Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Reflector LED 50W PNI GreenHouse WS55 cu panou solar si acumulator - Suport, Testare, Pareri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
eu am dat pm ca vreau un produs specific pt test.

#20
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 21.01.2013

View Postr_murphy, on 23 ianuarie 2019 - 20:04, said:

scurt si la obiect, este vorba de rezistenta de izolatie si de verifica cu aparatul din poza atasata sau altul similar

Despre ce parametri ireali discutam? poate reusim sa demontam irealul, cu documente de testare ale produsului de la fabrica.
Momentan P=U*I este un parametru corect pentru acest produs.

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007
imi permiti sa ma indoiesc, pe baza bunului simt tehnic ca acel panou poate furniza 50W, putere instant in conditii perfecte de iluminare?
in plus de asta, 8 A pe cabluri atit de subtiri ???

am sistemul asta ..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EAxj32Giz0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dimensional, panoul nu este departe de cel de la sistemul pni si da cu muuuult mai putini w ;)
acum tu, intr-o animita masura cazi putin la mijloc intre ciocan si nicovala, intre ce-ti spun aia de la producator, si ce o sa spuna cei care vor pune aparatul de masura pe componente .. ;)

off topic, pentru a ma convinge ca vorbesc cu cineva care cit de cit, stie o leaca de electronica si nu cu unul pus sa faca reclama la niste produse .. ce ti se pare ciudat in formularea sistemului din link ?
rog ceilalti participanti la discutie care eventual observa .. sa nu observe :D ;)

https://b-shop.ro/si...-sis-72/614.htm

#22
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Am primit produsul spre testare.
Am 2 nedumeriri referitoare la telecomanda. Majoritatea butoanelor am priceput ce sunt si cum opereaza.  Dar sunt aici 2 butoane al caror rol nu il inteleg.

1. Cel cu caractere chinezesti

2. Butonul AUTO . Nu mi-am dat seama inca cum functioneaza mai exact.

Atasez si imaginea telecomenzii in cauza.

Attached Files



#23
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
E o telecomanda generica chinezeasca ce poate nu are toate butoanele alocate...
Oricum e prea putin importanta telecomanda. Incarca-l la maxim si lasa-l aprins nonstop apoi sa vedem cum se pupa cu specuficatiile declarate.
E primul lucru de verificat pina la vara cand vei avea sansa sa incerci panoul solar.

Edited by keta, 26 January 2019 - 19:36.


#24
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 21.01.2013
Spor la testat in continuare.

Bineinteles ca astept solicitari de la cei ce doresc sa testeze produsul . Chiar si de la cei care doresc sa demonteze mituri :)   Nu de alta, dar nu traim intr-o lume perfecta, si e posibil ca anumiti parametri declarati sa nu poate fi atinsi decat in conditii ideale de testare .

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007

View PostPekiasan, on 26 ianuarie 2019 - 14:06, said:

1. Cel cu caractere chinezesti

poti pune un macro cu respectivele caractere? este pe g-translate o optiune in care poti sa "desenezi" respectivul caracter si ti-l traduce ..

#26
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Am cerut produsul la testare, mi-am facut cont pe site-ul lor, am introdus voucherul. A doua zi m-au sunat sa le spun ce user am aici iar la vreo ora m-au sunat inca o data sa imi spuna ca nu mai trimit gratuit la testare ci doar daca vreau cu discount 50%. Chiar si in prima varianta, transportul il suportam eu.

#27
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Am primit astazi produsul.La prima inspectie vizuala totul arata nou.Probabil ca ledurile se aprind doar atunci cand panoul nu mai furnizeaza tensiune fiind noapte,intuneric sau deconectat.Acumulatorul deci este consumat.Se vede senzorul de la telecomanda in spatele geamului de protectie al reflectorului,dar nu am gasit telecomanda in colet.Cutia reflectorului era desigilata si bagata in alta cutie mai mare.Panoul este nou.Maine am sa scot tot ansamblul afara la soare sa vedem ce se intampla.Am platit 140 lei cu tot cu transport.Revin maine,poate reuseste panoul sa incarce acumulatorul.

Attached Files



#28
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdocris, on 30 ianuarie 2019 - 18:41, said:

Am primit astazi produsul.La prima inspectie vizuala totul arata nou.Probabil ca ledurile se aprind doar atunci cand panoul nu mai furnizeaza tensiune fiind noapte,intuneric sau deconectat.Acumulatorul deci este consumat.Se vede senzorul de la telecomanda in spatele geamului de protectie al reflectorului,dar nu am gasit telecomanda in colet.Cutia reflectorului era desigilata si bagata in alta cutie mai mare.Panoul este nou.Maine am sa scot tot ansamblul afara la soare sa vedem ce se intampla.Am platit 140 lei cu tot cu transport.Revin maine,poate reuseste panoul sa incarce acumulatorul.

Te rog, poti pune si poze cu celelalte componente?

Edited by sonnydellmarco, 30 January 2019 - 21:45.


#29
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postaddysoftware, on 22 ianuarie 2019 - 16:47, said:

mmmmm,... ce acumulator are? mi se pare greu de crezut sa aiba 600Wh la pretul acesta, dar sa nu zic nu, totusi, astept un raspuns sincer.

Cred ca autonomia de 9 ore se atinge daca reduci puterea becului din telecomanda la ~5W care inseamna ~500 lumeni
Din specificatii acumulatorul are aproximativ 50Wh

#30
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Sonny,asta-i tot ce am primit...

Attached Files



#31
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postsonnydellmarco, on 30 ianuarie 2019 - 22:01, said:

Cred ca autonomia de 9 ore se atinge daca reduci puterea becului din telecomanda la ~5W care inseamna ~500 lumeni
Din specificatii acumulatorul are aproximativ 50Wh

Ceea ce nu se pupa cu "9 ore la puterea maxima", parca asa scria pe undeva... Caracteristicile produsului au tot scazut pe masura ce noi ne-am vanturat pe-aici.
De la panou de 50w si bec de 50w si autonomie de 9 ore la puterea maxima, la ....vedem ce ne scrie Docris maine.

#32
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca maine e o zi de vara poate se incarca acel acumulator de la panoul solar....

#33
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 21.01.2013
Sa vedem si in urma testelor ce autonomie se obtine.

Observ ca se omit  (sper ca nu intentionat) anumite cuvinte , si se scot doar valori din context: Cred ca este destul de importanta frazarea: Autonomie pana la . . . . .

Noi am corectat si recunoscut greselile din descriere, in conformitate cu realitatea, si solicitam celor cu adevarat interesati sa solicite, testeze produsul, si sa revina cu pareri obiective si reale dupa aceasta testare .

docris : Va trimitem o telecomanda.

#34
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009

View Postketa, on 31 ianuarie 2019 - 02:19, said:

Daca maine e o zi de vara poate se incarca acel acumulator de la panoul solar....
E ceata densa la mine,de-a trebuit sa intorc cainele cu mana,ca latra spre casa nu spre strada.Puteam incarca acumulatorul si de la o sursa de laborator.

#35
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdocris, on 31 ianuarie 2019 - 09:43, said:

E ceata densa la mine,de-a trebuit sa intorc cainele cu mana,ca latra spre casa nu spre strada.Puteam incarca acumulatorul si de la o sursa de laborator.
daca ai avea cum sa intercalezi un ampermetru in circuit, ai putea avea placuta surpriza sa constati ca si pe ceatza, panourile furnizeaza curent. mai redus desigur, dat tot pompeaza ceva.

dadeam mai sus exemplu cu un "sistem" pe care-l detin, acesta are un led care se aprinde in momentul in care micropanoul furnizeaza tensiune/curent cit sa intre in regim de incarcare. am fost )placut) surprins sa vad ca incarca chiar si la iluminare pe care o consideram insuficienta pentru functionare.

#36
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postsuport_PNI, on 31 ianuarie 2019 - 08:51, said:

Sa vedem si in urma testelor ce autonomie se obtine.

Observ ca se omit  (sper ca nu intentionat) anumite cuvinte , si se scot doar valori din context: Cred ca este destul de importanta frazarea: Autonomie pana la . . . . .

Aha, pana la...
pai asa poate sa fie si de 5 minute; clientul nu poate sa se supere... ca e "pana la...."

Clientul cand vede scris pana la 9 ore la puterea maxima se gandeste, "mah, or fi 7-8 ore la 50W, nah. E bine si asa".
Practici deceptive, tipic ptr Aliexpress.

Ce-ar fi sa produc si eu o lampa LED (de 50W) si sa o vand cu urmatoarele caracteristici:?
Iluminare pana la 1000000 (un milion) de lumeni
Durata de viata: pana la 100000000000 de ore.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate