Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Panasonic G7 face niște poze groaznice

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
m-am mai jucat un pic cu el și am observat că inteligent Auto focalizează mai bine și iese mai bine la ISO.


View Postcrokodilu, on 21 ianuarie 2019 - 15:35, said:

In primul rand pozele de test trebuie facute in lumina buna, nu in bezna, din mana, pe obiecte aiurea, timpi lungi si iso monstruos. Aprinde becurile in casa sau baga blitz, sau iesi afara la soare, pozezi un plan, perpendicular pe el.
sorry, nu, asta e o tâmpenie. că nu pzoezi mereu în lumină bună, cu becuri aprinse și la soare.

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ma refer la poze de test

#21
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
pozele făcute în condiții de viață normală sunt pozele mele de test. nu fac poze de studio, nu fac poze de pe trepied, nu așa intenționez să folosesc mașinăria.

#22
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
crokodilu iti spune sa faci asta pentru testare.  Posted Image

Daca ies bine e in alta parte problema.  Pune camera in manual mode. Nu te musca :)

Edited by mircea812, 21 January 2019 - 16:05.


#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postvali, on 21 ianuarie 2019 - 16:02, said:

pozele făcute în condiții de viață normală sunt pozele mele de test. ..
La 1/15 de unde sa ne dam seama daca nu cumva misti tu si de aceea ies soft?

Edited by crokodilu, 21 January 2019 - 16:08.


#24
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postvali, on 21 ianuarie 2019 - 15:44, said:

sorry, nu, asta e o tâmpenie. că nu pzoezi mereu în lumină bună, cu becuri aprinse și la soare.

View Postvali, on 21 ianuarie 2019 - 16:02, said:

nu fac poze de pe trepied, nu așa intenționez să folosesc mașinăria.
Fara lumina nu ai cum sa faci poze bune. Lumina trebuie sa ajunga la senzor ca sa iasa poza si astfel ai mai multe posibilitati in caz de lumina putina:
-timp lung de expunere (trepied)
-timp scurt de expunere si blitz
-ISO mare dar nu cu aparatul acela
La cele de mai sus, ajuta si un obiectiv cu diafragma deschisa cat mai mult (F mic, 2.8, 1.8) dar atunci vei avea alte neajunsuri.

View Postvali, on 21 ianuarie 2019 - 15:44, said:

m-am mai jucat un pic cu el și am observat că inteligent Auto focalizează mai bine și iese mai bine la ISO.
Pierzi timpul cu inteligent auto si alte prostii.
Daca nu ma crezi, studiaza bazele fotografiei sa vezi ce si cum ;)

#25
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Titlul zici că e "clickbait" :)

#26
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

View Posttrandafirdoru, on 21 ianuarie 2019 - 16:27, said:

La cele de mai sus, ajuta si un obiectiv cu diafragma deschisa cat mai mult (F mic, 2.8, 1.8) dar atunci vei avea alte neajunsuri.

A spus ca are obiectivul de kit, adica 14-42mm f/3.5-5.6. N-are de unde sa scoata nici 2.8. Problema cea mai mare in pozele lui cred ca era data chiar de diafragma deschisa la maxim, care nu-i asigura cine stie ce profunzime de camp. De aici 'fuga' dupa focus, care e pe undeva ascuns, pe bucatele mici. Obiectivul ala e problema. Are nevoie de un tripod, pentru a face poze bune in interior ori la lumina slaba, din mana, ai nevoie de obiective dintr-alea de vis, cu diafragme de la 1.x -2.x. Alea sunt destul de scumpe :). Asa ca adapteaza-te la obiectiv. Foloseste un tripod si joaca-te cu modul manual.

#27
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Nu citesti cu atentie. N-am zis sa scoata 2.8 din obiectivul ala de kit. Am zis ca un obiectiv (cumparat, imprumutat) cu diafragma deschisa, e de ajutor cu avantajele si dezavantajele vitezei lui.
Ca-s scumpe sau nu obiectivele pentru aparatul lui, nu are relevanta, eu i-am zis posibilitatile pe care le are, tehnic si practic vorbind. El poate sa aleaga ce doreste, ce isi permite, ce ii convine. In orice caz fotografie in lumina scazuta cu scule ieftine fara trepied si blitz, cam slabe sanse.
De trepied i-am spus si cu ceva posturi inainte, ba chiar sa puna aparatul pur si simplu pe o suprafata stabila cu timp lung, iso mai mic. Oricum nu pare interesat de sfaturi la obiect, cauta ce nu exista adica functii minune cam asa: "inteligent auto care iese mai bine la iso"

Edited by trandafirdoru, 22 January 2019 - 00:14.


#28
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ce ai mai facut cu Panasonic g7?

#29
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
l-am pus pe iA și l-am lăsat așa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate