Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Izolare pod

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
Bună cu scuzele de rigoare in lipsa de timp si la urgență maxima am nevoie de un sfat. Construiesc undeva afara sa o numim cabana problema este următoarea, izolarea podului grinzile sunt aparente peste ele am batut lambriu urmează osb de 18mm, o folie anticondens, polistiren extrudat de 5cm si ma gândeam la o termosapa de 5cm as cere ceva pareri

Attached Files


Edited by octavi, 18 January 2019 - 08:52.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
A... eu incerc sa inteleg ca problema ta este de fapt podeaua podului?
De ce pui atatea straturi de rezistenta? ce ai sub acel pod de necesita atata zilatie.
As zice ca protiunea de deasupra necesita izolatie (vata minerala).

#3
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
Asa este podeaua podului care vreau sa fie circulabila, și mă întrebam dacă acel polistiren de 5 si termosapa de 5 are o izolare acceptabilă. Polistirenul este deja cumparat�� deci ar trebui folosit

#4
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
izolatia nu e suficienta , eu aveam placa + grafitat 10 cm + sapa  si etajul mergea dublu decat parterul(am automatizare pe fiecare camera care contorizeaza si timpul). asta primavara am mai pus peste sapa inca 10 cm grafitat + lambriu 15 mm si s-au redus diferentele dar tot etajul inca merge mai mult.

Edited by csi1, 18 January 2019 - 09:15.


#5
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
Deci tu ai etaj? ĂŽnseamnă că tu pierzi pe la plafonul etajului căldura având tendinta sa meargă Ă®n sus. La mine nu se va locui sus in pod

Edited by octavi, 18 January 2019 - 09:19.


#6
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
nu stiu daca ajuta dar am mai vazut si pe la tv. O varianta foarte ieftina, e sa izolezi cu lana de oaie. In general ciobanii o arunca fiindca nu primeste mare lucru pe

#7
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
lana de oaie trebuie tratata/prelucrata altfel nu te poti apropia de casa la mai putin de 50 m din cauz mirosului Posted Image

Edited by csi1, 18 January 2019 - 09:41.


#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
nu ar fi problema mirosu,da cand da molia in ea,esti terminat
tu chiar nu ai ce face cu banii de ai pus atatea si inca vrei sa bagi

#9
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
deci eu am procedat astfel...extrudat de 5 cm lipit cu spuma pentru reducere de greutate cat si calitate crescuta.dupa aceea armare cu plasa de fibra de sticla exact ca la sisteme exterioare.dupa care am aplicat sapa autonivelanta.mi s-a garantat ca dupa 30 de zile suporta 1 tona pe metru patrat.misiunea casa.
circul in pod de 4 ani fara sa vad vre-o fisura.

Edited by masni, 18 January 2019 - 11:56.


#10
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
Ok si din punct de vedere termic?
Sau fac altfel mai pun 5cm extrudat si diminuez grosimea termosapai la 2-3cm cu mai mult ciment

Edited by octavi, 18 January 2019 - 12:35.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
nu inteleg de ce ai mai bagat lambriul ala,nu era mai simplu sa vii cu osb de 2,2
acu depinde ce vei face la mansarda aia,eu am bagat osb 2.2 egger si deasupra am pus parchet laminat,o ieftineala,se intretine mai usor fata de osb in timp

#12
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
Dacă erai mai atent ai fi observat din prima postare ca jos grinzile rămân aparente astfel se justifica lambriul

Attached Files


Edited by octavi, 18 January 2019 - 16:27.


#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostAdm, on 18 ianuarie 2019 - 08:57, said:

De ce pui atatea straturi de rezistenta? ce ai sub acel pod de necesita atata zilatie.
Muiere, copii, catel si eventual vreo capra.
Daca veti sta rar in acea cabana nici nu mai conteaza izolatia, daca stati permanent e alta treaba.

#14
Ccoossttii

Ccoossttii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2019
Am si eu nevoie de un sfat. Vreau sa mi izolez dusumeaua din pod ca am pierderi de caldura imense si ma gandeam sa pun pe scandura podului un strat de vata de sticla de 5, o folie ca pt parchet iar apoi polistiren extrudat de 3 pe care sa il prind de scanduri cu suruburi. Dupa care sa pun adeziv. Ce parere aveti despre aceasta combinatie?(vata...folie parchet si polistiren)?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate