Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Pierdut acte

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Tata si-a pierdut atat buletinul cat si permisul de conducere...asta e acum, problema e ca ii expira in cateva zile buletinul...
Ce se face in aceasta situatie?

Daca stie cineva, as aprecia ajutorul :)...

Edited by jimi91, 17 January 2019 - 20:05.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Se duce si le face din nou.
Buletinul e vreo 7-10 lei si il ia intr-o saptamana.
La permis e mai complicat ca trebuie sa faca si controlul medical si s-ar putea sa nu il ia.
Dar cu ceva spaga se poate rezolva. Apoi Dumnezu cu mila.

#3
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Te poți interesa de pe siteul Direcției Locale de Evidențã a Persoanelor din orașul tãu. Pentru permis, Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculari Vehicule.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
N-are treaba expirarea cu pierdutul, face altul si aia e.

#5
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019
Daca-i pierdut, primeste mai intai unul provizoriu. Asa-i procedura cand declari pierderea.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Mai mult decat simplu.
Cu Certificatul de nastere si contractul pentru casa/apartament merge la evidenta populatiei si solicita eliberarea unui nou CI. Dureaza vreo 10 zile, poate chiar mai putin.
Cu CI-ul nou obtinut merge la politie, la permise de conducere, si solicita eliberarea unui duplicat, care va avea perioada de valabilitate exact ca a ultimului, adica la expirarea vizei de control medical.
https://www.drpciv.r...a4e9422012c2bab

View PostFriskey, on 17 ianuarie 2019 - 20:11, said:

La permis e mai complicat ca trebuie sa faca si controlul medical si s-ar putea sa nu il ia.
@Friskey, nu da informatii eronate Posted Image

Edited by claudiu1, 17 January 2019 - 20:22.


#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostFriskey, on 17 ianuarie 2019 - 20:11, said:

Se duce si le face din nou.
Buletinul e vreo 7-10 lei si il ia intr-o saptamana.
La permis e mai complicat ca trebuie sa faca si controlul medical si s-ar putea sa nu il ia.
Dar cu ceva spaga se poate rezolva. Apoi Dumnezu cu mila.

La permis trebuie neaparat  sa faca controlul medical? eu m-as bucura...nu vreau sa mai conduca...

Banuiesc ca daca isi face un buletin nou, o sa dureze o perioada, ceea ce inseamna ca oricum o sa plateasca si o amenda, ii expira in 4-5 zile...cam cat e amenda?

View Postclaudiu1, on 17 ianuarie 2019 - 20:21, said:

Mai mult decat simplu.
Cu Certificatul de nastere si contractul pentru casa/apartament merge la evidenta populatiei si solicita eliberarea unui nou CI. Dureaza vreo 10 zile, poate chiar mai putin.
Cu CI-ul nou obtinut merge la politie, la permise de conducere, si solicita eliberarea unui duplicat, care va avea perioada de valabilitate exact ca a ultimului, adica la expirarea vizei de control medical.
https://www.drpciv.r...a4e9422012c2bab


@Friskey, nu da informatii eronate Posted Image

hmm...da, asa am vazut si eu...dar, nu trebuie sa prezinte vechiul buletin? daca nu il are, ce face?

#8
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

View Postjimi91, on 17 ianuarie 2019 - 20:25, said:


La permis trebuie neaparat  sa faca controlul medical? eu m-as bucura...nu vreau sa mai conduca...

Banuiesc ca daca isi face un buletin nou, o sa dureze o perioada, ceea ce inseamna ca oricum o sa plateasca si o amenda, ii expira in 4-5 zile...cam cat e amenda?



hmm...da, asa am vazut si eu...dar, nu trebuie sa prezinte vechiul buletin? daca nu il are, ce face?
\Nebunule! Vrei sa-i pui mina pe bemveu?

On: CI-ul il ia repede, in maxim 5 zile lucratoare. La permis, ii trebuie intai CI-ul, apoi fisa medicala (sa te rogi sa nu o treaca) si in 5 zile lucratoare ii vine si asta prin posta...

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postjimi91, on 17 ianuarie 2019 - 20:25, said:

La permis trebuie neaparat  sa faca controlul medical? eu m-as bucura...nu vreau sa mai conduca...

Banuiesc ca daca isi face un buletin nou, o sa dureze o perioada, ceea ce inseamna ca oricum o sa plateasca si o amenda, ii expira in 4-5 zile...cam cat e amenda?

hmm...da, asa am vazut si eu...dar, nu trebuie sa prezinte vechiul buletin? daca nu il are, ce face?
Cred ca am scris destul de clar. Se duce si completeaza o cerere eliberare CI, iar la motiv scrie Pierdere. Nu Furt, ca este mai complicat, trebuie sa se duca sa declare la politie, aia sa ii dea o hartie... Pur si simplu Pierdere. Ce amenda sa-i dea? Nu-i da nici-o amenda.

Cat despre Permis, iar nu inteleg ce nu este clar... Am scris ca se duce cu CI nou, ce treaba mai are cu vechiul CI? Permisul nu este legat de un anumit CI. Daca Permisul mai are perioada de valabilitate (pentru amatori, cu B, este de 10 ani, profesionist, cu C sau D, este de 5 ani), i se da ca valabilitate perioada ramasa pana la expirarea celui pierdut.

Edited by claudiu1, 17 January 2019 - 20:42.


#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Post_R_A_D_U, on 17 ianuarie 2019 - 20:35, said:

\Nebunule! Vrei sa-i pui mina pe bemveu?

On: CI-ul il ia repede, in maxim 5 zile lucratoare. La permis, ii trebuie intai CI-ul, apoi fisa medicala (sa te rogi sa nu o treaca) si in 5 zile lucratoare ii vine si asta prin posta...

daca trebuie sa dea examen medical, nu-l trece...garantat...dar nu stiu daca ii cer asa ceva...cred ca are dreptate claudiu

cat despre buletin....omul trebuie sa il schimbe pentru ca ii expire...acum, el a pierdut buletinul...voiam sa stiu cum se procedeaza...daca trebuie sa il declare pierdut si sa ii vina acasa, pe urma sa il schimbe :)....sau, se duce si face un nou buletin si atat ?

#11
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postjimi91, on 17 ianuarie 2019 - 20:42, said:

acum, el a pierdut buletinul...voiam sa stiu cum se procedeaza...daca trebuie sa il declare pierdut si sa ii vina acasa, pe urma sa il schimbe ....sau, se duce si face un nou buletin si atat ?
Ce sa ii vina acasa?
Se duce si face comanda de unul nou :D

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postclaudiu1, on 17 ianuarie 2019 - 20:41, said:

Cred ca am scris destul de clar. Se duce si completeaza o cerere eliberare CI, iar la motiv scrie Pierdere. Nu Furt, ca este mai complicat, trebuie sa se duca sa declare la politie, aia sa ii dea o hartie... Pur si simplu Pierdere. Ce amenda sa-i dea? Nu-i da nici-o amenda.

Cat despre Permis, iar nu inteleg ce nu este clar... Am scris ca se duce cu CI nou, ce treaba mai are cu vechiul CI? Permisul nu este legat de un anumit CI. Daca Permisul mai are perioada de valabilitate (pentru amatori, cu B, este de 10 ani, profesionist, cu C sau D, este de 5 ani), i se da ca valabilitate perioada ramasa pana la expirarea celui pierdut.

eu i-am raspuns altui user...am zis ca am vazut ce ai scris...si nu mi-a raspuns nimeni concret la intrebare

El a pierdut buletinul care ii expira in cateva zile...care e procedura in acest caz? Il declara pierdut si face cerere pentru unul nou, pe urma il schimba din nou ( ii expira)    ?...Sau ii dau direct un buletin reinnoit?

Edited by jimi91, 17 January 2019 - 20:47.


#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
sa il sune pe smiley ca si el si-a pierdut

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjimi91, on 17 ianuarie 2019 - 20:04, said:

Tata si-a pierdut atat buletinul cat si permisul de conducere...asta e acum, problema e ca ii expira in cateva zile buletinul...
Ce se face in aceasta situatie?

Daca stie cineva, as aprecia ajutorul Posted Image...

View Postjimi91, on 17 ianuarie 2019 - 20:25, said:

Banuiesc ca daca isi face un buletin nou, o sa dureze o perioada, ceea ce inseamna ca oricum o sa plateasca si o amenda, ii expira in 4-5 zile...cam cat e amenda?
hmm...da, asa am vazut si eu...dar, nu trebuie sa prezinte vechiul buletin? daca nu il are, ce face?

View Postjimi91, on 17 ianuarie 2019 - 20:42, said:

daca trebuie sa dea examen medical, nu-l trece...garantat...dar nu stiu daca ii cer asa ceva...cred ca are dreptate claudiu

cat despre buletin....omul trebuie sa il schimbe pentru ca ii expire...acum, el a pierdut buletinul...voiam sa stiu cum se procedeaza...daca trebuie sa il declare pierdut si sa ii vina acasa, pe urma sa il schimbe Posted Image....sau, se duce si face un nou buletin si atat ?
Se duce la Politie cu contractul casei sale sa dovedeasca ca acolo are resedinta si completeaza o cere pentru a face alt buletin.
Plateste o taxa pentru refacerea buletinului.
In cere bifeaza ca a pierdut buletinul apoi ii face poza la om si revine dupa 5-7-10-14 zile lucratoare (cat o fi la voi in localitate).
Daca este o persoana comoda, aplica pentru a ii veni buletinul prin Posta.
Cand intra in posesia buletinului, se duce cu acesta sa isi refaca carnetul de conducere.
Aici nu cunosc procedura ca nu am permis de conducere.

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostFriskey, on 17 ianuarie 2019 - 20:11, said:

La permis e mai complicat ca trebuie sa faca si controlul medical si s-ar putea sa nu il ia.
Dar cu ceva spaga se poate rezolva. Apoi Dumnezu cu mila.

Cu siguranță... Când ți-ai făcut ultima oară controlul ăsta de permis? L-am făcut acum doi ani, singurul care m-a verificat cât de cât a fost ăla de ochi. Doar citit, nu să se și uite la ochii mei, ceva. Restul mă întrebau dacă am ceva probleme, în funcție de specializare, le-am zis că nu și-am plecat. Inclusiv psihiatrul, m-a întrebat dacă am boli psihice, i-am spus că nu și s-a convins că sunt perfect pentru a împinge 2 tone de tablă pe drumurile publice.
E o bătaie de joc controlul ăsta.

View Postjimi91, on 17 ianuarie 2019 - 20:46, said:

El a pierdut buletinul care ii expira in cateva zile...care e procedura in acest caz? Il declara pierdut si face cerere pentru unul nou, pe urma il schimba din nou ( ii expira) ?...Sau ii dau direct un buletin reinnoit?

Niciodată nu se schimbă cu același buletin. Data emiterii va fi cea la care-l eliberează pe ăsta nou, iar cel nou va avea o nouă serie și număr. Nu vor exista niciodată două buletile cu aceleași date, unul pierdut și unul eliberat. Dacă are peste 55 de ani, cartea de identitate va avea valabilitate permanentă, nu mai trebuie să-l schimbi. Mi se pare că-i dau ceva de genul 100 de ani, valabil până în 2118, sau ceva asemănător. E destul de descurajant când îl vezi, că-ți dai seama că n-apuci să-l reînnoiești.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsuper8, on 17 ianuarie 2019 - 22:15, said:

Daca este o persoana comoda, aplica pentru a ii veni buletinul prin Posta.
Nu se poate, se semnează de primire la ghișeu. Doar la pașapoarte poți opta să-ți fie trimise acasă și nici alea nu vin prin poștă, ci prin curier.

jimi, e simplu de rezolvat dacă știe ce trebuie să ia cu el. Caută pe site-ul primăriei unde ești ca să vezi ce trebuie în afară de contractul casei și certificatul de naștere, și taxa de 7 lei. Mai are nevoie de certificatul de căsătorie sau de sentința de divorț, nu ne trebuie amănunte de-astea.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
da, am inteles ...credeam ca primeste o copie a buletinului pierdut si urma sa-l schimbam Posted Image...m-am lamurit acum...mersi frumos supermoderadatorule xd Posted Image

Edited by jimi91, 18 January 2019 - 11:37.


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate