Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum comunicau telefoanele publice cu centrala

* - - - - 13 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
În fine, înainte de a sări cu gura pe mine că de ce deschid asemenea subiecte, nu l-aș fi deschis dacă aș fi reușit să găsesc explicat prin vreo carte chestia asta. Dar doar despre modele alea apărute prin 1960 (T.M. 2) și care cred că au existat până în anii '80 am reușit să găsesc succint ceva într-o carte (nu am ediția din 1962 a cărții că pe acolo scrie mai mult). Poate pe la vreo biblotecă să mai găsesc despre așa ceva, dar asta de Luni încolo. Eu sunt curios cum comunicau cu centrala. Adică cum știau când să oprească convorbirea după experarea timpului alocat taxării sau anunțarea celui care efectuează apelul că urmează să introducă o nouă monedă.
Din câte am auzit la ultima generație de telefoane publice cu monedă folosite în România se făcea ceva cu inversarea polarității, dar asta era făcută prin tensiunea de 48 Volți sau prin cea de 110? Și la telefoanele alea albastre din anii '90 (tot cu monede, dar cu tastă și display) cum de se făcea comunicarea cu centrala? (astea mai aveai nevoie de 110 Volți sau le erau îndeajuns cei 48 ai rețelei de telefonie pentru diferitele comenzi?)
Ah, și cele cu disc aveau alimentarea de 110 Volți asigurată din centrală în cazul în care existau întreruperi de alimentare cu energie electrică în cazul rețelei publice?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 27 ianuarie 2019 - 00:43, said:

Ah, şi cele cu disc aveau alimentarea de 110 Volţi asigurată din centrală în cazul în care existau întreruperi de alimentare cu energie electrică în cazul reţelei publice?
Caciulata 1998, telefon gri cu fise, nu functiona fara curent. O singura pana de curent am prins acolo in atatia ani si atunci a incercat maica-mea sa ridice receptorul, nu se aprindea lampa alba (care lumina putin rosiatic, alba cand era stinsa).

 pufonel, on 27 ianuarie 2019 - 01:26, said:

Eu sunt curios la ce-ti foloseste sa stii toate astea. Ai vreo firma si vrei sa fabrici telefoane publice si sa le vinzi la Telekom sau la altii? Posted Image Acum pe bune, din cate stiu nu esti inginer de meserie, la ce-ti trebuie sa-ti incarci creierul cu toate kkturile astea?
Nu cred ca poate afla decat stand de vorba cu fosti lucratori Romtelekom pensionati sau pe cale de a se pensiona. Nu o avea niciunul in bloc/zona?

#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
publicele se duc intr-o boxa, de acolo contorizarea se facea prin firul c cu centrala

#4
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 14.05.2010

 djl, on 27 ianuarie 2019 - 00:43, said:

În fine, înainte de a sări cu gura pe mine că de ce deschid asemenea subiecte, nu l-aş fi deschis dacă aş fi reuşit să găsesc explicat prin vreo carte chestia asta. Dar doar despre modele alea apărute prin 1960 (T.M. 2) şi care cred că au existat până în anii '80 am reuşit să găsesc succint ceva într-o carte (nu am ediţia din 1962 a cărţii că pe acolo scrie mai mult). Poate pe la vreo biblotecă să mai găsesc despre aşa ceva, dar asta de Luni încolo. Eu sunt curios cum comunicau cu centrala. Adică cum ştiau când să oprească convorbirea după experarea timpului alocat taxării sau anunţarea celui care efectuează apelul că urmează să introducă o nouă monedă.
Din câte am auzit la ultima generaţie de telefoane publice cu monedă folosite în România se făcea ceva cu inversarea polarităţii, dar asta era făcută prin tensiunea de 48 Volţi sau prin cea de 110? Şi la telefoanele alea albastre din anii '90 (tot cu monede, dar cu tastă şi display) cum de se făcea comunicarea cu centrala? (astea mai aveai nevoie de 110 Volţi sau le erau îndeajuns cei 48 ai reţelei de telefonie pentru diferitele comenzi?)
Ah, şi cele cu disc aveau alimentarea de 110 Volţi asigurată din centrală în cazul în care existau întreruperi de alimentare cu energie electrică în cazul reţelei publice?
La vechile telefoane publice comunicarea cu centrala se facea in sistem analogic in schimb la cele de dupa 90 comunicarea cu centrala era digitala erai cronometrat dupa primele 10 sec

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ce boxă?
Eh, eu am un telefon public în colecţie şi vreau să văd cum aş putea să-l fac să funcţioneze cu tot cu partea de taxare şi dacă merge asta cu o centrală analogică care se monta pentru clădiri de birouri. Dar e şi curiozitate legată de trecut. Doar nu am întrebat cum pot să dau cu pietre în geamuri fără să fiu prins.
Pe viitor spre să-mi fac bibliotecă şi muzeu. Publice. Că am ce am cu cele din România    :)

Edited by djl, 27 January 2019 - 01:40.


#6
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 14.05.2010

 djl, on 27 ianuarie 2019 - 01:39, said:

Ce boxă?
Eh, eu am un telefon public în colecţie şi vreau să văd cum aş putea să-l fac să funcţioneze cu tot cu partea de taxare şi dacă merge asta cu o centrală analogică care se monta pentru clădiri de birouri. Dar e şi curiozitate legată de trecut. Doar nu am întrebat cum pot să dau cu pietre în geamuri fără să fiu prins.
Pe viitor spre să-mi fac bibliotecă şi muzeu. Publice. Că am ce am cu cele din România Posted Image
Ce vrei tu nu mai este posibil din punct de vedere tehnologic.Nu mai exista tehnologia necesara puneri in functiune.PS nu este compatibil cu noile linii telefonice digitale

#7
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Mergi cu el la un electronist și ți l face ăla sa funcționeze.
Dacă vrei să vezi cum merge un avion te faci pilot sau te duci la unul să ți arate ?

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

 lau83, on 27 ianuarie 2019 - 01:43, said:

Ce vrei tu nu mai este posibil din punct de vedere tehnologic.Nu mai exista tehnologia necesara puneri in functiune.PS nu este compatibil cu noile linii telefonice digitale

Cum adică nu este compatibil cu linii digitale actuale?
Mă gândeam că pot să folosesc una din asta să-i adaug un sistem de taxare. Nu trebuie neapărat s-o pun la linia telefonică, ci să mai adaug un telefon la ea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e4xAuvdcEOc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gI6mgqujc0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 27 January 2019 - 01:54.


#9
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
La noi la tara aveam o chestie cu manivela ca'n filmele cu Ecaterina Teodoroiu; L-am apucat si folosit in anii 80. Nu-mi mai aduc aminte exact cum functiona. Probabil raspundea o centralista si iti facea legatura cu cine voiai. Imi auduc aminte si centralista...ce scotea si baga niste jackuri de colo dincolo.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Manivela aia acţiona un inductor care la rândul lui acţiona anunciatorul din centrala telefonică. Aşteptai să răspundă telefonista şi îţi făcea legătura cu cine doreai. Se numea sistem B.L. (Baterie Locală).
În alte ţări au existat telefoane publice B.L. Îţi spunea telefonista când să introduci jetonul sau moneda: http://alain.levasse...e.fr/page21.htm

#11
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
djl, n-ai cum sa ii faci sistem de taxare, doar sa ii tii carcasa si sa il modifici sa mearga ca un tel normal, merge si pe linii digitale fara probleme, publicele care mai sunt prin spitale merg pe digital, unii confunda digitalul cu voip, centrale analogice nu mai exista demult

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă reproduc un sistem de taxare ca pe vremuri şi am centrala Neamţului, de ce nu ar merge? Că e analogică, nu digitală.
Şi conectez la acea mică centrală încă un telefon pe care pot suna. Ştiu că ultimele telefoane publice cu disc aveau un releu logic în centrală... la T.M. 2 nu ştiu cum era.

Edited by djl, 27 January 2019 - 01:59.


#13
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
n-ai cum sa ai centrala analogica, ce ai tu e militara nu e automata :))))), sistemul de taxare era complicat, era o boxa in repartitor din care plecau toate publicele, aia era legata cu cenrtala prin firul c, cum ti-am zis mai sus. N-ai cum sa faci asa ceva acasa, scoate-ti prostiile din cap

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Atunci doar îl ţin în vitrină şi gata.
Dacă aveam bani în 2006 mă alegeam cu o bucăţică de centrală automată analogică.
Dacă e complicat, nu mai cer explicaţii şi mor prost şi gata.
Păcat că nu-s în Ungaria sau prin alte ţări unde s-au mai păstrat la muzee centrale automate analogice.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008

 xcit, on 27 ianuarie 2019 - 01:56, said:

djl, n-ai cum sa ii faci sistem de taxare, doar sa ii tii carcasa si sa il modifici sa mearga ca un tel normal, merge si pe linii digitale fara probleme, publicele care mai sunt prin spitale merg pe digital, unii confunda digitalul cu voip, centrale analogice nu mai exista demult
Plus ca nu mai exista nici fisele de pe vremuri.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Mda, de parcă nu oi avea prin colecţie monede de 1 şi 3 Lei.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu mai am niciuna prin casa. Intamplator am mai gasit un 500 lei.

Ce ma framanta pe mine este mirifica toaleta publica cu taxare automata montata in 2014, de ce nu primeste decat fise de 50 de bani mai vechi de 2014. De sarbatori a fost total nefunctionala, stinsa.

#18
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
fisele n-ar fi problema, se fac imediat sau modifici filtrul pe care cad fisele, dar sa taxeze la fisa cum vrei tu....nexam, poti sa-l folosesti pe post de tel, chiar si cu sonerie, dar fara taxare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate