Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce risc daca inchid balconul?

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 H6D-100c, on 14 ianuarie 2019 - 10:25, said:

Vezi ca loggie inseamna cu totul alta decat balcon, loggia e 100% in interiorul cladirii, si e aproape intodeauna inchisa, loggia e o camera mica cu geamuri multe pe peretele exterior, doar balconul e extern cladirii, are trei laturi.
mai sint si multe balcoane cu 2 laturi.

#110
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Matusa mea a cumparat apartament intr-un bloc nou. Nu a putut sa faca nici o modificare nu numai de frica ca ar fi parata de alt locatar. Se pot sesiza mai multe institutii . Administratorul e obligat sa aduca la cunostiinta superiorilor schimbarile .

Edited by laur_radu, 14 January 2019 - 12:04.


#111
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Ca idee, asa arata balconul

https://ibb.co/F5VCB1C

#112
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 I2O, on 13 ianuarie 2019 - 15:57, said:

Imi pare ceva foarte aberant sa ceri autorizatie pentru aer conditionat si daca nu iti aproba inseamna ca trebuie sa stai o viata intreaga cu sudoarea pe tine
Acum blocurile se fac cu acoperisuri din tigla si nu prea ai cum sa amplasezi antene pe el asa ca singura varianta ramane pe fatada
Mi se pare ceva foarte comunistoid,numai pe vremeea comuinismului erau toate blocurile trase la indigo,oricum la ora actuala nu mai e democratie e tot un fel de comunism si se pare ca multi il aplauda din toti rarunchii


Bineinteles, totul este aberant in vest pentru romanul de rand. Adica ori iau lectii elvetenii de la coada europei ori ce facem?

#113
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Mai da-o dracului de Elvetie, singurul lucru bun in tara aia e salariul, in rest in complet batuti in cap...

#114
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 laur_radu, on 14 ianuarie 2019 - 12:03, said:

Matusa mea a cumparat apartament intr-un bloc nou. Nu a putut sa faca nici o modificare nu numai de frica ca ar fi parata de alt locatar. Se pot sesiza mai multe institutii . Administratorul e obligat sa aduca la cunostiinta superiorilor schimbarile .
nu numai, dar si?

dupa cum vezi, altii mai curajosi au inchis si nu au patit nimic. Frica ne paralizeaza uneori

#115
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 unbrutus, on 13 ianuarie 2019 - 23:33, said:

nu colegu, topicul intreaba care e riscul in mod exact. Si tu in loc sa raspunzi ontopic, o arzi cu orice altceva.
Daca ii spui ca risca o amenda, nu incurajezi la nimic. Eu asta i-am zis. Si altii la fel.
Daca ii spui ca risca sa fie arestat, tot la fel, nu incurajezi nimic, doar raspunzi ontopic.
Hai, acum ca poate ai inteles, ii raspunzi ce risca? ca de offtopic sintem satui

 unbrutus, on 14 ianuarie 2019 - 17:52, said:

nu numai, dar si?

dupa cum vezi, altii mai curajosi au inchis si nu au patit nimic. Frica ne paralizeaza uneori

Despre ce vorbeam mai sus eu ? Si ce ai scris tu mai exact ca raspuns acum ?
"Frica ne paralizeaza uneori"... pe bune ?

#116
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017

 dem3ntor, on 13 ianuarie 2019 - 23:03, said:

dar inhiderea DOAR cu tamplarie nu intra la constructie provizorie (sau cum s'o numi) asemenea peretilor din rigips la interior?
sau poti inchide cu folie care se pune la terase, si atunci nu cred ca mai poti fi amendat.

Peretele interior de rigips nu e considerat temporar si, din pacate, necesita autorizatie.

#117
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 abac, on 14 ianuarie 2019 - 15:55, said:



Bineinteles, totul este aberant in vest pentru romanul de rand. Adica ori iau lectii elvetenii de la coada europei ori ce facem?
Oameni mai tampiti si indobitociti ca in vest rar am mai vazut

 george_alexandru, on 14 ianuarie 2019 - 20:30, said:


Peretele interior de rigips nu e considerat temporar si, din pacate, necesita autorizatie.
De parca vine cineva sa te controleze ce ai tu prin casa dupa ce cumperi apartamentu...

#118
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Împinși de sărăcie, locuitorii din cartierul Ferentari își extind periculos locuințele
Locuitorii blocurilor din Ferentari îşi construiesc balcoane fără autorizaţie, care se sprijină pe nişte piloni subţiri şi ar putea să cadă în orice moment.

Edited by leusteanul, 15 January 2019 - 06:51.


#119
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 I2O, on 15 ianuarie 2019 - 00:13, said:

Oameni mai tampiti si indobitociti ca in vest rar am mai vazut
n-ai oglindă?

#120
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 DaculScoril0, on 15 ianuarie 2019 - 08:03, said:

n-ai oglindă?
Se pare ca in acest quote de mai jos te-ai descris perfect

 DaculScoril0, on 13 ianuarie 2019 - 23:48, said:

de ce insiști să te faci de râs?
Nu știi vorba aia:
”Prostul dacă nu e și fudul parcă nu e prost destul.”

Edited by I2O, 15 January 2019 - 08:13.


#121
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 leusteanul, on 15 ianuarie 2019 - 06:50, said:

e nasol, dar fara nici o legatura cu topicul, care se refera doar la inchiderea unui balcon dintr-un BLOC NOU, nu la extindere ca in ferentari

#122
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 I2O, on 13 ianuarie 2019 - 18:05, said:

Pai si in Romania dadeau turistii navala pe timpu lu ceasca.Asta inseamna ca si noi eram la fel de jmecheri ca elvetienii?
Neah.. doar făceam dumping.
Cît despre blocurile elvețiene cu acoperiș - șezi blînd că poți monta parabolice ușor pe ele. Ce la noi oamenii n-au antene pe case? Dacă ăia din poză n-au parabolice e una din două - fie nu le trebuie, fie n-au voie.
Trollat plăcut  în continuare că ăsta e ultimul răspuns de la mine.

#123
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 radunic, on 15 ianuarie 2019 - 16:36, said:

Neah.. doar făceam dumping.
Cît despre blocurile elvețiene cu acoperiș - șezi blînd că poți monta parabolice ușor pe ele. Ce la noi oamenii n-au antene pe case? Dacă ăia din poză n-au parabolice e una din două - fie nu le trebuie, fie n-au voie.
Trollat plăcut  în continuare că ăsta e ultimul răspuns de la mine.
Pai stai daca ai lansat provocare nu te tira,stai si explica si mie cum prinzi tu parabolica aia de tigle?
La case nu am vazut nimic prins pe acoperis pentru ca nu ai cum fara sa-ti ploua dupa aia in pod
Eu stau la casa si stiu ce inseamna acoperis de tigla,chiar si 1 cm daca o tigla e deviata iti ploua grupa mare in pod
Acum poate o sa zici ca faci gaura in tigla si prinzi antena in cafar,nu ai cum sa faci gaura in tigla fara sa spargi tigla si sa nu iti ploua in pod...

#124
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 unbrutus, on 14 ianuarie 2019 - 17:52, said:

nu numai, dar si?

dupa cum vezi, altii mai curajosi au inchis si nu au patit nimic. Frica ne paralizeaza uneori
Curaj, curaj, dar daca vine de la primarie si-ti tranteste o amenda de vreo 10.000 de lei (cam atat se da) si te pune sa readuci balconul la starea initiala, atunci e jale. Daca tot vrea sa-l inchida, sa mearga sa obtina o autorizatie de constructie, e adevarat costa ceva, dar apoi doarme linistit.

#125
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 r3dstar, on 15 ianuarie 2019 - 16:54, said:

Curaj, curaj, dar daca vine de la primarie si-ti tranteste o amenda de vreo 10.000 de lei (cam atat se da) si te pune sa readuci balconul la starea initiala
dupa cum spuneam, frica ne paralizeaza uneori. Cum sa se dea amenda 10.000 lei Posted Image)) Mai degraba vreo 500 ron
uita-te inca o data la exemplele date pe aici pe topicul asta, cu constructii efectiv lipite de bloc prin gaurirea peretilor si nu se dau amenzi... darmite pt inchiderea unui balcon

Se inchid balcoane zi de zi... si dupa iarna asta o sa fie iar o gramada care isi inchid, satui sa dea zapada din el.

Edited by unbrutus, 15 January 2019 - 17:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate