Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Macaroane groase

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Daca vedeam paste ca cele din poza lui @MOD3 in magazine puteam sa jur ca-s lumanari.

#20
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostAdm, on 15 ianuarie 2019 - 22:51, said:

Oh, doamne... macaroane cu branza telemea...brrrr
Am oroare de ele.

Se faceau cu "melcisori" sau cu ce iti cadea la indemana,

[ https://www.bucataras.ro/uploads/modules/news/34082/656x440_paste-cu-lapte-168240.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mie imi placeau de mor de pofta acum cand imi aduc aminte, baza la macaroane era amestecul de branza, ala este secretul, si date un pic la cuptor, gratinate cu ceva cascaval. dar in secolul nostru, cand branza nu stie ce e ala lapte este mai greu sa faci niste macaroane decente cu branza.

#21
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postkarapok, on 16 ianuarie 2019 - 09:34, said:



Mie imi placeau de mor de pofta acum cand imi aduc aminte, baza la macaroane era amestecul de branza, ala este secretul, si date un pic la cuptor, gratinate cu ceva cascaval. dar in secolul nostru, cand branza nu stie ce e ala lapte este mai greu sa faci niste macaroane decente cu branza.
Fii generos si arunca si o lingura de smantana pe cascaval dupa ce iese de la cuptor. Posted Image

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa cauti in magazine paste de la pambac, varianta denumita "tuburi mici", par sa fie cele mai apropiate de ce cauti...singurul "defect" - sunt scurte.
http://www.pambac.ro...te&brand=Pambac

sau de la producatorul baneasa, varianta serpentine sau macaroane scurte :
https://pastebaneasa.ro/produse/forme

daca nu, in gama barilla gasesti sortimentul bucatini, seamana mult cu macaroanele pe care le cauti.
incearca eventual si in kaufland, acolo am vazut tot felul de paste fainoase de la marci/producatori mai putin cunoscuti, poate gasesti ceea ce cauti.
sau in metro/selgros, daca ai in orasul tau.

Edited by corinadaniela, 16 January 2019 - 10:23.


#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postirina2014, on 16 ianuarie 2019 - 08:25, said:

Macaroane cu branza fara branza =  meniul taberelor pre '89

Și după '89. Țin minte că avea macaroane de-alea în fiecare zi. De fapt e singura mâncare pe care mi-o amintesc din tabere. Și ceaiul ăla, care era de fapt apă cu zahăr.

View Postirina2014, on 16 ianuarie 2019 - 08:25, said:

colarez - daca nu confund, e cumva o fiertura de paste cu zahar? Am auzit de curand de chestia asta, in context de mucenici

Colarezul e un griș cu lapte, făcut cu făină. Se face o amestecătură cu făină, apă și lapte și iese o cremă.

#24
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View PostM0D3, on 15 ianuarie 2019 - 22:07, said:

In Lidl sunt niste macaroane putin mai groase decat spaghetele, de acolo iau in mod obisnuit. Dar mai groase nu am vazut.
Vezi ca in Lidl baga cateodata niste paste mai deosebite, la saptamana italiana --- atunci gasesti si din cele groase. Fa-ti plinul cand dai de ele.

#25
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
M-am uitat in jur in alimentarile americane de la mine si cineva mi-a spus sa merg in magazinul Italian ca precis voi gasi acolo.
Maine voi trece si voi vedea, o singura data am intrat, cautam malai de mamaliga si aveau la vreo 8 dolari 1 kg sau mai putin asta acum 25 de ani.
N-am dat bani pe malaiul lor, doar punga era Made in Italy si asa, restul la New York City se prepara.

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Rigatoni si tortiglioni de la Barilla sunt mai groase. Tot Barilla au niste macaroane mai subțiri decat cele dorite de tine dar sunt macaroane adica sunt găurite, se numesc bucatini n.9
Cel mai bine ar fi sa mergi la un hypermarket si sa la alegi pe cele mai albe de la firme românești. Cele galbene au ou si nu se înmoaie ca macaroanele de pe vremuri

Attached Files


Edited by Freddy12, 20 January 2019 - 01:18.


#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAranzazu, on 18 ianuarie 2019 - 08:05, said:

M-am uitat in jur in alimentarile americane de la mine si cineva mi-a spus sa merg in magazinul Italian ca precis voi gasi acolo.
Maine voi trece si voi vedea, o singura data am intrat, cautam malai de mamaliga si aveau la vreo 8 dolari 1 kg sau mai putin asta acum 25 de ani.
N-am dat bani pe malaiul lor, doar punga era Made in Italy si asa, restul la New York City se prepara.
Da, e o moara de piatra cum cobori pe 5’th, aproape de intersecția cu 38 

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,871
  • Înscris: 20.10.2015

View Postirina2014, on 16 ianuarie 2019 - 08:25, said:

colarez - daca nu confund, e cumva o fiertura de paste cu zahar? Am auzit de curand de chestia asta, in context de mucenici

nu-s paste parca erau niste cocoloase de paste facute din faina cu mana, lapte si zahar
cred ca nu am mai mancat asa ceva de vreo 92 de ani

#29
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da, exact niste fostoloage din faina fierte n lapte, mancare la moda mai ales pe timpul lu ceașcă in zonele rurale.

#30
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
pai da, mucenici (de casa) fierti in apa cu zahar. Existau si forme, dar majoritatea faceau de mana, niste... cocoloase, exact
Chiar acusi vin mucenicii.

#31
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Am gasit in Grecia.

Attached Files



#32
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postclaz, on 13 iulie 2019 - 01:24, said:

Am gasit in Grecia.
da, pastitsio, ce bun!

#33
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Mai stie cineva reteta de macaroane cu branza ca pe vremuri ? Pe net gasesc numai macaroane facute in stil american, nici nu stiu cum le spune la coturile alea micute, mie imi placeau cand imi facea mama, asa cum spunea cineva mai sus, baza este branza, ca la merdenele, nu le ies la astia merdenelele nici daca ii pici cu ceara, sau placinta Dobrogeana cu branza sarata, in fiecare duminica eram in centru la patiseria aia care era vis a vs de actualul mcdonalds de pe bulevard, Capitol parca ii zicea, uneori faceau si cu carne, dobrogeana cu carne si o sticluta de sana era perfecta, dar as manca niste macaroane cu branza,mi-a facut topicul asta o pofta.....

#34
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Bunica ne facea pastele cu branza de burduf amestecata cu telemea. Punea si zahar ;)
Amesteca bine toata compozitia, dupa care o punea pe macaroanele fierte, fierbinti, proaspat strecurate, si le amesteca bine pana se topea branza.
Sa ai pofta :)

Produsele de patiserie de acum nu mai au aclasi gust ca odinioara. Vazusem un reportaj la televizor in care aratau cum inmultesc branza cu gris fiert. Se "dilueaza" gustul, e afectata si textura...

#35
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
initiator-scrie pe punga din poza ta ce suntnu mai cauta bazaconii..Macaroni sunt altceva...Pastele sunt doar pe nume si numere.....De aia tot repet eu,cind vreti sa mincati acasa mincare italieneasca luati paste mioritice si borhot Panzani,si va puneti o melodie italieneasca si aia e,sunteti acolo....Posted Image Ah,si pastiCCIO se poate face si cu peNNE......

#36
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View PostPlaton, on 04 februarie 2020 - 01:17, said:

Mai stie cineva reteta de macaroane cu branza ca pe vremuri ?

Daca vrei reteta de macaroane cu branza din armata uite-o aici: 100 grame de branza telemea la 10 kile de macaroane.   Posted Image

View Postclaz, on 04 februarie 2020 - 08:09, said:

Produsele de patiserie de acum nu mai au aclasi gust ca odinioara. Vazusem un reportaj la televizor in care aratau cum inmultesc branza cu gris fiert. Se "dilueaza" gustul, e afectata si textura...

Asta cu grisul e veche, nu s-a inventat acum, m-am intalnit cu ea pana in '89. Si poate nu mi-as fi dat seama daca nu s-ar fi exagerat grosolan, am gasit pateuri la care era atat de mult gris incat aveam impresia ca e doar gris si zer.

Si la strudelele cu mere se folosea pesmet pentru diluare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate