Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Praf alb cristalizat gasit in casa - drog sau nu?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Postldpe, on 16 ianuarie 2019 - 23:21, said:

"Știi deja că se droghează, ce ți mai trebuie un certificat de analiză ?"
Sa o tot lalaie cu probe si minuni de parca ar face ancheta .

Ia copilul si vorbeste cu el clar si la subiect , timpul poate fi problema aici , sa nu o ia antidrogul inaintea ta ca atunci chiar nu mai ai ce face .In general aceasta brigada are cam 1-2 mutari in fata ta , daca el e linistit si crede ca daca cumpara pe intuneric si nu-l vede nimeni se inseala amarnic , sa-ti spun ca ei stiu numarul de telefon, ce familie are, cine e pe fb, cu cine discuta s.a nu are sens . Deobicei ei cand te salta discuta cu tine de te simti ca la ghicitoare , ei stiu tot despre tine si tu stai ca o mula si te tot intrebi oare de unde . E pacat pentru ca isi distruge viitorul din 2 directi : una pe cale medicala , ii stoarce neuronul si a doua pe sociala , va avea o tinichea de coada . A nu se confunda brigada antidrog cu bocterii din intersectii .
Absolut corect

Cred ca in afara de'' a intra cumva in el ''...nu prea ai ce face mai ales ca nici nu avem institutii specializate pe toate drumurile .
Si daca ai prinde o institutie ...pe acolo se vehiculeaza marfa mai ceva ca afara .
Cred ca totul tine de ''bulan'' si de cat este prins copilul de fenomen .......in rest nu prea ai spatiu de manevra

#38
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,556
  • Înscris: 08.03.2017
Nu e greu de inteles omul - are o situatie naspa cu cineva din familie , e 99% sigur ca a dat-o de gard, nu stie ce sa faca, nu stie unde sa mearga .
Situatia simpla este sa se lase copilul de tampenii in urma unei discutii care sa-l faca sa constientizeze situatia - aici un psiholog e de ajutor, nu e usor sa te exprimi pe intelesul lor .
Situatia complexa este sa gasesti pe cineva din sfera antidrog sa te ajute , el pe tine si voi pe el prin pastrarea anonimatului - situatia e grava daca rasufla ceva la gasca , au si ei oamenii lor si afla nume , din acest motiv spun ca e destul de complicat .

#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Voi astia cu vorbitul sinteti nebuni, dependenta e chestie nasoala si nu trece cu "discutii".

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Daca chiar e dependent trebuie dus la o clinica.

#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 16 ianuarie 2019 - 23:43, said:

Voi astia cu vorbitul sinteti nebuni, dependenta e chestie nasoala si nu trece cu "discutii".
Nu cred ca era vorba despre vindecare, ci despre....vorbit.
Mie de ex. nu imi place cum e pusa problema : Praf alb cristalizat gasit in casa - drog sau nu?

Edited by pasilla, 16 January 2019 - 23:54.


#42
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Postdelimeli, on 16 ianuarie 2019 - 23:45, said:

Si ce propui Vrajitorule?
Din nefericire , doar vorbitul cu persoane chiar specializate are efect ..restul sunt doar vorbe si nu o spun eu ci statisticile . Daca aia reusesc cumva sa-l convinga si sa-l determine ...bine ..daca nu ..nici mama izolarii nu are efect . Prima ocazie ..si e pusca ! ( si spun asta ca am trait-o ...nu drogu ...situatia )

View Postpasilla, on 16 ianuarie 2019 - 23:53, said:

Nu cred ca era vorba despre vindecare, ci despre....vorbit.
Mie de ex. nu imi place cum e pusa problema : Praf alb cristalizat gasit in casa - drog sau nu?
Nu-i cea mai fericita exprimare ...dar si cum sa zica ...da si tu un exemplu ca mai sunt moderatori care pot modifica ...

#43
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Rahat pe băț cu vorbitul.
Legat la pat de mâini și picioare în perioada sevrajului și abia apoi consiliere psihologica.
Nu e political corect sau ceva frumos, lezează sentimentele sensibilosilor, dar e eficient.

#44
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
eeee ..hai sa lasam drobul de sare  !!! Mai sunt si oameni care stiu ce fac si o fac cu pasiune ...trebuiesc doar cautati

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postpacaliciosu01, on 17 ianuarie 2019 - 00:03, said:

Nu-i cea mai fericita exprimare ...dar si cum sa zica ...da si tu un exemplu ca mai sunt moderatori care pot modifica ...
Incerc sa ma abtin. Nu as vrea ca sa jignesc initiatorul si nici sa creez probleme suplimentare "adolescentului".
Recunosc ca nu mi-a placut cum a abordat subiectul initiatorul topicului.

View Postirulan_corrino, on 17 ianuarie 2019 - 00:10, said:

Rahat pe băț cu vorbitul.
Legat la pat de mâini și picioare în perioada sevrajului și abia apoi consiliere psihologica.
Nu e political corect sau ceva frumos, lezează sentimentele sensibilosilor, dar e eficient.
Deja am ajuns la concluzia ca tanarul se drogheaza, ca e dependent si ca trebuie rezolvata problema.

#46
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Nu toata lumea este Eminescu ca sa puna frumos in pagina  ( aici ma numar si eu ...sunt destul de grobian  :)  )
Importanta era esenta  Posted Image

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postpacaliciosu01, on 17 ianuarie 2019 - 00:16, said:

Nu toata lumea este Eminescu ca sa puna frumos in pagina  ( aici ma numar si eu ...sunt destul de grobian  Posted Image  )
Nici eu, dar treaba cu pacient este, pentru mine, neplacuta.

#48
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Postdelimeli, on 17 ianuarie 2019 - 00:16, said:

Sa nu-ti dea "karma" sa ai de face cu asa o persoana pe care o pretuiesti
Daca te adresai mie ...doar ce am spus ca deja mos gerila a fost pe la mine  Posted Image

#49
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postdelimeli, on 16 ianuarie 2019 - 23:26, said:

Te contrazici, ai firmat ca stii simptomele uniua care se drogheaza/ vezi postarea 32

La droguri diferite sunt simptome diferite și dacă nu ești specializat pe așa ceva te poți înșela.

View Postvrajitoruldinoz, on 16 ianuarie 2019 - 23:43, said:

Voi astia cu vorbitul sinteti nebuni, dependenta e chestie nasoala si nu trece cu "discutii".

Există și dependența de discuții, uite aici pe forum exemple Posted Image

#50
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdrndcg, on 16 ianuarie 2019 - 21:18, said:

Buna ziua, am nevoie de un sfat, nu stiu cum sa procedez deloc.
  Mama unui pacient drag mie, de 18 ani cu toate problemele aferente varstei, m-a sunat alarmata ca a gasit cam o lingurita de praf alb cristalizat si cu particule inegale in camera baiatului dupa ce el a plecat la scoala, cred.
  Punand cap la cap anumite informatii si simptome ( ochi sticlosi dilatati, transpiratii, tremur ocazional accentuat, introvertire plus multe minciuni puerile gen "am fost acolo" dar il gaseam la doi pasi de casa etc) cred ca se drogheaza.
  Am doua intrebari va rog:
1. Cum pot determina daca e drog sau nu? Ma gandesc sa ma duc cu el la politie. Exista substante de test la farmacie etc?

2. Daca as vorbi cu el, nu ar recunoaste. Pot monta camere de luat vederi la el in camera ? ( exista sansa f mare ca, daca se drogheaza s-o faca acasa  ascuns in camera lui, peste noapte.

  Daca as monta camere, ca sa il confrunt ulterioe cu dovada, de unde imi recomandati sa iau? Multumesc si astept sfaturile voastre! Chiar avem nevoie...


1. Exista subtsante de determinare analitic calitativa daca este sau nu. Evident, nu se gasesc la farmacie. Dar daca ai pe cineva care lucreaza la aeroport sau la granita ei au (sunt niste hartii care la atingere cu substanta respectiva se coloreaza, de exemplu albastru pentru cocaina).

2. E ilegal.

#51
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdrndcg, on 16 ianuarie 2019 - 21:36, said:

Sunt droguri sigur...doar ca nu sunt familiarizat cu ele...dar vreau si dovada chimica stiintifica INAINTE de a vorbi cu el.
  Testere? Le pot lua ca simplu cetatean?
Fa-ti o linie si vezi...daca se lasa cu efecte e clar,daca nu...asta este ai tras praf de copt

#52
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Se cunoaște ca ai fost prin mehico...

#53
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostKarhu, on 16 ianuarie 2019 - 21:44, said:

Din ce zici s-ar putea sa fie vorba de meth (metamfetamina cristalizata).
Eu nu mai stiu care e treaba acum in Ro, ca-s plecat de multi ani, dar aici la mine (Fi) existe truse speciale pt identificarea drogurilor inclusiv in unitatile UPU si la spitalele de psihiatrie specializate pe asa ceva.
Efectele meth-ului, pe scurt, le gasesti aici. Foarte specifica e simptomatologia dermatologica la nivelul buzelor, nasului, fetei.

De aratat arata cam asa (marimea cristalelor poate diferi, depinde daca au fost maruntite sau nu):
Stai linistit ca nu au astia din Romania bani de metanfetamina,cel mai probabil e ceva spice(sare de baie),ca astea sunt ieftine si le permit si cei mai saraci

#54
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postdrndcg, on 16 ianuarie 2019 - 23:17, said:

Am raspuns - din anumite motive - nu pot da detalii. Pot spune doar ca e ruda cu mine si pacient.
- Am avut personal o astfel de experiență, minus drogurile, mama drăguță și divorțată la care țineam dar care avea un băiat din timpul căsătoriei. Așa e?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate