Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ce risc daca inchid balconul?

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 I2O, on 13 ianuarie 2019 - 06:32, said:

Aha...deci daca iti pui aer conditionat sau antena parabolica e considerat rromie si improvizatie periculoasa....
Interesant...


In vest iti trebuie autorizatie de la primarie pentru aer conditionat si antena parabolica.

In Elvetia, antenele parabolice trebuie sa fie vopsite in aceeasi culoare cu acoperisul (nu pot fi montate decat pe acoperis, nu pe fatada).

#38
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Romanii tot romani...
Da, sunt improvizatii, ne mai civilizam si noi in secolul asta sau civilizatia trebuie facuta cu forta?

#39
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Dpdv estetic balconul ar trebui sa fie de fapt inchis, ca sa nu veti toalele propietarului la agatat pe sarma, biciclete sau mai stiu eu ce alte cutii de depozitare. In plus, de ce naiba ar fi estetic sa ti se adune pe balcon tot jegul din aer, dupa ploaie si pasari sau sa-ti faca iarna troiene?

Edited by mihaigerard, 13 January 2019 - 11:59.


#40
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 notrust, on 12 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Unii au facut igrasie... Posted Image
Legal tine de HCL (hotarearea consiliului local).
Nu ține de HCL ci de legea 50.

Articolul 3
(1) Construcțiile civile, industriale, agricole, cele pentru susținerea instalațiilor și utilajelor tehnologice, pentru infrastructură de orice fel sau de oricare altă natură se pot realiza numai cu respectarea autorizației de construire, precum și a reglementărilor privind proiectarea și executarea construcțiilor, pentru:
a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, reabilitare, schimbare de destinație sau de reparare a construcțiilor de orice fel, precum și a instalațiilor aferente acestora, cu excepția celor prevăzute la art. 11;



 ericmario, on 13 ianuarie 2019 - 10:28, said:

Tot timpul se găsește câte un frustrat să aibă grijă de capra vecinului.
Ăsta e sportul național.
Doar că la bloc discutăm de capra comună. Din părțile comune ale blocului face parte și fațada.
La cele comuniste intră la capitolul asta e - la vremea cînd au fost făcute nu visa nimeni antene satelit sau aparate de aer condiționat iar închiderea balcoanelor a apărut abia cînd a dispărut căldura din calorifere.
La astea noi însă - problema începe la legislație. Legea locuinței nu are capitolul de sancțiuni deci dezvoltatorii o ignoră cu grație. Primăriile oricum sînt tentate să-și bage picioarele  dar n-ar putea zice nimic nici dacă ar vrea fiindcă... vezi mai sus. În plus permit blocuri amplasate înghesuit, fără locuri de parcare, pe străzi care nu suportă creșterea traficului deci
După care apar cumpărătorii. Care în România sînt o specie unică - acceptă orice rahat li se oferă și cumpără pe bani grei cotețe construite prost după care încep să se întrebe cum să facă cotețul locuibil cît de cît.
Ăăă, unde punem aspiratorul, geamantanul și murăturile? Că n-avem nici debara, nici cămară! Păi în balcon. Hai să-l închidem!
Rezultatul? Ghetouri. Calitatea orașului? Negativă. Calitatea locuirii? La fel.

Attached File  2019-01-13.jpg   167.05K   72 downloads

 mihaigerard, on 13 ianuarie 2019 - 11:56, said:

Dpdv estetic balconul ar trebui sa fie de fapt inchis, ca sa nu veti toalele propietarului la agat pe sarma, biciclete sau mai stiu eu ce alte cutii de depozitare.
Din punct de vedere al normalului balconul are un singur scop în viață - să stea oamenii în aer liber. Nu e nici uscătorie, nici debara, nici cămară, nici metri pătrați adăugați la spațiul interior.

Edited by radunic, 13 January 2019 - 12:01.


#41
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 radunic, on 13 ianuarie 2019 - 11:57, said:




Din punct de vedere al normalului balconul are un singur scop în viață - să stea oamenii în aer liber. Nu e nici uscătorie, nici debara, nici cămară, nici metri pătrați adăugați la spațiul interior.

Normalitatea este ca omul sa iasa afara ca sa respire aer liber si sa faca miscare, nu sa faca asta pe balcon. Balcoanele au fost probabil facute mai mult pentru fumatori; ghinion, am trecut si peste etapa asta de educatie.

#42
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007

 radunic, on 13 ianuarie 2019 - 11:57, said:


După care apar cumpărătorii. Care în România sînt o specie unică - acceptă orice rahat li se oferă și cumpără pe bani grei cotețe construite prost după care încep să se întrebe cum să facă cotețul locuibil cît de cît.


iar alternativa e care mai exact?
sa faca ce? sa cumpere ce?

e fix cum tipa unii si altii ca ce rable avem pe sosele, pai daca asta e nivelul de trai, toti vor vila cu piscina si o masina de lux, dar cand au fonduri doar de bloc in popesti si masina de 15+ ani se conformeaza cu posibilitatile.

#43
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Marriusz, on 12 ianuarie 2019 - 23:45, said:

Salutare, mi s-a spus ca nu am voie sa inchid cu geam termopan balconul, macar pt 3 ani. Si nu numai in rezidentialul unde mi-am luat eu, ci intreband, am aflat ca e o regula generala. De ce exista aceasta regula si ce risc daca o incalc? Daca e vreo amenda ceva, ma gandesc ca se aplica o singura data sau cum?
Daca n-ai voie sa inchizi cu geam termopan atunci inchide cu altfel de geam.
Sau asteapta 3 ani si apoi pui tripan. Asa de-al dracu.
Totul tine de ce contracte ai semnat pana acum.

#44
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Marriusz, on 12 ianuarie 2019 - 23:45, said:

Salutare, mi s-a spus ca nu am voie sa inchid cu geam termopan balconul, macar pt 3 ani. Si nu numai in rezidentialul unde mi-am luat eu, ci intreband, am aflat ca e o regula generala. De ce exista aceasta regula si ce risc daca o incalc? Daca e vreo amenda ceva, ma gandesc ca se aplica o singura data sau cum?
il poti inchide linistit, daca cumva primesti o amenda, o platesti si iti vezi de treaba. dar cel mai probabil nu vei primi nici macar amenda

#45
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 13 ianuarie 2019 - 13:52, said:

il poti inchide linistit, daca cumva primesti o amenda, o platesti si iti vezi de treaba. dar cel mai probabil nu vei primi nici macar amenda
Asa , cel mai bun sfat . Ce lege frate , faci cum vrea muschiul tau ! Posted Image

#46
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 86-APP, on 13 ianuarie 2019 - 09:59, said:

1. Legal se inchide cu autorizatie de constructie .
2. Nu exista notiunea de amenda / si gata se iarta ...
Deci nu ai decit calea legala .
dar cum se face? mie mi s-a spus clar, amenda se poate da o singura data. 450 ron era atunci.

#47
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 13 ianuarie 2019 - 13:55, said:

dar cum se face? mie mi s-a spus clar, amenda se poate da o singura data. 450 ron era atunci.
Legal , maestre , legal . Amenda este amenda , si nu scrie pe hirtia autorizatie .

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce natie de tarani suntem. Oare cat timp va mai trece pana cand ne vom civiliza ?!

#49
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017

 unbrutus, on 13 ianuarie 2019 - 13:55, said:

dar cum se face? mie mi s-a spus clar, amenda se poate da o singura data. 450 ron era atunci.

Nu mai stiu cat e acum, dar e cat sa usture. Si stai linistit, amenda aia vine insotita de o obligatie de a aduce constructia la starea anterioara.

#50
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 mihaigerard, on 13 ianuarie 2019 - 12:03, said:

Normalitatea este ca omul sa iasa afara ca sa respire aer liber si sa faca miscare, nu sa faca asta pe balcon. Balcoanele au fost probabil facute mai mult pentru fumatori; ghinion, am trecut si peste etapa asta de educatie.
Balcoanele sînt mult mai vechi decît interdicția fumatului.

 _-livio-_, on 13 ianuarie 2019 - 13:00, said:

iar alternativa e care mai exact?
sa faca ce? sa cumpere ce?

e fix cum tipa unii si altii ca ce rable avem pe sosele, pai daca asta e nivelul de trai, toti vor vila cu piscina si o masina de lux, dar cand au fonduri doar de bloc in popesti si masina de 15+ ani se conformeaza cu posibilitatile.
Să nu cumpere.
Dacă autoritățile dau rateuri îți rămîne soluția refuzului. Banii ăia sînt munciți din greu de majoritatea, nu? Nu pot pricepe cum se aruncă cu ei pe niște apartamente care sînt efectiv bătaie de joc. Și mi-e greu să cred că toți cumpărătorii sînt într-o situație disperată, cu spatele la perete și obligați să cumpere ceva.

#51
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 MembruAnonim, on 13 ianuarie 2019 - 15:10, said:

Ce natie de tarani suntem. Oare cat timp va mai trece pana cand ne vom civiliza ?!
Cand stai in cele mai mici locuinte din UE
Locuinţele din România au cea mai scăzută suprafaţă locuibilă din Uniunea Europeană
România, ţara locuinţelor minuscule. Trăim mai înghesuit ca bulgarii!
Sau cand ai un balcon construit de retardati beti din epoca de aur si "beneficiezi" de piscina la fiecare ploaie te faci frate cu dracu sa valorifici si un metru patrat.
Stau intr-un bloc de garsoniere destul de spatioase (34 mpu) si jumatate (daca nu mai mult) din locatari sunt familisti. Sot, sotie, 1-2 copii. N-a, descurca-te!

 86-APP, on 13 ianuarie 2019 - 13:57, said:

Legal , maestre , legal . Amenda este amenda , si nu scrie pe hirtia autorizatie .
Daca ai sti tu cat de greu se obtin autorizatiile alea si la ce pret o sa imi dai dreptate cand iti spun ca e mult mai simplu si mult mai ieftin sa te pisi pe ea de lege si sa platesti amenda. Chiar daca nu scrie pe ea "autorizatie".

Edited by Friskey, 13 January 2019 - 15:40.


#52
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 radunic, on 13 ianuarie 2019 - 15:22, said:

Să nu cumpere.
Dacă autoritățile dau rateuri Ă®ți rămĂ®ne soluția refuzului. Banii ăia sĂ®nt munciți din greu de majoritatea, nu? Nu pot pricepe cum se aruncă cu ei pe niște apartamente care sĂ®nt efectiv bătaie de joc. Și mi-e greu să cred că toți cumpărătorii sĂ®nt Ă®ntr-o situație disperată, cu spatele la perete și obligați să cumpere ceva.
Pai și ce faci cu mândria de proprietar realizat și împlinit cu rate pe 35 de ani pentru o ghereta la mama ciorilor?

Bine, pe mine inca ma mira apetitul comunist pentru blocuri, in timp ce alții le dărâmă. Na, soarta...

 Friskey, on 13 ianuarie 2019 - 15:35, said:

Daca ai sti tu cat de greu se obtin autorizatiile alea si la ce pret o sa imi dai dreptate cand iti spun ca e mult mai simplu si mult mai ieftin sa te pisi pe ea de lege si sa platesti amenda. Chiar daca nu scrie pe ea "autorizatie".
Adică fix și exact ce fac politicienii & Co pe care românii, care sunt foarte corecți, ii înjură, nu?

#53
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, pentru ca politicienii sunt de vina pentru chestiile astea.

#54
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 abac, on 13 ianuarie 2019 - 11:28, said:

In vest iti trebuie autorizatie de la primarie pentru aer conditionat si antena parabolica.

In Elvetia, antenele parabolice trebuie sa fie vopsite in aceeasi culoare cu acoperisul (nu pot fi montate decat pe acoperis, nu pe fatada).
Imi pare ceva foarte aberant sa ceri autorizatie pentru aer conditionat si daca nu iti aproba inseamna ca trebuie sa stai o viata intreaga cu sudoarea pe tine
Acum blocurile se fac cu acoperisuri din tigla si nu prea ai cum sa amplasezi antene pe el asa ca singura varianta ramane pe fatada
Mi se pare ceva foarte comunistoid,numai pe vremeea comuinismului erau toate blocurile trase la indigo,oricum la ora actuala nu mai e democratie e tot un fel de comunism si se pare ca multi il aplauda din toti rarunchii

Edited by I2O, 13 January 2019 - 16:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate