Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce oameni pe care ii ajuti ajung sa te urasca ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postdemin2609, on 18 ianuarie 2019 - 11:17, said:

ajuta-te pe tine, si vezi-ti de viata ta!

ti-o spun din proprie experienta, daca este musai, atunci ajuti, daca nu, sau nu ti se cere, sau nu este nevoie, mai bine stai in banca ta!

nu te oferi tu sa ajuti primul, fii tu om corect si cinstit, vezi-ti de treburile casei tale!

o zi frumoasa sa aveti!

Pai si daca sunt rude, frati de sange, ii lasi sa moara de foame, sa ajunga boschetari ?

View Postdon_dannielo, on 18 ianuarie 2019 - 11:18, said:

Cu ce ai ajutat pana la urma?
Cu critici?

Cu bani nu cred, ca te laudai ca esti un model de chitrosenie. Si, da, nu e o idee buna sa ajuti cu bani.

Nu cu bani neaparat.
Le-am oferit unora casa mea, masa mea, masina mea, cam tot ce aveam in Romania, pe gratis, fara sa cer nimic in schimb.
Rasplata ?
Ura, invidie, dusmania, barfe,bataie de joc.

Edited by geostorm, 18 January 2019 - 11:24.


#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si nu te-ai invatat minte?

#21
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postdon_dannielo, on 18 ianuarie 2019 - 11:24, said:

Si nu te-ai invatat minte?

Daca ar fi acum as face fix la fel, nu as putea lasa o ruda apropiata pe drumuri, oricat de nerecunoscatoare ar fi, e ruda mea apropiata totusi.
Mi se pare doar ciudat ca respectiva ruda nu simte la fel fata de mine, desi poate am ajutat-o enorm fara sa cer nimic la schimb.

De ce respectiva ruda nu simte acelasi atasament fata de mine, cum.e in cazul meu. Daca eu nu as as putea sa-i fac rau, ea de ce mi-ar face ?

Asta vreau sa inteleg din punct de vedere psihologic.
De ce un frate pe care poate l-ai crescut si ajutat mereu e dispus sa iti bage un cutit in spate. Daca eu m-am atasat de el emotional, nu e normal ca si el sa aiba aceleasi sentimente ?

Credeam ca in viata atat cat oferi atat primesti in schimb, daca faci bine, bine primesti

Edited by geostorm, 18 January 2019 - 11:31.


#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postgeostorm, on 18 ianuarie 2019 - 11:26, said:

Daca eu nu as as putea sa-i fac rau, ea de ce mi-ar face ?
Experientele astea sunt bune pentru ca filtreaza prietenii: ti-a tras teapa, l-ai eliminat din listea de prienteni. Cand oamenii te mint, inseala, profita de tine atunci iese la suprafata caracterul lor, cand totul este bine si frumos nu stii cu cine ai de a face.

Ideea este ca oamenii sa aiba posibilitatea sa faca ce vor fara sa le fie frica de consecinte pentru ca numai in felul acesta iese la suprafata caracterul lor.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mai.. cu rudele e cu dus si intors.. Daca sunt neamuri din popor, oricat i-ai omeni si i-ai invita la masa, tot se vor uita crucis cand vad ca ti-ai mai facut cate ceva in casa sau in curte, ca ti-ai luat motofierastrau sau rotopercutor nou, ca e curat si dat cu var...  Oamenii din popor intotdeauna au avut visul de a nu ramane in urma.

Asa se face ca milioane de romani fac foamea prin tari straine doar pentru un scurt moment de mandrie in satul natal, in august, cand sunt concediile.

#24
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postrosix, on 18 ianuarie 2019 - 11:32, said:

Mai.. cu rudele e cu dus si intors.. Daca sunt neamuri din popor, oricat i-ai omeni si i-ai invita la masa, tot se vor uita crucis cand vad ca ti-ai mai facut cate ceva in casa sau in curte, ca ti-ai luat motofierastrau sau rotopercutor nou, ca e curat si dat cu var...  Oamenii din popor intotdeauna au avut visul de a nu ramane in urma.

Asa se face ca milioane de romani fac foamea prin tari straine doar pentru un scurt moment de mandrie in satul natal, in august, cand sunt concediile.

Pai daca au visul de a nu ramane in urma de ce nu pun mana la treaba ?
De ce isi consuma timpul si energia cu barfe, dusmanii, rautati cand pot folosi acea energie pentru a face ceva constructiv ?
Daca ala poate, de ce sa nu muncesc sa pot si eu ?

Edited by geostorm, 18 January 2019 - 11:36.


#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
trebuie sa fii istet :)....am bagat o femeie  sa ma ajute la cateva treburi si am auzit-o intr-o discutie, vorbea despre nepotelul ei, ce mananca el...ei bine, m-am dus si i-am cumparat ...pff...ce mi-a multumit femeia (m-a costat doar 10 lei) . Cu ce ma ajuta asta? face totul cu simt de raspundere :)

#26
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Acum ai aflat si tu ca nu e bine sa ajuti fara sa iti iasa banul la treaba?
Nici ONG-urile nu ajuta pe cineva din banii publici si/sau donatii fara sa le iasa bani grei la treaba.
Asta e lumea...

#27
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Nu ajung . Cel putin in cazul meu ; nu pot sa spun ca vreun om pe care l-am ajutat a ajuns sa ma urasca .

Depinde si ce mai faci dupa ce acorzi ajutorul ,ca daca-l ajuti sa iasa din groapa si pe urma-i tragi un sut in gura cam are motive sa te urasca .


Sigur ca sunt oameni pe care i-am ajutat si care mi-au ramas indiferenti mie si eu lor dar de aici si pana sa afirmi ca au ajuns sa ma urasca e cale lunga .

#28
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Eu i-am dat unui tip o data un calculator de pomana. Cu monitor, tastatura, mouse. Si ma suna peste jumatate de ora sa imi spuna ca monitorul are pixeli morti, desi clar, nu avea...

Nu prea mai vorbim.

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postgeostorm, on 18 ianuarie 2019 - 11:21, said:

Le-am oferit unora casa mea, masa mea, masina mea, cam tot ce aveam in Romania, pe gratis, fara sa cer nimic in schimb.
Dă-mi mie mașina de acum. N-o mai da la prietenii tăi vechi care nu apreciază.
Eu nu urăsc pe nimeni.

Ura se naște din prostie.

#30
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
A, si apropo, trebuie sa ajutam fara sa ne gandim la ceva in schimb. Uite, eu mai nou ma uit la cata paine arunc. Cum s-ar bucura un amarat de cele doua felii de paine pe care nu catadicsesc sa le mai mananc. Am, asa, o urma de regret.

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmiki07, on 18 ianuarie 2019 - 12:00, said:

Eu i-am dat unui tip o data un calculator de pomana. Cu monitor, tastatura, mouse. Si ma suna peste jumatate de ora sa imi spuna ca monitorul are pixeli morti, desi clar, nu avea...

Nu prea mai vorbim.
Noi avem pe forum un coleg care-a dat de pomană un I3 sau I5 nu mai țin minte - desktop funcțional, doar unitatea. Cel care l-a primit a făcut topic că nu se inițializa monitorul și că dacă e țeapă că el a dat 34 de lei domne pe transportul pc-ului.

View Postmiki07, on 18 ianuarie 2019 - 12:01, said:

A, si apropo, trebuie sa ajutam fara sa ne gandim la ceva in schimb. Uite, eu mai nou ma uit la cata paine arunc. Cum s-ar bucura un amarat de cele doua felii de paine pe care nu catadicsesc sa le mai mananc. Am, asa, o urma de regret.
Pune-le pe pervaz pentru păsări. E păcat să arunci pâine.

#32
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postgeostorm, on 18 ianuarie 2019 - 11:21, said:

Pai si daca sunt rude, frati de sange, ii lasi sa moara de foame, sa ajunga boschetari ?

Nu cu bani neaparat.
Le-am oferit unora casa mea, masa mea, masina mea, cam tot ce aveam in Romania, pe gratis, fara sa cer nimic in schimb.
Rasplata ?
Ura, invidie, dusmania, barfe,bataie de joc.
Aici ai gresit.
Da unuia ceva gratis cu imprumut si te va ura cand o sa ii iei acel ceva inapoi.
Ai vazut bancile, ce bune sunt pentru oameni cand le dau bani cu imprumut sa isi faca viata mai frumoasa, dar ce diavol devin in ochii acelorasi oameni cand isi cer banii inapoi.
Asta e omul... daca ii dai ceva va considera ca i se cuvine.
Ca asistatul ala care traieste de o viata pe spinarea statului si tot el apela 112 sa ii deszapezeasca tot statul in fata portii sa poata iesi la o barfa la bar.

Edited by costl, 18 January 2019 - 12:07.


#33
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postwaterman, on 18 ianuarie 2019 - 12:02, said:

Noi avem pe forum un coleg care-a dat de pomană un I3 sau I5 nu mai țin minte - desktop funcțional, doar unitatea. Cel care l-a primit a făcut topic că nu se inițializa monitorul și că dacă e țeapă că el a dat 34 de lei domne pe transportul pc-ului.

Asta nu inseamna ca m-am oprit din ajutat:

Am un alt amic care munceste din greu si nu se mai ajunge cu banii (deh, plateste facturi, nu ca mine). Si s-a plans anul trecut ca PC-ul lui (E6600 din 2006 - 2007) nu mai merge cum trebuie. M-am sfatuit cu amici comuni, au zis sa nu ii iau eu PC nou, ca nu merita (deh, mai serveste una alta). Si intr-o zi ne uitam amandoi la un live in care un tip asambla un PC si el suspina ca azi i s-a stricat placa de baza si nu mai are sunet cum trebuie.

A doua sau a treia zi m-am dus la un magazin SH de PC-uri si am impuscat un sistem i5 Sandy Bridge complet. Omul imi multumeste si acum. Sunt oameni si oameni. Si urmeaza sa ii trimit si un Logitech G15 la care am o tasta crapata dar care e 100% functionala. Si probabil, in viitor si un GTX 1060 3 GB. Fac asta pentru ca simt ca asta trebuie sa fac. Si o voi face cat va fi vlaga in mine.

Sau alta: Aveam acasa o tastatura mecanica de la Asus care nu mai mergea, bause niste suc.  Si ce sa vezi, am un amic electronist caruia i-am dat-o si care a facut-o imediat si o foloseste bucuros.

Nu toti oamenii sunt asa. Dar unii sunt.

View Postwaterman, on 18 ianuarie 2019 - 12:03, said:

Noi avem pe forum un coleg care-a dat de pomană un I3 sau I5 nu mai țin minte - desktop funcțional, doar unitatea. Cel care l-a primit a făcut topic că nu se inițializa monitorul și că dacă e țeapă că el a dat 34 de lei domne pe transportul pc-ului.


Pune-le pe pervaz pentru păsări. E păcat să arunci pâine.

Deja fac asta, dar mi se pare ca ar trebui mai intai sa nu mai arunc paine... eh...

#34
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
mai am o regula pe care am invatat-o cu greu: nu da nimic din ceea ce nu te poti lipsi! indiferent de situatie.

rude? care este diferenta dintre o ruda si un strain cand iti distruge ceva sau in mod voit si rautacios iti face rau?

fiecare isi atrage asupra lui ceea ce gandeste! fii atent, te poti imbolnavi fizic si psihic din cauza asta!

cand vei fi tu jos, crede-ma nu o sa fie nimeni langa tine cu exceptia sotiei/copilului. Eu am fost (sunt) intr-o astfel de situatie, toti zic ah... ce pacat, imi pare rau.... si atat! Nu ai prieteni cu adevarat, nu ai rude "salvatoare", ci numai persoane care se folosesc de tine!

daca lor le este greu in viata, este pentru ca asa si-au asternut, unii muncesc, gandesc, trag din greu sa ajunga sa faca ceva. Altora le pica din cer un prost care sa le dea gratis! De ce sa se omoare cu munca ei? de ce sa se gandeasca ce o sa faca pe viitor? cand pot sa stea la tv si sa nu faca nimic!!!

fii tu om bun, SI VEZI-TI DE VIATA TA, NU A ALTORA! pentru ca tu nu ii ajuti pe ei, ci doar iti faci rau tie!

si cu asta este ultimul meu post pe acest thread.

#35
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postgeostorm, on 18 ianuarie 2019 - 11:21, said:



Pai si daca sunt rude, frati de sange, ii lasi sa moara de foame, sa ajunga boschetari ?

Nu. Mai inai ii ajuti cu bani, apoi cu sfaturi despre cum sa-si procure banii, ii ajuti sa-si gaseasca un job. Daca asteapta in continuare cu mana intinsa, ii lasi in p*la lor.

#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmiki07, on 18 ianuarie 2019 - 12:13, said:

Asta nu inseamna ca m-am oprit din ajutat:
Am un alt amic care munceste din greu si nu se mai ajunge cu banii (deh, plateste facturi, nu ca mine). Si s-a plans anul trecut ca PC-ul lui (E6600 din 2006 - 2007) nu mai merge cum trebuie. M-am sfatuit cu amici comuni, au zis sa nu ii iau eu PC nou, ca nu merita (deh, mai serveste una alta). Si intr-o zi ne uitam amandoi la un live in care un tip asambla un PC si el suspina ca azi i s-a stricat placa de baza si nu mai are sunet cum trebuie.
Dacă ne împrietenim un pic și-ți zic că eu desktopul îl am pe AMD Athlon și are vreo 10 ani ce faci ? :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate