Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Macaroane groase

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
maica-mea si bunica-mea cel mai des faceau un fel de budinca cu macaroane, telemea, ou - la cuptor. Imi placea mult cojita aia crocanta de deasupra, si crusta de dedesubt.

@ellaenn: corect ref penne, corect si pastitsio, pt ca eu fac varianta greceasca. E bine sa fii vigilent!!

In rest, misto comment-ul tau, plin de o fina "ironie".

Edited by irina2014, 04 February 2020 - 08:41.


#38
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Platon, on 04 februarie 2020 - 01:17, said:

Mai stie cineva reteta de macaroane cu branza ca pe vremuri ? Pe net gasesc numai macaroane facute in stil american, nici nu stiu cum le spune la coturile alea micute, mie imi placeau cand imi facea mama, asa cum spunea cineva mai sus, baza este branza, ca la merdenele, nu le ies la astia merdenelele nici daca ii pici cu ceara, sau placinta Dobrogeana cu branza sarata, in fiecare duminica eram in centru la patiseria aia care era vis a vs de actualul mcdonalds de pe bulevard, Capitol parca ii zicea, uneori faceau si cu carne, dobrogeana cu carne si o sticluta de sana era perfecta, dar as manca niste macaroane cu branza,mi-a facut topicul asta o pofta.....
Uite aici o reteta din Sanda Marin de acum 60 de ani.

529. MACAROANE CU BRÂNZĂ
400 g macaroane, 100 g brânză rasă, 50 g unt proaspăt, sare.
Se fierb 3 l apă cu puŃină sare. Când apa clocoteşte, se dă drumul macaroanelor, rupte sau nu în bucăŃi, după dorinŃă. Îndată ce încep din nou să fiarbă se dau la o parte, pe foc mai mic, şi se Ńin să clocotească încet. Macaroanele nu trebuie lăsate să fiarbă prea mult şi nici la foc mare, deoarece se sfărâmă şi devin cleioase. Se scurg bine de apă prin strecurătoarea specială, cu găuri mari şi se limpezesc cu apă rece. Se pun în cratiŃă, se adaugă untul proaspăt, desfăcut în mai multe bucăŃi pentru a se topi repede, şi două linguri de brânză rasă. Se mişcă cratiŃa până începe brânza să se topească, se adaugă încă două linguri de brînză şi se Ńin o clipă pe foc să se înfierbânte, fără să se mai topească brînza, Se toarnă în farfurie, se servesc fierbinti.

Tine cont ca e vorba de macaroanele de pe timpuri deci cred ca faza cu clatitul e in plus. Acum macaroanele se fac din grau dur si nu mai devin cleioase dupa fierbere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate