Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Parere utilizare borduri plastic pentru pavaj

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
As avea nevoie de pareri in legatura cu utilziarea bordurilor din plastic pentru pavaj.
Daca aveti montate astfel de borduri sau ati folosit in calitate de montator mi-ar prinde bine o impresie cu privire la comportamentul lor in timp. Atasez si o poza cu tipul de borduri la care ma refer.

Doresc sa folosesc astfel de borduri pentru montarea pavajului dar intre montatorii cu care am discutat am intalnit fie refuz categoric fie reticenta pentru ca solutia uzuala este cea cu bordurile clasice instalate cu beton. Drept urmare, orice parere este binevenita.

Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Uite un subiect interesant, chiar ma intrebam recent de ce foloseste atat de mult betonul, cand ar putea sa se foloseasca plasticul la borduri, dale, garduri, stalpi, etc.

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Sunt ignifuge ?

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce importanta are sa fie ignifuge?
Importanta e rezistenta la conditiile de temperatura,in intervalul +35°:-20°, UV, perioada de imbatranire. Deasemenea cum se comporta la dilatare/contractare in anotimpuri diferite. Acolo de unde ai luat poza, nu da si niste detalii tehnice despre produs?

#5
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012

 myshyk, on 17 ianuarie 2019 - 21:42, said:

Deasemenea cum se comporta la dilatare/contractare in anotimpuri diferite. Acolo de unde ai luat poza, nu da si niste detalii tehnice despre produs?
La noi nu am prea gasit detalii tehnice despre astfelde produse. Pe site-ul cu pricina este doar o prezentare sumara a produsului:

Quote

Bordura din plastic este o soluţie eficientă, economă pentru amenajarea rondurilor, gazonului, trotuarelor  în parcuri şi grădini
-    Se instalează uşor, nu este nevoie de fundaţie
-    Foarte uşor de manevrat în comparaţie cu bordurile de beton
-    Datorită flexibilităţii materialului din care este fabricată bordura, montarea este posibilă atât în linii drepte, cât şi în curbe
-    Se recomandă fixarea bordurii cu ancore speciale pentru bordură, fabricate din oţel zincat ( OT-ZN ).
Dimensiuni
-    Lungime : 3 m
-    Lăţime : 85 mm
-    Înălţime : 45 mm

Pe site-uri americane am gasit discutii despre astfel de borduri. La ei sunt mai utilizate, dar si acolo depinde de zona. In zonele in care au ierni mai serioase sunt preferate bordurile astea spre deosebire de zonele calde in care se foloseste abordarea clasica de la noi cu borduri betonate sau doar un simplu sprijin din beton al randului extern de pavaj (concrete toe ii spun ei). Din ce am citit ei spun ca varianta asta de plastic ofera stabilitate mai buna in timp in prezenta ciclurilor de inghet dezghet.

M-ar bucura sa gasesc pe cineva care a folosit asa ceva la noi asta ca feedback atat pentru metoda in sine cat si pentru produsele de pe piata romaneasca pentru ca as folosi ce se gaseste la noi in cele din urma daca adopt aceasta varianta.

Edited by lowpy, 17 January 2019 - 22:18.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu in poza vad acea bordura ca fiind un fel de "limitator".
Bordurile din ciment sunt usor de facut si ieftin de produs.
Plasticul poate avea probleme de rezistenta mecanica (ex treci cu masina).

#7
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012

 Adm, on 17 ianuarie 2019 - 22:35, said:

Eu in poza vad acea bordura ca fiind un fel de "limitator".
Bordurile din ciment sunt usor de facut si ieftin de produs.
Plasticul poate avea probleme de rezistenta mecanica (ex treci cu masina).
Este drept ca varianta de bordura de plastic din poza nu este stralucita si ca pe piata romaneasca se gasesc mai mult din cele destinate delimitarilor ornamentale, dar a fost ce am putut sa gasesc mai la repezeala pe site-uri romanesti.
Rolul principal al acestui tip de bordura este acelasi ca al celor din beton: impiedicarea deplasarii laterale a pavajului. Partea superioara a bordurii din plastic nu este expusa traficului pentru ca se termina sub nivelul final al pavajului.

Astfel de borduri sunt supuse testelor pentru a garanta rezistenta in cazul traficului. Atasez o poza in care un utilaj de mare tonaj circula chiar pe marginea pavajului sustinut lateral de o astfel de bordura si o schita mai clara cu varianta de bordura la care ma refer.

Attached Files



#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu densitatea cum stau ? Eu stiam ca plasticul are densitate mai mica decat 1000 kg/ MC.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Aia nu este bordură, este ,,un stabilizator " de planeitate.
In multe cazuri, la alei, extremitățile tind sa se destabilizeze in timp.
Fie de la teren, fie de la punerea greșită în operă.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 myshyk, on 17 ianuarie 2019 - 21:42, said:

Ce importanta are sa fie ignifuge?
Sa nu ia foc sau sa se topeasca cand iti pica jar de la gratar pe ele :)

#11
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007
Daca nu e tratat special plasticul se distruge repede sub actiune ultravioletelor de la soare, deci are viata scurta. Si chiar si tratat, doar rezista ceva mai mult, n-as paria pe el, mai ales la solicitari mecanice.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
dacă este pentru o alee micuță mai ales pietonală se poate folosi ușor și lejer

#13
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Ca pret sunt mai ieftine decat cele clasice din beton? Ce te determina sa faci alegerea asta? Mai mult ca sigur in timp se vor deteriora de la UV, nu am intalnit pana acum material plastic sa reziste in timp daca este expus la soare (poate policarbonatul).

#14
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012

 crisstonne, on 17 ianuarie 2019 - 23:55, said:

Aia nu este bordură, este ,,un stabilizator " de planeitate.
In multe cazuri, la alei, extremitățile tind sa se destabilizeze in timp.
Fie de la teren, fie de la punerea greșită în operă.
Multumesc, nu cunosteam terminologia corecta. Pe site-urile romanesti este vanduta fie ca bordura fie ca separator.

 andreic, on 18 ianuarie 2019 - 00:25, said:

Sa nu ia foc sau sa se topeasca cand iti pica jar de la gratar pe ele Posted Image
Nu este pericol pentru ca partea din plastic nu ramane aparenta, ea va fi ingropata. Am scris si intr-un post anterior ca partea superioara a elementului de plastic e sub nivelul final al pavajului. El va fi intr-o parte acoperit cu pamant. Am atasat si o poza ca e mai buna decat 1000 de cuvinte.
Attached File  bordura_montaj.jpg   493.78K   42 downloads

 Cousteau, on 18 ianuarie 2019 - 07:13, said:

Daca nu e tratat special plasticul se distruge repede sub actiune ultravioletelor de la soare, deci are viata scurta. Si chiar si tratat, doar rezista ceva mai mult, n-as paria pe el, mai ales la solicitari mecanice.

 sergiuop, on 18 ianuarie 2019 - 11:56, said:

Ca pret sunt mai ieftine decat cele clasice din beton? Ce te determina sa faci alegerea asta? Mai mult ca sigur in timp se vor deteriora de la UV, nu am intalnit pana acum material plastic sa reziste in timp daca este expus la soare (poate policarbonatul).
Problema cu expunerea la UV nu exista pentru acest tip de borduri (sau stabilizatoare de planeitate cum spunea crisstonne) pentru ca ele nu raman expuse. Dupa cum am scris ceva mai sus, ele sunt acoperite cu pamant.

Ca si pret pe metru liniar este clar binisor sub varianta clasica cu borduri. Ma astept si manopera sa fie mai ieftina pentru ca nu mai ai de facut cimentul care se foloseste la montarea bordurilor clasice. Tot ce trabuie facut pentru montaj este postarea pe pozitie si fixarea cu cate un cui/tarus care se bate din loc in loc in substratul bine compactat.

Edited by lowpy, 18 January 2019 - 13:45.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 andreic, on 18 ianuarie 2019 - 00:25, said:

Sa nu ia foc sau sa se topeasca cand iti pica jar de la gratar pe ele Posted Image
Asta in cazul ca ti-ai pardosit casa cu pavele de beton. Doar ca atunci, nu mai ai nevoie de borduri.Posted Image
Oricum, pare o solutie interesanta de a economisi ceva la suprafete mari. pentru ca, la suprafete mici, nu cred ca mai are relevanta economia, in fata durabilitatii.

Edited by myshyk, 18 January 2019 - 16:53.


#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
https://www.facebook...60948987592246/
Uite o idee de pavele, cu bordura ca cea dorita de tine

#17
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Da, e interesant. Si pavelele par sa fie din plastic. Sunt curios cum rezista in timp culoarea daca sunt expuse la verile specifice de la noi.

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am montat pavajul fără borduri intr-o zonă cu trafic doar pietonal . Am băgat gazonul pana în pavaj și la același nivel.  După 6-7 ani încă nu s-a deplasat nimic. Dacă aveam borduri de genul celor din primul post as fi pus. Alea doar fac separarea dintre gazon și pavaj. Mi se par foarte utile. Susțin marginea pavajului sa rămână dreaptă.
Ce relevanta are dacă sunt sau nu rezistente la UV ? Oricum se află sub pământ și nu ajunge lumina la ele.

Edited by PoeOvidiu, 24 January 2019 - 18:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate