Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Din nou taxa de gunoi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Stie cineva pt pensionari sub un anumit nivel al pensiei nu se mai plateste gunoiul in sectorul 4?

Incerc sa platesc gunoiul pe ghiseul.ro  plata fara autentificare pt mama si nu vrea? cica nu exista plata pt acest venit

M-as mira sa fie scoasa taxa pt pensionari

Acum nu prea am chef sa ma duc si sa stau pe la cozile alea pt o hartie

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cum vrei sa platesti taxa fara autentificare ? Se poate ?

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
da. dar trebuie sa stii suma cat e, in sectorul 4  acum e 5.03 pe luna
bagi cnp si merge
anul trecut asa am platit pt cine nu are cont

Si acum tot asa am platit pana am ajuns la maicamea

Apare jos cu rosu, PT ACESTE VENITURI (pensie) NU AVETI DE PLATA  ceva de genul asta

Iar trebuie sa stau la cozile alea

Attached Files


Edited by zzhunt, 12 January 2019 - 18:06.


#4
Southishere

Southishere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2006

 zzhunt, on 12 ianuarie 2019 - 17:44, said:

Stie cineva pt pensionari sub un anumit nivel al pensiei nu se mai plateste gunoiul in sectorul 4?
Hotararea de anul trecut, cu forumulare si plata in functie de venit a fost desfiintata definitiv si irevocabil de justitie (poti cauta pe net). Asa ce se plateste ca in 2017, cum ai platit si cat ai platit atunci o faci si acum.

#5
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019
Inseamna ca in sectorul 4 pensionarii sunt scutiti de la plata acestei taxe? M-ar cam mira, n-am auzit ca pe undeva sa existe o asemenea minune, mai ales acum cu cresterea taxelor pe reciclarea gunoiului.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 Southishere, on 12 ianuarie 2019 - 19:43, said:

Hotararea de anul trecut, cu forumulare si plata in functie de venit a fost desfiintata definitiv si irevocabil de justitie (poti cauta pe net). Asa ce se plateste ca in 2017, cum ai platit si cat ai platit atunci o faci si acum.

se plateste ca in 2017 dar se plateste cate 5.03 lei de caciula iar copii pana in 7 ani sunt scutiti

 ehQ3, on 12 ianuarie 2019 - 20:01, said:

Inseamna ca in sectorul 4 pensionarii sunt scutiti de la plata acestei taxe? M-ar cam mira, n-am auzit ca pe undeva sa existe o asemenea minune, mai ales acum cu cresterea taxelor pe reciclarea gunoiului.
Pai aia e ca nu stiu, ca sa aflu trebuie sa ma duc la coada la taxe si sa iau hartia aia

Iar mama nu poate merge ca e bolnava

Dar nici nu se anunta pe undeva.

Edited by zzhunt, 12 January 2019 - 20:06.


#7
Southishere

Southishere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2006
Deci s-a desfiintat hotararea de anul trecut si se plateste dupa cea veche, din 2017, 5.03 lei. Daca pensionarii erau scutiti in 2017 atunci sunt scutiti si acum, daca nu..nu. Eu nu-mi aduc aminte sa fi fost scutiti in 2017, de fapt si maica-mea, pensionara, a platit in 2017, la ghiseu cu buletinul. Ca nu anunta asta sunt treburi de...bugetari, cand au scumpit anul trecut de la 5 la 12 lei au anuntat pe toate canalele media sa luam aminte si sa nu uitam sa platim. Posted Image

Evident ca vor trebui sa scada din factura pe anul asta ce au incasat ilegal in plus anul trecut..

Edited by Southishere, 12 January 2019 - 20:19.


#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Evident ca nu vor scadea nimic. Au si anuntat asta pe site-ul primariei , anul trecut.
Au zis ca banii dati nu se mai inapoiaza sub nici o forma . Pentru ca decizia instanei a fost de suspendare a taxei , nu de ilegalitate .
Sfatul meu , e sa nu va inghesuiti acum sa platiti.Pana pe 31 Martie pot sa intervina multe schimbari . Asa a fost si anul trecut .

n situația în care taxa de salubrizare s-a încasat integral pentru anul 2018 conform reglementărilor H.C.L. Sector 4 nr. 347/2017 și H.C.L. Sector 4 nr. 2/2018, taxa va rămâne astfel încasată, fără a se restitui diferența, deoarece a fost suspendată aplicarea hotărârilor de Consiliu Local Sector 4 menționate mai sus și nu anularea acestora"
https://www.dgitl4.ro/taxa-salubrizare/

Edited by ndor, 12 January 2019 - 20:30.


#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 ndor, on 12 ianuarie 2019 - 20:27, said:

Sfastul meu , e sa nu va inghesuiti acum sa platiti.Pana pe 31 Martie pot sa intervina multe schimbari . Asa a fost si anul trecut .

Eu nu platesc nimic in avans.
Platesc taxa ori pt 2 luni ori luna de luna
Anul trecut asa am platit, pana pe 19 ale fiecarei luni

Daca face licitatie in martie? si castiga altcineva ?

#10
Southishere

Southishere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2006

 ndor, on 12 ianuarie 2019 - 20:27, said:

Evident ca nu vor scadea nimic. Au si anuntat asta pe site-ul primariei , anul trecut.
Au zis ca banii dati nu se mai inapoiaza sub nici o forma . Pentru ca decizia instanei a fost de suspendare a taxei , nu de ilegalitate .
Sfatul meu , e sa nu va inghesuiti acum sa platiti.Pana pe 31 Martie pot sa intervina multe schimbari . Asa a fost si anul trecut .

n situația în care taxa de salubrizare s-a încasat integral pentru anul 2018 conform reglementărilor H.C.L. Sector 4 nr. 347/2017 și H.C.L. Sector 4 nr. 2/2018, taxa va rămâne astfel încasată, fără a se restitui diferența, deoarece a fost suspendată aplicarea hotărârilor de Consiliu Local Sector 4 menționate mai sus și nu anularea acestora"
https://www.dgitl4.ro/taxa-salubrizare/
Acel anunt a fost cand s-a suspendat hotararea.Intre timp justitia a anulat hotararea deci trebuie sa dea banii inapoi.

Am scris mai sus sa caute pe net cine nu crede.

http://www.ziare.com...nstanta-1541644

Edited by Southishere, 12 January 2019 - 20:42.


#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Asteapta sa-ti dea banii inapoi .
Un titlu de articol nu inseamna o hotarare de instanta .

#12
Southishere

Southishere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2006
Domnule ndor, este o hotarare definitiva si irevocabila a Curtii de Apel, puteati urmari dosarul 6389/3/2018, cu decizie (finala) nr 7034/10.12.2018, este deja al patrulea mesaj aici in care scriu ca s-a dat o decizie definitiva (si ultimul).

Edited by Southishere, 12 January 2019 - 21:51.


#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Scrie cat se poate de clar:

Quote

Edilul sectorului 4, a explicat că după suspendarea Hotărârii Consiliului Local prin care se majora taxa de salubrizare la 6 și respectiv 9 lei de persoană pe lună (în funcție de venit), a rămas în vigoare hotărârea mai veche a Consiliului Local, care fixa cuantumul taxei la 5,03 lei, de persoană, pe lună.
Potrivit Primarului Sectorului 4, cei care au plătit taxa de gunoi pe prima jumătate de an, la vechile tarife, trebuie să o achite și pe următoarele 6 luni, dar în cuantumul actual, urmând ca, în cazul în care se va stabili, printr-o Hotărâre Judecătoarească definitivă, că taxa a fost majorată nejustificat, cei care au plătit sumele majorate vor primi banii înapoi.
Singura exceptie se face  pentru copiii cu varste intre 0-7 ani:

Quote

"Consiliul Local al Sectorului 4 a aprobat, recent, o hotărâre pentru modificarea și completarea Hotărârii nr. 9/ 2017 privind instituirea și încasarea taxei de salubrizare pentru toți utilizatorii serviciului, persoane fizice și juridice. Conform documentului, pentru a veni în sprijinul familiilor cu copii mici, s-a decis suspendarea taxei de salubrizare pe anul 2019, pentru micuții cu vârste cuprinse între 0-7 ani."

Sursa

Edited by stlk, 12 January 2019 - 22:21.


#14
stefangrozavu

stefangrozavu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.01.2014
Buna ziua,si La multi ani!
Am intrat pe Ghiseul.ro si la obligatii de plata nu apar decat impozitele.
Taxa de salubrizare stie cineva unde poate fi vizualizata?
Va multumesc!

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 stefangrozavu, on 04 ianuarie 2020 - 15:23, said:

Buna ziua,si La multi ani!
Am intrat pe Ghiseul.ro si la obligatii de plata nu apar decat impozitele.
Taxa de salubrizare stie cineva unde poate fi vizualizata?
Va multumesc!
Situația amănunțită o vezi dacă ai cont pe aplicația taxe și impozite a sectorului/orașului unde ai proprietățile. Desigur dacă au catadicsit sa își facă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate