Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Pompieri.. Politie.. IT?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Salut.. Sunt clasa a 11 a și tot mă gândesc unde voi da mai departe.
Eu mă gândesc de pe acum la:
-poliție
-pompieri
Și.. A 3 a variantă ar fi în domeniul IT

As dori niște sfaturi.. Păreri.. Îmi place sportul mult joc handball, fotbal, oina.. De bac nu ma tem, cu matematica ma descurc foarte bine, mai am un pic de exersat la romana și bio (din aia voi da). O sa vina acum simulările și voi vedea cum stau dar pentru mine nu asta e problema..
La politie și pompieri am înțeles ca te repartizează unde vor ei..la IT e mult de stat pe calculator și asta te retrage de la viața socială din câte am auzit..adică nu mai ai mult timp sa mai faci și altceva..as dori niște sfaturi și păreri despre fiecare.. Mulțumesc.


#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
In I.T. se munceste, mergi la pompieri...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te vei lamuri pe la vreo 25- 30  de ani. Pana atunci....mergi unde vrei acum.

Edited by pasilla, 13 January 2019 - 00:20.


#4
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Orice ai alege, la un moment dat trebuie sa pui si osul la treaba, nu ai incotro.
Conteaza sa-ti si placa.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce te retrage de la viata sociala IT-ul ? :)) Stii ce medii placute iti fac la firmele mari ca sa te simti bine ?
Daca esti "frecmentalist" mergi la politie sau pompieri.

#6
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Păi o să pun la oricare din astea 3. Astea îmi plac.. Dar voiam să știu ce beneficii îmi aduc fiecare.. Niște mici sfaturi de la cineva care cunoaște..

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Bag seama ca tu esti chitrit pe facuiltatile unde ai auzit ca se castiga bani cu lopata. Pe vremea mea, acum vreo 20 de ani, era ASE-ul. M-am gandit si eu sa dau la ASE, chiar incepusem sa fac pregatire. Dar cand am vazut ca literalmente trebuia sa invat tot manualul pe dinafara, m-am lasat pagubas. Si am intrat la o facultate care mi-a placut. (Chiar daca a trebuit sa invat si acolo, macar am invatat logic, n-am stat sa memorez zeci de pagini.) Salariul era mic si e in continuare, dar ma duc cu placere la munca.

Daca gasesti si tu ceva care sa-ti placa, du-te acolo, nu te lua dupa ce spun parintii/prietenii sau dupa cat de bine se castiga, pentru ce a posibil ca in urmatorii ani meseria respectiva sa nu mai aiba cautare.

Apropo, te-ai gandit sa dai la medicina? E mult de invatat si nu e o meserie in care sa staiu degeaba, dar si satisfactiile sunt pe masura *inclusiv banii, daca te cari in strainezia dupa rezidentiat).

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 pufonel, on 13 ianuarie 2019 - 00:48, said:

Apropo, te-ai gandit sa dai la medicina? E mult de invatat si nu e o meserie in care sa staiu degeaba, dar si satisfactiile sunt pe masura *inclusiv banii, daca te cari in strainezia dupa rezidentiat).
Numa prostii si inadaptatii se cara dupa rezidentiat si e si normal daca faci comparatie intre un medic englez si unul roman . Daca esti bun profesionist te descurci excelent si in Romania insa asta inseama sa ai habar si sa nu fii lenes !!


On topic : irelevant ce facultate faci ( fa una usoara sa fii sigur c-o si gati si ai diploma ) ca dupa inca 3-4 ani te vei razgandi inca de 7 ori ce vrei sa faci in viata !
P.S. Cunosc o gramada care lucreaza in IT pe bani seriosi care nu au nici macar o facultate !

Edited by Baxon, 13 January 2019 - 01:00.


#9
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Într-adevăr am auzit că se câștigă .. Dar chestia e că mie mi-ar plăcea la fiecare din alea pe care le-am spus. Și e normal să urmărești un loc unde se câștigă bine..
Nu-mi place medicina.. Nu mi place chimia.. am spus și mai sus .. Sportul și matematica..

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Medicina mai dureaza si 6 ani de zile.

Eu in locul lui m-as orienta spre IT pentru ca asta mi se pare cea mai comoda dintre toate 3, eu chiar sunt comod si frecmentalist (am invatat ceva nou hihihi) dar nu stiu de cand se freaca menta la Politie sau Pompieri, cand se intampla ceva si e mobilizare, te duci la munca la 3 noaptea de acasa din pat sau de pe tron, unde te prinde alarma, dar avantajul ar fi ca la 45-47 de ani iesi la pensie si pensie mare, recompensa pentru servit Patria, ca armata curata sunt astea 2.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Neaceasca85, on 13 ianuarie 2019 - 01:00, said:

.., dar avantajul ar fi ca la 45-47 de ani iesi la pensie si pensie mare, recompensa pentru servit Patria, ca armata curata sunt astea 2.
La cum merg treburile acuma , pensia de stat va disparea curand ...

#12
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Ai program încărcat la IT?

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Apone, on 13 ianuarie 2019 - 01:02, said:

Ai program încărcat la IT?
Daca iti merge bibilica , iti faci singur programul Posted Image

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Apone, on 13 ianuarie 2019 - 01:02, said:

Ai program încărcat la IT?
Nu depaseste codul muncii. Insa trebuie sa inveti mereu, in alte meserii o data si gata.

Edited by neagu_laurentiu, 13 January 2019 - 01:06.


#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Fii popa!  Tu pupi poala popii,popa pupa banii tai. Clasici in viata!  Viata sociala-cek,lejer program-cek,matematica de baza(numai adunari si inmultiri)-cek,respect de la muritori-cek,sefi intelegatoriPosted Image-cek.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Ca preot trebuie voce sa canti ca doar nu o sa spargi boxeleeee. Apoi nu prea te lasa sa te barbieresti, trebuie sa tii Posturile, trebuie sa te insori ca sa iti dea parohie, duminica dimineata la Liturghie, nu la somn, sa ai rabdare sa asculti pacatele tuturor la spovedanie.

Eu vreau voce si har de la un preot. Fratele meu insa mi-a zis de ce nu ma fac preot ca altii au facut mari mizerii in viata si dupa aia s-au preotit.

#17
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Parerea mea este ca in IT nu-i fain fiindca stai foarte mult timp numai cu curu' pe scaun. Mult mai buna si mai sanatoasa este o munca de teren.

#18
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
gandeste-te si la constructii , facultatea de instalatii este destul de similara cu cea de la pompieri ; ca si $ se castiga f bine in domeniul constructiilor ; poti face si proiecte de instalatii din care vei putea scoate $ in paralel cu jobul pe care il vei avea
si daca te decizi te poti angaja chiar si la pompieri din cate stiu eu ( verifica si tu ) ; vei fi incadrat ca si ofiter avand studii superioare
eu ti-as recomanda pompieri daca vrei sa faci si armata in paralel cu facultatea sau constructii - instalatii  daca vrei sa ai si viata sociala

Edited by proagro, 13 January 2019 - 02:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate