Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Internetul pe fir nu merge

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Salut! M-am mutat. La noua locație am tot RDS și prize in cele doua camere de internet și tv. Am înfipt un cablu utp in priza dar nu merge netul, apare Unindentified network. Pe telefon wireless merge. Trebuie sa fac vreo setare?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cum adica pe WIFI merge si pe cablu nu?  Spune-ne concret ce ai acolo... ai pus un router.. in WIFI te-ai conectat in el sau in vreo retea a vecinilor nesecurizata.  Concret cu amanunte, ce ai la noua locatie.

Daca in prize ai direct cablul de la RDS, fara router, baga datele de conectare (user si pass) si da-i sa se conecteze.

Edited by rosix, 26 January 2019 - 09:42.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
cablurile sunt mufate corect? le poti verifica? (vorbesc de tot traseul, nu doar alea de la priza din perete la echipament)

Edited by sorin147, 26 January 2019 - 09:40.


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Salut, iti doresc ca noua casa sa iti poarte noroc.
Revenind la internet, de unde culegi internet wi-fi pentru telefon? De la reteaua ta din casa? Daca asa este, posibil ca sa fie cablul intrerupt. intre router si prize. Ai incercat sa pui cablul direct in router?

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Routerul e pus de RDS nu am acces la el este într-o cutie sus aproape de tavan.
Mi-au lăsat cutia routerului pe care au scris cu pixul userul și parola acces la wifi. Cele de popor nu le am, nici pe contract nu zice nimic. Mă gândeam că au băgat setările ppoe direct in router. Firele nu sunt la vedere. Eu nu am pus nimic.

Mulțumesc altuser.

Edited by gerbil, 26 January 2019 - 10:51.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

 gerbil, on 26 ianuarie 2019 - 10:48, said:

Routerul e pus de RDS nu am acces la el este într-o cutie sus aprobate de tavan.
Mi-au lăsat cutia routerul pe care au scris cu pixul userul și parola acces la wifi. Cele de popor nu le am, nici pe contract nu zice nimic. Mă gândeam că au băgat setările ppoe direct in router. Firele nu sunt la vedere. Eu nu am pus nimic.
Stai putin, rds are router sus la cutie sau switch ? Posted Image Daca au router trebuie sa-ti mearga, daca au switch normal ca trebuie sa faci tu pppoe in al tau sa te autorizezi. Totusi cum iti merge wifi... nu esti pe al vecinului ? :P

Edited by andreic, 26 January 2019 - 10:51.


#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cred că e router habar nu am. Pe wireless merge adică pe telefon. Și switchul poate da semnal wifi? Nu sunt pe al vecinului, am băgat în tel exact ce au scris ei pe cutie user și parolă wireless.
Am făcut o sesizare sa vedem ce zic

Edited by gerbil, 26 January 2019 - 10:54.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

 gerbil, on 26 ianuarie 2019 - 10:52, said:

Și switchul poate da semnal wifi?
Nu.
Telefonul la ce e conectat, la routerul tau ?

Edited by andreic, 26 January 2019 - 10:54.


#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Da am băgat în telefon exact ce scrie pe cutie. E scris de ei pe cutia de carton în care a fost routerul. Userul și parola ppppoe nu au scris-o nicăieri, nici pe contract. Doar cea wifi.

Edited by gerbil, 26 January 2019 - 10:59.


#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Pune o poza cu cutia de la router, sa stim exact despre ce este vorba. Cred ca routerul lor ar trebui sa arate asa:
Attached File  post-137310-0-26191800-1490121992.jpg   454.18K   47 downloads

Edited by baribalu, 26 January 2019 - 11:02.


#11
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Poate ca ai setari cu ip fix pe calculator, iar router-ul iti aloca dinamic adresa, ai verificat?

Edited by mannick, 26 January 2019 - 11:00.


#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

 baribalu, on 26 ianuarie 2019 - 10:59, said:

Pune o poza cu cutia de la router, sa stim exact despre ce este vorba.

Nu știu dacă sunt mutate corect nu prea am cum sa verific.

Attached Files


Edited by gerbil, 26 January 2019 - 11:03.


#13
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Verifica ce a spus mannick, daca ai ip pus pe auto, trebuie verificate cablurile daca sunt sau nu bune... Din pacare o sa trebuiaca sa apelezi la cineva care are un tester de cablu UTP.

Edited by baribalu, 26 January 2019 - 11:11.


#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
E pus pe auto. Pe PC am avut tot RDS unde am stat dar acolo aveam doar cablu tras și un router luat de mine.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gerbil, on 26 ianuarie 2019 - 10:48, said:

Routerul e pus de RDS nu am acces la el este într-o cutie sus aproape de tavan.

Adica routerul ala e de fapt pus in hol, in cutia RDS iar tu primesti in casa internet pe un cablu UTP, right?  Unde e bagat cablul ala in prize sau in alt router pe care il ai tu si dupa aia in prize?  Ti-au dat un user si o parola de conectare la net, o hartie anexata la contract sau ceva?

Edited by rosix, 26 January 2019 - 11:09.


#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Da in cutia RDS e acel router. Nu am mai pus alt router, am băgat cablul in priza din camera. Nu am nimic doar pc-ul legat la priza din camera care probabil duce la cutia RDS.
Pe contract nu scrie nimic. Au lăsat doar cutia asta de la router pe care au scris parola și user wifi.

Edited by gerbil, 26 January 2019 - 11:14.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gerbil, on 26 ianuarie 2019 - 11:12, said:

Da in cutia RDS e acel router. Nu am mai pus alt router, am băgat cablul in priza din camera. Nu am nimic doar pc-ul legat la priza din camera care probabil duce la cutia RDS.

Pai.. trebuie sa scoti cablul RDS ala care vine din hol si sa probezi cu el direct in calculator.. apoi sa vezi care e treaba cu prizele de net.   Acest cablu, care vine direct din hol, trebuie bagat in calculator apoi incercat o conexiune pe direct cu user si parola, pe care ar trebui sa le ai de la RDS.   Ai aceste date sau nu le ai?  Cand ai semnat contractul nu ti le-au dat?

#18
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Din pacate in cazul tau este o problema pe care nu poti sa o rezolvi singur. Apeleaza la un prieten sau cunostiinta sa treaca pe la tine sa verifice cablul si legaturile. Este deajuns sa nu fie bine bagata o mufa undeva....
Pt rosix.... Ce pentru tine sau mine reprezinta un fleac sa facem ce ai zis, pentru el este imposibil.....

Edited by baribalu, 26 January 2019 - 11:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate