Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Pensionari inselati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#109
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În cazul ei se prelungește termenul pentru că nu le-au dat informațiile obligatorii prevăzute în art. 7.

ARTICOLUL 10
Omisiunea informaţiilor privind dreptul de retragere
(1) În cazul în care profesionistul nu a transmis consumatorului informaţiile privind dreptul de retragere conform art. 6 alin. (1) lit. h), perioada de retragere expiră la 12 luni de la sfârşitul perioadei iniţiale de retragere de 14 zile

#110
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Posttomaso, on 12 ianuarie 2019 - 01:18, said:

Medicul cunoscut în oraș va trebui să dea relații de unde îi cunoaște pe cei care ți-au înșelat părinții.
Nu ezita. ESTE o înșelătorie și trebuie să acționezi cât mai rapid.
Dacă te caută cineva din partea nemernicilor,  nu lua banii înapoi.   Cere de 10 ori suma, să vezi ce spun.  

Reține un aspect.
Înșelătoria lor doar are o aparență de legalitate, dar nu este.   Orice judecător îi va încălța cu niște ani.  Iar ei știu asta.
Vezi că după faza cu 10 ori o să înceapă cu texte.  Le spui doar atât:   '' nu-mi pasă de bani, vreau să vă văd la pușcărie.  Cred că o să vă vizitez din când când".
Apoi pleci.
Vise, nu primesc nici cu suspendare ani.
Sunt altii cu fapte mult mai grele care nu primesc.
Ca exemplu, cel ce l-a inselat pe Tariceanu si l-a pacalit sa ii dea 15.000 euro a primit 1 an la a doua instanta cu toate presiunile lui Tariceanu si toata presiunea partidului. La prima luase 6 luni.
Si tu crezi ca o sa primeasca ani de zile niste medici conectati care au inselat niste persoane necunoscute si neconectate?

Eu fac un pronostic si zic ca nici daca ii da in judecata pe civil nu o sa castige. Ca la judecata se va ajunge, banii inapoi nu ii vor da fara o decizie a unei instante.
Daca ar fi fost incepatori neconectati poate ca aveai sanse sa vezi banii fara judecata, dar sunt un grup organizat, conectat, care fac asta de ani de zile in toata tara.

Si pentru ca nu am gasit clipul cu intalnirea la salon las asta aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AfbYPS8N--8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#111
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKriss77, on 11 ianuarie 2019 - 22:18, said:


In ultima instanta poti face si plangere penala.


Motivul fiind?
Afacerea a fost un cinstita.Ala si-a prezentat marfa,respectivii au cumparat-o.Nu a fost nici o inselatorie.Singurul lucru care-l deranjeaza pe initiator este pretul,nu produsul in sine.Dar n-ai ce face,asta-i capitalismul,care incurajeaza "antreprenorii" si "micii oameni de afaceri".Totu-i permis pana statul isi trage obolul.
Si aceste firme nu sunt fictive.Ele exista.Si cam toate sunt tinute sub observatie,de asta lucreaza legal sau la limita legii,daca vrei.

#112
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007

View PostSmurfK, on 11 ianuarie 2019 - 21:58, said:

Poate era mai bine să-i lași să-și vadă de treabă, să fie ei bucuroși cu aparatul lor.
E trist ceea ce spui, dar poate fi si asta o varianta buna.

#113
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
De regulă se dezmeticesc la scurt timp după ies de sub vraja prezentatorilor și realizează câți bani au dat. Nu prea cred că ar fi fost fericiți pe termen lung.

#114
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
poți merge la hotel ca să dai de ei.cei de la hotel nu-ți vor da detalii că nu cunosc etc  DAR fă pe prostul și spune că detalii despre firmă găsesc pe factura eliberată  la închirierea sălii.după ce-i contactezi le ceri factura pe care n-au dato părinților-nu le da numele lor să nu o poată face retroactiv.poate așa cu puțină sperietură poate recuperezi banii

#115
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Și aia de la hotel sar cu factura și numele clienților la oricine întreb?  Îl trimite la plimbare.

#116
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Aia de la hotel o sa iti spuna ca trebuie sa respecte confidentialitatea datelor.
Desigur confidentialitatea datelor pentru o persoana juridica e un non-sens. Daca era inchiriata pe persoana fizica atunci avea sens.

#117
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcostl, on 11 ianuarie 2019 - 21:41, said:

Si inselarea unde este?
Au vazut, au placut, au cumparat.
Sunt pensiile mari daca isi permit sa umble cu peste 6000 lei cash la ei si sa arunce 6000 lei dintr-un foc pe nimic util.
Știu că ai normă de postări zilnice (acum ești pe locul doi pe ziua de azi, cu 84 de mesaje! Posted Image ) și te cam grăbești, dar ai fi putut totuși citi tot ce spune inițiatorul: au fost la banca sa scoata bani! Adică nu aveau suma aia la ei în buzunar.

Edited by stancosty, 12 January 2019 - 12:09.


#118
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Poststancosty, on 12 ianuarie 2019 - 12:08, said:

Știu că ai normă de postări zilnice (acum ești pe locul doi pe ziua de azi, cu 84 de mesaje! Posted Image ) și te cam grăbești, dar ai fi putut totuși citi tot ce spune inițiatorul: au fost la banca sa scoata bani! Adică nu aveau suma aia la ei în buzunar.
Stalking much?
Atat de mult incat imi faci si statistica.
De la ce institut de sondare esti si la comanda cui faci sondajele astea si in ce scop?

Da, am citi in graba si n-am vazut acea paranteza, imi asum asta, am scris ulterior ca asta nu demonstreaza decat ca acei pensionari au apreciat foarte mult calitatile acelui produs daca s-au dus si au scos banii si s-au intors ca sa fie siguri ca nu rateaza ocazia de a achizitiona. Poate pareau mai victime daca aveau banii la ei, dar asa... nu prea mai par victime.

Sa revenim totusi, solutia e una singura, procesul civil.

#119
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Aha, adică avocat, alți bani, alta distracție.

#120
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Mai vreti conferinte? Ia uitati aici:

https://www.gemotera...rnationala.html

plin de doctori, chiar de la spitale mari. va dati seama ca oamenii daca vad nume mari de spitale, incep sa prinda incredere.

Dar de chestia cu vaccinurile, ce spuneti? Medic care recomanda in gura mare sa nu se vaccineze copiii, ca ar fi daunatoare (eu asa inteleg, ma rog):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1jA0gNiBlRg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aaaa4567, 12 January 2019 - 13:01.


#121
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postcostl, on 12 ianuarie 2019 - 12:43, said:

Sa revenim totusi, solutia e una singura, procesul civil.
Bănuiesc că ai idee să demonstrezi că acel aparat nu face ce scrie pe hârtie că face ?

Dacă eu îți vând 2 cărămizi pe post de aparat de omorât muște  și tu le cumperi nu e nici o înșelătorie.

#122
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Cat timp platesc, doctorii se duc, de ce sa nu se duca, sunt bani gratis.
Doar nu crezi ca te faci doctor ca sa fii moral, te faci doctor ca sa faci bani.

View Postaaaa4567, on 12 ianuarie 2019 - 12:59, said:

Mai vreti conferinte? Ia uitati aici:

https://www.gemotera...rnationala.html

plin de doctori, chiar de la spitale mari.

Edited by costl, 12 January 2019 - 13:01.


#123
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postaaaa4567, on 12 ianuarie 2019 - 12:59, said:


Dar de chestia cu vaccinurile, ce spuneti? Medic care recomanda in gura mare sa nu se vaccineze copiii, ca ar fi daunatoare (eu asa inteleg, ma rog):


Cred că adevărul e cam undeva la mijloc.

1. Există un procent din cei vaccinați care dau în alte alea. Companiile și ăia care se vaccinează își asumă asta.
2. Există riscul ca producătorul să fie un gunoi și să testeze pe cei care cumpără vaccinul orice vor ei. Poți să ai încredere în orice companie ?

#124
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postwaterman, on 12 ianuarie 2019 - 13:00, said:

Bănuiesc că ai idee să demonstrezi că acel aparat nu face ce scrie pe hârtie că face ?

Dacă eu îți vând 2 cărămizi pe post de aparat de omorât muște  și tu le cumperi nu e nici o înșelătorie.
Ba da, este: si eu contest ca aparatul tau vindeca. demonstreaza tu ca vindeca. Nu ai acte, nu ai nimic. Ca m-am lasat pacalit la prezentare e altceva...

View Postcostl, on 12 ianuarie 2019 - 13:00, said:

Cat timp platesc, doctorii se duc, de ce sa nu se duca, sunt bani gratis.
Doar nu crezi ca te faci doctor ca sa fii moral, te faci doctor ca sa faci bani.
Poti sa faci bani, fara sa fii canalie. Ba chiar exista organisme si legi care interzic asta. Pe hartie. Pana apar si la noi procese pe tema asta.

#125
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.procardi...eleve-5481.html

Aparatul ăla e pus la comercializare cu acordul mai mult sau mai puțin onest al autorităților de specialitate.
Pentru că șpagă.

Nu zic că e corect ce s-a petrecut. Dimpotrivă. Ăia merită jucați în picioare. Literalmente.

Spun doar că e fantezist și aproape inutil demersul.
E mai inteligent să nu pui botul la prostii de acest gen.

Edited by waterman, 12 January 2019 - 13:17.


#126
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postwaterman, on 12 ianuarie 2019 - 13:04, said:


Cred că adevărul e cam undeva la mijloc.

1. Există un procent din cei vaccinați care dau în alte alea. Companiile și ăia care se vaccinează își asumă asta.
2. Există riscul ca producătorul să fie un gunoi și să testeze pe cei care cumpără vaccinul orice vor ei. Poți să ai încredere în orice companie ?
Nu prea e la mijloc deloc. Efectele secundare ale vaccinului sunt cunoscute, se accepta etc. Asta nu inseamna ca se recomanda sa nu le faci. Medicul ar trebui sa discute, sa prezinte riscurile etc. Riscuri sunt si daca le faci, si daca nu le faci: risti sa imi moara copilul de vreo boala infectioasa. Si abia apoi urmeaza consimtamantul. Ei, cum zici ca ar fi asa?
Tu ca medic ar trebui sa prezinti chestiile astea impartial, dupa carte, dupa ghiduri, care sunt unele. Nu prea e loc de discutii in asemenea arii. Nu poti da tratament pt hipertensiune dupa cum vrei tu, daca vrei tu etc, daca un pacient vine si se incadreaza intr-o clasa de hipertensiune pentru care in ghidurile actuale se spune ca tratamentul trebuie instituit imediat! E ca si cum la ITP inspectorul te lasa sa mergi mai departe cu directia stramba, ca el aplica un ghid alternativ.
Iar baietii care fac d-astea ar trebui sa isi piarda licenta, rapid. Cred ca e evident de ce.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate