Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Izolatie fonica

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
Vreau sa izolez un perete care e comun cu vecinul...datorita faputului ca apartamentul este in stadiul de renovare. As dorii sa fac un perete cu vata minerala si cu rigips fonic peste. Treaba e ca nu as vrea sa fie mai gros de 5 cm tot.peretele,deoarece ar incurca usa cand se deschide. Profil cd am vazut ca e doar de 6 cm. Exista si mai mic? Daca il fac din profil ud,care am vazut ca e de 3 cm,ar afecta cu ceva? Se poate construii cadrul pe care vin pus rigipsul si din lemn?? Astept indicatii de la cine ma poate ajuta

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La 5 cm numa izolatie fonica nu va fii ! In loc de vata minerala pui HD+ FOAM (HEAVY FOAM)  5 cm pt izolare fonica ( de 10 ar fii mai ok )
https://www.details....s.php?id_cms=13

Edited by Baxon, 12 January 2019 - 14:02.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
La batai, gauri in pereti, racaituri cu scaunul pe podea... nu vor ajuta nici 50 de cm. La voce, muzica si tv, 5 cm aia sunt mai mult decat nimic. Poti folosi lemn, probabil e putin mai bun decat tabla, in rest nu ai multe posibilitati. Structura transmite vibratiile.

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
M-am lovit de aceasi problema . Ca sa izolezi fonic ai nevoie de mai multe straturi cu densitate mare si mica alternate.
Cea mai buna este piatra  sau gresia  cu polistiren extrudat sau sandwich din 2 placi fonice cu polistiren sau vata la mijloc.
Eu am renuntat la profile -le-am lipit direct pe perete pt a micsora spatiul alocat

Edited by ciine, 12 January 2019 - 14:08.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Profile pt. gips-carton exista si cu grosime de  4cm si diverse latimi, insa cu placile pe ambele parti sare peste 6 cm, deci tot la profil de 3 ajungi, si daca pui placi de 12,5 sare si cu ele de 5cm. Exista placi si de 9,5mm.
Daca pui gipscarton pe ambele parti, trebuie sa pui profile intoarse spre ambele parti.
La o grosime mica intre placi, dezavantajul e ca nu incap molly de prindere pt mobilier, si trebuie sa prinzi chiar in profile si pt asta trebuie sa cunosti exact unde sunt, cu precizie f mare ca sa nu nimeresti in margine.

Legat de izolatie, daca esti limitat la 3 - 4 cm intre placi, cea mai eficienta este cu straturi de prosoape - e de zeci de ori mai eficienta decat cu panouri fonoabsorbante dedicate.
Desigur, scara decibelilor este una logaritmica, deci chiar daca izolezi mult mai eficient cu straturi de prosop, avand la dispozitie doar 3 - 4 cm, izolatia fonica nu are cum sa fie perfecta nici pe departe.

Depinde si ce pretentii ai pt izolare.

Daca vrei sa tai 45 db, in f. de tipul de prosop ai nevoie intre 32 si 45 de straturi.
Daca vrei sa tai 120 db, intre 84 si 120 straturi.

In 3 cm probabil ca intra maxim 16 straturi, si alea cam presate, deci tai 16 - 22 db.

Edited by loock, 12 January 2019 - 15:20.


#6
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
Daca pun doua straturi  de rigips si folie,ar fi ok??

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 lari_90, on 12 ianuarie 2019 - 15:16, said:

Daca pun doua straturi  de rigips si folie,ar fi ok??
Nu cred ca scoti atenuare  cit trebuie la fonic si retine , este bine ca ce pui tu sa aiva o prindere elastica  fata de perete pt a nu propaga vibratia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate