Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Alegere masina, buget 4000-7000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006
Din toate modelele enumerate, cel mai mult îmi place A4 B8 break și Ford Focus 3 hatchback.

#20
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai Loganul de nou pastreaza-l, e pacat sa vinzi masina pe un pret derizoriu doar ca sa-ti iei o masina second hand. Masinuta este ok si ca putere, si ca spatiu interior, si ca stabilitate si nu are defecte ascunse.

#21
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 [i_unit], on 16 ianuarie 2019 - 14:56, said:

Din toate modelele enumerate, cel mai mult îmi place A4 B8 break și Ford Focus 3 hatchback.
FF3 are si versiune sedan...looks nice!

#22
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,634
  • Înscris: 29.12.2016

 Baxon, on 16 ianuarie 2019 - 14:02, said:

Vorbesti sa nu dormi .
Ia impartaseste=ne din experienta ta cu casco cum ai luat-o in brate .
P.S. Nu ne intereseaza ca ai citit undeva sau ai auzit tu ca ....

Generali, in 2009, am avut full casco facut prin ING, pe o masina second hand insa nu depasea 6 ani. Dupa ce am platit un an de zile, am avut o usa infundata gasita asa in parcare. M-am dus la ei, mi-au spus ca nu e full casco, ca tipa de la ING a gresit evaluarea masinii, a facut evaluarea sub pret. Si ca e de fapt numai jumatate de casco. Bun si asa, zic. Dauna de 2200 lei, sa-mi plateasca ei jumatate. Nu, stai ca mai e si franciza de 400 lei. Ok, zic, 2200 minus 400, raman 1800, impartit la 2 egal 900. Nu asa se calculeaza, zic ei. Se imparte 2200 la 2, si din 1100 scadem 400, noi platim 700 si tu restul, adica 1500. Adaugam 12 rate a cate 150 lei fiecare, 1800 ron. A trebuit sa achit pentru ca altfel nu am putut sa-mi scot masina din service. Am platit 3200 lei in total pentru o dauna de 2200 lei. Ti se pare ca am iesit in avantaj? Nu. Si asta nu a fost tot. Dupa ce am achitat m-am dus sa reziliez contractul cu ING pentru ca nu aveam nevoie de full casco care e de fapt jumatate de casco. Cei de la ING au spus ca nu pot rezilia contractul decat cand se inchide dauna de catre Generali. Ce sa vezi, eu am putut sa dau 1500 lei pe loc, ei nu aveau nici macar aia 700 disponibili. I-am rugat pe cei de la generali 2 luni din 2 in 2 zile sa achite, sa nu mai platesc in plus. Exact dupa inca 2 rate achitate (inca 300 ron), adica EXACT dupa o zi dupa ce am achitat cea de-a doua rata, au platit si eu si m-au sunat cei de la ING ca pot rezilia. Au tras de timp ca sa mai dau 300 ron.

Generali, 2016, incendiu acasa, cu asigurare obligatorie, mi-a luat foc contuarul de curent. Cu PV de la pompieri, care au ajuns la 10 minute dupa ce am stans eu incendiu, atat s-a putut, era sotia acasa cand a luat foc, m-a sunat si in 5 minute am ajuns acasa, am scos siguranta si am aruncat cu apa pe contuar. Cu facturi in valoare de 1500 ron, doar materialele, fara mana de lucru. Am solicitat apoi decont pentru materiale, zugravisem holul, bucataria, schimbasem tapet, lampi, contuar, etc... Mi-au cerut poze cu focul. Zic, eram ocupat cu stinsul lui, nu mi-a trecut trecut prin cap atunci sa fac poze, insa am martorii din scara, care au semnat PV-ul lasat de pompieri. Cer articol in contract unde sa scrie ca am nevoie de poze. Imi arata intr-adevar un articol in care asiguratorul poate solicita in plus dovezi cum crede de cuviinta. Zic nu scrie de poze, daca aduceam poze imi cereati filmare, sau poate o scanare cu laser... Ridica din umeri, intr-adevar era doar un functionar. Depun reclamatie la OPC. Nu ma contacteaza nimeni o luna si jumatate. Semnez in sfarsit ca nu mai am nicio pretentie, sa-mi iau macar suma de 245 ron, contravaloarea contuarului si a sigurantelor, ceea ce mi se oferise de la inceput, pentru ca deja incepusem sa cred ca nu voi mai vedea nici macar banii aia. Dupa 2 luni ma suna o tanti de la OPC ca nu are cu ce sa ma ajute, ca are o hartie semnata de mine si ca litigiul s-a incheiat. Pe bune?

Euroins, 2017. Asigurare oferita de cel vinovat. Fac programare peste o luna, ma duc cu toate actele, inclusiv cu declaratie de vinovatie a celui care m-a lovit. Vine Dorel, se uita la masina si calculeaza 540 ron, usa infundata stanga spate. Nu sunt de acord, nici vopseaua nu iesea la banii aia. Aleg service de la ei, si duc masina acolo. Fiind si elementele de siguranta din portiera indoite service-ul decide schimbarea usii, 2000 ron. Dorel constatatorul refuza plata si ma cheama cei din service. Ma duc cu un deviz de service, stampilat, Dorel nu este interesat. Ma duc cu masina din service cu usa veche montata din nou sa-mi faca alta evaluare. Fara plasticul acela din mijloc se vedea si mai bine ca usa era infundata rau si nu mai iesea ca noua cu chit nici sa o bati, plus ca se vedea ca a fost usa noua, neschimbata sau lovita niciodata. Dorel, face poze din nou si mai astept o saptamana. Raspuns tot negativ. Apoi sun la Bucuresti prin cineva, si in 30 minute s-a aprobat plata.


Probabil ca ai avut numai experiente placute cu asiguratorii. Eu nu, si imi asum ce vorbesc. Nu am visat. Partea funny e ca, datorita jobului actual, am cunoscut o persoana influenta de la Generali care mi-a spus ca daca mai am probleme imi scoate maxim din orice dauna, insa eu l-am refuzat si nu am incheiat asigurare la el exact din motivele de mai sus.

Edited by 2Unlimited, 16 January 2019 - 16:16.


#23
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006
Este Logan 1.4, ok la putere si stabilitate? De accord ca nu are defecte ascunse, dar si alea se pot repara la altele

#24
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,160
  • Înscris: 28.04.2003
eu zic sa pastrezi loganul pana cand o crapa si de restul banilor care I-ai baga intr-o masina noua mergi 10 ani de acum in concedii si te distrezi cu familia.
Masina e un fier de cacao care e facuta sa te folosesti de ea. Viata ta pe care o petreci cu familia e priceless. Vrei sa mai tragi ca sclavu' sa iei masina noua? pt ce?
Si golanu meu 1.5 din 2006 face ca tractorul si parca mi-ar placea o masina mai confortabila si silentioasa, dar cand ma gandesc cat trebuie sa sclavuiesc pt 10-15 k de iepuroi sa iau o alta masina cand am deja masina functionala... pana mea.
Sa nu mai zic ca la aia noua o sa suspini iar la fiecare zgarietura, fiecare groapa... etc.

#25
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006
Fiecare cu plăcerea lui. Am specificat că nu vreau mașină nouă și că am bani pregătiți cash, plus rezervă pentru revizie și reparații, special pentru mașină. În privința călătoriilor, nu ducem lipsă de buget.

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 2Unlimited, on 16 ianuarie 2019 - 16:11, said:

Generali, in 2009, am avut full casco facut prin ING, ....
stai ca mai e si franciza de 400 lei....
Numa de casco te-am intrebat nu si de alte asigurari . Nu te supara dar tu semnezi ca primaru , hartiile ?
P.S. Stii macar ce inseamna casco " full " ? Ala " full" e cel mai scump cu toate incluse si fara fransiza ; deci tu ai avut ceva basic si de aia ti-au inchis aia gura imediat !
Te rog pe viitor cand afirmi ceva , sa fie si veridic !
Bafta

 unpuisor, on 16 ianuarie 2019 - 17:28, said:

eu zic sa pastrezi loganul pana cand o crapa si de restul banilor care I-ai baga intr-o masina noua mergi 10 ani de acum in concedii si te distrezi cu familia.
Masina e un fier de cacao care e facuta sa te folosesti de ea. Viata ta pe care o petreci cu familia e priceless. Vrei sa mai tragi ca sclavu' sa iei masina noua? pt ce?

Poate nu trage ca sclavul pt o masina noua daca a reusit sa stranga niste bani . Parerea mea este ca de aia muncesti ca sa-ti permiti un lucru nou care te va tine mai multa vreme vezi prima alegere a dansului , Logan nou , 10 ani fara probleme . Eu nu inteleg de ce vrea un secand care poate crapa imediat si sa mai si dea o gramada de bani ( pierdere totala , bani aruncati efectiv ) dar noa , unii pana nu se lovesc putin nu reusesc sa priceapa ....

Edited by Baxon, 16 January 2019 - 19:00.


#27
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Se intampla rar, dar se intampla sa fiu (macar in parte) de acord cu Baxon! Minune mare, cred ca m-am stricat eu! :peacefingers:

#28
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,634
  • Înscris: 29.12.2016

 Baxon, on 16 ianuarie 2019 - 18:59, said:

Numa de casco te-am intrebat nu si de alte asigurari . Nu te supara dar tu semnezi ca primaru , hartiile ?
P.S. Stii macar ce inseamna casco " full " ? Ala " full" e cel mai scump cu toate incluse si fara fransiza ; deci tu ai avut ceva basic si de aia ti-au inchis aia gura imediat !
Te rog pe viitor cand afirmi ceva , sa fie si veridic !

Pe contractul de la ING scria asigurare casco. Nu scria full, nu scria 1/4 sau 1/2. Ce acord au avut ei mai departe cu Generali, nu am stiut. Mie teapa mi-a tras-o ING. Lasand asta la o parte, ti se pare ca m-a ajutat cineva de la Generali atunci? Si-au batut joc de mine refuzand sa plateasca banii timp de 2 luni. Asta se putea intampla si cu full casco. De ce nu accepti si comentariile de la alte asigurari? Suntem in Romanica, inca o data afirm, si relatiile cu clientii sunt dezastru peste tot. Inclusiv in domeniul medical, unde sunt vieti la mijloc. Am si exemple cu politia, cu comportament exact la fel. Dar vad ca tu vezi totul in alb si negru, nu exista cale de mijloc pentru tine... si vina imi apartine mie, ca nu stiu ce am semnat. Ai citit vreun contract nou din orice domeniu din 2019? Nu ai niciun drept, pe orice draft eu iti gasesc un paragraf in care compania isi rezerva dreptul de a face modificari sau de a cere dovezi suplimentare daca este cazul. Orice avocat stie acest aspect. "Geniule care este!" Pentru omul de rand este un chin sa-si primeasca drepturile. Pentru unul cu relatii, nu e problema. Isi baga masina sub tir si a doua zi primeste contravaloarea masinii noi.
PS. Ca idee verifica un pic ce insemna in 2009, 150 lei rata. Erau o gramada de bani. Salariul minim brut era de 600 ron.

Edited by 2Unlimited, 17 January 2019 - 08:54.


#29
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,634
  • Înscris: 29.12.2016
O scurta cautare si deja am gasit nemultumiti cu full casco:
https://forum.softpe...casco-generali/
https://forum.softpe...une-si-cu-rele/

Hai sa-ti povestesc ce inseamna relatia cu clientii. Am nevoie de niste bani si vand un cont de joc in America. Mi se trimit banii prin Paypal. 500 euro. Dureaza o luna pana ajung banii in contul meu paypal, si apoi a mai durat inca 3 saptamani pana sa pot retrage banii la ING (pentru ca, din nou, Romanica). Mi s-au impozitat si 18 euro. Am sunat la Paypal, si am povestit ca nu mi se pare corect ca inca nu ma pot folosi de banuti dupa 6 saptamani, nu e vina mea ca sunt nascut in Romanica. Pentru americani/englezi toata operatiunea dura maxim 7 zile. Si-a cerut scuze madam, si a spus ca va face tot posibilul sa ma ajute. Cerusem doar sa pot sa-mi transfer banii in cont sa ma pot folosi de ei. Mi i-am putut retrage dupa vreo 3 zile. Si ce sa vezi, surpriza. Madam mi-a bagat in cont in plus 25 euro, ca sa fie clientul multumit.

Edited by 2Unlimited, 17 January 2019 - 09:43.


#30
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
Daca nu te grabesti sa iti cumperi masina, ai putea sa mai astepti 1 an, maxim 2 sa iti cumperi ce iti place din lista de mai sus si inca nu iti permiti.
Vb unui coleg, nu se mai merita sa iti cumperi masina euro 4, mai ales daca ai de gand sa o pastrezi peste 10 ani, asa cum ai facut si cu loganul.

#31
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 24.06.2008

 [i_unit], on 16 ianuarie 2019 - 12:23, said:

Cred ca acest topic o sa nasca diverse discutii, dar chiar nu stiu ce masina sa aleg, bugetul este cel din titlu, cu ceva pus deoparte pentru revizie si eventualele defectiuni.
[...]
Ce parere aveti? Sunt nehotarat?

-Astra H e peste Astra J.La interior cel putin ii da clasa.Materiale mai moi,fara greieri,scaune mai comfortabile,usor de adaugat diferite optiuni pe care le vrei.Si mai spatioasa ca Astra J.Le-am avut ambele,doar ca diesel si combi....

-Renault Megan am avut,dar 2 nu 3.Meganul 2 ti-l recomand,mai ales ca il gasesti la bani putini.Destul de fiabila si foarte ieftina la intretinere.E tot un fel de Logan,dar sub acoperire.Am avut tot diesel,asa ca nu stiu ce sa zic de benzina.

-Ford Focus am avut.Focus 2 facelift de 1.6,90cp (diesel) ,hatch.Foarte stabila pe sosea (are suspensie independenta pe toate 4 rotile).Consum mic la diesel (cel mai mic la o masina detinuta de mine),dar un interior execrabil.De asta am si vandut-o.Plasticaraie multa,greieri peste tot,scaune fara gram de comfort.Eu am avut varianta simpla,dar poate la Ghia sau Titanium stau altfel lucrurile.
Focus 3 am condus de mai multe ori dar tot oribil mi se pare la interior.Prea mult plastic si greieri....

-Kia Ceed am acum.E aceasi masina cu I30,ca platforma,diferind doar interiorul.Am 1.4i cu GPL.Asta e cea mai fiabila masina pe care am avut-o.Interiorul mediu (nici rau da nici nu exceleaza),cu multe dotari la interior,dar slaba ca tinuta de drum.La motor de 1.4 are 110cp si se duce calumea,in schimb nu se aseaza bine pe drum si nu are nici un sitem de ajutor al tractiunii.In afara de ABS nu are nimic.Asta e la varianta BEST ca la celelalte variante ai mai multe optiuni.

De restul nu stiu ce sa-ti zic ca nu le-am avut si nici nu le-am condus eu.Am fost doar pasager in unele din ele,dar din postura asta nu iti pot da sfaturi.

Edited by Tyby, 17 January 2019 - 10:18.


#32
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,160
  • Înscris: 28.04.2003
marea majoritate a oamenilor nu au banul jos, se duc la banca si se baga sclavi pe 5-10 ani pt o masina in care si-au tras niste nemti basinile.
Eu incerc sa merg cat mai putin cu masina. Chiar si stand pe loc tot te costa. Vezi revizii, rca, combustibil, tot felul de lichide si consumabile.
Daca ai deja banii stransi, sfatul meu e sa iei o masina cat mai noua, eventual cu garantie. Si fiindca nu imi place sa rascai gheata dupa parbriz, vezi daca prinzi una cu incalzire in parbriz. Pana si la Logan au inceput sa bage astia asa ceva.

Edited by unpuisor, 17 January 2019 - 09:41.


#33
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Decat Passat birjarit, cu consum de ulei si injectie cu probleme ( idem skoda) mai bine un Focus sau chiar Mondeo cinstit, cu motoarele tdci de provenienta PSA...fiabile, fara consum de ulei, silentioase, mai dotate decat echivalentele nemtesti ( la acelasi pret)..nu ?

#34
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,160
  • Înscris: 28.04.2003
Subscriu si eu la Mondeo, am mers cu unul, desi era barca mare, senzatia de confort in el era destul de ok. Nu stiu cum o fi cu astea noi. Cel mai bine e ca initiatorul sa faca niste test drive cu masinile care le vrea si sa se bage la ce il coafeaza mai bine.

#35
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
2Unlimited, nu te ambala, ca nu are rost.

Eu stiu cam asa: un contract (de CASCO, de ex) se incheie intre parti si are niste clauze, care trebuie respectate. La CASCO exista prima, fransiza, clauze, excluderi. Este un contract pe care tu (sau reprezentantul tau) l-a(i) semnat. Daca ai semnat o hartie pe care scria doar atat "asigurare CASCO" ... de ce ar fi vina asiguratorului?! :w00t:

Nu ma intelege gresit, nu tin partea asiguratorilor, sunt satul de ei! Ca si contraexemplu: in 2014 m-am luptat vreo 4 luni cu Omniasig-ul pentru recuperarea unei parti de suma pentru Range Rover Sport cu dauna totala, cu suma asigurata de 30.000 EUR. Casco, fara fransiza.

Propunerea lor ferma de inchidere a fost epava + suma de 13.700 EUR :w00t: , cu mentiunea de 25% din suma asigurata reprezentand fransiza pentru circulatie pe drumuri acoperite de zapada / gheata / polei fara anvelope de iarna.

Doar ca accidentul s-a petrecut pe 14 Mai, pe A2, la 20 de grade afara, pe furtuna cu grindina (15 cm stratul de grindina!).

Au agreat sa plateasca suma corecta (vreo 22.000 EUR) abia dupa ce a ajuns scrisoarea de intampinare a avocatului la ei (si un pic de presiune pe backchannels), la 4 luni de la eveniment. Pana atunci nu s-a platit nici un ban! Dar m-am luptat cu ei cu legea si contractul CASCO in brate. Si am asteptat din mai pana in septembrie, si nu 2 lei! De atunci nu am mai vrut sa aud de Omniasig nici macar pentru asigurarea unui bilet la teatru.

Insa asigurari am in continuare, pentru ca este riscant fara ele, mai ales pe zona Casco. Rezerva de dauna facuta de catre asiguratori pentru o ciobitura in parbriz la Edge a fost de 9.500 RON :w00t:. A trebuit sa dau declaratie ca renunt la dauna (am rezolvat lovitura cu foto-polimer intre timp) ca sa nu imi mareasca prima de asigurare pe anul asta. Am ramas tot la Generali cu masinile, pentru ca au fost extrem de profesionisti pana acum. Si cei de la Groupama au fost ok, dar parca s-au miscat mai bine Generali.

PS: nu am nici un fel de beneficiu de la asiguratorii de mai sus, platesc o caruta frumusica de bani pentru serviciile lor! :peacefingers:

EDIT: rog NU mai citati posturile mari (nu in intregime cel putin). Si puneti si voi un minim de formatare, va rog!

#36
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

 Baxon, on 16 ianuarie 2019 - 18:59, said:



Eu nu inteleg de ce vrea un secand care poate crapa imediat si sa mai si dea o gramada de bani ( pierdere totala , bani aruncati efectiv ) dar noa , unii pana nu se lovesc putin nu reusesc sa priceapa ....
Pentru ca bani ???
Aici susti ca este de rahan un sh , dar cand o vinzi pe a ta , ai avut grija maniacal de ea si este buna dom'le.
Dupa 2 saracii noi, nici nu am vrut sa mai aud de ele .
Un sh cinstit gasesti oricand
Actualul sh  are aproape 6 ani , 60k km facuti fara sa bag absolut nimic in ea ...doar consumabile si gaz.

Nu toata lumea dispune de aruncat 15k euro .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate