Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gripa ciudata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
mihaitza_petrescu

mihaitza_petrescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2019
Buna seara,

M-a luat intr-o seara brusc ceea ca parea a fi gripa: durere de cap puternica, febra mare, tuse seaca, etc.
Cand am simtit ca nu mai rezist am mers la medic si mi s-a pus diagnosticul "viroza respiratorie cu alura gripala". Totusi, nu mi s-a facut niciun test, a fost diagnostic doar pe vazute.

Ce mi se pare mie ciudat la gripa asta e ca m-a slabit complet pana la nivelul in care trebuie sa stau in pat toata ziua. Nu trebui sa imi curga nasul, sa stranut?
Tusea este seaca si nasul nu imi curge deloc de 3 zile. Ma doar ochii cand apas sau cand ii misc. Debutul a fost brusc.

Ce fel de gripa este cea in care nu se formeaza mucus?

#2
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
mergi urgent la medic .....

sunt sanse mari sa fie o gripa din grupa H1N1

pana acum au murit deja cateva persoane .....

https://www.antena3....eala-84177.html

Edited by truthwarrior, 13 January 2019 - 21:22.


#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 karamazarias, on 13 ianuarie 2019 - 21:18, said:

Sunt multi pacienti care au murit fiindca s-au luat dupa diagnosticele unor medici prosti.  
Informeaza-te de pe internet despre simptome.

Aoleu.
De unde ai mai aparut si tu, maestre?

#4
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

 mihaitza_petrescu, on 13 ianuarie 2019 - 21:11, said:

Ce mi se pare mie ciudat la gripa asta e ca m-a slabit complet pana la nivelul in care trebuie sa stau in pat toata ziua. Nu trebui sa imi curga nasul, sa stranut?
Tusea este seaca si nasul nu imi curge deloc de 3 zile. Ma doar ochii cand apas sau cand ii misc. Debutul a fost brusc.

Ce fel de gripa este cea in care nu se formeaza mucus?

gripa asta se instaleaza extrem de rapid si te devasteaza

o sa te simti din ce in ce mai rau ..... o sa trebuiasca sa te internezi urgent la spital

am cunostinte care au patit-o si vreau sa zic ca a fost groaznic ..... la un pas de moarte chiar

daca nu te poti deplasa cheama urgent salvarea ...

#5
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

Medicii sunt buni....sistemul este prost ! (Si asta o spun dupa 8 operatii anul asta )
Daca ai nelamuriri ...asta e , incearca si o a doua parere .
In general , astia dau medicamente cu spectru mai larg ...uzual functioneaza, dar daca simti ca este groasa fugi in alta parte !


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti vaccinat antigripal pentru 2018-2019 ?

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu are ce teste sa iti faca pentru gripa sau in general viroza!
2. Era perfect daca iti faceai vaccinul anti-gripal.
3. Oamenii care mor de la Gripa, de fapt mor din cauza afectiunilor conexe.
4. Gripa nu se trateaza, ea trece in 7 zile cu sau fara tratament. Problema este suprainfectia, pe fondul unui organism slabit.

Tu pare sa ai o alta viroza, nu gripa.

In afara de hidratare si antipiretice, nu ai ce sa faci,

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Adm, on 13 ianuarie 2019 - 21:31, said:

2. Era perfect daca iti faceai vaccinul anti-gripal.
Socrul meu are +77 de ani + boli cronice. A intrebat de mai multe ori la medicul de familie despre vaccinul antigripal si de fiecare data rapunsul a fost negativ.
Nu am cum sa il conving ca max. 50 lei, e de fapt o investitie.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 Adm, on 13 ianuarie 2019 - 21:31, said:

3. Oamenii care mor de la Gripa, de fapt mor din cauza afectiunilor conexe.
4. Gripa nu se trateaza, ea trece in 7 zile cu sau fara tratament. Problema este suprainfectia, pe fondul unui organism slabit.
aia de pe la stiri zic altceva -  3 dintre victime - bebeluşul, un bărbat de 33 de ani şi altul de 47 - nu aveau alte afecţiuni.

articolul complet e aici: https://stirileprotv...-afectiuni.html

on-topic, fugi la spital. in cel mai rau caz, pierzi cateva ore.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mihaitza_petrescu, on 13 ianuarie 2019 - 21:11, said:

Buna seara,

M-a luat intr-o seara brusc ceea ca parea a fi gripa: durere de cap puternica, febra mare, tuse seaca, etc.
Cand am simtit ca nu mai rezist am mers la medic si mi s-a pus diagnosticul "viroza respiratorie cu alura gripala". Totusi, nu mi s-a facut niciun test, a fost diagnostic doar pe vazute.

Ce mi se pare mie ciudat la gripa asta e ca m-a slabit complet pana la nivelul in care trebuie sa stau in pat toata ziua. Nu trebui sa imi curga nasul, sa stranut?
Tusea este seaca si nasul nu imi curge deloc de 3 zile. Ma doar ochii cand apas sau cand ii misc. Debutul a fost brusc.

Ce fel de gripa este cea in care nu se formeaza mucus?

E de fapt "viroza" dar pentru ca lumea se teme ca de drku de virusi, medicii (sau mai degraba cei din presa) o numesc "gripa", ca lumea prin gripa intelege orice.
E vorba de niste virusi ai dracului de rezistenti  care te fac, practic, sa pici din picioare, sa nu poti misca din pat (se duce drku tot tonusul muscular, te comporti ca si cand ai avea malarie).

Nu stiu de unde provin acesti virusi, chestia e ca exista si se agata imediat ce organismul e un pic slabit (putina oboseala, putin stress, putin masele neglijate si.. gata virusul).

Paradoxal, acest virus nu tine de vremea rece de afara, desi aceasta e un factor favorizant in sensul ca, romanii sunt un popor subalimentat (nu consuma cata carne si-ar dori pentru ca nu sunt bani). Asa se face ca, o temperatura exterioara de -5 grade ne prinde, practic in fundul gol, cand e vorba de instalarea unei viroze.

Atentie mare - e viroza, nu se trateaza cu antibiotice, doar cu antiinflamatoare locale gen paracetamol, ibuprofen, ceai cald, baie la picioare, vitamine si lichide + zacut in pat minim 4 zile.

Nu aveti ce sa faceti la spital - va vor recomanda doar variante de paracetamol care nu au niciun efect sub 4-5 zile de manifestare a bolii.

Deci "gripa" de fapt "viroza" are la baza un virus modificat genetic NU o bacterie.. Nu va luati dupa tampitii de presa ca nu fac diferenta intre infectie bacteriana si viroza, numind pracitc gripa tot ce misca.

Cititi pe net despre virusi si o sa intelegeti de ce se trateaza greu si numai sistemul imunitar le vine de hac in timp, indiferent ce tratamente ai lua pe gura.

Nu cred in vaccinul ala anti-gripal ca nu sunt convins ca contine ultimele tulpini de virus, care difera de la an la an... Plus ca, daca esti un pic ciupit de boala si faci vaccinu te imbolnavesti de dracii te ia.

Edited by rosix, 13 January 2019 - 21:50.


#11
EquinuS

EquinuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.01.2019

 Adm, on 13 ianuarie 2019 - 21:31, said:

1. Nu are ce teste sa iti faca pentru gripa sau in general viroza!
2. Era perfect daca iti faceai vaccinul anti-gripal.
3. Oamenii care mor de la Gripa, de fapt mor din cauza afectiunilor conexe.
4. Gripa nu se trateaza, ea trece in 7 zile cu sau fara tratament. Problema este suprainfectia, pe fondul unui organism slabit.

1.Se fac teste : Antigenă gripală; H1N1; RIDT
2.Discutabil
3.Afectiuni conexe...mai exact pneumonie sau meningita
4.Gripa se trateaza cu antivirale nu antibiotice!

P.S. in unele cazuri,ca si teste se mai fac culturi de sange, VSR, Hemoleucograma (CBC)

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Daca medicul te lasa sa stai acasa si ai posibilitatea, baga in tine citrice. Spala-le cu apa si sapun inainte sa le cureti ca sa nu bagi pesticide in tine. Si daca nu te vaccinezi bea ceai de musetel; daca faci un vaccin poate ca mai bine nu bei musetel, poate omori vaccinul.

 rosix, on 13 ianuarie 2019 - 21:46, said:

Paradoxal, acest virus nu tine de vremea rece de afara
E posibil sa aiba legatura cu expunerea mica la lumina Soarelui si cu lipsa vitaminei D. Cei care merg la solar nu stiu cum stau cu gripa. Ei au alte probleme oricum, risc crescut de cancer la piele.

#13
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,002
  • Înscris: 30.11.2017
Atentie in transportul public. Acolo se ia de la copchii si bosorogi.

Evitati pe cat posibil in toate orasele si folositi mijloace proprii

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Nu cred ca pricepi un lucru banal: testele alea se fac la spitalele infectioase, pe pacienti problematici, nu se fac de medicul de familie.
Pneumonia si Meningita nu sunt neaparat f comune, mai repede sunt suprainfectiile bacteriene, de aceea te trezesti ca abia scapi de gripa si scoti niste lichide verzi pe nas si din gat.

Gripa se trateaza cu antivirale? WFT?

Antivirale se dau doar la pacientii de risc mare.

Quote

Cine trebuie să ia medicamente antivirale active pe virusurile gripale ?
Este foarte important ca medicametele antivirale să fie utilizate cât mai devreme posibil în infecţia gripală la următoarele categorii de pacienţi:

¾Persoanele cu forme severe de boală (ex. cei care necesită spitalizare).
¾Persoanele cu boli cronice, care prezintă risc crescut de apariţie a complicaţiilor gripei: astmaticii, diabeticii sau cei cu boli cardiace cronice.
¾Copiii mici, vârstnicii, femeile însărcinate sau lehuze, în primele 2 săptamini după naştere.

Care sunt beneficiile antiviralelor?
Atunci când sunt ulilizate în tratamentul gripei, aceste medicamente ameliorează simptomele şi scurtează durata bolii cu 1-2 zile. De asemenea, antiviralele pot preveni apariţia complicaţiilor severe ale gripei.

Când ar trebui utilizate antiviralele pentru tratamentul
gripei ?


Studiile au arătat că antiviralele au eficienţă maximă atunci când sunt utilizate în primele 2 zile de boală. Totuşi, există efecte benefice şi atunci când sunt administrate după 48h de la
debut, mai ales în cazul persoanelor cu risc crescut de complicaţii şi la persoanele cu forme severe de boală (ex. respiraţie dificilă, dureri / presiune la nivelul pieptului sau confuzie).

Deci o gripa tine cca 7 zile, iar sa te indopi cu antivirale, daca o dibuiesti in primele 2 zile si sa faci tratament 5 zile?

@Dihorul Razboinic - doamne, mai citeste si tu maica:
- Vitamina A nu te ajuta sa vezi mai bine noaptea, era un mit al englezilor in WW2, ca sa ascunda ca inventasera radarul.
- Vitamina C e cam placebo, e buna la gust
- Vitamina D si mult mai placebo, iar studiile noi spun clar ca se ia degeaba
https://www.sciencea...crucial-benefit

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Dihorul Razboinic, on 13 ianuarie 2019 - 22:00, said:

Daca medicul te lasa sa stai acasa si ai posibilitatea, baga in tine citrice. Spala-le cu apa si sapun inainte sa le cureti ca sa nu bagi pesticide in tine. Si daca nu te vaccinezi bea ceai de musetel; daca faci un vaccin poate ca mai bine nu bei musetel, poate omori vaccinul.

E posibil sa aiba legatura cu expunerea mica la lumina Soarelui si cu lipsa vitaminei D. Cei care merg la solar nu stiu cum stau cu gripa. Ei au alte probleme oricum, risc crescut de cancer la piele.

Cu siguranta au legatura cu productia mica de vitamina D iarna cand nu bate soarele si stam mai mult in spatii inchise.  Dar eu vorbeam de altceva - trebuie demontat mitul urban ca omul se imbolnaveste de la ger. Din contra, cand e ger, virusul nu prea se propaga, mai degraba cand se incalzeste un pic afara.   Deci nu gerul in sine ne imbolnaveste ci propagarea virusului in spatii inchise (metrou, sedii de birouri, scoli, casa, etc)...  Deci cauza nu este vremea de afara si temperaturile negative ci faptul ca virusul e rezistent, agresiv si se propaga in spatii in care respiram alaturi de alti oameni.

Eu nu imi amintesc ca in caz de viroza sa fi auzit de la medic sau din alte surse, in ultimii 30 de ani, de alte recomandari decat paracetamol, ibuprofen cu variantele comerciale, vitamina C si lichide.  Nurofenul si alte produse sunt mai mult de ameliorare a durerii locale (sinusuri, gat, amigadala, etc) decat cu rol activ in combaterea virsului. Cu alte cuvine imbunatatesc cat de cat starea de bine dar tot zaci la pat 3 zile.  Pentru ca nu e vorba de tratament ci de cat de repede o rezolva sistemul imunitar cu virusul... Cateva zile tot zaci in boala, poti sa iei ce ai lua.

Variantele actuale de viroza sunt cu dureri profunde de muschi, oase si cu stare generala proasta (spre lesin).  De aceea recomand medicul de familie, nu pentru ca ar avea vreo solutie ci pentru ca poate prescrie un concediu medical de 3 zile care este esential in vindecare.

Edited by rosix, 13 January 2019 - 22:12.


#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prima legatura este cu spalatul mainilor, mai apoi depinde de alte comportamete.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Vreti sa scadeti riscul imbolnavirilor respiratorii?
- scadeti temperatura in casa pe la 21-22C (dureros, stiu)
- umidificator in dormitor
- hidratati-va corect
- imbracati-va cu haine tehnice, in care nu transpirati. E mai bine sa va fie frig, decat cald.
- mancati minim un fruct/zi

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu am avut o astfel de viroza chiar de Revelion..  Fix pe 30.12 mi s-a inflamat o amigdala cu tot cu ureche, dureri de cap, de muschi, senzatie de sete si imposiblitate de a inghiti.
Asa ca am mancat ca vai de lume de Revelion, apoi am zacut mai mult la pat decat am facut altceva.. Abia pe data de 3.01 a aparut o ameliorare in sensul ca am putut sa mananc si eu cat de cat ca omul. Timp de 4 zile nu mi-a fost foame absolut deloc, am avut o senzatie de greata generalizata si m-am fortat sa beau totusi niste lichide.

Am mai avut viroze, aproape in fiecare an dar acestea sunt tot mai violente de la an la an.. nu afecteaza doar local, gatul, sinusurile, putina febra, etc... ci afecteaza starea generala a organismului pana la stadiul in care cazi din picioare, nu mai ai pic de vitalitate.   M-am tratat cu Paracetamol, vitamina C forte, lichide, o baie la picioare, mai multe frectii, ceaiuri, chestii din astea... Am luat Nurofen cu efecte zero (n-a trecut nicio durere)... Abia dupa vreo 4 zile, pracetamolul si-a facut efectul sau sistemul imunitar a inceput sa castige teren si a aparut o ameliorare.

Sunt ferm convins ca virusul circula liber prin metrou, scoala, job, mall, hipermarket... pe fructele si legumele pe care le punem in punga, n-am niciun fel de indoiala in acest sens.

Nu cred ca e gripa. Gripa, dupa parerea mea e raceala usoara, iti curge nasul, ai un pic de febra, etc... Cand incep sa te doara toate e viroza, raceala, ai nevoie de anti inflamatoare. Pe internet circula o altfel de clasificare din care rezulta ca gripa e mai grava .. ma rog...

Scrie aici despre ce e vorba - retineti e vorba de 4 zile (intr-a 5a apare remisiunea daca mori intre timp):

https://evz.ro/mama-...ripa-deces.html


Am  indoieli ca vaccinurile tin pasul cu virusii (ultimele variante existente pe piata):

Profesor doctor Alexandru Rafila: ”În primăvară OMS face un studiu de circulaţie a tulpinilor de virus gripal. În vaccin sunt incluse 2 tulpini de virus A şi 1 sau 2 de tip B. De obicei se potrivesc aceste estimări cu formula vaccinului. Până în momentul de faţă cele 2 tipuri de virus A sunt incluse în cele 2 vaccinuri: trivalent şi tetravalent.
În prezent, cercetătorii testează un ser universal, astfel încât să nu mai fie nevoie să ne vaccinăm în fiecare an împotriva altor tulpini, cum se întâmplă acum. O variantă este deja testată în Europa şi cel târziu la începutul anului 2021 vom afla dacă putem să folosim acest vaccin.

https://stirileprotv...-afectiuni.html

Edited by rosix, 13 January 2019 - 22:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate