Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pompieri.. Politie.. IT?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
EquinuS

EquinuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.01.2019
ATM = Academia de Tehnica Militara,Facultatea de Sisteme Informatice şi Securitate Cibernetică

http://www.mta.ro/fa...te-cibernetica/

#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Neaceasca85, on 13 ianuarie 2019 - 01:00, said:

Medicina mai dureaza si 6 11 ani de zile.


#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Daca vrei ceva activ, cauta altceva, nu IT unde vei da de un mediu de labe triste si incompetenti (mai ales de cand se promoveaza intens domeniul asta).
Fete nema (ma rog, sunt cateva, dar alea nu pot fi considerate femei). si cam atat. doar beneficii salariale, dar probabil (mai ales la inceput) nici nu o sa ai timp sa-ti cheltuiesti banii. vei fi prins in deadlineuri si alte cacaturi, vei lucra moca peste program... du-te la pompieri. stai toata ziua si joci table. sau politie, mai iese cate-o spaga pe langa.

Edited by laffin, 13 January 2019 - 08:38.


#22
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Du-te la militie. Faci burta mare. Si la 45 de ani iesi si la pensie.

La pompieri exista riscu' sa-ti cada vreo grinda-n cap.

Iar in IT tre' sa muncesti.

#23
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
sunteti vreo 60.000 generatia ta.
o sa fie locuri ptr toti la toate cele 3 alegeri.
succes

#24
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 Neaceasca85, on 13 ianuarie 2019 - 01:00, said:

Eu in locul lui m-as orienta spre IT pentru ca asta mi se pare cea mai comoda dintre toate 3
Nu prea, in special posturile platite bine, ca de exemplu in programare, e cam multisor si de invatat(cam tot timpul ceva nou) si munca propriu-zisa... poate e ceva mai usor administrare retele sau stiu eu, dar si plata e mai jos unde e mai comod

 Neaceasca85, on 13 ianuarie 2019 - 01:00, said:

dar nu stiu de cand se freaca menta la Politie sau Pompieri, cand se intampla ceva si e mobilizare,
Oh, in politie sunt niste posturi caldute de frecat menta(frecus cu hartogaraie aiurea si alte nimicuri)... iar in localitatile mai mici chiar si agentii obisnuiti cam trag chiulul, mai ales daca-s de noapte... rar cand au treburi mai serioase... cu infractori periculosi oricum nu prea au treaba, acolo e baga mascatii(teoretic tot politia, dar sunt separat de totusi)
La pompieri nu stiu, poate mai au instructie/antrenamente, caci interventiile propriu zise sunt rare, mai ales in localitatile mai mici... i-am vazut si pe astia stand degeaba o gramada...

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Apone, on 13 ianuarie 2019 - 01:02, said:

Ai program încărcat la IT?
Nuuuu, dimineața bei cafeaua și dai reply la 3 mailuri maxim 15 minute ai terminat și după aia bagi un Cantărstraic până la 4 când urli tare al secretară "Mă duc să mă uit la rahatul ăla de server că iar nu răspunde  la ping în mama lui " și te-ai tirat acasă.
Ai numai grija să ai loc pe card când se bagă banii de salar că e mulț și să nu crape cardu.

Fă-te pompier. E cel mai simplu.


Poliție pompieri IT.

Bine că n-ai zis instalator, zugrav sau neurochirurg.

Edited by waterman, 13 January 2019 - 11:16.


#26
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
daca mergi la stat , tre' sa pupi in cur si cel mai probabil iti vor imple toti frigiderul Posted Image . Daca ai de gand sa faci o cariera, mergi pe IT ... daca se duce dracu' Romania , poti merge il alta tara linistit Posted Image . Asa ca frecator de menta, nu stiu ce sa zic. Da, banii intra lunar, dar na Posted Image , mie imi place sa vad ca am facut ceva la sfarsitul lunii

PS : mergi pe IT doar daca ai inclinatie spre chestia asta , daca nu, pierzi vremea

Edited by Andreysc7, 13 January 2019 - 17:14.


#27
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Depinde de ce pozitie iti permiti in aceste domenii.
Ca volum de munca acestea pot fi egale in cele mai multe pozitii, indiferent ca e Pompieri, Politie sau IT. Adica volum de munca scazut.

#28
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Mulțumesc la fiecare pentru păreri.. Eu sunt dintr o localitate și poate aș prinde un loc la pompieri pentru că am auzit că mulți nu au școala sa.. Sau ceva de genu.. Și ii lasă pe cei tineri.. O sa vad.. Am înclinația spre ei..după politia și apoi IT.. Cum a zis cineva mai sus.. Nu o sa ai timp sa cheltuiești banii din IT..

#29
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

 Apone, on 13 ianuarie 2019 - 21:49, said:

Mulțumesc la fiecare pentru păreri.. Eu sunt dintr o localitate și poate aș prinde un loc la pompieri pentru că am auzit că mulți nu au școala sa..
E de bine :)

#30
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
In IT ai posibilitatea unor castiguri substantiale pe partea de programare, insa ai multe de invatat, termene de respectat, iar dupa o varsta e mai greu. IT-ul este la noi un domeniu cu un boom extraordinar, insa asta e de data recenta, nu prea exista programatori pensionari in afara de "veteranii" Fox Pro :) , deci nu stim cum arata specia asta. In schimb stim cum arata pompierii pensionari, tinerei, vioi, cu pensii speciale maricele :) .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate