Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mihai Eminescu - intreaga opera - Android

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
"Mihai Eminescu, întreaga operă", aplicaţie gratuită pentru telefoanele inteligente, lansată de Academia Română.
Academia Română lansează aplicaţia digitală "Mihai Eminescu, întreaga operă" de Ziua Culturii Naţionale, marţi, la Ateneul Român. Opera eminesciană va fi disponibilă, în regim gratuit şi într-un format compatibil cu telefoanele inteligente, în magazinele App Store şi Google Play.
https://adevarul.ro/...b182/index.html
Ciudat e ca n-am reusit sa gasesc,inca,aplicatia pe Play Store.

Edited by Vlad_22, 18 January 2019 - 22:27.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Vlad_22, on 18 ianuarie 2019 - 22:26, said:

Ciudat e ca n-am reusit sa gasesc,inca,aplicatia pe Play Store.

 Vlad_22, on 18 ianuarie 2019 - 22:26, said:

Opera eminesciană va fi disponibilă


#3
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 editielimitata, on 18 ianuarie 2019 - 22:42, said:

bravo tuturor. clientilor si vanzatorului.
aruncati-va cartile la gunoi, si descarcati aplicatii ptr android.
veti fi mai inteligenti si mai culti in vecii vecilor.
pana in momentul in care serverele google vor hotara ca trebuie sa stiti mai putin.
moment in care nu veti avea incotro decat sa intrebati vecinii cine a fost Alexandru cel Mare.
dobitocii niciodata nu vor recunoaste ca sunt dobitoci.
Seamana cu panica  in momentul trecerii de la pergament la hartia care  nu doar ca ardea la temperaturi mici dar mai si mucegaia era distrusa de apa...  Si pergamentul a produs panica adeptilor scrierii pe tablite de lut care nici nu ardeau nici nu putrezeau. Dar se spargeau ceea ce  a nemultumit adeptii scrisului in piatra.

Si cu toate astea cu cat mai  volatil suportul de scriere cu atat cunoasterea s-a raspandit mai mult.

Edited by iulian_k, 18 January 2019 - 23:53.


#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Nici în cele mai frumoase vise nu și-a închipuit Eminescu ca va ajunge intr-o zi online si pe telefoanele oamenilor, iar ca epigonii lui îi vor închina cântece de laudă și mărire.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/91ZjsKkH4DA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 editielimitata, on 18 ianuarie 2019 - 22:42, said:

vor hotara

 editielimitata, on 18 ianuarie 2019 - 22:42, said:

dobitocii niciodata nu vor recunoaste ca sunt dobitoci.

Mi-am scos lentilele de contact și te văd cam prost.

Edited by A10Warthog, 19 January 2019 - 01:04.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 PopaXXX, on 19 ianuarie 2019 - 00:30, said:

Nici ĂŽn cele mai frumoase vise nu și-a ĂŽnchipuit Eminescu ca va ajunge intr-o zi online si pe telefoanele oamenilor, iar ca epigonii lui ĂŽi vor ĂŽnchina cântece de laudă și mărire.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/91ZjsKkH4DA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
off-topic - de ce tot promovezi mizeria asta sinistra? ai vreo legatura cu rahatul ala cu ochi fara cei 7 ani de acasa?

on-topic - n-a zis nimeni sa dam foc la cartile clasice cu eminescu. acum e doar o optiune in plus. optiunile nu strica.

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 born2lose, on 19 ianuarie 2019 - 01:11, said:


off-topic - de ce tot promovezi mizeria asta sinistra? ai vreo legatura cu rahatul ala cu ochi fara cei 7 ani de acasa?
Piesa e blană, din păcate nu toată lumea apreciază genul ăsta de muzică.
Oricum,  piesa aia l-a promovat mai mult pe Eminescu, si a obținut mai multe vizualizări decât toate campaniile plicticoase făcute de ministerul culturii, sau toate evenimentele si recitalurile închinate poetului.
Vrei ca tinerii să-l aprecieze pe Eminescu?
Atunci vorbeste-le pe limba lor, arata-le cum sta treaba folosind o modalitate pe care o pot înțelege ușor.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 iulian_k, on 18 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Seamana cu panica  in momentul trecerii de la pergament la hartia care  nu doar ca ardea la temperaturi mici dar mai si mucegaia era distrusa de apa...  Si pergamentul a produs panica adeptilor scrierii pe tablite de lut care nici nu ardeau nici nu putrezeau. Dar se spargeau ceea ce  a nemultumit adeptii scrisului in piatra.

Si cu toate astea cu cat mai  volatil suportul de scriere cu atat cunoasterea s-a raspandit mai mult.
magistrala postare, felicitari!

#9
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

 ericmario, on 18 ianuarie 2019 - 23:10, said:

E adevărat ce zici tu, dobitocii vor fi tot timpul dobitoci.
Te-ai auto-caractizat cumva, sau ce-i cu atitudinea asta a ta?
dobitoc insemna cel care crede ca educatia se face pe net,
dobitoc este acela care-l vede pe profesor, ca fiind involuat daca citeste carti de hartie,
dobitoc este acela care nu are un card de intrare la o biblioteca,
dobitoc este acela care crede ca biblioteca Vaticanului, de 85 de km rafturi de carti, va fi arsa in curand
deoarece formatul digital al cartilor, este progres.
dobitoc este aceala care este mai prost decat Smart-Phoneul personal, nefiind in stare sa memoreze cateva nr de tel.
continuindu-mi protestul, as vrea sa va asigur ca toate "aceste progrese tehnologice" maresc somajul si indobitocesc populatia.

Edited by editielimitata, 19 January 2019 - 06:27.


#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 born2lose, on 19 ianuarie 2019 - 01:11, said:


off-topic - de ce tot promovezi mizeria asta sinistra? ai vreo legatura cu rahatul ala cu ochi fara cei 7 ani de acasa?

on-topic - n-a zis nimeni sa dam foc la cartile clasice cu eminescu. acum e doar o optiune in plus. optiunile nu strica.

O fi neam cu el de aia.



#11
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 editielimitata, on 18 ianuarie 2019 - 22:42, said:

aruncati-va cartile la gunoi, si descarcati aplicatii ptr android.
veti fi mai inteligenti si mai culti in vecii vecilor.


Inteligenti suntem dupa cum ne nastem,
culti dupa cum ne formam

cu toate semnalele alarmiste Louvru a inregistrat in 2018 record - 5 milioane vizitatori
cu toate aplicatiile panoramice si nepanoramice
Eminescu la indemana oricui este o excelenta idee si initiativa.
Eminescu accesibil in orice loc, cand ai in minte frnaturi de versuri si nu stii ce poezie este si nu stii urmarea.
Si te lamuriesti imediat

Asta este viitorul.
Ne-am despartit de placile de gramofon, apoi de placile de patefon, de benzile de magnetofon si de casete de player
Si asa cum au aparut hakeri asa a aparut si securiatea datelor
Si vor coexista inca multi ani in paralel si cartile de hartie si cartile electronice.
Pentru ca , cantitatea imensa de informatie ne rapeste timpul liber si ne face sa fim selectivi si rapizi

Edited by vio69a, 19 January 2019 - 08:59.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Eminescu la indemana oricui este o excelenta idee si initiativa.
Eminescu accesibil in orice loc, cand ai in minte frnaturi de versuri si nu stii ce poezie este si nu stii urmarea."
Chestia asta e valabila cand te nasti cu smarfonu' sau tableta-n mana. Si cand ai semnal si pe Himalaya. Pana atunci, pe Himalaya, doar cine are un volum de versuri il poate citi pe Eminescu.
Si apropo stiati ca:
Attached File  Eminescu..JPG   54.45K   4 downloads
Oare de ce nu i-a interesat Eminescu pe cei din tarile culte, civilizate/supradezvoltate?

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 editielimitata, on 19 ianuarie 2019 - 06:22, said:

dobitoc insemna cel care crede ca educatia se face pe net,
dobitoc este acela care-l vede pe profesor, ca fiind involuat daca citeste carti de hartie,
dobitoc este acela care nu are un card de intrare la o biblioteca,
dobitoc este acela care crede ca biblioteca Vaticanului, de 85 de km rafturi de carti, va fi arsa in curand
deoarece formatul digital al cartilor, este progres.
dobitoc este aceala care este mai prost decat Smart-Phoneul personal, nefiind in stare sa memoreze cateva nr de tel.
continuindu-mi protestul, as vrea sa va asigur ca toate "aceste progrese tehnologice" maresc somajul si indobitocesc populatia.
Confunzi educatia cu informarea si invatamantul. Educatia incepe cu cei 7 ani de acasa. Tot aruncand cu invective arata clar ca iti lipsesc anii de acasa.
Eu am avut profesori foarte slab pregatiti, genul celor care trec examenele cu 5 . Abia cand am incheiat invatamantul de stat m-am perfectionat.
Am avut card de intrarea la biblioteca, si la cea a scolii, si la cea locala si la cea judeteana. Din nefericire birocratia m-a fortat sa renunt la a frecventa bibliotecile.E mai la indemana online.
Si biblioteca din Alexandria a luat foc, e chestiune de timp. pana la urma o biblioteca ce nu e folosita de majoritatea chiar nu-si are rostul.
Formatul digital inseamna progres, daca nu progresam degeaba invatam. Si la ce foloseste sa stii daca nu si aplici ?
Deja devii enervant, nici eu nu memorez numere de telefon, chiar imi pare aiurea sa le memorez. Am zeci de parole, numere PIN, coduri si alte aiureli in cap, deja le fac varza. Nu in asta consta intelepciunea omeneasca ci in modul cum pune in aplicare valori recunoscute de omenire.
Aha, deci tu esti genul care protesteaza in loc sa se implice in schimbare . Eu mi-s somer de mult timp insa imi place sa citesc, sa calatoresc, sa ma bucur parctic de fiecare clipa a vietii. Daca nu traiesti cu bucurie atunci ai trait degeaba. Ai doar ura inversunata pe altii findca barna din ochi nu o vezi.

#14
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
deocamdata exista operele complete ale lui Eminescu in 16 volume intr-o aplicatie care se poate instala pe pc

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 pacopaco1967, on 19 ianuarie 2019 - 10:45, said:

Confunzi educatia cu informarea si invatamantul. Educatia incepe cu cei 7 ani de acasa. Tot aruncand cu invective arata clar ca iti lipsesc anii de acasa.


Aha, deci tu esti genul care protesteaza in loc sa se implice in schimbare . Eu mi-s somer de mult timp insa imi place sa citesc, sa calatoresc, sa ma bucur parctic de fiecare clipa a vietii. Daca nu traiesti cu bucurie atunci ai trait degeaba. Ai doar ura inversunata pe altii findca barna din ochi nu o vezi.
De ce te-ncurci cu clonele? Nu-ti faci niciun bine, nici tie, nici clonei.

#16
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 pacopaco1967, on 19 ianuarie 2019 - 10:45, said:

Confunzi educatia cu informarea si invatamantul. Educatia incepe cu cei 7 ani de acasa. Tot aruncand cu invective arata clar ca iti lipsesc anii de acasa.
Eu am avut profesori foarte slab pregatiti, genul celor care trec examenele cu 5 . Abia cand am incheiat invatamantul de stat m-am perfectionat.
Am avut card de intrarea la biblioteca, si la cea a scolii, si la cea locala si la cea judeteana. Din nefericire birocratia m-a fortat sa renunt la a frecventa bibliotecile.E mai la indemana online.
Si biblioteca din Alexandria a luat foc, e chestiune de timp. pana la urma o biblioteca ce nu e folosita de majoritatea chiar nu-si are rostul.
Formatul digital inseamna progres, daca nu progresam degeaba invatam. Si la ce foloseste sa stii daca nu si aplici ?
Deja devii enervant, nici eu nu memorez numere de telefon, chiar imi pare aiurea sa le memorez. Am zeci de parole, numere PIN, coduri si alte aiureli in cap, deja le fac varza. Nu in asta consta intelepciunea omeneasca ci in modul cum pune in aplicare valori recunoscute de omenire.
Aha, deci tu esti genul care protesteaza in loc sa se implice in schimbare . Eu mi-s somer de mult timp insa imi place sa citesc, sa calatoresc, sa ma bucur parctic de fiecare clipa a vietii. Daca nu traiesti cu bucurie atunci ai trait degeaba. Ai doar ura inversunata pe altii findca barna din ochi nu o vezi.
De curiozitate,cum iti permiti sa calatoresti daca esti somer?

#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Vlad_22, on 19 ianuarie 2019 - 13:08, said:

De curiozitate,cum iti permiti sa calatoresti daca esti somer?
Ah ce interbari incomode . Pai prin mila si dragostea divina am parte numai de binecuvantari. Am primit si o casa in zona centrala . . .  gratis. Ba am primit si un autoturism , micut, sprintent (Swift) , si uite, chiar azi am facut o plimbare de 150 km prin sudul Dobrogei. Privelisti superbe, sotia a fost foarte incantata de iesirea in natura. Chiar nu va inteleg, cum de nu va bucurati . Zilele trecute am citit din Mihai Eminescu, poeziile despre natura, banuiesc ca asta m-a facut sa ies azi.

Edited by pacopaco1967, 19 January 2019 - 14:14.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai in situatia asta, ar fi si pacat sa nu fii somer. Si sa nu ai timp sa-l citesti pe Eminescu din carti, nu de pe android.

Edited by myshyk, 19 January 2019 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate