Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Gripa ciudata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu mai iesiti prin moll-uri si in aglomeratie ca sa nu mai luati gripa.

La fiecrae se manifesta diferit dar principalele simptome sunt aceleasi , febra, slabire musculara, frisoane. Eu cand eram mic  si vomam de 7 ori in 12 ore.

Edited by Benderbut, 14 January 2019 - 07:42.


#38
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015

 xmanyacs77, on 14 ianuarie 2019 - 06:16, said:

Preventiv se pot dezinfecta toate acestea cu alcool sanitar macar o data pe saptamana.Posted Image


Da, acasa si poate la locul de munca. Dar cu barele din mijloacele de transport in comun ce facem? Crezi ca pe alea le dezinfecteaza cineva? Apropo de asta, imi aduc aminte cum m-am simtit ca o maimuta, prin 2003, intr-un orasel spaniol, cand intr-o zi am vazut un nene care dezinfecta un telefon public (in special receptorul). Atunci am inteles de ce pe toate telefoanele publice era lipita o bulina cu o data inscriptionata pe ea. Era data/ziua cand se facuse dezinfectia. La noi telefoanele publice erau pline de jeg iar pe receptoare puteai observa amprentele unei generatii intregi.

Edited by borhot, 14 January 2019 - 09:10.


#39
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 pasilla, on 13 ianuarie 2019 - 22:15, said:

Prima legatura este cu spalatul mainilor, mai apoi depinde de alte comportamete.

     Ai nimerit-o ca nuca-n perete.
     Gripa se transmite prin aer. Desigur este indicat sa te speli pe maini dar asta nu inseamna ca scapi de gripa.
     Pentru cei cai care au scris mai sus despre "viroze". Ce sunt virozele ?


#40
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si eu sunt blana. De ieri. A început să dea înapoi. Pe la 12 ma duc sa dau zăpadă. După aia beau o țuică.

#41
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 borhot, on 14 ianuarie 2019 - 09:02, said:



Apropo de asta, imi aduc aminte cum m-am simtit ca o maimuta, prin 2003, intr-un orasel spaniol, cand intr-o zi am vazut un nene care dezinfecta un telefon public (in special receptorul). Atunci am inteles de ce pe toate telefoanele publice era lipita o bulina pe care era trecuta o data. Era data la care se facuse dezinfectia. Asta in timp ce la noi telefoanele publice erau pline de jeg iar pe receptoare puteai observa amprentele unei generatii intregi.

   Poate era data cu ultima inspectie tehnica. Nu cred ca se oboseste nimeni sa dezinfecteze telefoanele publice. E inutil.


 cipri2bau, on 13 ianuarie 2019 - 22:52, said:

Polidinul era the best

     Institutul Cantacuzino a fost desfiintat pentru ca facea concurenta producatorilor din vest.
     Ce rost are sa cumperi polidin si vaccin antigripal la 1 leu bucata cand poti sa cumperi vaccin din Franta cu 12 Euro. Plus ca astia de la Cantacuzino nu dadeau spaga.

#42
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

 truthwarrior, on 14 ianuarie 2019 - 02:58, said:

Este posibil chiar ca virusii astia sa fi fost creati in laborator pentru a reduce populatia globului

http://ftp.monitorul...h.2d21deap.dpbs

https://dranik.files..._evidentiat.pdf

Eu eram convins ca au bagat ceva in paine si in pensii dar nu in aer asa 😜

#43
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Era o stire ca se va relua productia de Polidin. De usturoi ce parere aveti?

In aglomeratie purtati ceva masti?

Edited by arab, 14 January 2019 - 09:43.


#44
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 rosix, on 13 ianuarie 2019 - 22:56, said:

Am uitat sa precizez - ultima forma de viroza pe care am experimentat-o are o componenta toxica.. practic nu iti vine sa mananci nimic, doar sa versi.. simti ca orice ai pune in gura nu poate fi procesat de organism. Aceasta senzatie de greata vine de la ficat, fiere, etc.. drku stie, care e posibil sa nu suporte cum trebuie medicamentele.   Cert este ca nu te poti alimenta cu nimic, decat doar cu ceva lichide, in rest stai si zaci..
Pai daca iei medicamente si mai ales paracetamol si derivatele lui trebuie sa maninci. Paracetamolul e toxic pentru ficat. Daca nu maninci intri rapid in zona in care paracetamolul distruge ficatul. Iar cu transplantul e greu la noi.

 borhot, on 14 ianuarie 2019 - 09:02, said:

Da, acasa si poate la locul de munca. Dar cu barele din mijloacele de transport in comun ce facem?
Tine-te de bara cea mai de sus, de aia nu prea se tine lumea. In afara de mine. :) Cu cit e mai sus, cu atit mai bine.

 cspot, on 14 ianuarie 2019 - 09:05, said:

Ai nimerit-o ca nuca-n perete.
Gripa se transmite prin aer. Desigur este indicat sa te speli pe maini dar asta nu inseamna ca scapi de gripa.
Pentru cei cai care au scris mai sus despre "viroze". Ce sunt virozele ?
Se transmite si prin obiecte, miini etc. Cit timp rezista virusul ala se poate lua pe mina si apoi duci mina la nas sau ochi si gata, ti-ai facut inocularea.

 JurasikMan, on 14 ianuarie 2019 - 09:08, said:

Si eu sunt blana. De ieri. A început să dea înapoi. Pe la 12 ma duc sa dau zăpadă. După aia beau o țuică.
Iti pica sistemul imunitar cu alcoolul.

#45
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

 Dihorul Razboinic, on 14 ianuarie 2019 - 09:50, said:


Iti pica sistemul imunitar cu alcoolul.
Toate gripele le-am rezolvat cu tuica fiarta sau vin fiert...probabil ca am UPS pe sistemul imunitar  Posted Image

#46
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 pacaliciosu01, on 14 ianuarie 2019 - 10:00, said:

Toate gripele le-am rezolvat cu tuica fiarta sau vin fiert...probabil ca am UPS pe sistemul imunitar  Posted Image
La mine, pana-n prezent, a functionat de minune preventia formata din: ceai din radacina de ghimbir (taiata rondele subtiri), fructe de padure (vrac), o lamaie/taiata stoarsa cu mana (fara blendere, ca inoxoasele distrug o parte din vitamine), scortisoara, musetel, flori de galbenele. Sa nu-mi combinati reteta cu mierosenii, ca-mi dau stomacul pe dos.
Tuicoasele de taria 54 + pepe, in cazuri extreme. Alea merg, cel mai bine, la lopatatat de zapada, actualmente e la moda-n zona rurala.

#47
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017

 cspot, on 14 ianuarie 2019 - 09:24, said:


Institutul Cantacuzino a fost desfiintat pentru ca facea concurenta producatorilor din vest.
Ce rost are sa cumperi polidin si vaccin antigripal la 1 leu bucata cand poti sa cumperi vaccin din Franta cu 12 Euro. Plus ca astia de la Cantacuzino nu dadeau spaga.
corect. In vremea lui MRU 2012 a fost inchis de băsescu. Ulterior ponta a incercat să-l redeschidă

#48
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 rosix, on 13 ianuarie 2019 - 21:46, said:

Nu cred in vaccinul ala anti-gripal ca nu sunt convins ca contine ultimele tulpini de virus, care difera de la an la an... Plus ca, daca esti un pic ciupit de boala si faci vaccinu te imbolnavesti de dracii te ia.


Da' pe tine nu te-a luat dracii?  Ai auzit doar de la cei care n-au luat vaccinul de frica dracilor.  

Afla ca nu te ia nici un drac, dar nu se ia cand esti deja copt de boala, ci prin August cand n-ai inca nici pe dracu'!

 arab, on 14 ianuarie 2019 - 09:36, said:

  Era o stire ca se va relua productia de Polidin. De usturoi ce parere aveti?   In aglomeratie purtati ceva masti?  

Zilnic mananc usturoi, ceapa, ardei gras la cina si alte verzituri plus citricele de pe pomii personali, multa lamaie, dar in limita decentei.

Port si masca si manusi, nu prea sint atacat de boli.

Varza acra si cruda dar si alte muraturi dupa cum poftesc, am si hrean preparat de mine sau de cumparat, care apara de conditii din astea.

#49
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Probabil ca lucrezi pe tractor sau la autobaza cu atata usturoi.

Era acum ceva ani propaganda ca usturoiul e toxic si nociv, au ruinat micii producatori, apoi propaganda a fost oprita si s-au adus din import usturoi. Acum guvernul psd da bani si subventii celor care doresc sa mai cultive usturoi

#50
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Usturoiul din imprt poate fi periculos, cine stie ce pesticide pun chinezii.

#51
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Dihorul Razboinic, on 14 ianuarie 2019 - 09:50, said:


Se transmite si prin obiecte, miini etc. Cit timp rezista virusul ala se poate lua pe mina si apoi duci mina la nas sau ochi si gata, ti-ai facut inocularea.


     Gripa se transmite prin stranut. Cand un bolnav stranuta virusul devine airborn adica pluteste in aer. Asa se face ca se transmite rapid in spatii inchise.

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 PicoDazore, on 14 ianuarie 2019 - 12:46, said:

La mine, pana-n prezent, a functionat de minune preventia formata din: ceai din radacina de ghimbir (taiata rondele subtiri), fructe de padure (vrac), o lamaie/taiata stoarsa cu mana (fara blendere, ca inoxoasele distrug o parte din vitamine), scortisoara, musetel, flori de galbenele. Sa nu-mi combinati reteta cu mierosenii, ca-mi dau stomacul pe dos.
Tuicoasele de taria 54 + pepe, in cazuri extreme. Alea merg, cel mai bine, la lopatatat de zapada, actualmente e la moda-n zona rurala.

Nu te imbata cu apa rece. Faptul ca nu te-a gasit virusul acum, nu inseamna ca nu te va gasi data viitoare.

 Aranzazu, on 14 ianuarie 2019 - 14:31, said:

Da' pe tine nu te-a luat dracii?  Ai auzit doar de la cei care n-au luat vaccinul de frica dracilor.  

Afla ca nu te ia nici un drac, dar nu se ia cand esti deja copt de boala, ci prin August cand n-ai inca nici pe dracu'!

Ba da.. daca te prinde in pierioada de incubatie sau cu organismul obosit, stresat, subalimentat, te imbolnavesti de te caci pe tine... la 24 de ore de la vaccin.

Don't forget  - virusul nu iarta pe nimeni cu exceptia celor care practica sport in mod constant in aer liber si sunt bine alimentati la capitolul proteina (carne, nene, carne).

Virusii actuali sunt prea evoluati pentru a putea fi speriati cu medicul de familie, Strepsils, ceai de plante si alte adjuvante din astea.. E ca si cand te-ai lupta cu un robot utilizand pistoul cu apa....

Edited by rosix, 14 January 2019 - 21:52.


#53
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cspot, on 14 ianuarie 2019 - 17:41, said:

Gripa se transmite prin stranut.
Mai ales cand pune mana la gura si apoi pe alt obiect.

#54
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca vreti sa fiti safe purtati masti in transportul in comun si zone aglomerate, e cea mai importanta linie de aparare. Am lucrat timp de peste 10 ani avand propriul meu birou, doar eu, doua servere, calculatorul meu si ce mai reparam ocazional, intrand doar putin in contact cu colegii. Pana la serviciu mergeam cu bicicleta pe orice vreme, ani de zile nu am racit deloc. Am schimbat locul de munca, acum intru in contact cu mai multa lume, nu mai am birou propriu, racesc de vreo doua ori pe an, ma gandesc sa incep sa port o masca in perioadele acestea..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate