Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Alegere masina, buget 4000-7000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 Tyby, on 17 ianuarie 2019 - 10:19, said:

........
Tovarasu' moderator omul a cerut parerea despre masini nu asigurari...Cum e cu offtopicul?

#38
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006
Ca sa revenim la subiect, cum vi se par aceste 3 anunturi referitoare la Ford Focus 3? Doar una o pot vedea, cea din Targoviste, dar celelalte au pret si/sau an mai bun.

https://www.olx.ro/o...html#bd6e2857e4
https://www.olx.ro/o...html#1232438fe4
https://www.olx.ro/o...html#bf18aeca36

Edited by [i_unit], 17 January 2019 - 11:07.


#39
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
George: Mea culpa, asa este!

i_unit: cumva, toate link-urile deschid acelasi lucru. Cea care se vede pare in boii ei, la 150.000 km. Nu stiu de preturi, ca nu am studiat problema. Insa - tinand cont ca in urma cu vreo 10 ani - un Focus Mk2 de 2-3 ani, dotat, se vindea ceva mai scump ...

#40
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006
Intre timp, am testat mai multe masini, dupa cum urmeaza (ordinea este aleatorie):
- a4 b8 - doua dintre ele erau clar lovite fata-spate, a 3-a doar spate; interior ok, dar nu ceva special, km fara numar (una avea carte service in care erau 3 revizii, prima in mai2010 la 40k, a doua oct 2010 la 78k, a 3-a in 2011 la 130k, restul pauza...). Motoarele nu mi s-au parut sa aiba toti poneii declarati (143 si 170hp), este o masina grea si alergata in suma de 7500-8500e, 2009-2010
- focus 3, atat hb, cat si break - preturi de la rezonabile pana la foarte ridicate (am vazut titanium 2011 la 8000e, sperand ca poate e ok) - masina mare pe afara, mica pe dinauntru, plastice slabute, toate au un zgomot gros pe loc sau la viteze mici, insotit de vibratii mai accentuate decat multe alte masini, am crezut ca doar vechile tdi suna asa. Fiesta la fel
- astra j - o masina grea, cu interior nu prea pe gustul meu, desi hb arata f ok la exterior, zgomot deranjant la motorul 1.7, multe au pret ok (5500-6500e), dar nici una nu am gasit in stare f buna
- Opel Insignia - am testat unul break, pentru ca avea un pret bun, dar am inteles repede de ce, masina foarte mare ext, destul de anapoda la int, mai ales porcbagajul, motorul de 160hp mi s-a parut lesinat, zgomot gros si infundat la toate turatiile, suspensia adaptiva ok, dar banuiesc scumpa de intretinut
- golf 6 hb, dubios de mic in spate, din cauza tunelului median, motoarele de 1.6/105hp si 2.0 110hp par ok, dar nimic special.
- Megane 3- aici sunt preturi incepand cu 4500e, dar nu am gasit nimic bun la banii astia, dar incepand cu 6000 par interesante. Versiunea Bose imi place foarte mult si am gasit una in stare f buna, dar inca nu sunt convins de motorul 1.5/110. Suna foarte bine la turatii mici, dar in accelerare puternica are un sunet ascutit, mi-ar fi placut mai estompat. Nu stiu daca sunt toate asa, am probat 2 "bose" cu acest motor, pareau cam la fel. De asemeni, la ralanti si capote deschisa, pare un motor galagios. In schimb, 1.4/130hp este un deliciu, dar ii lipseste zvacul celui diesel, e adevarat ca este f linear si poate d-asta.

Cam astea ar fi impresiile mele, retineti ca masinile testate sunt sh si probabil nu reflecta neaparat caracteristicile unora in buna stare.

-

#41
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
daca tot te-ai uitat la megan poate vezi si Laguna!?

#42
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006
Laguna nu-mi place, dar intre timp am vazut cel putin 20 de Megane 3, Bucuresti si Pitesti, 2012-2013 modelele bose si gt-line, sau 2014-2016. Bugetul 6000-7000 pentru primele, 7000-8000 pentru cele mai noi. Numai km fara numar, nu trebuie sa ai pretentii de istoric, injectoare care clantane, masini de Franta inclusiv 2016 super jegoase si fara prea multe dotari, impecabile toate la telefon si in poze, am ramas cel putin cu un gust amar.

#43
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
1.5 dCi este unul din cele mai bune motoare diesel de pe piata. Are foarte putine probleme si probleme cu filtru de particule nu prea sunt. Nu inteleg de ce spui ca nu te-a convins? Este un motor care trage de la 1750 rpm si trage foarte bine. Te mai poti uita si la motorul de 1.6 de la PSA care este foarte bun si acela.

#44
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006
Nu am spus ca nu m-a convins motorul, ci starea tehnica si estetica a masinilor vazute a fost cu mult sub asteptari.

#45
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Aa, ok. In alta ordine de idei eu mi-am luat in august anul trecut un Megane 3 1.5dci de care sunt foarte multumit. Intr-adevar calitatea tapiteriei este jalnica, dar bordul e ok, moale deasupra si jos tare, ca la restul producatorilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate