Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Bisericile - ”locasuri” in Casa lui Dumnezeu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#55
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postlupini, on 18 februarie 2019 - 12:47, said:

Lumea e în vrăjmăşie cu Dumnezeu.
In Evanghelie spune ca Dumnezeu a impacat lumea cu sine
18. Si toate lucrurile acestea sunt de la Dumnezeu, care ne-a impacat cu El prin Isus Hristos si ne-a incredintat slujba impacarii;
19. ca adica, Dumnezeu era in Hristos, impacand lumea cu Sine, netinandu-le in socoteala pacatele lor, si ne-a incredintat noua propovaduirea acestei impacari.

Dar tu poti propaga erezii pentru fazani.

#56
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlupini, on 18 februarie 2019 - 12:47, said:

Biserica Popilor şi-a pus întrebări, şi neluând seama la versete, adică la Cuvântul lui Dumnezeu, a ajuns în şanţ, în sensul că dintr-o închinare la Unul Dumnezeu Trinitate, a ajuns politeistă, să se închine la tot felul de sfinţi şi sfinte, la cadavre, la picturi, la sculpturi...adică exact ceea ce Dumnezeu ne spune: "Să nu faceţi !"
O acuzație lipsită de substanță, care dovedește că ori habar nu ai ce reprezintă cultul icoanelor, al sfinților și al moaștelor, ori dovedești rea-voință în a înțelege acestea.

View PostDorel666, on 18 februarie 2019 - 14:55, said:

...
NU.
https://www.crestino...dec-144804.html

Edited by mario_bril, 18 February 2019 - 20:57.


#57
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 18 februarie 2019 - 20:56, said:


Faci apel la autoritatea textului la care m-ai trimis, ca sa ma convingi ca ai avea dreptate?

#58
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 19 februarie 2019 - 12:16, said:

Faci apel la autoritatea textului la care m-ai trimis, ca sa ma convingi ca ai avea dreptate?
Ai priceput ceva de acolo, sau nu? După cum ai răspuns, bănuiesc că nu.

#59
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 19 februarie 2019 - 12:21, said:

Ai priceput ceva de acolo, sau nu? După cum ai răspuns, bănuiesc că nu.

Eu am priceput, dumneata n-ai priceput. Si ca sa vezi ce  n-ai priceput, reproduc o fraza din articol:

Si aceasta preotie nu mai este rezervata - ca mai inainte - doar levitilor, ci tuturor, pentru ca tot poporul crestin - prin Botez si Mirungere, este ,,uns" si deci primeste ,,preotia duhovniceasca" sau ,,imparateasca".”

Dupa cum vezi, articolul spune ce am spus si eu: ca preotia a fost extinsa si la alte neamuri, nu ca a fost luata de la leviti!

#60
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 19 februarie 2019 - 12:26, said:

Eu am priceput, dumneata n-ai priceput. Si ca sa vezi ce  n-ai priceput, reproduc o fraza din articol:

Si aceasta preotie nu mai este rezervata - ca mai inainte - doar levitilor, ci tuturor, pentru ca tot poporul crestin - prin Botez si Mirungere, este ,,uns" si deci primeste ,,preotia duhovniceasca" sau ,,imparateasca".”

Dupa cum vezi, articolul spune ce am spus si eu: ca preotia a fost extinsa si la alte neamuri, nu ca a fost luata de la leviti!
Dumneata înțelegi numai acolo unde-ți convin ideile, sau ai de gând să asimilezi tot, ca un întreg? Preoția în creștinism este una după Melchisedec și este una universală, într-adevăr. Asta nu înseamnă că oricine poate fi preot, oriunde. Înseamnă doar că oricare preot nu trebuie să fie din neamul lui Levi, așa după cum nici apostolii nu au fost.

Edited by mario_bril, 19 February 2019 - 12:30.


#61
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 19 februarie 2019 - 12:30, said:

Dumneata Ăźnțelegi numai acolo unde-ți convin ideile, sau ai de gĂąnd să asimilezi tot, ca un Ăźntreg? Preoția Ăźn creștinism este una după Melchisedec și este una universală, Ăźntr-adevăr. Asta nu Ăźnseamnă că oricine poate fi preot, oriunde. Înseamnă doar că oricare preot nu trebuie să fie din neamul lui Levi, așa după cum nici apostolii nu au fost.

Asta cu Melchisedec de unde ai auzit-o, de la mine?!
Bine că măcar ai o sursă de inspirație!
Ai putea măcar să-mi mulțumești! :)


#62
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 19 februarie 2019 - 12:33, said:

Asta cu Melchisedec de unde ai auzit-o, de la mine?!
Bine că măcar ai o sursă de inspirație!
Ai putea măcar să-mi mulțumești! Posted Image
Dumneata ai o problemă de personalitate, să știi. Dar mă măgulește faptul că îți pot citi gândurile.
Data laugh.jpg
Publicat: 09 august 2010 - 21:26 https://forum.softpe...44#entry8621096

heart_of_ice: Membru din 12 nov 2011

Edited by mario_bril, 19 February 2019 - 12:51.


#63
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSigned_on_ice, on 18 februarie 2019 - 16:11, said:

In Evanghelie spune ca Dumnezeu a impacat lumea cu sine

Şi tot Evanghelia spune că Isus nu se roagă pentru lume, ci numai pentru cei pe care i-a ales Dumnezeu, Ioan 17:9 "nu pentru lume Mă rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, că ai Tăi sunt". Şi cine e al lui Dumnezeu ? Ni se spune în epistola către Romani 8:26,28,29 "Însuşi Duhul Se roagă pentru noi cu suspine negrăite."

"ştim că Dumnezeu toate le lucrează spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemaţi după voia Lui";

"pe care i-a hotărât mai înainte, pe aceştia i-a şi chemat; şi pe care i-a chemat, pe aceştia i-a şi îndreptat".



Lumea e vrăjmaşa lui Dumnezeu, şi nu pentru Lume s-a rugat Isus ci pentru cei care sunt ai lui.








View Postmario_bril, on 18 februarie 2019 - 20:56, said:

ori habar nu ai ce reprezintă cultul icoanelor, al sfinților și al moaștelor, ori dovedești rea-voință în a înțelege acestea.

Dacă popii ar avea habar ce reprezintă cultul icoanelor şi al cadavrelor, ar explica limpede pe înţelesul tuturor, şi oamenii ar înţelege. Însă nu au cum explica, deoarece, cine cunoaşte cât de puţin pe Dumnezeu, îl atenţionează pe popă: "alo, domnu' popă, vezi că matale schimbi cuvântul lui Dumnezeu care spune limpede: "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe Pământ, sau în apele mai de jos decât Pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti".

Ce sunt icoanele ? Sunt o înfăţişare a lucrurilor "care sunt sus în ceruri", iar altele a celor "jos pe Pământ". N-ar fi nimic dacă ar rămâne doar picturi, însă popii îi îndeamnă pe cei care nu prea cunosc pe Dumnezeu nu doar să le admire, dar, mai rău, să calce Cuvântul lui Dumnezeu şi să se închine lor ! Aici e nenorocirea Bisericiii Popilor !

Edited by lupini, 19 February 2019 - 13:38.


#64
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 19 februarie 2019 - 12:35, said:

Dumneata ai o problemă de personalitate, să știi. Dar mă măgulește faptul că Ăźți pot citi gĂąndurile.

Publicat: 09 august 2010 - 21:26 https://forum.softpe...44#entry8621096

heart_of_ice: Membru din 12 nov 2011

Vise nea mărine! Până nu am postat eu despre iudeo-creștinismul pe linia lui Melchisedec, nu te-am auzit să pomenești despre așa ceva, și nici pe alții, acuma vă bateți toți cu cărămida-n piept că Melchisedec în sus și-n jos! No offence! :)

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 19 februarie 2019 - 13:49, said:

Vise nea mărine! Până nu am postat eu despre iudeo-creștinismul pe linia lui Melchisedec, nu te-am auzit să pomenești despre așa ceva, și nici pe alții, acuma vă bateți toți cu cărămida-n piept că Melchisedec în sus și-n jos! No offence! Posted Image
Tupeul dumitale frizează ridicolul, să știi.

View Postmario_bril, on 09 august 2010 - 21:26, said:

Daca adevarata preotie este cea care descinde din Aaron, cum afirmau cu incrancenare iudeii, orice tentativa de a-L prezenta pe Iisus Hristos ca mare arhiereu, cum voiau crestinii, este vana, deoarece omul din Nazaret nu s-a nascut din semintia lui Levi, ci din aceea lui Iuda, deci fara nici o legatura cu neamul preotilor Vechiului legamant; daca, dimpotriva, Iisus este marele arhiereu al Noului legamant, cum afirmau cu toata con­vingerea crestinii, atunci El descinde dintr-o alta preotie si aceasta este preotia lui Melchisedec. Nu de la Levi pricepi au  ba? Temeiul cel mai puternic al acestei invataturi este psalmul 110, pe care insusi Mantuitorul l-a invocat la un moment dat in dis­puta sa cu fariseii si care spune urmatoarele: "Domnul a zis Domnului meu: Sezi de-a dreapta Mea, pana voi pune pe vrajmasii Tai asternut pi­cioarelor Tale. Domnul a jurat si nu-i va parea rau: Tu esti preot in veac, dupa randuiala lui Melchisedec" (Psalmul 110:1,4). Mantuitorul a invocat prima parte (vezi Matei 22:41- 46); autorul epistolei catre evrei pe cea de a doua (vezi Evrei 5:6,5:10;5:20; 7:11,7:17)
Chiar asa. De ce te tot miri?


View Postlupini, on 19 februarie 2019 - 13:37, said:

Dacă popii ar avea habar ce reprezintă cultul icoanelor şi al cadavrelor, ar explica limpede pe înţelesul tuturor, şi oamenii ar înţelege. Însă nu au cum explica, deoarece, cine cunoaşte cât de puţin pe Dumnezeu, îl atenţionează pe popă: "alo, domnu' popă, vezi că matale schimbi cuvântul lui Dumnezeu care spune limpede: "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe Pământ, sau în apele mai de jos decât Pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti".

Ce sunt icoanele ? Sunt o înfăţişare a lucrurilor "care sunt sus în ceruri", iar altele a celor "jos pe Pământ". N-ar fi nimic dacă ar rămâne doar picturi, însă popii îi îndeamnă pe cei care nu prea cunosc pe Dumnezeu nu doar să le admire, dar, mai rău, să calce Cuvântul lui Dumnezeu şi să se închine lor ! Aici e nenorocirea Bisericiii Popilor !
E clar, acum. Nu că nu vrei, dumneata chiar nu poți pricepe explicații simple și concise. În cazul ăsta nu te pot ajuta, îmi pare rău. Rămâne ca să susții în continuare aceleași platitudini, indiferent de cine ți-ar oferi răspunsuri.

#66
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 19 februarie 2019 - 17:04, said:

Tupeul dumitale frizează ridicolul, să știi.

Nu am citit postul respectiv, din simplu motiv că la acea dată nici nu intram pe Softpedia, contul ăsta pe care îl am acum, l-am făcut prin 2011 (dacă mi-aduc bine aminte), și am postat de câteva ori, după care pauză... însă l-am "reactivat" anul trecut!
Și oricum era o glumă, dar se pare că mata nu prea știi ce e aia! Este? :)

#67
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 19 februarie 2019 - 12:30, said:

Dumneata înțelegi numai acolo unde-ți convin ideile, sau ai de gând să asimilezi tot, ca un întreg? Preoția în creștinism este una după Melchisedec și este una universală, într-adevăr. Asta nu înseamnă că oricine poate fi preot, oriunde. Înseamnă doar că oricare preot nu trebuie să fie din neamul lui Levi, așa după cum nici apostolii nu au fost.

Discutam despre faptul ca preotia levitica nu a fost anulata. Ca vrei sa te certi pe alte chestii este problema dumitale.

Edited by Dorel666, 19 February 2019 - 23:23.


#68
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 19 februarie 2019 - 23:23, said:

Discutam despre faptul ca preotia levitica nu a fost anulata. Ca vrei sa te certi pe alte chestii este problema dumitale.
La evrei nu, bineînțeles. La creștini însă, da. De vreme ce preoția nu mai este după Levi, ci după Melchisedec. Creștinismul încă de la început nu a avut o preoție levitică. Totuși, dumneata despre ce vorbești, de fapt?

#69
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 19 februarie 2019 - 23:32, said:

La evrei nu, bineînțeles. La creștini însă, da. De vreme ce preoția nu mai este după Levi, ci după Melchisedec. Creștinismul încă de la început nu a avut o preoție levitică. Totuși, dumneata despre ce vorbești, de fapt?

Randuiala lui Aron, prin care preotia trecea de la un preot la altul, a fost desfiintata, dar nu si preotia levitica. Atat la evrei, cat si la crestini. Dumneata faci confuzie intre ”randuiala lui Aron” si ”preotia levitica”.

Numeri 3:12 „Iată că am luat pe leviţi din mijlocul copiilor lui Israel, în locul tuturor întâilor născuţi care se nasc întâi dintre copiii lui Israel, şi leviţii vor fi ai Mei.

Numeri 18:23 Ci leviţii să facă slujba cortului întâlnirii şi să rămână încărcaţi cu fărădelegile lor. Ei să n-aibă nicio moştenire în mijlocul copiilor lui Israel: aceasta să fie o lege veşnică printre urmaşii voştri.

Edited by Dorel666, 19 February 2019 - 23:48.


#70
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Dumneata nu vezi că citezi din Vechiul Testament?

#71
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 19 februarie 2019 - 23:43, said:

Randuiala lui Aron, prin care preotia trecea de la un preot la altul, a fost desfiintata, dar nu si preotia levitica. Atat la evrei, cat si la crestini. Dumneata faci confuzie intre ”randuiala lui Aron” si ”preotia levitica”.

Numeri 3:12 „Iată că am luat pe leviți din mijlocul copiilor lui Israel, Ăźn locul tuturor ĂźntĂąilor născuți care se nasc ĂźntĂąi dintre copiii lui Israel, și leviții vor fi ai Mei.

Numeri 18:23 Ci leviții să facă slujba cortului ĂźntĂąlnirii și să rămĂąnă Ăźncărcați cu fărădelegile lor. Ei să n-aibă nicio moștenire Ăźn mijlocul copiilor lui Israel: aceasta să fie o lege veșnică printre urmașii voștri.

Preoția după Melchisedec, n-are început și n-are sfârșit, însă cea levitică are, din păcate pentru domnia ta!
Hristos a fost sfârșitul preoției levitice, când jertfele animale au încetat, datorită jertfei supreme adusă chiar de El!
No offence!

Edited by heart_of_ice, 20 February 2019 - 00:01.


#72
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 19 februarie 2019 - 23:53, said:

Dumneata nu vezi că citezi din Vechiul Testament?

Dumneata nu vezi ca este scris ”LEGE VESNICA”? Sau nu intelegi ce inseamna ”vesnic”? Plus ca, n-am stiut ca la dumneata popii sunt nemuritori! Pe la mine am vazut ca preotii din biserica mor precum levitii si sunt inlocuiti cu altii!

View Postheart_of_ice, on 20 februarie 2019 - 00:00, said:

Preoția după Melchisedec, n-are început și n-are sfârșit, însă cea levitică are, din păcate pentru domnia ta!
Hristos a fost sfârșitul preoției levitice, când jertfele animale au încetat, datorită jertfei supreme adusă chiar de El!
No offence!

Nici o ofensa, dar nici dumneata nu stii ce inseamna ”vesnic”. Si nici dumneata n-ai remarcat ca preotii actuali mor si sunt schimbati cu altii, ca si la leviti. Si nici dumneata n-ai remarcat ca si preotii de azi, la fel ca si cei din vechime, au nevoie sa aduca permanent jertfa pentru pacatele lor, inainte sa ierte pacatelor celorlalti. Si atunci ce s-a schimbat?!
Iti spun eu: ceva ai inteles gresit!

Edited by Dorel666, 20 February 2019 - 00:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate