Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Bloc nou în câmp sau bloc vechi în centru?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#109
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Cat va fi cosmelia de 100 de ani la revanzare?"

Dumnezeu stie... Nu mi-am pus problema asta, vreau pentru mine, cat oi mai trai... Apoi, cine ramane, faca ce-o vrea...
In principiu, cine vrea strict o anumita zona, oricare ar fi ea, cumpara strict ce se afla construit acolo, asa cum si de cand or fi acele constructii.
Cine vrea cladire noua, moderna, in zona buna, trebuie sa aiba "dare de mana".
Cat de curand, tot ce vedem va fi "inainte de Cutremur"; al mare de peste 7/Richter e pe-aproape.

Edited by MembruAnonim, 24 January 2019 - 13:54.


#110
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 tomtom, on 23 ianuarie 2019 - 23:12, said:

La cate centre comerciale si carciumi sunt in Bucuresti, mega-uri si altele deschise, nu mori de foame nicaieri.
Nu mori de foame, dar ai mult de umblat, pierzi timp, nervi si bani. Iar mega image-urile au preturi nesimtite si varietate nu foarte mare(nu mai zic daca e vorba de o saracie de shop&go)

 tomtom, on 23 ianuarie 2019 - 23:12, said:

Unirii Shopping sa ma ierti, dar e cam cel mai de rahat centru comercial din Bucuresti. Singurul care-l intrece in penibil e Cocor.
De ce sa fie de rahat? E drept ca nu-i ca mall-urile moderne, dar pentru mine cel putin e mai important ce se gaseste in el. Si se gasesc lucruri la nivel decent, si ca pret, si ca varietate. Cocor e alta poveste, acolo s-au grupat mai multi designeri romani, e fel de centru comercial "al lor". Eu nu-s interesat de ce vand aia acolo, dar probabil altii sunt si e bine ca exista si un astfel de loc, unde poti gasi predominant ceea ce fac ai nostri, ca la restul domina brandurile straine.

 tomtom, on 23 ianuarie 2019 - 23:12, said:

Am stat la 1.5km de Unirii, la hala traian.
Locuiam ultracentral.
Aveam careffour deschis pana la 1 noaptea la care am apelat o singura data.
Pai e un pic mai departe. Nici eu n-as sta acolo. Nici metrou n-ai(la mine e la cam 250m) si faci cam 20 de minute pe jos pana la carrefour. Eu fac cam 7, poate 5-6 daca prind semafoarele pentru pietoni pe verde. Cumparaturile le fac adesea dupa ora 10 seara, si cred ca cel putin o data pe saptamana ajung intre 12 si 1.

#111
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Ai zis ca stai la 1km. Eu stateam la 1.5 :))
O fi departe.

Motivele pentru care nu mai stau acolo si nici nu voi mai sta prea curand sunt cele pe care ti le-am scris.
Mexicanii si aurolacii nu se limiteaza la hala traian. Sunt prezenti cu precadere pe langa gurile de metrou. Din pacate.

Prefer sa pierd timp si nervi prin supermarket-urile aglomerate, cu toate ca nu este cazul, decat sa fiu inconjurat de mexicani si sa am careffour-ul deschis pana la 1 noaptea :).

Daca iti faci cumparaturile lunare la mega, probabil simti o gaurica in buget, dar pentru o bere cumparata la ora 23.00, sa fim seriosi.

Metroul recunosc, nu m-a interesat niciodata, iar in rarele cazuri in care n-am avut masina o zi, doua, am apelat la taxi.

#112
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 tomtom, on 24 ianuarie 2019 - 18:00, said:

Ai zis ca stai la 1km.
Nu. Am zis ca de unde stau eu pot ajunge in toate acele locuri mergand maxim un km pe jos(pt. fiecare in parte, desigur). Posted Image KFC centrul vechi e intr-o parte(si cel mai indepartat - 1km), carrefour in alta parte(550m), frizeriile prin alte parti samd. Posted Image

Edited by TruthHurts, 24 January 2019 - 18:59.


#113
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Ok.
Daca o tinem asa, in curand imi vei spune ca stai la 20m si ca ai gresit cand ai dat cu pasul. Oricum e fix acelasi lucru.

Mexicanii tot la gura de metrou stau. Si la aia care da spre hala traian si la cealalta care iese la horoscop.
Aurolacii tot in marele parc din mijlocul pietii unirii stau si se caca prin tufisuri.
Scarile din parcarea de la careffour tot a pisat put.
Fantanile vara sunt folosite pe post de piscine pentru copiii mexicanilor.

Dar inca odata. Fiecare cu prioritatile lui.
Eu unul prefer sa stau in camp si sa-mi fac cumparaturile la mega.


#114
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Toata zona Unirii e infecta, miroase a pisat si colcaie de portoricani.
Pe strazi in spate la Unirii e jale, o mizerie de nedescris.
Focar de infectie care ar trebui sa dispara, asta e Unirii.

#115
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

 nas_marin, on 23 ianuarie 2019 - 23:42, said:

tomtom - Când o să auzi vreodată de legea 112 sau legea 10 și ce Ă®nseamnă astea sau ce efecte au avut și au astea, poate vei Ă®nțelege centrul, dar nu ai nici o șansă dacă ești provincial.

Până atunci lasă-i pe cei din centru că nu au nevoie de corporatiști. Ei să se Ă®ncoloneze și să cumpere prin cartierele de tip Prima Casă că găsesc destule pe la periferie. Vezi prin POPEȘTI că pe acolo se pare că vrei să iei. Cred că e Beverly Hills prin Popești pe acolo pe unde vrei să iei.

Atât și asta Ă®și permit corporatiștii - Popești, Militari, Berceni, Sălăjan și alte zone magnifice ale Bucureștiului. O ușă prin centru nouă sau mai veche nu Ă®și permit că nu au nici bani. Ei se duc să cerșească pe la bănci bani să apuce și pe la periferie o ușă.

Nene. Cand stateam eu in centru, matale il vedeai de la volanul taxiului. N-am avut ocazia sa locuiesc nici in popesti, nici in militari, dar daca as avea de ales intre unirii si cele doua, mai mult ca sigur le-as alege pe alea. Si nu din motive financiare.
Spre dezamagirea matale, nici corporatist nu sunt.

Si iti mai zic ceva.
Aia care au bani stau pe soseaua nordului si pe primaverii. Apartamentele de la unirii le inchiriaza alora cu firme de apartament si provincialilor care se lauda la poplaca ca stau in centru.

Km 0 a ramas ce a fost intotdeauna. Raiul boschetarilor.

#116
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 leusteanul, on 24 ianuarie 2019 - 19:15, said:

Toata zona Unirii e infecta, miroase a pisat si colcaie de portoricani.
Pe strazi in spate la Unirii e jale, o mizerie de nedescris.
Focar de infectie care ar trebui sa dispara, asta e Unirii.
Dap, iar saraciile de garsoniere din zona aia se vand la sub 1.000 de euro pe bucata. Daca ai bafta, iti da proprietarul bani , numai sa il scapi de ea.
De aia, ca e o zona nasoala, unde nu ai ce face :)

#117
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

 nas_marin, on 23 ianuarie 2019 - 23:42, said:

tomtom - Când o să auzi vreodată de legea 112 sau legea 10 și ce înseamnă astea sau ce efecte au avut și au astea, poate vei înțelege centrul, dar nu ai nici o șansă dacă ești provincial.

Până atunci lasă-i pe cei din centru că nu au nevoie de corporatiști. Ei să se încoloneze și să cumpere prin cartierele de tip Prima Casă că găsesc destule pe la periferie. Vezi prin POPEȘTI că pe acolo se pare că vrei să iei. Cred că e Beverly Hills prin Popești pe acolo pe unde vrei să iei.

Atât și asta își permit corporatiștii - Popești, Militari, Berceni, Sălăjan și alte zone magnifice ale Bucureștiului. O ușă prin centru nouă sau mai veche nu își permit că nu au nici bani. Ei se duc să cerșească pe la bănci bani să apuce și pe la periferie o ușă.

Din pacate confortul apartamentelor din centru nu e cine stie ce, iar generatia mai tanara prefera mai degraba confortul decat zona...Una peste alta nici centrul nu mai e cine stie ce...https://www.anuntul.ro/anunturi-imobiliare-vanzari/apartamente-2-camere/ ...preturile sunt cam ca la Dristor, poate cu un 10%  mai mult, daca comparam cu apartamente vechi, plus cai multi prefera un bloc nou in colentina sau titan decat un bloc de 80 de ani la universitate...Cat despre obsesia ta cu bucurestean/provincial deja devine comica...ori esti ironic ori nu ai nimic altceva cu care sa te mandresti decat ca te-ai nascut pe magheru...

Edited by rockemon, 24 January 2019 - 21:30.


#118
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 tomtom, on 24 ianuarie 2019 - 19:13, said:

Ok.
Daca o tinem asa, in curand imi vei spune ca stai la 20m si ca ai gresit cand ai dat cu pasul. Oricum e fix acelasi lucru.
Eu n-am zis altceva niciodata, doar ti-am aratat ca ai interpretat gresit:

 TruthHurts, on 21 ianuarie 2019 - 07:12, said:

Toate chestiile astea sunt cam in maxim 1 km de mers pe jos de la mine. :)
Cu aglomeratia si restul ma descurc...
In fine, nici nu conteaza, fii tu sanatos in camp, ca eu sunt sanatos la km 0 in "raiul boschetarilor" :D Nici nu inteleg de ce te ataci atat(ceva regrete cu mutarea in camp? D)

#119
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Eu nu ma atac deloc, doar simt un mic aer de superioritate tipic provincialului mandru ca sta “pe centru langa metrou”.
Dar este strict problema ta. Eu inchid subiectul aici.

Acum calc si eu pe urmele lu’ Nea’ Marin Milionarul.  
Marine’... sa pun si eu poze cu mine din vegas? Te-ar impresiona?
Ma surprinde ca un bucurestean get beget ca tine poate numai atat.

Si oricum, discutia este despre camp vs centru.
Fiecare si-a spus parerea, e totul ok.

#120
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Ajung sa cumpere in Popesti, Chiajna si Prelungirea Ghencea ca nu isi permit altceva. Abia se incadreaza la creditul Prima Casa si pot lua maximum 65 sau 68 de mii (parca asta e maximum).

Si ca sa ai un minimum de trai decent, iti trebuie 2 camere decomandate, asta daca n-ai copii.
Cu copii ai nevoie de 3 sau 4 camere.
Marine, sunt oameni care fac credite pentru garsoniere confort 3 sau 2 si fac si copii.

#121
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Blok vechi in oras, nu neaparat in centru.
Asta cu bloc vechi in camp e ca aia de-si fac vila de 150l euro la dracu in praznic si petrec 1/2 din viata pe drumuri de tara sau la cozi pe centuri.

Viata e' prea scurta sa o petreci intr-o vila sau masina de lux!!

#122
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

 dem3ntor, on 25 ianuarie 2019 - 09:17, said:



Viata e' prea scurta sa o petreci intr-o vila sau masina de lux!!

Asa e, e mai bine intr-o garsoniera confort 3 central si cu Dacia Papuc!
Sarac te nasti, sarac crapi!



#123
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru locatii confort 3 nu se poate obtine credit.
Doar de la confort 2 in sus, cu conditia sa nu fie incadrate la Rs sau U (Risc seismic sau Urgenta).
Ceea ce vreau eu sa cumpar, este Cf2., conform actualelor norme, dar mi-e sufiecient.
Prefer apropierea de zona centrala, Metroul e in fata blocului. Vreau rapiditate in deplasare, nu timp pierdut in trafic si pe drumuri... Oricum, n-am nici masina, nici carnet, si nici de gand...
Asa ca, in cazul meu, Metroul este "cartea castigatoare" ca transport in oras. In rest, pe jos, cu taxi, rar cu autobuzul.
Daca as fi avut bani, preferam o casuta in zona Bucurestii Noi, cat mai aproape de Bazilescu.

#124
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Personal prefer intr-un bloc vechi, atata timp cat am acces facil la mijloacele de transport in comun(preferabil metrou), magazine, restaurante.

#125
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
Ia coceanu' neamule, ia-l la camp ca e ieftin pe 30 de ani. stai si tu cu lanterna si te incalzesti la ochiul de aragaz.

https://stirileprotv...la-lighean.html

#126
QAZ1234

QAZ1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.12.2018

 laffin, on 25 ianuarie 2019 - 22:54, said:

Ia coceanu' neamule, ia-l la camp ca e ieftin pe 30 de ani. stai si tu cu lanterna si te incalzesti la ochiul de aragaz.

https://stirileprotv...la-lighean.html
Ce rău îmi pare de unii care au stricat piața pentru toți.
Dacă nu ar mai cumpara lumea de la stadiul de groapa ce bine ar fi pentru toți...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate