Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Ce risc daca inchid balconul?

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Treaba e foarte simplu de inteles, dar numai de oameni sanatosi la cap.

Arhitectura are in general si un rol estetic, atat in sine cat si in relatie cu spatiul din jur, natura, alte cladiri, etc.
Este o forma de sculptura monumentala care are si rol functional.

La balcoane e vorba si de raportul plin gol, una din metodele prin care forma nu mai este simplista, saraca, cutie, sandrama.

Desigur, daca e vorba de o mare parte din blocurile comuniste, nu toate dar multe, designul estetic este diluat si multe blocuri - iar nu toate, sunt doar componente ale cartierelor de tip ghetou care in tarile dezvoltate au fost fie dinamitate in anii '80, fie sunt la periferie pe post de locuinte sociale pt. magrebieni unde se sta gratis sau cu o chirie de forma.
Sunt si cladiri noi cu design oribil sau fara estetica, din cauza unor clienti imbecili si a unor arhitecti care au facut prostitutie intelectuala sau au fost si ei imbecili si normal ar fi sa-si piarda dreptul de a mai practica meseria asta.

Ideea e ca la blocurile cu estetica modesta se obtine aprobare de inchidere a balcoanelor, dar numai daca toti locatarii accepta sa fie inchise toate balcoanele, sau eventual in cazul teoretic in care un arhitect regandeste o noua impartire estetica a fatadei si se potriveste prin absurd sau minune exact cu locatarii care vor sau nu sa inchida...
Au mai fost si cazuri de blocuri care au fost reconditionate termic, anvelopate, inchise balcoanele, si au mai ramas 1-2-3 balcoane neinchise la un bloc de 6 scari, pt ca niste imbecili de locatari nu au acceptat sa le inchida, si asta rupe grav izolatia termica si la apartamentele din jur.

Daca sunt cladiri cu un design cu estetica mai bine definita, in mod normal cei responsabili nu trebuie sa aprobe inchiderea balcoanelor, nici macar pt. toate apartamentele, dar probabil ca mai sunt cazuri care fac exceptie...

Ideea e ca cine se muta intr-o cladire cu balcoane, este de asteptat sa fie constient ca e posibil sa nu obtina aprobare, si daca nu vrea asa ar fi cazul sa caute apartament in alta parte.

Edited by loock, 13 January 2019 - 01:31.


#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postloock, on 13 ianuarie 2019 - 01:25, said:

Treaba e foarte simplu de inteles, dar numai de oameni sanatosi la cap.

Arhitectura are in general si un rol estetic, atat in sine cat si in relatie cu spatiul din jur, natura, alte cladiri, etc.
Este o forma de sculptura monumentala care are si rol functional.


La balcoane e vorba si de raportul plin gol, una din metodele prin care forma nu mai este simplista, saraca, cutie, sandrama.

Desigur, daca e vorba de o mare parte din blocurile comuniste, nu toate dar multe, designul estetic este diluat si multe blocuri - iar nu toate, sunt doar componente ale cartierelor de tip ghetou care in tarile dezvoltate au fost fie dinamitate in anii '80, fie sunt la periferie pe post de locuinte sociale pt. magrebieni unde se sta gratis sau cu o chirie de forma.
Sunt si cladiri noi cu design oribil sau fara estetica, din cauza unor clienti imbecili si a unor arhitecti care au facut prostitutie intelectuala sau au fost si ei imbecili si normal ar fi sa-si piarda dreptul de a mai practica meseria asta.

Ideea e ca la blocurile cu estetica modesta se obtine aprobare de inchidere a balcoanelor, dar numai daca toti locatarii accepta sa fie inchise toate balcoanele, sau eventual in cazul teoretic in care un arhitect regandeste o noua impartire estetica a fatadei si se potriveste prin absurd sau minune exact cu locatarii care vor sau nu sa inchida...
Au mai fost si cazuri de blocuri care au fost reconditionate termic, anvelopate, inchise balcoanele, si au mai ramas 1-2-3 balcoane neinchise la un bloc de 6 scari, pt ca niste imbecili de locatari nu au acceptat sa le inchida, si asta rupe grav izolatia termica si la apartamentele din jur.

Daca sunt cladiri cu un design cu estetica mai bine definita, in mod normal cei responsabili nu trebuie sa aprobe inchiderea balcoanelor, nici macar pt. toate apartamentele, dar probabil ca mai sunt cazuri care fac exceptie...

Ideea e ca cine se muta intr-o cladire cu balcoane, este de asteptat sa fie constient ca e posibil sa nu obtina aprobare, si daca nu vrea asa ar fi cazul sa caute apartament in alta parte.
Mai putin in Romania,unde gasesti blocuri noi intre case,blocuri intr-o dunga atat la propriu cat si la figurat...sau chiar pe camp....ce mai conteaza daca la un bloc de genu asta ii pui termopane la balcon sau un aer conditionat?

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostI2O, on 13 ianuarie 2019 - 01:53, said:

Mai putin in Romania,unde gasesti blocuri noi intre case,blocuri intr-o dunga atat la propriu cat si la figurat...sau chiar pe camp....ce mai conteaza daca la un bloc de genu asta ii pui termopane la balcon sau un aer conditionat?

Am acoperit foarte clar acest aspect in postarea mea anterioara.

Se aproba daca se inchid toate balcoanele.

Altfel, daca ar fi inchise la intamplare, unele da, altele nu, fara o armonie de forme, eventual fiecare cu ce ferestre vrea ca marime si nr., ba cu 5 ba cu 4, ba cu unele inguste pe capete, cu inaltimi diferite cu sau fara alte ferestre fixe sau mobile deasupra, cu tocarie exterioara de ce culoare vrea fiecare,  dintr-un bloc insipid care de voie de nevoie poate fi ignorat cu un mic efort, ar ajunge oribil si agresiv vizual, nu doar fara gust, nu doar de prost gust, ci efectiv o mizerie care ataca bunul simt de fiecare data cand intra in campul vizual.

Din postarea anterioara chiar se intelege ca sunt pentru inchiderea balcoanelor la blocurile cu design modest, care oricum nu sunt capodopere si atunci macar sa fie mai bine izolate termic.

Edited by loock, 13 January 2019 - 02:14.


#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De ce am vaga impresie ca e vorba de apartamente noi si ca treaba cu inchisul tine de garantia rezidentialului din cucuruz?

Mno, posibil sa gresesc...

#23
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

View PostMarriusz, on 12 ianuarie 2019 - 23:45, said:

Salutare, mi s-a spus ca nu am voie sa inchid cu geam termopan balconul, macar pt 3 ani. Si nu numai in rezidentialul unde mi-am luat eu, ci intreband, am aflat ca e o regula generala. De ce exista aceasta regula si ce risc daca o incalc? Daca e vreo amenda ceva, ma gandesc ca se aplica o singura data sau cum?
o sa-ti transformi casa in acvariu.
apa, este bineinteles optionala.

#24
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Vezi ca e vorba de FATADA blocului, adica nu poti sa mergi pe principiul “e proprietarea mea si fac ce vreau cu ea”.
Vezi, de asemenea, ca Asociatia de Proprietari are OBLIGATIA sa reclame ilegalitati de genul asta, si te vei trezi cu o amenda frumoasa, plus obligatia sa dai jos structura ilegala, caci vorbim de o structura.
Daca nu vrei sa treci prin toata birocratia asta, inchide cu geamuri glisante ca nu sunt considerate structura, dar costa de 2 ori mai mult.

#25
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postleusteanul, on 13 ianuarie 2019 - 05:34, said:

Vezi ca e vorba de FATADA blocului, adica nu poti sa mergi pe principiul “e proprietarea mea si fac ce vreau cu ea”.
Vezi, de asemenea, ca Asociatia de Proprietari are OBLIGATIA sa reclame ilegalitati de genul asta, si te vei trezi cu o amenda frumoasa, plus obligatia sa dai jos structura ilegala, caci vorbim de o structura.
Daca nu vrei sa treci prin toata birocratia asta, inchide cu geamuri glisante ca nu sunt considerate structura, dar costa de 2 ori mai mult.
Cred ca tot costa mai putin decat amenda.....si arata si mai misto ca termopanele,singuru dezavantaju e  ca nu izoleaza ca termopanu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/le6SuWypSWY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by I2O, 13 January 2019 - 05:44.


#26
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostI2O, on 13 ianuarie 2019 - 01:13, said:

LOL
Si daca nu ai balcon tre sa te uiti doar la tvr si sa curga apele pe tine vara....Romania

în toate țările în care curge apa caldă la robinet sunt legi care șă împiedice țigăniile și improvizațiile periculoase.

#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Aplicarea de termopan nu izoleaza balconul. A mai zis cineva mai sus ca sunt probleme cu condensul si mucegaiul cand extinzi sufrageria in balcon aplicand doar termopan in gaura balconului.

Balconul trebuie izolat complet cu polistiren daca vrei sa faci cascadoria asta.

Si da, si eu sunt de acord ca modificarile aduse fatadelor trebuie sa fie autorizate de biroul de urbanism de la primarie. Altfel ajungem ca in anii 90 cu balcoane inchise cu geamuri de autobuz/tramvai furate de la autobaza/depou.

Edited by abac, 13 January 2019 - 06:22.


#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDaculScoril0, on 13 ianuarie 2019 - 06:16, said:

în toate țările în care curge apa caldă la robinet sunt legi care șă împiedice țigăniile și improvizațiile periculoase.
Aha...deci daca iti pui aer conditionat sau antena parabolica e considerat rromie si improvizatie periculoasa....
Interesant...

#29
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 31.07.2017
alta sursa de inrautatire a aspectului urban alaturi de putele de evacuare ale centralelor termice de apartament - nu ne mai mira nimic.

#30
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am vazut destule balcoane inchise in blocurile noi. Cum? Au folosit folie groasa, transparenta, teoretic este detasabila, se prinde cu niste copci. Nu este o inchidere etansa dar ofera ceva protectie termica, fata de vant, praf.
Asa ceva se poate vedea la unele carciumi care au terase.
Sunt aproape sigur ca nu e necesara autorizatie de la primarie. Depinde si de ce contine contractul cu dezvoltatorul.

#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMarriusz, on 12 ianuarie 2019 - 23:45, said:

Salutare, mi s-a spus ca nu am voie sa inchid cu geam termopan balconul, macar pt 3 ani. Si nu numai in rezidentialul unde mi-am luat eu, ci intreband, am aflat ca e o regula generala. De ce exista aceasta regula si ce risc daca o incalc? Daca e vreo amenda ceva, ma gandesc ca se aplica o singura data sau cum?
1. Legal se inchide cu autorizatie de constructie .
2. Nu exista notiunea de amenda / si gata se iarta ...
Deci nu ai decit calea legala .

Edited by 86-APP, 13 January 2019 - 09:59.


#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcatalinmezei, on 13 ianuarie 2019 - 00:11, said:

de asta traitul la bloc in Romania este un cosmar. mereu se gaseste cate unul cu apucaturi, ba sa darame pereti de rezistenta, ba sa modifice/inchida gurile de aerisire si sa mucegaiasca sau sa puta a diverse la altii in casa..... cand te muti la bloc trebuie sa intelegi ca ai drepturi dar mai ales OBLIGATII
Tot timpul se găsește câte un frustrat să aibă grijă de capra vecinului.
Ăsta e sportul național.

#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcatalinmezei, on 13 ianuarie 2019 - 00:11, said:

de asta traitul la bloc in Romania este un cosmar. mereu se gaseste cate unul cu apucaturi, ba sa darame pereti de rezistenta, ba sa modifice/inchida gurile de aerisire si sa mucegaiasca sau sa puta a diverse la altii in casa..... cand te muti la bloc trebuie sa intelegi ca ai drepturi dar mai ales OBLIGATII

Problema e ca pe cale legala dureaza infernal de mult. Eu stau intr-un bloc construit in sistem pe cadre, pot recompartimenta fara sa afectez rezistenta. Ideal ar fi sa-mi faca arhitectul proiectul, sa evalueze un structurist daca va fi afectata rezistenta apoi sa intru intr-o procedura de autorizare simplificata. Dar nu, la noi iti trebuie la fel de multe acte ca pentru o casa construita de la zero.

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMarriusz, on 12 ianuarie 2019 - 23:45, said:

Salutare, mi s-a spus ca nu am voie sa inchid cu geam termopan balconul, macar pt 3 ani. Si nu numai in rezidentialul unde mi-am luat eu, ci intreband, am aflat ca e o regula generala. De ce exista aceasta regula si ce risc daca o incalc? Daca e vreo amenda ceva, ma gandesc ca se aplica o singura data sau cum?

View PostMarriusz, on 12 ianuarie 2019 - 23:55, said:

Si cu ce ii deranjeaza oare pe astia de la Consiliul local? Vor bani sau?..Posted Image

Pf..dar cu ce ii incurc?

View PostMarriusz, on 13 ianuarie 2019 - 00:03, said:

Da..nu prea pot merge pe speranta ca nu m-ar putea reclama..cat despre aspectul estetic..sunt tampiti oamenii. Faza e..de ce dupa 3 ani as avea voie? Si daca ne-am intelege mai multi sa facem asta ar fi mai ok?

Cam dura sanctiunea pt stricatul aspectului, cand pt mine ar fi practic de folos si nu de imagine..

Cine si ce te-a oprit sa-ti cumperi bloc/locuinta cu balcon inchis cu termopan gata facut?
Printre altele,inchiderea balconului se face numai dupa obtinerea unei aprobari,in termeni populari numita autorizatie de construire.Daca ai asa ceva,da-i drumul.Daca nu ai asa ceva,respecta legea asa cum ar trebui sa o facem cu totii.Pentru ca cu totii dorim sa fie ordine si disciplina,dar doar din partea celorlalti,noi sa facem cum ne taie capul.

#35
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostI2O, on 13 ianuarie 2019 - 06:32, said:

Aha...deci daca iti pui aer conditionat sau antena parabolica e considerat rromie si improvizatie periculoasa....
Interesant...
Bag de seamă că la tine nu a ajuns apa caldă.

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDaculScoril0, on 13 ianuarie 2019 - 11:13, said:

Bag de seamă că la tine nu a ajuns apa caldă.
Poate la tine de vi cu ineptii de genu asta ala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate