie 2019 - 11:11, said:

Wharfedale 220 sau 225 cum sunt fata de Monitor Audio Bronze 2, necesita amplif mai puternic, sunt mai pretentioase ca sensibilitate, sunet etc?
Total opuse ca sound fata de MA, astea nu mai merg cu NAD.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Merg cu Yamaha. Chiar foarte bine


#32
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Cateva modele, si nu va mai stresez.

#33
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Postandreyi, on 01 februarie 2019 - 16:23, said:

Cateva modele, si nu va mai stresez.
Daca iti place un bass mai pronuntat ia Nad+MA . Daca vrei un sunet mai echilibrat Yamaha+Wharfedale.

#34
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Exista sansa sa achizitionez un set de boxe din cele discutate si sa le folosesc momentan pe post de "sateliti" la sistemul actual M-Audio AV32.1? Din ce vad, puterea ar fi de 2 x 20 W pe iesirea satelitilor, dar nu stiu impedanta. Sincer, sistemul actual nu se aude rau, dar mi-ar placea sa fie mai plin sunetul pe partea de mid bass si medii, ca inalte ar fi cat de cat. Si ma gandesc ca ar compensa si subwooferul cu niste bass. Banuiesc ca ar trebui niste boxe cu eficienta cat mai buna. Am testat acum ceva timp cu niste boxe Radiotehnika S30B in locul satelitilor actuali, sunau mai "cu medii" dar inaltele erau mai brute si stereoziatea nu mi-a placut.Ce am acum se aude ok dar mai de aproape, vreau ceva sa pot asculta mai mid-far field, si asta cred ca numai niste boxe mai mari ca dimensiuni o pot face.

P.S. Legat de eficienta, nu stiu ce sensibilitate au s30B dar se auzeau mai tare decat satelitii originali.

#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostFloriN_83, on 29 ianuarie 2019 - 18:32, said:


Sa stii ca eu am momentan un amp Technics din 79, il am de 10ani dar nu trec la volum de jumatate ca sa bag distorsiuni, chiar acum nu mai ajung nici la 3 din 10, pentru ca il folosesc la birou, nu am facut recap la el si nici nu voi face( nu merita la asta), ideea este ca daca nu dai volum mare(peste jumatate) nu se intampla nimic, cele de pe power-zone au nevoie de recap, dar primele recomandari sunt din 2006-2010, sunt mult mai bune decat cele mai ieftine amp-uri de pe piata.

NAD C356BEE  nu cred ca se compara cu un amp de 800ron, cu putin noroc poate il iei cu 1000ron
https://www.aoy.ro/a...ad-c356bee.html
De ce zici că cele de pe powerzone au nevoie de recap?

#36
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Mi s-a parut ca sunt modele foarte vechi, dar daca ma uit mai bine nu e chiar asa.

Edited by FloriN_83, 05 February 2019 - 10:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate