Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Bisericile - ”locasuri” in Casa lui Dumnezeu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#73
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 20 februarie 2019 - 00:00, said:

Dumneata nu vezi ca scris ”LEGE VESNICA”? Sau nu intelegi ce inseamna ”vesnic”? Plus ca, n-am stiut ca la dumneata popii sunt nemuritori! Pe la mine am vazut ca preotii din biserica mor precum levitii si sunt inlocuiti cu altii!

Aionios nu nseamn veșnic, ci doar lipsa timpului, adic atemporal, care depinde de Dumnezeu!

#74
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 20 februarie 2019 - 00:04, said:

Aionios nu înseamnă veșnic, ci doar lipsa timpului, adică atemporal, care depinde de Dumnezeu!

La dumneata Satana scrie in Biblie?! Daca la mine scrie ”vesnic”, atunci vesnic este! Plus ca, daca  n-ai observat, am luat caracteristicile preotiei levitice, despre care Scriptura zice ca trecea de la un preot la altul si jertfele erau aduse de oameni pacatosi, si am vazut ca si azi avem de a face cu acelasi lucru! Asa ca, te  intreb, inca o data: ce s-a schimbat? Care-i diferenta intre preotii de azi si leviti, in afara de faptul ca nu mai sunt din neamul lui Levi? Iti spun eu: niciuna!

Edited by Dorel666, 20 February 2019 - 00:12.


#75
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 20 februarie 2019 - 00:09, said:

La dumneata Satana scrie in Biblie?! Daca la mine scrie ”vesnic”, atunci vesnic este! Plus ca, daca  n-ai observat, am luat caracteristicile preotiei levitice, despre care Scriptura zice ca trecea de la un preot la altul si jertfele erau aduse de oameni pacatosi, si am vazut ca si azi avem de a face cu acelasi lucru! Asa ca, te  intreb, inca o data: ce s-a schimbat? Care-i diferenta intre preotii de azi si leviti, in afara de faptul ca nu mai sunt din neamul lui Levi? Iti spun eu: niciuna!

Vrei s spui c preoții de azi aduc jertfe de animale ca preoții leviți?!

Ai spus c nu-i nicio diferenț!

Rspunde!


n plus, termenul romnesc aionios, nu este tradus corect cu veșnic, ci sensul lui este de atemporal, lipsa timpului, care depinde de Dumnezeu!
No offence!

Edited by heart_of_ice, 20 February 2019 - 00:18.


#76
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 20 februarie 2019 - 00:16, said:

Vrei să spui că preoții de azi aduc jertfe de animale ca preoții leviți?!

Ai spus că nu-i nicio diferență!

Răspunde!


Vrei sa spui ca n-ai fost la nici o pomana ortodoxa?!

View Postheart_of_ice, on 20 februarie 2019 - 00:16, said:

În plus, termenul românesc aionios, nu este tradus corect cu veșnic, ci sensul lui este de atemporal, lipsa timpului, care depinde de Dumnezeu!
No offence!

Vrei sa spui ca Duhul Sfant doarme cand se fac traduceri la Scriptura si-l lasa pe Dracu sa scrie?

Edited by Dorel666, 20 February 2019 - 00:24.


#77
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmario_bril, on 19 februarie 2019 - 17:04, said:

E clar, acum. Nu că nu vrei, dumneata chiar nu poți pricepe explicații simple și concise. În cazul ăsta nu te pot ajuta, îmi pare rău.

Dacă ai fi avut explicaţia închinării la picturi, la sculpturi, la cadavre, la tot felul de zei (sfinţi), la sculpturi...ale catolicilor şi ortodocşilor, ai fi explicat. Însă nu există vreo explicaţie deoarece aceste închinări sunt inventate de popi. Închinarea se face numai "în Duh şi în adevăr", cum e scris în Scriptură.

Nici un popă nu poate "ajuta" cu explicaţii despre închinarea la picturi, la cadavre, la sculpturi sau la alte lucrări făcute de mâna omului. Nu poate ajuta şi explica din cauză că, vorba poliţiştilor americani: "orice-ar spune, ar fi folosit împotriva lor".

Un creştin care cunoaşte cuvântul lui Dumnezeu i-ar atrage atenţia popii că spune lucruri împotriva lui Dumnezeu, care zice limpede: "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe Pământ, sau în apele mai de jos decât Pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti".

Edited by lupini, 20 February 2019 - 13:11.


#78
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postlupini, on 19 februarie 2019 - 13:37, said:

Şi tot Evanghelia spune că Isus nu se roagă pentru lume, ci numai pentru cei pe care i-a ales Dumnezeu, Ioan 17:9 "nu pentru lume Mă rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, că ai Tăi sunt". Şi cine e al lui Dumnezeu ? Ni se spune în epistola către Romani 8:26,28,29 "Însuşi Duhul Se roagă pentru noi cu suspine negrăite."

"ştim că Dumnezeu toate le lucrează spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemaţi după voia Lui";

"pe care i-a hotărât mai înainte, pe aceştia i-a şi chemat; şi pe care i-a chemat, pe aceştia i-a şi îndreptat".



Lumea e vrăjmaşa lui Dumnezeu, şi nu pentru Lume s-a rugat Isus ci pentru cei care sunt ai lui.
Arunca cu erezii, ca doar este gratis

Era verset in completare mai jos,da cu propovaduitorii din buric, nu mere domne, nu mere si pace

20. Si Ma rog nu numai pentru ei, ci si pentru cei ce vor crede in Mine prin cuvantul lor.

#79
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSigned_on_ice, on 20 februarie 2019 - 13:33, said:

20. Si Ma rog nu numai pentru ei, ci si pentru cei ce vor crede in Mine prin cuvantul lor.

Da, pentru cei care cred în El. Pentru ei se roagă. Nu pentru lume.

#80
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postlupini, on 20 februarie 2019 - 13:41, said:

Da, pentru cei care cred în El. Pentru ei se roagă. Nu pentru lume.
Si cei care cred nu provin din lume, provin cumva de de prin alte planuri?

Bun, daca nu impaca lumea cu sine, evident ca firea omeneasca nu putea sa fie mantuita prin urmare nu mai conta cine credea si de pe unde provenea.Asta ar fi prima critica la erezia dumitale

A doua critica, legata de cei intocmiti dinainte, scrie in biblie ca exista cei "al caror nume este scris in cartea vietii" dupa cum scrie si despre cei "al caror nume este sters din cartea vietii"
Prin urmare, nu exista predestinare la modul cum ai pus tu problema, i s-au dat unii si fix numai pentru ei se roaga.
Nicidecum
20. Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine.scrie in biblie.
Acest vers subliniaza ca este vorba despre usile tuturor, numai ca descuietoarea usii se afla pe partea omului.

Edited by Signed_on_ice, 20 February 2019 - 13:52.


#81
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSigned_on_ice, on 20 februarie 2019 - 13:52, said:

20. Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine.scrie in biblie.

Acest vers subliniaza ca este vorba despre usile tuturor, numai ca descuietoarea usii se afla pe partea omului.


Erau uşile tuturor, dacă şi nu numai dacă nu exista acel...dacă. Că...dacă nu deschide cineva ? :)

#82
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Mda, teoria chibritului

Daca aude glasul si deschide usa indica ca nu exista fortare la credinta.

Cum am spus descuietoarea se afla pe partea omului, Isus nu da buzna

Edited by Signed_on_ice, 20 February 2019 - 14:06.


#83
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSigned_on_ice, on 20 februarie 2019 - 13:52, said:

A doua critica, legata de cei intocmiti dinainte, scrie in biblie ca exista cei "al caror nume este scris in cartea vietii" dupa cum scrie si despre cei "al caror nume este sters din cartea vietii"
Prin urmare, nu exista predestinare la modul cum ai pus tu problema, i s-au dat unii si fix numai pentru ei se roaga.


Cum i-a spus Dumnezeu lui Adam, că, "din ţărâna a fost luat, şi în ţărână se va întoarce". Sau cum e scris în Ieremia 17:13 "Cei ce se abat de la Mine, vor fi scrişi pe Pământ". Adică ceea ce făcea Isus, când scria cu degetul pe Pământ, atunci când le-a cerut unora care sunt fără păcat, să ridice piatra şi să dea.

Să ne gândim că şi Satan era un înger al lui Dumnezeu, dar a fost şters din Paradis, şi "scris pe Pământ". Să nu fi ştiut Dumnezeu că Satan se va întoarce împotriva lui ?!


..."pe care i-a hotărât mai înainte, pe aceştia i-a şi chemat; şi pe care i-a chemat, pe aceştia i-a şi îndreptat"...


Satan a fost "şters" din Împărăţia lui Dumnezeu deoarece "nu era hotărât mai dinainte", la fel ca şi "follow"-ărşii lui din Cartea Vieţii. Posted Image







View PostSigned_on_ice, on 20 februarie 2019 - 14:05, said:

descuietoarea se afla pe partea omului, Isus nu da buzna


Ezechiel 36:27 "Voi pune Duhul Meu în voi şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele, şi să păziţi, şi să împliniţi legile Mele".

Sau, cum spune Isus: "Nu voi M-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi".


Un necredincios, niciodată, da' niciodată nu va putea să-l respingă lui Dumnezeu, şi apoi dintr-odată, "ca prin minune", să-l primească. Doar dacă Dumnezeu îi pune Duhul în el, sau, dacă Isus se pogoară ca în cazul lui Saul pe drumul Damascului.

Edited by lupini, 20 February 2019 - 14:34.


#84
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Dumnezeu este atotstiutor, prin urmare constructia de la care pleci este falsa.

Dumnezeu cunoaste deja totul

Cel care nu cunoaste este omul, poate de asta este biblia plina de indemnuri la necadere din credinta de exemplu
Adu-ti, dar, aminte de unde ai cazut; pocaieste-te si intoarce-te la faptele tale dintai. Altfel, voi veni la tine si-ti voi lua sfesnicul din locul lui, daca nu te pocaiesti.

#85
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSigned_on_ice, on 20 februarie 2019 - 14:33, said:

Adu-ti, dar, aminte de unde ai cazut; pocaieste-te si intoarce-te la faptele tale dintai. Altfel, voi veni la tine si-ti voi lua sfesnicul din locul lui, daca nu te pocaiesti.


...că altfel..."celui ce are i se va da; dar de la cel ce n-are se va lua şi ce are".

Mă gândesc acum la popii şi bisericile lor care au părăsit "dragostea dintâi", şi o dau mai departe cu închinarea la cadavre, la picturi, la sculpturi, la zei (sfinţi) şi la alte asemenea lucruri interzise de Dumnezeu.

Edited by lupini, 20 February 2019 - 14:41.


#86
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlupini, on 20 februarie 2019 - 13:05, said:

Dacă ai fi avut explicaţia închinării la picturi, la sculpturi, la cadavre, la tot felul de zei (sfinţi), la sculpturi...ale catolicilor şi ortodocşilor, ai fi explicat. Însă nu există vreo explicaţie deoarece aceste închinări sunt inventate de popi. Închinarea se face numai "în Duh şi în adevăr", cum e scris în Scriptură.

Nici un popă nu poate "ajuta" cu explicaţii despre închinarea la picturi, la cadavre, la sculpturi sau la alte lucrări făcute de mâna omului. Nu poate ajuta şi explica din cauză că, vorba poliţiştilor americani: "orice-ar spune, ar fi folosit împotriva lor".

Un creştin care cunoaşte cuvântul lui Dumnezeu i-ar atrage atenţia popii că spune lucruri împotriva lui Dumnezeu, care zice limpede: "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe Pământ, sau în apele mai de jos decât Pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti".

Fa un topic separat, pune intrebarile care te intereseaza si iti voi arata eu toate versetele care arata despre inchinarea la icoane, sfinti si moaste. Dar sa nu spui, dupa aceea, ca Biblia minte!

#87
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostDorel666, on 20 februarie 2019 - 14:57, said:

iti voi arata eu toate versetele care arata despre inchinarea la icoane, sfinti si moaste. Dar sa nu spui, dupa aceea, ca Biblia minte!

Dacă era vreo poruncă de la Dumnezeu, ca omul să se închine la cadavre, la picturi, la sculpturi, le-ai fi scris. Dar în Biblie se spune limpede: "închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl".

#88
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlupini, on 20 februarie 2019 - 15:17, said:


Dacă era vreo poruncă de la Dumnezeu, ca omul să se închine la cadavre, la picturi, la sculpturi, le-ai fi scris. Dar în Biblie se spune limpede: "închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl".

Fa topicul, pune intrebarile si lasa-ma sa ma fac de ras, daca esti asa de sigur ca ai dreptate!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate