Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Puncte albe sub ochi si cos care nu se vindeca

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Buna seara! Mi-au aparut niste puncte albe sub ochi, putin mai umflate decat pielea din zona. La dermatolog am fost si am primit o data niste pastile cu zinc, alta data mi s-a spus sa ma spal mai des pe ochi... am ajuns sa ma spal de 5 ori pe zi cu apa si sapun, tot nu au disparut. Ce pot sa fac sa scap de ele?

De 2 luni mi-a aparut un cos in barbie. Dupa ce creste si se sparge, apoi creste din nou. Am incercat sa il "storc" zilnic, creste iar si pielea ramane iritata si uscata. Am primit o crema hidratanta si cosul este la fel. Am citit pe Internet sa pisez aspirina pe el, nu a functionat. Cum il fac sa dispara?

#2
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Ai observat ceva evenimente ciudate in viata ta ? Lumini noapte, sunete, timp lipsa, senzatia de a fi urmarit tot timpul ? Or fi extraterestri care experimenteza pe tine noapte. :)

#3
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Ce? Nu. Tu?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu te mai spala pe ochi cu apa si sapun.
Te speli dimineata (sau la pranz cand te trezesti TU) doar cu apa calduta
Te culci devreme seara, renunti la sex, fumat, alchool si sa ai un servici lejer de preferat la stat..., fara stres. (Doar o gluma.....Te-ai speriat ?)

Nu mai umbla la "cosuri" sau daca simti nevoia , gaseste un tomberon, dar lasa cosurile de pe fata in liniste.
Igiena precara a mainilor face de multe orti mai rau decat bine.
Crema cu zinc, toaletare fata cu ceai de galbenele si mai ales eliminarea impulsului de a mai umbla cu mainile pe la cosuri.

Edited by keta, 25 January 2019 - 02:44.


#5
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
In afara de sex nu am de la ce sa renunt. Nu fumez si am consumat 5 beri anul trecut. Stresat nu sunt, dar lucrez in umezeala, praf, poate influenteaza si asta, dar colegii mei nu au acele puncte sub ochi. Din cosul de pe fata curge puroi galben atunci cand se sparge, uneori in momente nepotrivite, de asta il storc uneori.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Vezi ca o cunostinta avea un cos langa nas care nu voia sa se vindece, il tot storcea si el. Dupa un an de zile a gandit sa mearga la medic si se pare ca era cancer.

#7
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Vezi la un plafar tinctura de rostopasca si tamponezi de citeva ori pe zi cosul rebel(pastreaza igiena si nu-l mai stoarce ca faci infectie) si in max 3-4 zile dispare. Punctele albe sunt de grasime si or sa dispara in timp fara nici o interventie.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mananci prea gras, de aceea ti-au aparut punctele albe sub ochi dar pot aparea oriunde pe fata. Șterge-ti fata cu șervețele umede pentru ten. Ceva de genul acesta http://ro.gditalia.b...e-umede-plenum/
Din cauza prafului se astupa porii iar secreția de sebum in loc sa iasa, ramane sub piele iar coșul din barbie ar fi bine sa-l dai cu betadina, spray cu propolis ori Baneocin-pulbere.
Poti sa-ti faci niste analize pentru ficat si colesterol.

Edited by Freddy12, 26 January 2019 - 13:14.


#9
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Nu mananc prea multe grasimi, poate doar grasimi sanatoase: alune, migdale, pun ulei de masline in salate, peste, dar il fac la gratar si se scurge grasimea, carne de pui, foarte rar carne de porc sau vita, la gratar sau cuptor, nu mananc mancare prajita. Colesterolul mi-a iesit mare la analize de mai multe ori, de multi ani, HDL peste limita, dar mananc mancare sanatoasa, fac miscare.

Am inceput sa dau cu betadina pe cos. La fel se umfla, "coace" cam la 3-4 zile si se sparge singur daca nu il storc eu.

#10
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 pisicuts, on 24 ianuarie 2019 - 23:16, said:

De 2 luni mi-a aparut un cos in barbie. Dupa ce creste si se sparge, apoi creste din nou. Am incercat sa il "storc" zilnic, creste iar si pielea ramane iritata si uscata. Am primit o crema hidratanta si cosul este la fel. Am citit pe Internet sa pisez aspirina pe el, nu a functionat. Cum il fac sa dispara?
Ai un fir de par crescut pe sub piele. Pui pe cineva la lumina f buna sa ti-l dibuiasca, sa-i scoata capatul cu un ac sters cu spirt sau prin stoarcere si apoi sa il traga afara cu penseta.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am aflat azi o chestie interesantă despre acnee. Se pare ca e un semn al deficienței de vitamina D, alt semn fiind creșterea colesterolului. S-ar cam potrivi la tine.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Freddy12, on 04 februarie 2019 - 14:15, said:

Am aflat azi o chestie interesantă despre acnee. Se pare ca e un semn al deficienței de vitamina D, alt semn fiind creșterea colesterolului. S-ar cam potrivi la tine.
Uite ce am mai gasit
https://www.healthli...e/zinc-for-acne
Ar fi bine sa-ti faci analiza pentru vitamina D . Se numeste
25-OH-VITAMINA D si costa 139 lei la Synevo.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La acnee sau pentru evitarea cosurilor in general, recomand schimbarea stilului de viata:
-Fara prajeli in ulei
-Limitarea sarii in mancare
-Fara lactate, unt, margarina, oua
-Fara gluten(fara paine, cereale, produse de patiserie)
-Fara sucuri(doar apa, minim 2 litri pe zi)
-Fara zahar rafinat
-Minim 8 ore de somn pe zi
-Fructoza cu limita(anumite fructe pot indirect provoca acneea, datorita continutului ridicat de fructoza din ele)
-Fara fumat, fara alcool
-A se evita nucile, sunt factor alergen
-Fara stres
-Lenjeria patului schimbata minim 1 data pe saptamana
-Fara dulciuri, ciocolata
-Solutii antiacneice adecvate-creme(exemplu Zynerit, Isotrexin, Skinoren)
-Vitamine:Vitamina A, Zinc, Vitamina D3, Vitamina E, Omega 3, Seleniu, Vitamina C.
Teoretic, e ideala o alimentatie bazata pe legume,fructe(inafara de cele cu indice glicemic mare gen banane, struguri, citrice) leguminoase si carne (vita, pui, peste, fara porc!)

Eu unul fac toate de mai sus, si fata de acum cativa ani cand aveam fata plina de cosuri, acum am 98% fata curata!!

Edited by MembruAnonim, 04 February 2019 - 20:28.


#14
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Am doar cosul asta in barbie. Am scos cu penseta cred ca toate firele de par din zona cosului, tot se umfla, poate a mai ramas un fir de par la interior.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate