Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

DAC pt Hegel H90

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Makemake

Makemake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.01.2018
Salut,

Se da urmatorul sistem: Hegel H90, Wharfedale 11.3, cabluri QED79, laptop XPS L501X.
Muzica ascult 80% pe Tidal master Hifi de pe laptop USB restul FLAC-uri de pe Laptop prin Foobar2000.
Din ce am gasit, DAC-ul intern la H90 este un AK4396.
Ma gindeam sa iau un DAC separat care sa stie 32/768 si MQA. Am vazut modelul de la ProJect Pre Box S2 Digital. Ce parere aveti, ar face sens investitita, aveti alte propuneri?
Multumesc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
MQA e un moft. Ai format necompresat pana la calitate CD ( 44,1/16 ). Ce este peste e compresat.

#3
Makemake

Makemake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.01.2018
Atunci daca uit de MQA, investitita intr-un DAC separat care sa stie 32/768 ar face sens?

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Cum ai ajuns la concluzia ca trebuie DAC separat? consideri ca sistemul este limitat grav de DAC? eu as sta linistit asa cum este.

#5
Makemake

Makemake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.01.2018
Ma gindeam ca prin accesarea la 32/768 voi beneficia de un sunet mai bun.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand nu gasesti asemenea fisiere pe nicaieri - iar daca gasesti ceva de test e facut prin upscaling.
Si nu neaparat 32/768 inseamna un DAC mai bun.

Am 32/768 pe un dac de nici 50 de lire. Si protabil pe deasupra. E bun, nu zic nu ptr banii lui, dar nu e fenomenal.

Probabil un DAC mai bun decat ce ai tu in Hegel-ul ala ar fi ceva cu ESS9038 Pro - daca e configurat ca 4 canale sa fie folosite ptr decodarea unui canal mono..
Sau eventual un Dual ESS9038.

Adica ceva gen Matrix-ul asta - https://www.avstore....ix-x-sabre-pro/

Dar al ala s-ar putea sa fi limitat in alte parti...

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Asta ma intrebam si eu de unde ai fisiere din alea si nu ai cu ce sa le redai.Calitatea unui DAC nu este data de ce stie sa faca ci cum stie sa faca iar ala integrat este mai mult decat ok pentru sistem.
Daca ceva nu te satisface cauta in alta parte, nu la DAC.

#8
Makemake

Makemake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.01.2018
ok, multumesc pt sfaturi.

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Totusi veriga slaba din sistem sunt boxele, daca nu iti place ceva, verifica incintele.

#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Makemake, on 21 ianuarie 2019 - 10:43, said:

Se da urmatorul sistem: Hegel H90, Wharfedale 11.3

Schimba boxele, iti bati joc de bani cu combinatii de genul acesta. Poti sa pui cel mai scump DAC de la Chord, nu o sa faca nimic minuni, asta e limita boxelor respective.

Edited by razor01, 21 January 2019 - 23:43.


#11
NGCM51

NGCM51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 26.09.2008

 Makemake, on 21 ianuarie 2019 - 10:43, said:

Salut,

Se da urmatorul sistem: Hegel H90, Wharfedale 11.3, cabluri QED79, laptop XPS L501X.
Muzica ascult 80% pe Tidal master Hifi de pe laptop USB restul FLAC-uri de pe Laptop prin Foobar2000.
Din ce am gasit, DAC-ul intern la H90 este un AK4396.
Ma gindeam sa iau un DAC separat care sa stie 32/768 si MQA. Am vazut modelul de la ProJect Pre Box S2 Digital. Ce parere aveti, ar face sens investitita, aveti alte propuneri?
Multumesc.

DAC-ul de la H90 nu este chiar super, pentru MQA Matrix-ul este exceptional, il am eu, dar cam scump, insa DAC iFi Audio Nano IDSD Black Label    https://www.avstore.... si MQA si pentru banii aceia a constituit o surpriza placuta pentru mine. Daca nu vrei neaparat MQA ai putea considerai Topping D 50 care are 2x ES 9038 Eq si costa in jur de 215 USD la chinezi, alimentat cu alimentatorul de la Ifi ofera o calitate super. Totusi preferatul meu este Gustard H 20 care are 2x AK 4497. mie mi se pare ca suna mai cald decat Matrix si decat Cambridge CXN V2.
Cat despre boxe eu am invatat un lucru: intr-un ansamblu de amplif si boxe trebuie sa cheltuiesti 75% pe boxe si 25% pe amplif pentru un sistem echilibrat.
Ampliful tau e cu 10 clase mai sus decat acele boxe pe care le ai in dotare, eu as recomanda niste KEF R3, ansamblul va suna bestial daca ai si o sursa ok.
Cred ca ar trebui sa mai investesti pe un cablu USB lung de cel putin 2 m de foarte buna calitate si daca mai pui si un purificator de semnal atunci vei avea niste auditii cu adevarat incredibile.
laptopul este o sursa foarte " murdara " si ar trebui sa fie cat mai departe de DAC, semnalul se recomanda a fi curatat, daca faci asta garantez ca nu mai ai nevoie de MQA.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate