Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

VWGolf 7 Variant Highline facelift SHvs VWPassat Variant Highline B8SH

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Vreau sa imi cumpar un autoturism SH, din Germania, si oscilez intre VW Golf 7 Variant Highline facelift si VW Passat Variant Highline B8, ambele SH, avand motorizarea de 2.0TDI si 150 cai cai putere.Exclud cutia automata tip DSG deoarece foarte multi afirma ca nu sunt fiabile pe termen lung.Masina o voi folosi circa 90% din kilometri pe care ii fac, extraurban, la drum intins.
Ca spatiu, atat in cabina cat si portbagaj, Golful este suficient pentru familia noastra.Motorizarea de 2.0TDI cu 150 cai putere este suficient de decenta atat pentru Golf cat si Passat.Poate ca la Passat ar trebui mai multi cai putere pentru ca este mai mare si greu fata de Golf.
As opta pentru Golf 7 facelift pentru ca imi ofera suficient spatiu, are atat partea de motor cat si electronica sau partea electrica, revizuite, adica vindecate de bolile copilariei iar plansa de bord este mai moderna la Golf decat la Passat.In plus Golful este fabricat incepand cu ianuarie 2017 in timp ce Passatul pe care mi-l permit este fabricat ceva mai repede, cu circa 2 ani.Adica in anul 2015.In plus, Passatul este prea mare inclusiv pentru parcarea de la bloc unde de regula este foarte mare aglomeratia.
Din punct de vedere calitativ, intre cele doua modele de VW, este vreo diferenta?Cu exceptia spatiului mai mare, Passatul ofera mai multa calitate si mai multe dotari?Am observat, cu surprindere, ca la aceeasi motorizare, Passatul are un consum mediu mai mic cu circa 200-300ml, decat Golful care este mai mic, ca lungime, latime si inaltime fata de Passat.Probabil coeficientul aerodinamic este mai mic la Passat decat la Golf.
Initial am luat in calcul Skoda Octavia 3, Seat Leon, Opel Astra K si Ford Focus 3 facelift, insa am ajuns la concluzia ca din punct de vedere calitativ, VW-ul este superior acestora.Motorizarile de la PSA sunt foarte fiabile insa nu imi place aspectul frantuzoaicelor.Chestie de gusturi.
Audi A4 Break, B8.5, este mai placut ca aspect fata de cele doua modele de VW, mai ales versiunea S-Line care este sportiva,  mi-ar fi suficient ca spatiu insa nu cred ca se justifica diferenta de pret dintre acesta si VW, mai ales Golf desi sunt constient ca fiind marca premium, Audi ii este superior VW-ului.
Care este opinia voastra?Ce recomandati?Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
2.0 TDI este unul din cele mai proaste motoare VW
Practic au cam dat-o in bara cu el - stai departe

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
lasa tampeniile de pe net, suntem in 2019 si tu vrei masina relativ noua, ia cutie dsg si nu mai privi in urma. pe de alta parte, daca te intereseaza fiabilitatea, uita-te la alta marca decat VW, nu la cutia de viteze.

eu as lua masina cu mai putini km si mai multe dotari, daca spatiul e suficient in golf.

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Toyota Auris sau Corolla dar eu as alege Honda Civic 1.8 141 hp aspirat.

O alta varianta este Mazda 3, dar este sub cele doua de mai sus.

#5
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 born2lose, on 19 ianuarie 2019 - 12:24, said:

lasa tampeniile de pe net, suntem in 2019 si tu vrei masina relativ noua, ia cutie dsg si nu mai privi in urma. pe de alta parte, daca te intereseaza fiabilitatea, uita-te la alta marca decat VW, nu la cutia de viteze.

eu as lua masina cu mai putini km si mai multe dotari, daca spatiul e suficient in golf.
Cutia DSG chiar nu are nicio problema. Dar daca pui urechea la tot ce spun (sau scriu) tot felul de parerologi, treaba ta. Si de ce nu iei cu motorul TSI?

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dennis_2005, on 19 ianuarie 2019 - 12:12, said:

Poate ca la Passat ar trebui mai multi cai putere pentru ca este mai mare si greu fata de Golf.
nu trebuie mai mult, e suficient un drive test ca sa te lamuresti de asta. Cuplul e cel important si este urias la motorul de 2.0
E montat si pe masini mult mai mari, gen SUVuri

Alt argument ar fi ca pe passat au fost si moarele de 1.9 131cp, apoi 2.0 140 cp si toate aveau un comportament sportiv chiar as zice (am detinut ambele si eram incantat de acceleratii)

 dennis_2005, on 19 ianuarie 2019 - 12:12, said:

Exclud cutia automata tip DSG deoarece foarte multi afirma ca nu sunt fiabile pe termen lung.
cati km doresti sa aiba la bord masina cumparata?

E adevarat ca TOATE cutiile automate, de la toate firmele si toate modelele masinilor lumii, sint mult mai putin fiabile ca o cutie manuala, dar nu e adevarat ca o cutie DSG e mai rea ca alta cutie automata. Doar ca majoritatea masinilor aduse in ro au deja peste 200.000 km si orice piesa poate sa cada la acest kilometraj.

Daca iei o masina cu 100.000 km la bord, e putin probabil sa ai probleme cu cutia pana la 200.000, asta poate insemna 5-10 ani in functie de cat mergi cu masina

 dennis_2005, on 19 ianuarie 2019 - 12:12, said:

Audi A4 Break, B8.5, este mai placut ca aspect fata de cele doua modele de VW, mai ales versiunea S-Line care este sportiva,  mi-ar fi suficient ca spatiu insa nu cred ca se justifica diferenta de pret dintre acesta si VW, mai ales Golf desi sunt constient ca fiind marca premium, Audi ii este superior VW-ului.
Care este opinia voastra?Ce recomandati?Multumesc.
Audi are o suspensie f complicata pe fata, care e mult mai costisitoare.
Nu pari un fan inrait obsedat de marca, deci nu merita diferenta de pret. Versiunea S-LIne va fi si mai pacatoasa pt Romania (suspensii dure si joase, gropile...)
Daca totusi tii la aspect, categoric Audi are un plus, desi nu f mare.

Ca sa fii impacat, fa un drive test cu toate 3, cauta masinile la vanzare la tine in oras si mergi ca cumparator si testeaza-le. Fa o "tura" si vezi de care te indragostesti.

Nu ai spus cat esti de inalt. Personal, la aprox 185, stau confortabil si in A4, si in Golf si in Passat. Incomod tare in Renault (cam toate modelele).

#7
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 Naijax, on 19 ianuarie 2019 - 12:23, said:

2.0 TDI este unul din cele mai proaste motoare VW
Practic au cam dat-o in bara cu el - stai departe
2.0tdi de 150 cai putere nu stiu sa aiba probleme.Mai ales cele fabricate dupa anul 2015.Eventualele probleme au fost remediate pana in anul 2017.

 Deenman, on 19 ianuarie 2019 - 12:33, said:

Toyota Auris sau Corolla dar eu as alege Honda Civic 1.8 141 hp aspirat.

O alta varianta este Mazda 3, dar este sub cele doua de mai sus.
Nu imi place aspectul la japoneze.Stiu ca motoarele aspirate sunt foarte fiabile.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Naijax, on 19 ianuarie 2019 - 12:23, said:

2.0 TDI este unul din cele mai proaste motoare VW
Practic au cam dat-o in bara cu el - stai departe
nici vorba

#9
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 r3dstar, on 19 ianuarie 2019 - 12:46, said:

Si de ce nu iei cu motorul TSI?
Pentru ca fac circa 20.000km/an iar TSI-ul la aceasta vechime, de 1.5 cu 150 caluti sub capota, nu il gasesc la acelasi pret cu dieselul care este mai robust decat TSI-ul.Cine si-a cumparat 1.5TSI in anul 2017, trage pe el macar 4-5 ani si abia apoi il vinde.1.4TSI este vandut cand ajunge la aproape 100.000km deci se apropie de kilometrajul la care este vandut un diesel.

 unbrutus, on 19 ianuarie 2019 - 13:21, said:


cati km doresti sa aiba la bord masina cumparata?
60.000-120.000km.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dennis_2005, on 19 ianuarie 2019 - 13:29, said:

60.000-120.000km.
cred ca ar merge si o automata la asa putini km.

#11
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 unbrutus, on 19 ianuarie 2019 - 13:21, said:

Nu pari un fan inrait obsedat de marca, deci nu merita diferenta de pret. Versiunea S-LIne va fi si mai pacatoasa pt Romania (suspensii dure si joase, gropile...)
Nu ai spus cat esti de inalt. Personal, la aprox 185, stau confortabil si in A4, si in Golf si in Passat. Incomod tare in Renault (cam toate modelele).
Nu sunt fan Audi insa realizez ca cel putin la partea exterioara, Audi este mai frumos fata de Golf 7 si Passatul B8.Tot ce tine de motorizare, partea electrica si electronica este identica cu ce este pe Audi asa ca nu as plati bani in plus doar pentru materiale ceva mai de calitate  si un aspect mai placut la Audi.
Eu am 1,76m, sotia , aproape ca mine,  iar cei doi copii, clar o inaltime mai mica ca noi, adultii.
Daca intre Passat si Golf , la acelasi nivel de echipare , diferenta este facuta doar de spatiul mai mare al Passatului, as merge pe Golf.

Edited by dennis_2005, 19 January 2019 - 13:39.


#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
da, cred ca Golful ar fi suficient, daca iti aduce cel mai bun raport cost/km/anproductie/dotari dorite

mai apar cazuri ciudate in care un Passat cu un 1 sau 2 mai vechi are poate o dotare anume pe care ti-o doresti si care nu e pe golf si atunci poate merita acela

adica nu e o regula clara ca golful e mai ieftin decat passatul.

Insa golful are primul ultimele noutati tehnice, abia apoi merg pe passat, si pe A6 de ex, merg ultimele din ce am vazut.

#13
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 unbrutus, on 19 ianuarie 2019 - 13:43, said:

da, cred ca Golful ar fi suficient, daca iti aduce cel mai bun raport cost/km/anproductie/dotari dorite

mai apar cazuri ciudate in care un Passat cu un 1 sau 2 mai vechi are poate o dotare anume pe care ti-o doresti si care nu e pe golf si atunci poate merita acela

adica nu e o regula clara ca golful e mai ieftin decat passatul.

Insa golful are primul ultimele noutati tehnice, abia apoi merg pe passat, si pe A6 de ex, merg ultimele din ce am vazut.
Anul asta apare faceliftul la Passat B8 dar nu imi permit financiar asa ceva.Si chiar nu am nevoie de atata spatiu ca la Passat.Passatul are si motorizarea de 2.0TDI cu 190 cai putere insa pentru nevoile noastre , cred ca si TDI-ul cu 150 cai putere este suficient pentru un Variant care ocazional, de cateva ori pe an, va depasi 140km/h, pe autostrada.Legal, chiar daca drumul este liber iar conditiile meteo, ok, nu am pe unde o fugari mai tare de atat. Nu imi plac amenzile asa ca prefer sa respect viteza maxima tolerata de lege.Chiar si cand voi ajunge prin Germania,a colo unde se poate calca mai sportiv pe acceleratie, nu voi depasi media de 170-180km/h, iar cei 150 de cai imi pot oferi, presupun, lejer, ocazional, aceasta viteza.Asta doar ocazional, de cateva ori pe an.
In cazul versiuni Highline, dotarile nu sunt identice la Golf ca la Passat?Calitatea materialelor nu este aceeasi?Imi place la Golf ca este versiune facelift , scoasa pe piata in ianuarie 2017, fata de Passat care este prima versiune, aparuta pe piata in decembrie 2014.

Edited by dennis_2005, 19 January 2019 - 13:57.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pt a merge cum zici, n-as ocoli nici 1.6 tdi daca gasesti o masina buna.

2.0tdi l-as vedea ca pe un plus, nu ca pe ceva esential pt stilul tau de mers dar nu un plus care da tina locul altui lucru important. Ce masina va inlocui noua achizitie?

Inca ceva, nu te limia doar la VW iar VW nu neaparat la highline. Exista dotari optionale care nu sunt standard nici pe highline si e posibil sa nu le aiba dar sa le gasesti pe o alta echipare pt ca le-a vrut cumparatorul.

Edited by underb, 19 January 2019 - 15:07.


#15
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Nu lua în calcul viteza maximă, ci drumurile patriei. Un motor mai puternic ţi-ar aduce mai mult confort pentru simplul fapt că depăşirile atât de necesare pe drumurile predominante (cu o bandă pe sens) s-ar desfăşura mai rapid.

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dennis_2005, on 19 ianuarie 2019 - 13:53, said:

Anul asta apare faceliftul la Passat B8 dar nu imi permit financiar asa ceva.Si chiar nu am nevoie de atata spatiu ca la Passat.Passatul are si motorizarea de 2.0TDI cu 190 cai putere insa pentru nevoile noastre , cred ca si TDI-ul cu 150 cai putere este suficient pentru un Variant care ocazional, de cateva ori pe an, va depasi 140km/h, pe autostrada.Legal, chiar daca drumul este liber iar conditiile meteo, ok, nu am pe unde o fugari mai tare de atat.
te asigur ca vei simti si varianta de 150 ca fiind sportiva, ti-o spune un om care a condus pasatul de 136 de cai cu 210km pe ora si asa mai departe. Oficial, viteza maxima la 136 cai era 208km/h, pe bord imi afisa cam 215, eu am zis 210 ca medie. Cel de 150 are viteza maxima si mai mare deci, nici nu are sens sa ne preocupam de asta

in plus, motorul acesta e renumit ca se poate resofta la 170-190, daca chiar mai e nevoie. Sint enorm de multi care fac asta chiar si cu motoare de 200.000 km rulati, si tot duc saracele motoare. Deci ca putere chiar nu ai cum si de ce sa iti faci probleme, indiferent ca te hotarasti pe passat sau pe golf. Cu toata responsabilitatea iti spun.

 dennis_2005, on 19 ianuarie 2019 - 13:53, said:

In cazul versiuni Highline, dotarile nu sunt identice la Golf ca la Passat?Calitatea materialelor nu este aceeasi?Imi place la Golf ca este versiune facelift , scoasa pe piata in ianuarie 2017, fata de Passat care este prima versiune, aparuta pe piata in decembrie 2014.
marea majoritate a dotarilor de pe passat sint prezente si pe golf cu mici mici exceptii, de exemplu scaunele ventilate (daca te intereseaza asa ceva).
Golful este enorm de spatios si el, si daca e mai ieftin sau mai rentabil ca costuri, merita linistit.
Costurile de exploatare vor fi poate un pic mai mici, si consumul, poate, desi nu f semnificativ. Consumul difera in functie de versiuni (BlueMotion, BlueMotion Tehnology sau nici una din ele)
Calitatea materialelor: e cam aceeasi, zic eu. Mici diferente sint, probabil, dar nesemnificative.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Naijax, on 19 ianuarie 2019 - 12:23, said:

2.0 TDI este unul din cele mai proaste motoare VW
Practic au cam dat-o in bara cu el - stai departe

De unde le scoti ?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Naijax, on 19 ianuarie 2019 - 12:23, said:

2.0 TDI este unul din cele mai proaste motoare VW
Practic au cam dat-o in bara cu el - stai departe

I-auzi. Cine ti-a zis ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate