Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Alegere sistem audio nou stereo de buget pentru sufragerie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttomaso, on 15 martie 2019 - 21:29, said:

Nu este adevărat.
Parțial ar putea să existe astfel de situații doar în cazul unor amplificatoare proaste,  atunci când sunt prematur activate protecțiile de curent de către curenții de autoinducție generat de filtre (back EMF).

O boxă pe trei căi, ar putea avea o sarcină mai complexă față de una pe dpuă căi, DAR,  dacă amplificatorul este unul corect construit,  nu are cum să fie influențat în rău, bine, whatever.

Back EMF este generat de catre miscarea inversa a membranei de difuzor, practic in pauzele dintre semnale. As numi treaba asta relaxarea membranei, sau revenirea elastica la faza de repaos. Mecanismul este acelasi ca la un motor pe care-l invirti manual. Si mai simplu formulat, orice difuzor poate fi folosit si pe post de microfon. Nu neaparat cu rezultate notabile, dar suficient incit sa poata fi ilustrata capacitatea de a lucra pe post de generator. Problema apare la difuzoarele de joase. Masa mare , in concluzie inertie mare, dar atenuarea mecanica insuficienta este compensata de cea electrica
Filtrele nu produc Back EMF, ci fac altceva. Ele schimba putere reactiva cu sistemul. Altfel spus, ceea ce au luat din retea in faza de "push", dau inapoi in faza de "pull". Daca tranzistorul High Side poate sa livreze curentul, atunci ci cel Low Side trebuie sa fie capabil sa-l preia inapoi, altfel bubuie din prima, inainte sa intre productia in serie, adica in faza de testare.

Zic uneori audiofili ca boxele pe doua cai ar suna mai bine, deoarece mai simple fiind altereaza sunetul mai putin. Absolut fals! Ca este pe doua, sau pe trei cai nu conteaza. Important este doar daca la frecventele de separare nu apar dieferente prea mari, cocoasele alea din raspunsul in frecventa

Edited by vata_pa_batz, 15 March 2019 - 22:00.


#92
arch3r007

arch3r007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2009
Cred ca o sa ma indrept spre yamaha. Mi-ar fi placut sa aiba si mai multa conectivitate gen usb, bluetooth dar merge si asa.  Apropos, merge si alt adaptor bluetooth sau doar yba-11?

#93
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Merge orice adaptor.

#94
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postarch3r007, on 15 martie 2019 - 20:54, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Yamaha vroiam sa-l iau de pe ebay ca era la un pret destul de bun dar nu stiu daca il mai gasesc. Ma gandeam ca alta varianta la A-S501 ar fi Cambridge  Audio Topaz SR20. Cred ca e destul de bun. Legat de boxele Whaferdale: suna bine si la volum mai mic? Probabil nu voi putea sa le folosesc la un volum prea ridicat avand in vedere ca stau la bloc. Am citit pe forum pe aici cum ca ar fi mai bune boxele pe 2 cai deoareece sunt mai usor de controlat de amplif. E adevarat?

Ambele sunt foarte bune în zona aia de preț, amplificatoare destul de potente. Sunt oarecum similare ca sunet și se împăca foarte bine cu unele boxe Whaferdale ( cel puțin cu cele actuale din seria Diamond ) sau cu alte modele similare ca sunet, bineinteles. Eu personal l-aș alege pe cel cu prețul mai mic.

Edited by alexx20alexx, 16 March 2019 - 11:31.


#95
arch3r007

arch3r007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2009
Intr-adevar din ce vad Cambridge audio este mai ieftin si as putea investi eventual mai mult in boxe.  Intr-un comment mi-a fost recomantat Whaferdale Diamond 156. Dar nu sunt mai noi cele din seria 230, 330 si mai bune? Si sunt si mai ieftine

Edited by arch3r007, 16 March 2019 - 12:32.


#96
balasaionel

balasaionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.11.2008
Atentie la Cambridge Audio Topaz SR20 pt. ca la volum sub 20% nu are bas, sau aproape deloc.
Daca nu te deranjeaza vecinii, merita investitia.

#97
flightcrank

flightcrank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.01.2008

View Postalexx20alexx, on 16 martie 2019 - 11:29, said:

Ambele sunt foarte bune în zona aia de preț, amplificatoare destul de potente. Sunt oarecum similare ca sunet și se împăca foarte bine cu unele boxe Whaferdale ( cel puțin cu cele actuale din seria Diamond ) sau cu alte modele similare ca sunet, bineinteles. Eu personal l-aș alege pe cel cu prețul mai mic.

Tin sa te contrazic,nu sunt nici pe departe similare ca sunet.Am fost la avstore pentru o auditie ,eram curios de wharfedale 230 asta dupa ce ascultasem Indiana line.Imediat baietii de la avstore mi-au bagat pe gat topaz 20 ca e la promotie etc, dar  jale mare,pur si simplu am ramas stupefiat cat de prost(pt urechea mea neantrenata) se auzea combinatia asta,sunet plat,infundat,fara putere,.Dupa 5 minute i-am rugat sa-mi puna si as501 pe aceleasi boxe ,deja era alta mancare de peste ,sunet mai carnos,mai deschis ,pana si cei de acolo au recunoscut cu juma de gura ca este altceva  si imediat m-au expediat :))),probabil ca aveau ceva bonusuri pentru Topaz.In final am ramas cu Indiana si AS501,pentru mine este o combinatie buna ,dar cel mai bine ar fi sa te duci sa le asculti pe amandoua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate