Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

De ce oameni pe care ii ajuti ajung sa te urasca ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Am patit de mai multe ori ca oameni pe care i-am ajutat si nu le-am facut niciodata rau saajunga sa ma urasca.

Sunt tipul de persoana dintr-o bucata, ce ti-o spune direct in fata cand are ceva de spus, dar care nu poarta ura ci incearca sa ajute atunci cand e nevoie, dar si sa atraga atentia cand vede un conportament gresit, dar repet, cu gandul de a indrepta si proteja persoana respectiva, nu de a face rau.
Ei bine asta mi-a atras dusmanii din partea celor pe care i-am ajutat, in timp ce aia falsi, ce nu ajuta, si iti zic fara scrupule ce vrei sa auzi sunt extrem de bine vazuti.

Cei care se pricep la psihologie pot da niste explicatii pentru asta ?



#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgeostorm, on 18 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Ei bine asta mi-a atras dusmanii din partea celor pe care i-am ajutat, in timp ce aia falsi, ce nu ajuta, si iti zic fara scrupule ce vrei sa auzi sunt extrem de bine vazuti.
Cei care se pricep la psihologie pot da niste explicatii pentru asta ?

Nu are nicio legatura cu ajutorul. Un om care te uraste, te uraste din invidie, ca ai si ca iti merge.. Un om pe care l-ai ajutat odata dar care a ramas in continuare sarac si lipsit de variante are aceleasi impulsuri primare.  De asta se zice ca pe sarac nu ai cum sa-l faci domn peste noapte ca tot isi va baga coatele in oala cu mancare indiferent de starea materiala pe care a ajuns sa o aiba.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Cand ajuti oameni mici, da ajung sa te urasca.
Oamenii mici nu au gena recunostintei.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
O parabola ...
"Într-o zi, la ușa unui ,bătrân înțelept, a bătut o tânără care, înecându-se în lacrimi, i-a spus povestea sa.
– Nu știu cum să trăiesc mai departe… – a spus ea cu voce tremurândă. Toată viața mea m-am comportat cu oamenii așa cum aș fi vrut ca ei să se comporte cu mine. Eram sinceră și deschisă cu ei. Am încercat, să-i ajut, fără să aștept ceva în schimb. Dar, drept răspuns, primeam doar răutate și ironie. Mă doare foarte mult și sunt foarte obosită. Spuneți-mi, ce să fac?
Înțeleptul a ascultat-o cu răbdare și apoi a spus:
– Dezbracă-te și plimbă-te goală pe străzile orașului.
– Îmi pare rău, cred că glumiți! strigă ea. Dacă ies în stradă dezbrăcată, toată lumea va râde de mine și mă va batjocori!
Înțeleptul s-a ridicat brusc, a deschis ușa și a pus o oglindă pe masă.
– Îți este rușine să ieși dezbrăcată, dar dintr-un anumit motiv nu te, temi să te plimbi prin lume cu sufletul gol! Ai deschis, ușa sufletului tău. Le permiți tuturor să intre! Dar sufletul este o oglindă și de aceea ne putem vedea în sufletul altor oameni. Și dacă acești ,oameni văd că ai un altfel de suflet, decât sufletul lor plin de răutate și vicii, ei încearcă să te. calomnieze, să te umilească, să te ofenseze. Nu toată lumea are curajul să recunoască faptul că cineva este mai bun decât el.
– Ce ar trebui să fac atunci? Cum pot schimba această, situație dacă nu depinde nimic de mine? – a întrebat ea.
– Vino cu mine. Vreau să îți arăt ceva… Aceasta este grădina, mea. De-a lungul anilor, aceste flori înfloresc și am grijă de ele. Dar ele nu ar fi înflorit niciodată pentru cineva care nu le îngrijește.
– Învață de la natură. Privește aceste flori minunate și fă cee,a ce fac ele – deschide-ți sufletul doar oamenilor buni. Fugi de acei care rup petalele și le calcă în picioare. Aceste buruieni cresc mai ușor decât florile și nu poți face nimic cu asta.
– În lume există multă murdărie și răutate. Dar ,dacă cine vrea, rămâne curat… Fii sinceră cu tine și cu ceilalți. Totuși reține: nu arunca perle porcilor. Nu va fi de folos nici lor și nici ție.
Atunci cand iti arunci perlele in,inaintea porcilor risti sa calce in picioare sau chiar mai rau sa te manance. Sa fim intelepti asa cum ne invata Dumnezeu. Sa avem grija cu ,cine suntem buni si cui ii acordam sansa de a ne intra in casa sufletului. Sa fim atenti ca putem ,hrani un sarpe sau ceva care ne va face rau.
Rugati-va ca bunul ,Dumnezeu sa va deschida ochii si sa vedeti ,unde trebuie sa faceti bine si cui sa spuneti durerea voastra sau sinceritatea."
Nu am gasit alta modalitate sa exprim ceea ce s-ar si inelege ...

O alta pilda de la bunici " niciodata sa nu ajuti pe cineva care nu-ti cere acest lucru" ! (excludem situatiile extreme , de accident sau altele)

Edited by ldpe, 18 January 2019 - 10:58.


#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
De multe ori ii ajutam pe altii din orgoliu si ne manifestam complexele de superioritate cand o facem.
Pe de alta parte cei ajutati pot avea un orgoliu mare si se simt ofensati.

E doar o parere si nimic altceva.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postvladutgm, on 18 ianuarie 2019 - 10:55, said:

De multe ori ii ajutam pe altii din orgoliu si ne manifestam complexele de superioritate cand o facem.
Pe de alta parte cei ajutati pot avea un orgoliu mare si se simt ofensati.

E doar o parere si nimic altceva.

Da... si as completa ca exista situatii particulare cand cel care ajuta, are grija sa-l si batjocoreasca, sa-l priveasca de sus, pe cel sarac sau inferior situatie in care acesta se simte tratat ca un sclav si de aceea apare o anumita ura. Adica, degeaba il ajuti pe om, daca nu-l tratezi ca pe un egal si ulterior il pui in pozitia de sluga...

#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
cei care ajuta sunt de obicei persoane cu caracter mai moale, milosi, care nu au tupeu, nu stiu sa se impuna, se ataseaza si ies de greu din relatii etc.

cei care cer sunt de obicei persoane cu caracter agresiv, si care nu au nici o problema in a rani pe altii, nu au remuscari.
ei simt ca cei ce ii ajuta sunt mai slabi si de aceea considera ca acel ajutor li se cuvine si vor reactiona in mod razbunator atunci cand sunt refuzati.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Sincer,ori esti naiv ori prost! Facerea de bine e ...  Sper ca nu te superi si dai report!   Sau lumea cand ia le fata vaca/cand tre sa dea le moare vitelu!

#9
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Una este ajutorul si alta este ---- ti-o spune direct in fata cand are ceva de spus ... sa atraga atentia cand vede un comortament gresit ...

Ajutorul care il dai omului cand are nevoie este un test pentru caracterul sau. Daca ii dai bani si nu ii da inapoi, inseamna ca omul nu are caracter.

Nu mai incerca sa le tii oamenilor lectii de dirigentie - nu rezolvi nimic si cu siguranta oamenii nu se vor schimba pentru ca tu le-ai atras atentia.

Nu are legatura ajutorul pe care il dai cu lectile de morala pe care le tii, sunt doua lucruri total diferite.

Edited by PlatonX, 18 January 2019 - 11:09.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,219
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru ca sunt unii care ma ajuta dupa care imi scot permanent ochii si asteapta sa le intorc ajutorul insutit
D'aia

Nu e normal sa le dai UE ?

#11
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.02.2010

View Postgeostorm, on 18 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Am patit de mai multe ori ca oameni pe care i-am ajutat si nu le-am facut niciodata rau saajunga sa ma urasca.

Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită.

#12
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postlely, on 18 ianuarie 2019 - 11:06, said:

Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită.
sau Pe cine nu laşi să moară nu te lasă să trăieşti

#13
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postrosix, on 18 ianuarie 2019 - 10:54, said:



Nu are nicio legatura cu ajutorul. Un om care te uraste, te uraste din invidie, ca ai si ca iti merge.. Un om pe care l-ai ajutat odata dar care a ramas in continuare sarac si lipsit de variante are aceleasi impulsuri primare.  De asta se zice ca pe sarac nu ai cum sa-l faci domn peste noapte ca tot isi va baga coatele in oala cu mancare indiferent de starea materiala pe care a ajuns sa o aiba.

Ok, dar de ce sa gandesti asa ?
De ce nu apreciezi ca ala a incercat sa te ajute si sa incerci sa il iei ca model ?
Atunci cand ii ajut eu ma gandesc ca ei invata o lectie de la viata, devin mai responsabili si recunoscatori.
Sau cel putin asa as face eu daca as fi ajutat, desi mereu mi-a placut sa ma descurc singur si sa nu cer ajutorul nimanui.

Edited by geostorm, 18 January 2019 - 11:11.


#14
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

View Postgeostorm, on 18 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Am patit de mai multe ori ca oameni pe care i-am ajutat si nu le-am facut niciodata rau saajunga sa ma urasca.

Sunt tipul de persoana dintr-o bucata, ce ti-o spune direct in fata cand are ceva de spus, dar care nu poarta ura ci incearca sa ajute atunci cand e nevoie, dar si sa atraga atentia cand vede un conportament gresit, dar repet, cu gandul de a indrepta si proteja persoana respectiva, nu de a face rau.
Ei bine asta mi-a atras dusmanii din partea celor pe care i-am ajutat, in timp ce aia falsi, ce nu ajuta, si iti zic fara scrupule ce vrei sa auzi sunt extrem de bine vazuti.

Cei care se pricep la psihologie pot da niste explicatii pentru asta ?


Facerea de bine e .utere de mama...in cele mai multe cazuri.

#15
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postrosix, on 18 ianuarie 2019 - 11:02, said:



Da... si as completa ca exista situatii particulare cand cel care ajuta, are grija sa-l si batjocoreasca, sa-l priveasca de sus, pe cel sarac sau inferior situatie in care acesta se simte tratat ca un sclav si de aceea apare o anumita ura. Adica, degeaba il ajuti pe om, daca nu-l tratezi ca pe un egal si ulterior il pui in pozitia de sluga...

De multe ori apare mai degraba un complex de inferioritate a celui ajutat. Orice sfat venit de la cel care ajuta e privit ca aroganta si superioritate.

De exemplu, daca ii spun celui ajutat ca ar trebui sa fie mai responsabil cu banii lui pentru a se descurca singur inseamna ca sunt arogant cu el ?

Edited by geostorm, 18 January 2019 - 11:14.


#16
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Să zicem că ai doi prieteni: unul care te ajută mereu, celălalt mai leneș, te ajută doar dacă nu îi este peste mână, deci mai rar.

Într-o zi ai nevoie pt. o treabă urgentă. Suni pe ăla leneș, care găsește o scuză, ceva, iar tu îți zici: lasă, că oricum nu mă așteptam de la el.
Îl suni pe celălalt, care îți zice foarte sincer: boss, aș putea să vin, dar chiar mi-e lene. Ei bine, în momentul ăsta tu vei fi f. supărat pe acest al doilea prieten: ce jegos, putea să mă ajute și n-a vrut. Uitând, evident, că per total el e cel care te-a ajutat la nevoie.

Concluzia: ai învățat prost pe cei din jur. Din când în când trebuie să spui și nu.

Edited by afh, 18 January 2019 - 11:16.


#17
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
ajuta-te pe tine, si vezi-ti de viata ta!

ti-o spun din proprie experienta, daca este musai, atunci ajuti, daca nu, sau nu ti se cere, sau nu este nevoie, mai bine stai in banca ta!

nu te oferi tu sa ajuti primul, fii tu om corect si cinstit, vezi-ti de treburile casei tale!

o zi frumoasa sa aveti!

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cu ce ai ajutat pana la urma?
Cu critici?

Cu bani nu cred, ca te laudai ca esti un model de chitrosenie. Si, da, nu e o idee buna sa ajuti cu bani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate