Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Veganismul si distrugerea sanatatii

* * * - - 17 votes
  • Please log in to reply
2707 replies to this topic

#2647
HubciniG

HubciniG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2022
Ah, stai că acu m-am prins și eu ce tot vorbiți voi aicișa. Exit, chiar e adevărat că ideologia vegană nu se limitează la om ci trece și la câini și pisici? :huh:
Dar de ce, domnule?

#2648
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Există dovezi, vezi studiile indicate de mine. Dacă vrei studii RCT mai așteptă, până atunci cele prezentate de mine sunt cele mai bune pe care le avem.

Până acum nu ai prezentat niciun studiu care să demonstreze:
1. Animalele hrănite cu produse vegetale trăiesc mai puțin.
2. Animalele hrănite cu produse vegetale sunt în general mai bolnave decât cele hrănite cu produse convenționale.
Dar eu am arătat că trăiesc mai mult și sunt sănătoase.


Ai citit în unul din studii dorința universal valabilă pentru studii concepute să stea mai sus în ierarhia calității dovezilor științifice. Și ai impresia că până când acele studii se vor face, cele actuale sunt nule. Ceea ce este fals și trădează dispreț față de știință.


În privința studiilor cu oameni avem chiar studii intervenționale care arată avanatajul dietelor bazate pe plante.

Edited by EXIT, 09 March 2023 - 09:24.


#2649
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 EXIT, on 09 martie 2023 - 09:23, said:

Există dovezi, vezi studiile indicate de mine. Dacă vrei studii RCT mai așteptă, până atunci cele prezentate de mine sunt cele mai bune pe care le avem.

Traducere: exista vorbe goale care pentru noi sunt la fel de bune ca dovezile stiintifice.

Quote

Până acum nu ai prezentat niciun studiu care să demonstreze:
1. Animalele hrănite cu produse vegetale trăiesc mai puțin.
2. Animalele hrănite cu produse vegetale sunt în general mai bolnave decât cele hrănite cu produse convenționale.


Uite aici dovada:

 MembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 21:02, said:

Salut! In acest topic, va voi explica cum mi-a distrus regimul vegan sanatatea. Am fost vegan 2 ani de zile si nu am luat niciun supliment alimentar pentru vitamina B12(se stie clar ca persoanele vegane/vegetariene au deficiente de vitamina B12, zinc, vitamina D3, daca nu suplimenteaza). La mine, problemele au inceput de prin mai 2018, cu durere usoare de picioare si furnicaturi in maini si picioare, urmand ca abea in octombrie 2018 sa incep sa mananc din nou proteina animala, adica carne. Au trecut 3 luni de cand am inceput sa mananc din nou carne, insa starea mea de sanatate se tot agravase pe zi ce trece tot mai rau. Acum am dureri mari de cap, dureri in partea dreapta a abdomenului, fix sub coaste si dureri de picioare plus dureri in tot corpul. Mi-am facut analizele prin septembrie 2018 si acestea au iesit groaznic,tin sa precizez ca inaintea regimului, analizele mele ieseau perfect bune, insa acum nivelul vitaminei B12 fiind foarte scazut din cauza celor 2 ani de veganism. Din pacate, nu mai am analizele disponibile, pentru ca altfel le-as fi postat intr-un screenshot.
Prin aceasta postare, am vrut doar sa explic DE CE regimul vegan/vegetarian NU este recomandat si NU este "sanatos", pe termen lung. Multi zic ca "trebuie suplimentat" in acest regim, da stiu, dar inca odata MA REPET:UN regim ce necesita suplimentarea cu pastile sintetice, e orice, dar numai sanatos nu!! Sa nu uitam ca veganii au deficiente de minim 3 vitamine!! (zinc, vitamina B12, vitamina D3, posibil si Vitamina A retinol, morcovii si cartofii dulci contin doar vitamina A betacaroten, spre exemplu).
Asadar, nu faceti prostie sa incepeti un regim vegan/vegetarian, pentru ca, veti regreta la un moment dat!! Sunt dovezi suficiente pe Internet, YouTube, in care persoane ex-vegane au dezvoltat probleme de sanatate din cauza acestui "trend" numit dieta vegana. Majoritatea revin la dieta normala, in procent de 80-90%!! Inca odata, dieta vegana nu functioneaza pe termen lung.

Aree aceeasi valoare stiintifica precum cele prezentate de tine.

Quote

Ai citit în unul din studii dorința universal valabilă pentru studii concepute să stea mai sus în ierarhia calității dovezilor științifice. Și ai impresia că până când acele studii se vor face, cele actuale sunt nule. Ceea ce este fals și trădează dispreț față de știință.

Dispret fata de stiinta ar putea fi considerat faptul ca veganii considera ca ei NU AU NEVOIE de mai multe dovezi si ca astea sunt suficiente. Dar eu stiu ca nu e dispret fata de stiinta, ci simpla constientizare a faptului ca niste demersuri stiintifice reale ar fi cat se poate de daunatoare miscarii vegane.

Quote

În privința studiilor cu oameni avem chiar studii intervenționale care arată avanatajul dietelor bazate pe plante.

Nu mai spune. Ia posteaza-le aici, daca mai vrei o portie de scatoalce virtuale. Deja e ca in bancul ala cu ursul si vanatorul. Il stii? Ala cu ursul care pana la urma spune: bai, zi drept, tie iti place!

#2650
HubciniG

HubciniG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2022
Exit, spune drept: care e rațiunea pentru care cîinii și pisicile să nu mănînce carne? Făcînd abstracție de studii științifice. Doar filozofic sau ideologic vorbind, cum vrei.


#2651
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Tu nici până acum nu ai citit studiile indicate de mine. De ce vrei altele?

De exemplu cel cu animalele analizate de medici veterinari și care au făcut și analize de sânge: analize ok, sănătate ok în urma controlului medical din cadrul studiului, nu chestionar completat de deținători.





#2652
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Dingdingding alerta de minciuni!

Quote

Additionally, blood tests are rarely comprehensive. Accordingly, caution must be exercised before drawing definitive conclusions from these results.

Sursa, desigur.

#2653
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Studiul: analizăm N parametri din sânge și îi comparăm la animale hrănite 100% vegetal și la animale hrănite convențional.
Bob Antiștiințific citește că nu se analizează absolut tot ce se poate analiza într-o probă de sânge deci rezultatele sunt irelevante și false, pe dos.

Studiul: pe lângă analizele de sânge facem și control medical la veterinar, cum se face, constatare: sănătate bună.
Bob Antiștiințific: hăhă, e doar părerea unui medic și studiul e pă net, deci egal cu zero.

Studiul: deținătorii de animale sunt rugați să scrie cât au trăit animalele și ce mâncau. Rezultate: câinii hrăniți vegetal au trăit mai mult.
Bob Antiștiințific: hăhă, nu ți-am demonstrat că tot ce prezinți tu e zero?

#2654
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
EXIT-ule, ignori cu gratie faptul ca si tu faci acelasi lucru pe care il reprosezi colegilor: scoti  in fata informatiile care iti sustin punctul de vedere iar pe celelalte le bagi sub pres.

#2655
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu, nu fac asta.
Nu am găsit și ascuns studii care:
1. Arată că câinii hrăniți cu produse vegetale trăiesc mai puțin.
2. Arată că animalele de companie hrănite cu produse vegetale au în general o sănătate mai proastă decât cele hrănite convențional.

Nici Bob Antiștiințific nu a găsit astfel de studii. Dar a citit chiar în studiile cu rezultate pozitive că ar fi mișto să avem studii cu cel mai înalt grad al calității.
Și pretinde că lipsa acestor studii de cea mai bună calitate le invalidează pe cele pe care le avem acum.

Ceea ce demonstrează atitudine antiștiințifică.

Edited by EXIT, 09 March 2023 - 10:38.


#2656
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 EXIT, on 09 martie 2023 - 09:23, said:

Există dovezi, vezi studiile indicate de mine. Dacă vrei studii RCT mai așteptă, până atunci cele prezentate de mine sunt cele mai bune pe care le avem.

Până acum nu ai prezentat niciun studiu care să demonstreze:
1. Animalele hrănite cu produse vegetale trăiesc mai puțin.
2. Animalele hrănite cu produse vegetale sunt în general mai bolnave decât cele hrănite cu produse convenționale.
Dar eu am arătat că trăiesc mai mult și sunt sănătoase.


Ai citit în unul din studii dorința universal valabilă pentru studii concepute să stea mai sus în ierarhia calității dovezilor științifice. Și ai impresia că până când acele studii se vor face, cele actuale sunt nule. Ceea ce este fals și trădează dispreț față de știință.


În privința studiilor cu oameni avem chiar studii intervenționale care arată avanatajul dietelor bazate pe plante.

Dacă iei 100 de oameni care și-au hrănit animalele vegan și 900 (de 9 ori mai mult!!!) persoane care și-au hrănit animalele convențional și pe baza mediei obținute din cele doua grupuri tu tragi concluzia ca primul tip de alimentație e superior, înseamnă DOAR ca îți bazezi alegerea pe orice altceva, in afara de dovezi. Adică faci la fel cum fac oamenii pe care ii acuzi tu ca nu iau in calcul dovezile studiilor făcute pe oameni și recomandările (sanchi) ale comunității științifice (sanchi din nou, da’ nu contează, discutam principial)
Cu alte cuvinte, wishful thinking. Ca tu consideri suficiente acele “dovezi”, ar fi ok…dacă nu ar contrazice însăși natura.

#2657
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Condiția ca grupurile să aibă același număr de subiecți este arbitrară. Dacă numărul de subiecți ar fi fost insuficient și nesemnificativ statistic, acel studiu nu ar fi fost niciodată publicat.



#2658
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Te pricepi la statistica, cum ma pricep eu la alimentație vegana 🤷

#2659
HubciniG

HubciniG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2022
Exit, dacă dai drumul în sălbăticie acelor pisici vegane, ce crezi tu că vor începe să pape? Plante și semințe sau șoareci și păsărele?
Nu pot să nu fac analogia cu transgenderismul, altă aberație recentă în care bărbatul sau femeia biologică își torturează și schimonosește trupul împotriva naturii.
Na, că iar am băgat bățul prin gard.


#2660
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 EXIT, on 09 martie 2023 - 10:17, said:

Studiul: analizăm N parametri din sânge și îi comparăm la animale hrănite 100% vegetal și la animale hrănite convențional.
Bob Antiștiințific citește că nu se analizează absolut tot ce se poate analiza într-o probă de sânge deci rezultatele sunt irelevante și false, pe dos.

Studiul: nu sustine ce zici tu ca sustine, sau cel putin nu intr-un mod cu valoare stiintifica.
Bob Antiminciuna: poftim argumente clare ca lumina zilei prin care demonstrez ca acest studiu nu sustine ce zici tu ca sustine, sau cel putin nu intr-un mod cu valoare stiintifica.


Quote

Studiul: pe lângă analizele de sânge facem și control medical la veterinar, cum se face, constatare: sănătate bună.
Bob Antiștiințific: hăhă, e doar părerea unui medic și studiul e pă net, deci egal cu zero.

Studiul: Study Limitations: small sample size, lack of assessment of animals maintained on these diets.
Bob Antiminciuna: Studiul isi recunoaste limitele si ca nu se pot trage concluzii, deci minti.


Quote

Studiul: deținătorii de animale sunt rugați să scrie cât au trăit animalele și ce mâncau. Rezultate: câinii hrăniți vegetal au trăit mai mult.
Bob Antiștiințific: hăhă, nu ți-am demonstrat că tot ce prezinți tu e zero?

Studiul: foloseste drept dovezi anecdote si povesti neverificabile si cu valoare stiintifica zero.
Bob Antiminciuna: anecdotele si povestile neverificabile sunt egale cu zero.

Quote

Dar a citit chiar în studiile cu rezultate pozitive că ar fi mișto să avem studii cu cel mai înalt grad al calității.
Și pretinde că lipsa acestor studii de cea mai bună calitate le invalidează pe cele pe care le avem acum.
Ceea ce demonstrează atitudine antiștiințifică.

Am bolduit atitudinea stiintifica vegana.

Mai posteaza, ca esti o sursa inepuizabila de umor aproape involuntar.

#2661
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007

 HubciniG, on 09 martie 2023 - 12:16, said:

Nu pot să nu fac analogia cu transgenderismul, altă aberație recentă în care bărbatul sau femeia biologică își torturează și schimonosește trupul împotriva naturii.


Ai inteles trangenderismul cum intelege colegul Exit non vegetarienii.

 EXIT, on 09 martie 2023 - 10:38, said:

Nu, nu fac asta.
Nu am găsit și ascuns studii care:
1. Arată că câinii hrăniți cu produse vegetale trăiesc mai puțin.
2. Arată că animalele de companie hrănite cu produse vegetale au în general o sănătate mai proastă decât cele hrănite convențional.


Faptul ca nu le-ai gasit nu inseamna ca nu exista si stii foarte bine ca sustii contrariul naturalului.
Ok, oamenii aleg veganismul/vegetariansimul dar nu obliga bietele animale sa se comporte contrar instinctelor.

#2662
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Appeal to Nature Fallacy
https://fallacyinlog...peal-to-nature/

Dar omni de ce au voie să oblige animalele la comportamente contrare instinctului? Tu de ce le obligi?

Când ceva ar putea exista dar nu există dovezi că există, nu te comporți ca și cum ar exista. Ar fi irațional.

#2663
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Ar trebui bagat si aici buton din ala cu haha, ca pe Facebook, ca sa poti rade de prostii fara sa trebuiasca neaparat sa adaugi ceva.

#2664
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007

 EXIT, on 09 martie 2023 - 12:49, said:

Dar omni de ce au voie să oblige animalele la comportamente contrare instinctului? Tu de ce le obligi?

Asta intreb si eu, de ce obligi animalele sa se comporte nenatural?
Nu imi hranesc cainele vegetarian, deci nu il oblig sa se comporte nenatural.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate