Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cand expira apa de toaleta?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De-a lungul timpului, am tot adunat mai multe sticlute de apa de toaleta. Stiu ca scria pe ambalaj cand expira fiecare, media fiind de 2 ani. Dar sunt sigur ca sunt cateva pe care le am de mai bine de 3.

Aveti idee care sunt efectele negative daca le folosesc pe cele mai vechi?

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
coenzime, parabeni, aloe vera, hai ca ne pricepem ..

daca ti-ar trece prin minte sa te gindesti ce este de faptu un parfum si ce poate "expira" la el.
hai sa o luam metodic, ai idee ce poate fi intr-o sticlutza? in mare vorbind, nu la nivel macromolecular.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea expira parfumul apa de toaleta, fiind realizata pe baza de alcool. Poate isi pierde din calitate dupa cativa ani si daca nu este pastrata corespunzator, dar cam atat.

Edited by MembruAnonim, 15 January 2019 - 10:23.


#4
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Cind incepe sa miroase a oua clocite. Posted Image

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am vazut sa fie trecuta data de expirare.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
de regulă au un desen -capacul și scrie 18M.ADICĂ 18 LUNI DE LA DESCHIDERE

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.protv.ro...i-parfumul.html

le poti folosi linsitit, daca nu te stii alergic/sensibil cu pielea, si daca le-ai pastrat intr-un dulapior/sertar, fara expunere la soare, caldura, umiditate.
cand mai ajungi in mall, uita-te pe ambalajul unei ape de toaleta de care ai si tu acasa. este posibil sa existe un semn precum cele de mai jos, care iti indica perioada de valabilitate (exprimata in luni) de la prima deschidere/utilizare a flaconului.
[ https://www.nicodemo.ro/blog/wp-content/uploads/2016/12/articol-blog-distribuitori-cosmetice-profesionale-PAO-perioada-valabilitate.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corinadaniela, 15 January 2019 - 10:33.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Depinde cât de sensibil ești. Dacă ai probleme cu pielea, poți face diverse iritații, etc.

Citisem demult că nu e bine să te dai cu parfum pe pielea pe care apoi o expui la soare.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
S-a mai discutat asta
Nu expira dar isi pierd din proprietati. Adica  persistenta si/sau intensitatea
Oricum, sunt putini cei care isi dau seama de lucrul acesta pentru ca majoritatea cumpara doar eticheta (brandul) sau sticluta doar pentru ca este frumoasa.
Cum iti dai seama ca s-a cam dus ? Simpu. In timp lichidul nu mai este clar. Isi pierde din culoare.
Alea scumpe si de calitate mai pot avea oarece miros dar alea mai ieftine se transforma intr-un fel de apa cu ceva arome.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Puferiu_, on 15 ianuarie 2019 - 10:11, said:

De-a lungul timpului, am tot adunat mai multe sticlute de apa de toaleta. Stiu ca scria pe ambalaj cand expira fiecare, media fiind de 2 ani. Dar sunt sigur ca sunt cateva pe care le am de mai bine de 3.

Aveti idee care sunt efectele negative daca le folosesc pe cele mai vechi?

Am citit initial "cand expira apa de la toaleta"....
Nu expira propriuzis produsul dar anumiti constituenti din el (uleiuri esentiale, arome, etc) sufera modificari calitative si s-ar putea sa nu mai aiba acelasi miros fresh ca la inceput, adica sa ramana mai mult alcoolul care sa emane miros, deci.. se modifica modul cum miroase pe haine sau pe piele. Daca pe tine te multumeste in continuare cum miroase, il poti folosi in continuare.

Daca ai un miros fin, o sa-ti dai seama ca, la un parfum vechi s-a cam dus din aroma (mosc... sau ce mai contine el acolo) si a mai ramas persistent doar alcool-ul sau alti fluidizatori din el.

Eu am Aqua di Gio cumparat acu vreo 15 ani din duty-free.. mai e cam un sfert de flacon...  Nu mai miroase chiar ca la inceput, dar e ok.. se poate folosi discret pe piele...

Edited by rosix, 15 January 2019 - 10:42.


#11
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 Puferiu_, on 15 ianuarie 2019 - 10:11, said:

De-a lungul timpului, am tot adunat mai multe sticlute de apa de toaleta. Stiu ca scria pe ambalaj cand expira fiecare, media fiind de 2 ani. Dar sunt sigur ca sunt cateva pe care le am de mai bine de 3.

Aveti idee care sunt efectele negative daca le folosesc pe cele mai vechi?


Schimba titlul, te duce cu gandul la apa din toaleta si deja ma gandeam cine dreaq a putu gandi asa un topic.  Zi-I si tu apa de Cologne, suna mai altfel.

Edited by iladi, 15 January 2019 - 10:42.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de continut si de ambalaj.

Daca e 100% natural - adica parfum si alcool singurele probleme ar fi pierderea mirosului - in flacoane de sticla cam 2 ani, in flacoane de aluminiu - merge si 7 ani.
Daca are si alte "adaosuri" poate expira mai repede sau mai tarziu. Depinde de adaosuri.

#13
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
teoretic, cosmeticele expira la 6 luni dupa deschidere, doar ca pe la noi, te dai cu ele pana se termina

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
parfumurile bune sunt ca vinurile, cu cat sunt mai vechi cu atat devin mai bune... dar de la altele faci bube.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
După titlu mă așteptăm să fie topic by Aldulescu.

#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 iladi, on 15 ianuarie 2019 - 10:42, said:

Schimba titlul, te duce cu gandul la apa din toaleta si deja ma gandeam cine dreaq a putu gandi asa un topic.  Zi-I si tu apa de Cologne, suna mai altfel.
Apa de colonie e altceva. Asa cum si apa de parfum e altceva.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Schimba titlul, te duce cu gandul la apa din toaleta. Zi-I si tu apa de Cologne, suna mai altfel.   
Nu e totuna.

Apa de colonie ( nu stiu a cui colonie ) - e defapt denumirea apei de toalata creata la Koln in Germania.
Francezii au alte denumiri in functei de proportia de parfum si alcool.

Ai parfum - 100% uleiuri aromate rafinate din plante.
Ai apa de parfum - apare o diluare cu alcool - pana la 80 - 90% alcool.
Ai apa de toaleta - e mai mult alcool cu ceva parfum in el. Adica  alcool-ul e pe la 90-96%

Conform francezilor apa de colonie ar fi urmatoarea - are cam 2-4% parfum in ea.

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 eiffel, on 15 ianuarie 2019 - 10:48, said:

Apa de colonie ( nu stiu a cui colonie ) - e defapt denumirea apei de toalata creata la Koln in Germania.

Se numea Eau de Cologne (numele francez pentru Koln.) Apă de Cologne.

La noi se pronunța ODICOLON. Ca la țară deh.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate