Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Cont DEGIRO din Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006
Are cineva deschis din Romania cont la DEGIRO ?

Teoretic poti si din "strainatate" (in cazul asta Romania, Romania fiind una din tarile UE care nu sunt acceptate momentan), daca ai cont bancar pe numele tau intr-o tara acceptata.

Pe FAQ scrie asta si parca citisem pe aici ca sunt aveau conturi.

La suport in schimb imi spune ca imi trebuie si adresa dintr-o tara acceptata... Deci cum e pana la urma ? ( inainte sa ma pun si sa ma chinuiesc sa-mi fac cont si la final sa ma blocheze ) imi poate confirma cineva daca ati deschis cont la ei sau nu ?

Merci !

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007
adica i-ai intrebat pe ei, ti-au dat un raspuns nu cum ai fi vrut tu si acum ne intrebi si pe noi in speranta ca-ti da cineva vreo alternativa care sa-ti convina tie?

#3
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006

 laffin, on 23 ianuarie 2019 - 15:55, said:

adica i-ai intrebat pe ei, ti-au dat un raspuns nu cum ai fi vrut tu si acum ne intrebi si pe noi in speranta ca-ti da cineva vreo alternativa care sa-ti convina tie?
Tu ai inteles ce am spus defapt ?

Informatia pe siteul lor ( unde nu scrie nimic ca iti trebuie si cont SI ADRESA daca esti in strainatate, doar de cont scrie ) si postari ale colegilor ( nu stiu din cap tot forumul softpedia ) dar mai citisem pe ici colo ca oameni de aici si-au deschis cont pe DIGERO folosind date bancare din tari acceptate, ei chestia asta se bate cap in cap cu ce-mi scrie tipa de la suport. ( si stim bine cat de competenti is cate odata oamenii de la suport, ca suni si te trezesti ca tu te pricepi mai bine la o chestie decat aia/ala pus acolo sa te ajute sau ca nu au inteles cazul tau particular si iti dau un raspuns standard ).

Ei, in privinta asta vroiam niste experiente personale... nu comentarii pe langa subiect.
Merci !

#4
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Les comptes bancaires détenus dans les pays suivants ne sont pas autorisés chez DEGIRO:
- Estonie
- Lettonie
- Lithuanie
- Roumanie
- Malte
- Croatie
- Chypre
- Bulgarie
- Guernsey
- Jersey
- Gibraltar
- Ile de Man

#5
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006

 EMotanuIO, on 23 ianuarie 2019 - 18:04, said:

Les comptes bancaires détenus dans les pays suivants ne sont pas autorisés chez DEGIRO:
- Estonie
- Lettonie
- Lithuanie
- Roumanie
- Malte
- Croatie
- Chypre
- Bulgarie
- Guernsey
- Jersey
- Gibraltar
- Ile de Man

adica conturile bancare din tarile/regiunile astea nu sunt eligibile vrei sa spui.... Asta am inteles eu si am scris de 100x. Nu asta e intrebarea, stiu si eu sa citesc.

Intrebarea ipotetica era, daca un cetatea din zona eligibila cu cont bancar din zona eligibila, care sta in afara zonei eligibile, poate deschide cont sau nu ? si scrie asa la FAQ:

I am living abroad, can I still open an account at DEGIRO?
It is possible to open an account with DEGIRO. However, to open an account with DEGIRO, you must have and maintain a bank account in a country which DEGIRO can accept. You must register to your DEGIRO account a bank account held in your name. You will use this bank account for depositing and withdrawing money from your DEGIRO account. There are some countries where the residency means you would be unable to become a client of DEGIRO, for further information contact the service desk. ( dar nu scrie la ce tari se refera, nu zice ca "every country we not operate in" sau ca ii "Somalia, Nigeria si Iraq".)

Intrebarea practica este: Sunt persoane care traiesc in Romania, au cont intr-o tara eligibila ( posibil sunt si cetateni ai unei tari eligibile / a se intelege dublu cetatean spre exemplu / cum e si cazul meu ), dar "they live abroad", adica fata de tara eligibila traiesc in strainatate, cazul de fata, in Romania si au adresa aici....

Asta vroiam deci sa aflu, daca sunt aici cazuri cu ROMANI, care au conturi prin vestul europei ( eventual sunt si cetatenii tarii respective ) dar momentan traiesc legal in Romania. Deci nu-mi mai dati liste cu tarile eligibile si de astea, ca le stiu citi si eu, aici e vorba de un caz mai particular. Merci

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005
Și nu-i mai simplu și mai rapid să întrebi DEGIRO?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A gasit cineva din Romania o modalitate sã-și deschidã cont la degiro?

Cam toate bancile din tarile acceptate iti cer o forma de rezidenta pentru deschiderea unui cont, iar finetech-urile desigur nu-s acceptate.

Edited by MembruAnonim, 25 February 2021 - 22:28.


#8
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Iti poti deschide un cont la Bunq in Olanda, dar nu asta este problema. Conditiile pentru a deschide un cont la Degiro sunt: rezidenta fiscala si contul bancar cu care te inregistrezi sa fie intr-o tara in care au ei prezenta. La sfarsitul anului 2020 au inchis conturile care nu respecta aceste conditii. Daca s-au razgandit, va rog sa impartasiti informatia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate