Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Praf alb cristalizat gasit in casa - drog sau nu?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna ziua, am nevoie de un sfat, nu stiu cum sa procedez deloc.
  Mama unui pacient drag mie, de 18 ani cu toate problemele aferente varstei, m-a sunat alarmata ca a gasit cam o lingurita de praf alb cristalizat si cu particule inegale in camera baiatului dupa ce el a plecat la scoala, cred.
  Punand cap la cap anumite informatii si simptome ( ochi sticlosi dilatati, transpiratii, tremur ocazional accentuat, introvertire plus multe minciuni puerile gen "am fost acolo" dar il gaseam la doi pasi de casa etc) cred ca se drogheaza.
  Am doua intrebari va rog:
1. Cum pot determina daca e drog sau nu? Ma gandesc sa ma duc cu el la politie. Exista substante de test la farmacie etc?

2. Daca as vorbi cu el, nu ar recunoaste. Pot monta camere de luat vederi la el in camera ? ( exista sansa f mare ca, daca se drogheaza s-o faca acasa  ascuns in camera lui, peste noapte.

  Daca as monta camere, ca sa il confrunt ulterioe cu dovada, de unde imi recomandati sa iau? Multumesc si astept sfaturile voastre! Chiar avem nevoie...

#2
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
stati in Romania? daca da. orice faci, nu te du cu el la politie ca o sa ii faci si mai multe probleme.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca merge la politie pt analiza nu cred ca aia ii vor da un raspuns pozitiv (daca-i cazul) si dupa aia nu vor mai pune intrebari...

acu raspunde-mi si tu mie: cate sanse ar fi ca acel praf tinut in plic de cateva grame in sertar sa fie zahar sau sare? pt orice om normal e cam clara treaba...

#4
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
a ramas zahar in lingura  dupa ce si-a facut un ceai
tu crezi ca daca respectivul se drogheaza gasesti rezolvarea pa forumuri?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdrndcg, on 16 ianuarie 2019 - 21:18, said:


  Mama unui pacient drag mie

Tu ce calitate ai, daca ala iti este pacient, dar tu habar nu ai cum sa procedezi ?

#6
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
si tu ce habar ai avea?

#7
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
Politia are niste testere rapide, cum erau cele de verificare pH, insa sunt doar pt 1-2 tipuri de drog cele mai "populare"
pt camere recomand https://www.spy-shop.ro/

Sper sa fie doar praf de creta
Bafta!

#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Merge la sala? Sa nu fie suplimente...

#9
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Sunt droguri sigur...doar ca nu sunt familiarizat cu ele...dar vreau si dovada chimica stiintifica INAINTE de a vorbi cu el.
  Testere? Le pot lua ca simplu cetatean?

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdrndcg, on 16 ianuarie 2019 - 21:18, said:

1. Cum pot determina daca e drog sau nu? Ma gandesc sa ma duc cu el la politie. Exista substante de test la farmacie etc?
Din ce zici s-ar putea sa fie vorba de meth (metamfetamina cristalizata).
Eu nu mai stiu care e treaba acum in Ro, ca-s plecat de multi ani, dar aici la mine (Fi) existe truse speciale pt identificarea drogurilor inclusiv in unitatile UPU si la spitalele de psihiatrie specializate pe asa ceva.
Efectele meth-ului, pe scurt, le gasesti aici. Foarte specifica e simptomatologia dermatologica la nivelul buzelor, nasului, fetei.

De aratat arata cam asa (marimea cristalelor poate diferi, depinde daca au fost maruntite sau nu):

Attached Files

  • Attached File  meth.jpg   63.57K   89 downloads


#11
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Metamfetamina. Gaseste-i pipa si asa nu o sa mai poata nega. Pipa e din sticla si are un vas din ala in care se pune lichid sub compartimentul in care se pune drogul.

LE: Am postat simultan cu Karhu.

Edited by baliosss, 16 January 2019 - 21:46.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdrndcg, on 16 ianuarie 2019 - 21:36, said:

Le pot lua ca simplu cetatean?
Un simplu cetatean nu are pacient.
Pune limba si vezi cum se simte.
Sunt atat de multe substante cu efect de drog, incat nici macar statul nu poate face o analiza la toate.

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Pana nu e prea tarziu parintii sa stea de vorba cu el si sa recunoasca daca e real sau fals . Din ce motiv ? e simplu : el procura de undeva, acel cineva este urmarit de muuult timp , clar daca este client fidel este deja sub filaj dar lasat in pace pentru ca nu e pion principal, este consumator DAR daca pica intr-o plasa de-a politiei il salta la sectie , acolo va spune tot si cu siguranta stie pe unul si altul care mai cumpara , e, de aici incepe distractia si viata grea ...daca devi sifon si-l dai in gat pe x acela nu te va ierta 200 de ani , pe cealalta parte politia daca esti dus pe la ei se afla si la scoala , practic o terfelesti de oricare parte a linguritei te afli.
Sper ca s-a inteles "schema" si necesitatea imediata de a se discuta serios cu adolescentul .

"Senzor" de drog - mergi intr-un bar de adolescenti si rogi pe careva sa te "ajute" , ei au tester pe limba, efectiv gusta si imediat vei avea raspuns . In orasele mari devine ceva "obisnuit" , se duce pe copca si societatea asta...pe la mine prin oras e dezastru la scolile din centrul orasului .

Edited by ldpe, 16 January 2019 - 21:49.


#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
In Romania nu cred ca e meth ci timpenii d-astea de compusi sintetici (asa zisa marijuana sintetica) importati din china pe nimica toata. Asta in cazul bun, desi pot fi foarte periculosi. Pina nu demult era plin cu magazine de d-astea. Altfel poate fi fentanol si alte timpenii mult mai naspa.

#15
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 16 ianuarie 2019 - 21:48, said:

In Romania nu cred ca e meth
Ba sa crezi! Posted Image

Posibil sa fie si ce zici tu, dar meth (majoritatea romanilor consumatori o denumesc crystal, cativa din ei si ICE) se gaseste in Romania.

Edited by baliosss, 16 January 2019 - 21:50.


#16
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Ketamina cristalizata !

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
asta voiam sa zic si eu: daca implici politia o sa ai probleme cu traficantii. ai cojones sa te pui cu ei?

View Postldpe, on 16 ianuarie 2019 - 21:46, said:

Pana nu e prea tarziu parintii sa stea de vorba cu el si sa recunoasca daca e real sau fals . Din ce motiv ? e simplu : el procura de undeva, acel cineva este urmarit de muuult timp , clar daca este client fidel este deja sub filaj dar lasat in pace pentru ca nu e pion principal, este consumator DAR daca pica intr-o plasa de-a politiei il salta la sectie , acolo va spune tot si cu siguranta stie pe unul si altul care mai cumpara , e, de aici incepe distractia si viata grea ...daca devi sifon si-l dai in gat pe x acela nu te va ierta 200 de ani , pe cealalta parte politia daca esti dus pe la ei se afla si la scoala , practic o terfelesti de oricare parte a linguritei te afli.
Sper ca s-a inteles "schema" si necesitatea imediata de a se discuta serios cu adolescentul .

"Senzor" de drog - mergi intr-un bar de adolescenti si rogi pe careva sa te "ajute" , ei au tester pe limba, efectiv gusta si imediat vei avea raspuns . In orasele mari devine ceva "obisnuit" , se duce pe copca si societatea asta...pe la mine prin oras e dezastru la scolile din centrul orasului .


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Cum adică "mama unui pacient drag mie"?
Ce pacient ai tu drag?
Tu cine ești?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate