Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

De ce oameni pe care ii ajuti ajung sa te urasca ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

 Cr1spy, on 19 ianuarie 2019 - 19:54, said:

.nd, doar ai spus ca este exact ceea ce gandeai si tu. Te-ai razgandit in momentul in care a  aparut o obiectie, ptr ca nu-i asa... o obiectie poate rasturna o gramada de principii cu susul in jos. Posted Image

Nope, nu m-am razgandit (vorba ta, revezi comentariile) Am zis ca ipoteza e perfect valabila, DAR e o ipoteza pana la aparitia informatiilor. Care da, ''pot rasturna o gramada de principii cu susul in jos'', asta fiind valabil in dreptul oricui interlocutor de aici, fara exceptie.
Si am mai zis ca in lipsa informatiilor riscam sa vorbim despre propriile probleme nu ale initiatorului Si tot clar ( e omeneste sa fie asa) pentru subiectul asta cred ca toti avem/am avut probleme si putem reactiona de pe fondul lor. Important e sa nu le amestecam si sa o dam inainte cu '' ba tu ai o problema, nu eu''
Observ modul cum pui problema, in raspunsul de mai sus de ex inteleg ce spui si m*ar interesa sa aflu, dupa opinia mea esti prea dura, chiar nemeritat, ii atribui atitudini inainte de a confirma el, il persiflezi practic. Si daca omul chiar e asa, nu cred ca vei scoate ceva bun. Da, iti ofer un feedback negativ. Daca reactionezi nashpa pai atunci la ce reactie sa te astepti de la oricine caruia ii dai asa un feedback contondent.
Te intreb direct- ai o problema cu autoritarismul?
Te intreb doar in ideea de a clarifica si incheia disputa asta secundara.

#74
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Exact, asta ai facut de la un moment dat incolo: ba tu ai o problema, nu initiatorul. :)

LE: Fiindca nu ai TU nicio problema cu autoritarismul. Si nu trebuie sa-mi spui de ce nu ai. :)

Edited by Cr1spy, 20 January 2019 - 13:42.


#75
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

 Cr1spy, on 20 ianuarie 2019 - 13:38, said:

Exact, asta ai facut de la un moment dat incolo: ba tu ai o problema, nu initiatorul. Posted Image

LE: Fiindca nu ai TU nicio problema cu autoritarismul. Si nu trebuie sa-mi spui de ce nu ai. Posted Image

Da, asa e. ai dreptate, sunt singurul care a mancat usturoiul, doar mie imi pute gura

#76
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Stii ce lipseste in comentariul meu, adresat cuiva care isi punea intrebari referitor la critici ?
Triggerul. Este de ajuns ca tu sa raspunzi criticilor, cu o alta critica, ca ti-ai luat adio de la orice fel de ajutor.
Deci, in cazul in care stai in casa unui autoritar, atentie ca stai de "mila", nu din bunatate. Nu trebuie sa scoti nici pis.

#77
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 Cr1spy, on 24 ianuarie 2019 - 04:48, said:

Stii ce lipseste in comentariul meu, adresat cuiva care isi punea intrebari referitor la critici ?
Triggerul. Este de ajuns ca tu sa raspunzi criticilor, cu o alta critica, ca ti-ai luat adio de la orice fel de ajutor.
Deci, in cazul in care stai in casa unui autoritar, atentie ca stai de "mila", nu din bunatate. Nu trebuie sa scoti nici pis.

Nu cred ca sunt genul de om care sa,le fi dat de inteles ca stau din mila, sau sa,ii terorizez cu autoritatea.
Nici macar nu stau in Romania, sau sa ii sun sa ii controlez ce fac,ce fac, cum fac.
De fapt de multe ori mi s-a spus, odata chiar de un psiholog, ca incerc sa ii ajut prea mult pe cei din jurul meu si mai putin pe mine insumi. Ma sacrific prea mult pentru altii.
Probabil de asta sunt luat de prost uneori, insa nu regret nimic din cele facute,consider ca a fost conportamentul corect, cel responsabil.

Mi-ar place doar ca altii sa,nu mai depinda de mine, sa fiu responsabil doar pentru viata mea si nu a altora care se tot tarasc dupa mine. Daca le mai zic uneori ccate ceva o fac pentru a-i face sa devina independenti si a scapa de grija lor, pentru ca atunci cand ii vad la nevooe,nu ma lasa inima sa ii las balta,
Atitudinea mea este sau nu una corecta ?

Edited by geostorm, 25 January 2019 - 10:04.


#78
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

 geostorm, on 18 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Am patit de mai multe ori ca oameni pe care i-am ajutat si nu le-am facut niciodata rau saajunga sa ma urasca
Cei care se pricep la psihologie pot da niste explicatii pentru asta ?
Eu știu oameni ce și-au clădit averea in mod fraudulos, în sistem mafiot din bani publici și funcții publice. Ei se cred patrioți, utili societății, ajuta oameni bolnavi, dau locuri de munca și se amăgesc că sunt oameni buni și de onoare. Să zicem că atunci când am fost căzut am fost ridicat de la pământ de un astfel de om; ce ar trebui sa fac eu?! Să-mi calc pe principii?! Nu mă voi bucura, dar locul celor asemeni lui este la pușcărie! Voi vota în acest sens, voi susține personalități ce acționează în acest sens, partide și ONG-uri, voi face donații în acest sens. Nimic personal! Doar chestie de principiu! Eu nu cunosc sentimentul de ura, cel mult de dispret fata de o categorie de impostori, de mediocri, de trădători ce se cred patrioți, ce perpetuează un sistem toxic.
LE
De ce am acceptat ajutorul?! Din instinct de conservare. N-am stofa de martir
LE
Într-o societate liberă, unde corupția este în limite controlate n-aș fi avut nevoie de "ajutor".

Edited by Fuserisk, 25 January 2019 - 10:33.


#79
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

 Cr1spy, on 20 ianuarie 2019 - 13:38, said:

Exact, asta ai facut de la un moment dat incolo: ba tu ai o problema, nu initiatorul. Posted Image

LE: Fiindca nu ai TU nicio problema cu autoritarismul. Si nu trebuie sa-mi spui de ce nu ai. Posted Image
Rezuma-te te rog la a raspunde la intrebarea adresata "Te intreb direct- ai o problema cu autoritarismul?"

#80
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Somn usor. :)

#81
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
Scuze acceptate :)

#82
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Acelasi arogant, ca intotdeauna.
Zeci de useri schimbati, ptr a se ascunde de imaginea vazuta in oglinda.

Edited by Cr1spy, 25 January 2019 - 18:40.


#83
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

 Cr1spy, on 25 ianuarie 2019 - 18:35, said:


Aceasi aroganta, ca intotdeauna.
Zeci de useri schimbati, ptr a se ascunde de imaginea vazuta in oglinda

Edited by Atreides7, 25 January 2019 - 19:36.


#84
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

Atreides7 said:

Important e sa nu le amestecam si sa o dam inainte cu '' ba tu ai o problema, nu eu''
Arogant si ipocrit.
Poftim feedback contondent. Data viitoare vorbesti singur, asa cum m-ai sfatuit. :)

Edited by Cr1spy, 25 January 2019 - 20:09.


#85
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

 Cr1spy, on 25 ianuarie 2019 - 20:05, said:

Arogant si ipocrit.
Poftim feedback contondent. Data viitoare vorbesti singur, asa cum m-ai sfatuit. Posted Image
.

#86
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 geostorm, on 25 ianuarie 2019 - 10:00, said:

Nu cred ca sunt genul de om care sa,le fi dat de inteles ca stau din mila, sau sa,ii terorizez cu autoritatea.
Nici macar nu stau in Romania, sau sa ii sun sa ii controlez ce fac,ce fac, cum fac.
De fapt de multe ori mi s-a spus, odata chiar de un psiholog, ca incerc sa ii ajut prea mult pe cei din jurul meu si mai putin pe mine insumi. Ma sacrific prea mult pentru altii.
Probabil de asta sunt luat de prost uneori, insa nu regret nimic din cele facute,consider ca a fost conportamentul corect, cel responsabil.

Mi-ar place doar ca altii sa,nu mai depinda de mine, sa fiu responsabil doar pentru viata mea si nu a altora care se tot tarasc dupa mine. Daca le mai zic uneori ccate ceva o fac pentru a-i face sa devina independenti si a scapa de grija lor, pentru ca atunci cand ii vad la nevooe,nu ma lasa inima sa ii las balta,
Atitudinea mea este sau nu una corecta ?
Daca vrei sa ajuti si sa ai o atitudine corecta,cumpara combinatul de la Galati si ofera locuri de munca ,nu tine milioane de euro la ciorap.Te cunoastem cat de darnc esti.

#87
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Uni oameni se imbraca aproape ca niste gunoieri, nu ca nu-si permit, ci pentru ca simt ca valoarea lor e interioara. Iar altii vor sa compenseze cu haine care sa emita pretentii / valoare sociala (haine scumpe, sa arate rangul social). Tot oamenii astia nu accepta critici, nu conteaza ca-s constructive. Ei din start nu-si accepta gandurile critice, nu suporta disonanta si punerea in balanta, ei vor sa fie intr-un singur fel, clar, fara bajbaiala.
De-aia se supara la critici constructive.
Iar faptul ca i-ai ajutat si nu apreciaza asta, tine tot de faptul ca nu-s spirituali. Daca nu esti spiritual, poti sa privesti ajutorul primit ca pe o fraiereala, ca ai reusit pe unul sa-l pacalesti sa te ajute - cum fac cersetorii de fel. Caz in care te dispretuiesc, ca esti un fraier in ochii lor. Ce respect sa aiba pt tine?

Dar asta nu inseamna ca toti oamenii sunt asa. Sunt putini care totusi sunt spirituali,. Cam putini, dar asta e. Trebuie plecat de la premiza ca oamenii nu sunt spirituali, ca asta e vasta majoritate. Si apoi schimbata opinia / strategia, daca vezi ca sunt spirituali.

Edited by bursucelu_viesel, 24 March 2024 - 12:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate