Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

De ce oameni pe care ii ajuti ajung sa te urasca ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Un cersetor avea obiceiul, timp de 20 de ani, sa cerseasca in fiecare duminica in fata aceleasi biserici si tot de 20 de ani un om ii dadea in fiecare duminica cate 20 de lei.
Intr-o duminica cersetorul primeste doar 10 lei de la barbatul respectiv, a doua duminica la fel.
In a treia duminica cersetorul, nedumerit, il intreaba:
– Timp de 20 de ani mi-ai dat cate 20 de lei si acum, dintr-o data imi dai doar 10 lei, ce s-a intamplat?
- Pai sa vezi: mi-o intrat baiatul la facultate, are nevoie de multe carti, imi cere bani multi si am hotarat sa fac economie, cat se poate.
- Pai bine mai omule, tu iti tii baiatul la facultate pe banii mei?!?

#56
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.11.2006

View PostLouisCyphre, on 19 ianuarie 2019 - 06:08, said:

Un cersetor avea obiceiul, timp de 20 de ani, sa cerseasca in fiecare duminica in fata aceleasi biserici si tot de 20 de ani un om ii dadea in fiecare duminica cate 20 de lei.
Intr-o duminica cersetorul primeste doar 10 lei de la barbatul respectiv, a doua duminica la fel.
In a treia duminica cersetorul, nedumerit, il intreaba:
– Timp de 20 de ani mi-ai dat cate 20 de lei si acum, dintr-o data imi dai doar 10 lei, ce s-a intamplat?
- Pai sa vezi: mi-o intrat baiatul la facultate, are nevoie de multe carti, imi cere bani multi si am hotarat sa fac economie, cat se poate.
- Pai bine mai omule, tu iti tii baiatul la facultate pe banii mei?!?
Eu stiam varianta cu americanul care se intoarce anual in sat.
Un ardelean stabilit in America vine in concediu in satul natal si-l roaga pe tac-su sa-i cheme pe toti satenii sambata la caminul cultural, sa-i cinsteasca…
Sambata, toata suflarea petrece pana spre ziua si la plecare “americanul” da fiecaruia cate un plic cu 100 de dolari.
Urmatorul an din nou “americanul” face concediul la tara , din nou petrecerea la caminul cultural cu toti satenii si plicul cu 100 de dolari.
Satenii multumiti asteptau sa vina urmatorul an, caci deja devenise o traditie…
Vine si urmatorul an, “americanul” prezent, se intalnesc la caminul cultural, petrec pe cinste, dar, la plecare, in plic, Vasile si Gheorghe gasesc doar cate 50 de dolari si-l intreaba pe american de ce a scazut “donatia”.
Acesta le raspunde ca are copii la facultate, a venit si criza globala si nu-si mai poate permite acum o cheltuiala mai mare.
Atunci Vasile ii zice lui Gheorghe:
– Hai ba Gheo sa plecam, ca nesimtitul asta isi tine copiii la facultate pe banii nostri.

#57
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vad doua motive.
1. Ajuti interesat si ulterior ai niste asteptari nerealiste de la persoana pe care o ajuti.
2. Ajuti niste lepre care odata ajutate, se asteapta o faci intotdeauna.

#58
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,363
  • Înscris: 28.07.2008

View PostCr1spy, on 18 ianuarie 2019 - 17:33, said:

Genul autoritar asa se manifesta: te critica toata ziua, uneori derapeaza lejer in jigniri si la un moment dat izbucnesc intr-o furie imensa, socati de atata "nerecunostinta" dupa atatea "sfaturi bune", primite.

Exact asta gandeam si eu dar nu am putut sa i-o zic initiatorului atat de dur si direct.
Oricum ii recomand sa google putin despre complexul/sindromul salvatorului.

#59
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Serios ? Ti se pare mai dura eticheta de autoritar, decat cea de boschetar ? :notangel:

#60
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,363
  • Înscris: 28.07.2008

View PostCr1spy, on 19 ianuarie 2019 - 15:18, said:

Serios ? Ti se pare mai dura eticheta de autoritar, decat cea de boschetar ? Posted Image
    
Nu mi se pare deloc dura eticheta de autoritar si cred ca poate fi cea corecta. Nu stiu daca e insa cazul aici concret, nu stim daca initiatorul chiar e asa sau doar presupunem noi. Nu avem informatii directe de la el in sensul asta- sau nu am citit eu cu atentie- si cred ca nici nu s-ar demasca singur. Si nici pareri de la ''victime'' nu putem avea. Cred ca e posibil orice. Inclusiv ca am avut noi treaba cu autoritari si acuma rabufnim la orice ni s-ar putea parea autoritarism.

#61
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Tu ai zis direct, nu eu. Revezi comentariile.
In rest, de acord. Realitatea este complexa. Poate fi si un autoritar, care-si baga rudele boschetare sub... pardon, prin apartamente. :notangel:

Edited by Cr1spy, 19 January 2019 - 16:04.


#62
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,363
  • Înscris: 28.07.2008

View PostCr1spy, on 19 ianuarie 2019 - 15:55, said:

Tu ai zis direct, nu eu. Revezi comentariile.
In rest, de acord. Realitatea este complexa. Poate fi si un autoritar, care-si baga rudele boschetare sub... pardon, prin apartamente. Posted Image

Am revazut comentariile

View PostAtreides7, on 18 ianuarie 2019 - 12:36, said:

Posted Image Nu. Sfaturile si ajutorul se dau doar atunci cand sunt cerute, altfel nu au valoare. Cel mai puternic instinct al omului, mai puternic uneori decat cel de supravietuire, e cel de a avea dreptate si de a face lucrurile in felul lui. Din punctul asta de vedere suntem inca copii mici.

Unii iti pot urma sfaturile pt ca pot fi realmente utile, dar se pot simti jigniti si invadati in demnitatea lor daca te bagi in seama  ca priceputu la toate
Fara rautate, gandeste-te putin...

Edited by Atreides7, 19 January 2019 - 16:58.


#63
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
comentariul. Ai revazut un comentariu.
In fine... nu conteaza asta, la fel cum nu conteaza neaparat daca sfatul a fost cerut sau nu, ci daca a fost un sfat sau o manifestare a superioritatii.
Fiindca asta este esential, nu protocolul, asa cum spune Analiza Tranzactionala.

#64
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,363
  • Înscris: 28.07.2008

View PostCr1spy, on 19 ianuarie 2019 - 17:41, said:

a fost un sfat sau o manifestare a superioritatii.


View PostCr1spy, on 18 ianuarie 2019 - 17:33, said:

Genul autoritar asa se manifesta: te critica toata ziua, uneori derapeaza lejer in jigniri si la un moment dat izbucnesc intr-o furie imensa, socati de atata "nerecunostinta" dupa atatea "sfaturi bune", primite.


Asta nu stiu eu daca e sfat sau manifestare a superioritatii
In rest e valabila treaba cu eternul triunghi si toate jocurile

In fine, desi trebuie sa ne vedem si noi bârna din ochi, nu despre noi e vorba aici

Edited by Atreides7, 19 January 2019 - 18:01.


#65
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019

View PostFriskey, on 19 ianuarie 2019 - 00:48, said:

Ajung sa te urasca pentru ca esti insuportabil. Iar tu esti chiar insuportabil.
e un troll prost si obosit, da-i pace.

#66
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
La cine te referi, fiindca insinuezi multe lucruri si nu se mai intelege nimic. Eu am facut un comentariu, la modul general, tu l-ai atasat initiatorului si mi-ai facut reprosuri.
Deci ori ti se pare o rabufnire, ori un sfat, ori o manifestare a superioritatii ?
Cred ca ai o problema in a te exprima deschis si de aceea ti se pare ca cei care o fac, "au ei o problema". :)

Edited by Cr1spy, 19 January 2019 - 18:43.


#67
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,363
  • Înscris: 28.07.2008
@Cr1spy

Am zis ca nu depre noi e vorba aici si o repet.

Dar daca vrei, ei bine comentariul tau  chiar nu se intelege daca e scris pt la general sau adresat initiatorului, asa ca problema de comunicare deschisa iti apartine. E sau nu initiatorul agresor? Esti tu sau nu superior prin comentariu si un agresor in cazul asta?
Fara insinuari , zi-mi tu ce e comentariul tau, rabufnire, ori un sfat, ori o manifestare a superioritatii ? Pt ca eu nu cred ca e unul general, asa , iesit din nimic si fara legatura cu nimic, o simpla remarca, o cugetare filozofica.
Cred ca am fost suficient de clar. Nu e nevoie sa imi raspunzi.

#68
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Dar legatura intre salvator, agresor si initiator care este ?
Este AT o agresiune sau nu ?

Edited by Cr1spy, 19 January 2019 - 19:09.


#69
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Atreides7, on 19 ianuarie 2019 - 19:01, said:

Pt ca eu nu cred ca e unul general, asa , iesit din nimic si fara legatura cu nimic, o simpla remarca, o cugetare filozofica.
Cred ca am fost suficient de clar. Nu e nevoie sa imi raspunzi.
Si ca sa fiu si eu la fel de clara, stiu ca nu este nevoie sa-ti raspund, doar ai spus ca este exact ceea ce gandeai si tu. Te-ai razgandit in momentul in care a  aparut o obiectie, ptr ca nu-i asa... o obiectie poate rasturna o gramada de principii cu susul in jos. :notangel:

#70
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 Cr1spy, on 18 ianuarie 2019 - 17:33, said:


Genul autoritar asa se manifesta: te critica toata ziua, uneori derapeaza lejer in jigniri si la un moment dat izbucnesc intr-o furie imensa, socati de atata "nerecunostinta" dupa atatea "sfaturi bune", primite.

Nu.neaparat autoritar, sunt omulvcare spune tot ce gandeste, fara sa se gandeasca ca ar putea rani sentimente.

Daca esti varza in a-ti administra viata si banii, nu e normal sa iti spun asta.?
Ce ai vrea sa iti spun, felicititari, sau ca esti un falit ratat si irespinsabil ce habar nu.are cum sa isi administreze viata ?

Legat de a fi considerat salvator, nu vreau sa fiu salvator, ci doar sa fiu lasat in pace, nu sufar de grandomania de a ajuta pe altii. As fi extrem de fericit ca cei din jurul meu sa se descurce singuri si sa nu apeleze la mine

Faptul ca ii spun ca ar trebui sa isi administreze mai bine banii incat sa isi poata plati facturile face din mine un dictator ?
Ce e asa de greu sa accepti niste sfaturi date cu scopul de a ajuta ?

Edited by geostorm, 20 January 2019 - 09:54.


#71
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 geostorm, on 20 ianuarie 2019 - 09:59, said:

Ce e asa de greu sa accepti niste sfaturi date cu scopul de a ajuta ?
Pe de o parte omul adult dorește să fie independent, pe de altă parte nu știe ce să facă. Pentru că nu este capabil sau nu are șansa să fie independent apare frustrarea.
Situațiile în care cineva are nevoie de ajutor ar trebui să fie excepții nu un mod de viață.

#72
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
N-am inteles, poti fi mai explicit ? Ce fel de sinceritate te caracterizeaza:

-  Voi aveti o problema cu administrarea banilor, caci fara bani nu sunteti, adica saraci lipiti.

- Bai boschetarilor sunteti varza, faliti si iresponsabili, veniti iar ca milogii la mine !

Edited by Cr1spy, 20 January 2019 - 12:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate