Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Pensionari inselati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#73
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAranzazu, on 11 ianuarie 2019 - 23:36, said:

Aici intra iar o categorie speciala de pacienti care ar da orice sa mai traiasca dar isi scurteaza viata pe bani multi la dorinta lor personala!  
Nu se stie ce contin acele minuni reclamate ca nu sint verificate de nimeni.  Inventorii se dau doctori dar nimeni nu le cunoaste si nu cere actele, precis au Diplome false.
Bun, ii lasam pe aia, ce facem cu homeopatii care practica prin spitale. Aia merg la doctor, in toata regula.

View PostLiaEscu, on 11 ianuarie 2019 - 23:42, said:

Am scris foarte clar, au scos banii de la banca, ironiile nu-si au rostul. Parintii mei sunt oameni cu scoala dar care pe moment, influentati de prezenta medicilor pe care ii cunosteau ( medici de renume care cu siguranta au procente grase ) si de asa zisele efecte miraculoase ale aparatului s-au lasat manipulati.
Vanzatorii nu apartineau nici unei confesiuni religioase, acuze de acest fel nu isi au locul. Avem chitanta pe produs, intrebarea mea era daca exista o baza legala prin care putem solicita returnarea produsului, avand in vedere faptul ca s-a incheiat contractul in afara unui spatiu comercial, abuzand de impactul emotional prin prezenta medicilor si a  unor asa zise  "investigatii medicale " evident cu rezultate dezastruoase care creeaza panica si dezechilibre emotionale unor persoane si asa marcate de vicisitudinile vieii.
Nu stiu, poate ar fi o idee sa consulti legilstia sau sa intrebi la ANPC. Ar trebui sa se poata. Pana la urma, vanzatorii pretind ca produsul lor face ceea ce nu face de fapt. Mai departe, intr-un proces, ar trebui sa arati ca nu exista dovezi rezonabile pentru a sustine ca produsul lor face ceea ce sustin ei ca face. Cauta pe net sa vezi daca exista precedente. probabil ca nu e simplu, si nu stiu daca merita. Mai gaseste pagubiti, poate va puteti unii (exista ceva similar cu class action?)

View Postcostl, on 11 ianuarie 2019 - 23:47, said:

Nu mai bine elimini prostia aia cu verificatul care e degeaba si nu e decat o metoda de a lua banii oamenilor din buzunare sa ajunga in buzunarele unor hoti smecheri?
Oricum ei nu isi asuma nici o raspundere, nici daca fac boom chiar in timp ce sunt in locatie si incaseaza banii dupa ce au verificat si au dat OK.

Ca si prostia aia cu psihologii, multi bani aruncati degeaba, cand intra politistul verificat psihologic si face atentat terorist si genocid in frizerie, psihologul n-are nici o raspundere, deci de ce sa platim cu foarte multi bani ceva inutil care nu foloseste la nimic?
Nu am spus ca verificatul e perfect; cu psihologia, da, poate nici atat, dar aici e vorba de putin altceva, lucrurile sunt relative etc.
Dar parca nu ai vrea sa verifice unii instalatia de gaze cu flori de levantica, nu? Si sa nici nu spune acest lucru...

Nu sesizezi diferenta intre o metoda in principiu corecta dar aplicata prost, cu o oarecare rata de succes, si o metoda baza pe un principiu prost, din capul locului?

Sa nu exageram, nu toti autorizatii sunt sarlatani sau incompetenti.

Edited by aaaa4567, 11 January 2019 - 23:54.


#74
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postaaaa4567, on 11 ianuarie 2019 - 23:44, said:

Purta halat cand juca un rol, aici e cu totul altceva. Cred ca te faci ca nu intelegi, si o faci cam slab...
Si aici purta halat cand juca un rol. Nu m-ar mira sa fie un actor platit pentru rol, prin alte parti se practica asa. Posted Image
Si cand vine un control actorul scoate contractul si spune ca n-are nici o treaba el presta serviciul de actorie conform contractului.
Asta daca nu e chiar medic adevarat si are contract pentru serviciul de consultanta prestat la hotel.

Oricum ar fi se cheama MARKETING. Nu o sa vezi vanzator sa isi critice produsul si sa spuna ca nu ai nevoie. Toti o sa iti spuna ca e cel mai bun si ai mare nevoie de el.

Edited by costl, 12 January 2019 - 00:01.


#75
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
in cazul asta cerere de returnare produs pt ca nu face ce promite in doua exemplare, unul il lasi la firma pe al doilea il pui sa treaca numarul de inregistrare, si "am primit un exemplar", numele in clar si functia din firma respectiva + semnatura. reclamatie la anpc, motivul: produsul nu face ce s-a promis. plangere penala la politie pt inselaciune ca sa-i fazandezi, exista posibilitatea ca ulterior ei sa te roage sa-ti retragi plangerea. reclamatie la colegiul medicilor pt medicii implicati.

Edited by Fane, 11 January 2019 - 23:53.


#76
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostLiaEscu, on 11 ianuarie 2019 - 23:42, said:

Parintii mei sunt oameni cu scoala dar care pe moment, influentati de prezenta medicilor pe care ii cunosteau ( medici de renume care cu siguranta au procente grase ) si de asa zisele efecte miraculoase ale aparatului s-au lasat manipulati.

Deci totusi se mai poate da de firma aia, cumva, daca zici ca ii cunosteau pe medici.

#77
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
OP, vezi  ce zice legea despre 'contractele în afara spaţiilor comerciale' - s-ar putea sa poti apela la ANPC pe baza asta, daca nu vor sa-ti returneze banii cu frumosul.

#78
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postascee_ro, on 11 ianuarie 2019 - 23:59, said:

OP, vezi  ce zice legea despre 'contractele în afara spaţiilor comerciale' - s-ar putea sa poti apela la ANPC pe baza asta, daca nu vor sa-ti returneze banii cu frumosul.

Ne-am dus la hotel, dar au au plecat de şase zile“, a spus Lucian Lungoci. Inspectorul CJPC a anunţat vă va alerta ANPC, dar şi Poliţia. „E o publicitate înşelătoare, ce contravine Legii 363/2007, privind combaterea practicilor incorecte. Aici sunt şi practicile înşelătoare unde, vânzătorul oferă informaţii false în legătură cu caracteristicile modului de utilizare şi scopul pentru care a fost creat acest produs. Plus că el îl prezintă ca un produs care vindecă toate bolile. Lucru total neadevărat. Prin practica aceasta, el determină consumatorul să ia o decizie de tranzacţionare pe care altfel nu ar fi luat-o, nu-l interesa produsul. Sunt amenzi de la 5000 la 50.000 lei.

Un al doilea aspect, este un contract încheiat în afara practicilor comerciale. Profesionistul nu discută cu cumpărătorul într-un magazin, într-un punct de lucru declarat. Închiriază o sală, pentru o perioadă scurtă de timp şi acolo îşi face prezentarea. Este o ordonanţă de Guvern, 34/2014, care prevede că în cazul acestor contracte, cumpărătoul are dreptul de a se retrage din contract în 14 zile de la primirea produsului. Ei, acum, nu mai răspund şi închid tot după o sesiune din aceasta, pentru ca omul să nu se încadreze în aceste 14 zile, să ceară banii înapoi.

https://www.replicao...-de-lei-224606/

Edited by Phobos, 12 January 2019 - 00:09.


#79
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcostl, on 11 ianuarie 2019 - 23:51, said:

Si aici purta halat cand juca un rol. Nu m-ar mira sa fie un actor platit pentru rol, prin alte parti se practica asa. Posted Image
Si cand vine un control actorul scoate contractul si spune ca n-are nici o treaba el presta serviciul de actorie conform contractului.
Asta daca nu e chiar medic adevarat si are contract pentru serviciul de consultanta prestat la hotel.

Oricum ar fi se cheama MARKETING. Nu o sa vezi vanzator sa isi critice produsul si sa spuna ca nu ai nevoie. Toti o sa iti spuna ca e cel mai bun si ai mare nevoie de el.
Nu merge, 'maestre', nu e piesa de teatru. Nu merge sa iti repar gazul si apoi sa spun 'jucam intr-un rol'. Nu merge sa intru pe geam si apoi sa spun nonsalant 'doar jucam intr-un rol'. Tu esti serios, sau esti troll?

Nu, nu merge cu 'e doar marketing'. In asemenea locuri, nu. Am spus si unde: la urgente, la reparat casa, priza, calea ferata, la degivrat avioane. Daca vrei poti pune un asemenea 'actor; sa incerce pe tine, sau pe cineva apropiat (daca e sa fiu cinic). Cand ti-e lumea mai draga. Si apoi sa te vad ca accepti senin cand ti se spune 'am luat degivrant ca asa scria in pliantul de la amrketing'. Serios, esti real? De unde le scoateti, fratilor?

Ca cel care facea publicitatea era actor, se poate. Eu vorbeam insa de cei care prescriu asemenea tratamente. Sesizezi diferenta, nu? Bineinteles ca e de vina si naivitatea cumparatorilor. Dar eu ziceam ca sunt periculosi cei care practica medicina, cu acte, in cabinete, cu parafa. Aia nu mai sunt actori. Chiar asa, de ce or fi meserii reglementate precum medicina, dreptul? Cumva, ca sa nu fie practicate de 'actori isteti'? Posted Image

Vine o firma si iti propune sa cumperi un apartament intr-un ansamblu imobiliar. Proiectul blocului e facut de ingineri, verificat si rasverificat, Si daca inginerul alege o solutie mult suboptimala sau de-a dreptul inepta, atunci e tras la raspundere. Nu merge cu 'a venit la usa firma cutare sa propuna un beton nou, si eu l-am folosit'. Pentru ca altfel, la cati 'actori' s-ar gasi, am muri cu zile - si murim si asa, s-a vazut cum se respecta normele in constructii... tocmai din cauza ca nu exista strictete in aplicarea normelor.

Edited by aaaa4567, 12 January 2019 - 00:19.


#80
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postaaaa4567, on 12 ianuarie 2019 - 00:11, said:

Nu merge, 'maestre', nu e piesa de teatru. Nu merge sa iti repar gazul si apoi sa spun 'jucam intr-un rol'. Nu merge sa intru pe geam si apoi sa spun nonsalant 'doar jucam intr-un rol'. Tu esti serios, sau esti troll?
Tu faci diferenta intre vanzare a unui produs oarecare si prestarea unui serviciu reglementat prin lege pe care esti obligat de lege sa il contractezi?

Uite ca exemplu promoterii se imbraca in zane/doctori in magazine si conving copilul sau parintele sa cumpere prajitura X sau pastadedinti Y... nimic ilegal, e doar marketing. Ce vrei, sa bage bietele fete la puscarie ca au loc de munca in marketing?
Nu intra hotii care dau tunuri la stat cu milioanele de euro si tu crezi ca problema majora e la astia care vand niste produse si astia trebuie bagati la puscarie?

Edited by costl, 12 January 2019 - 00:18.


#81
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View PostPhobos, on 12 ianuarie 2019 - 00:08, said:

Este o ordonanţă de Guvern, 34/2014, care prevede că în cazul acestor contracte, cumpărătoul are dreptul de a se retrage din contract în 14 zile de la primirea produsului. Ei, acum, nu mai răspund şi închid tot după o sesiune din aceasta, pentru ca omul să nu se încadreze în aceste 14 zile, să ceară banii înapoi.

https://www.replicao...-de-lei-224606/
ordonanţă de Guvern 34/2014

am senzatia ca ai noroc, se aplica 14 zile drept de returnare. dar citeste-o tu mai bine, eu doar am aruncat o privire.

#82
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostPhobos, on 12 ianuarie 2019 - 00:08, said:

Este o ordonanţă de Guvern, 34/2014,


ai grija...este pentru achizitiile online

#83
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postvio69a, on 12 ianuarie 2019 - 00:20, said:

ai grija...este pentru achizitiile online
In articolul pe care l-am citat nu asta spune.

#84
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
E o interpretare subiectiva ca daca nu e vanzarea la sediul firmei sa se considere la distanta.
Interpretare care in instanta nu stiu cate sanse ar avea.

S-a vazut produsul, s-a testat, s-a facut demonstratie cu el... slabe sanse sa gasesti pe cineva sa spuna ca nu ai avut oportunitatea sa vezi produsul si deci e la distanta.

#85
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcostl, on 12 ianuarie 2019 - 00:14, said:

Tu faci diferenta intre vanzare a unui produs oarecare si prestarea unui serviciu reglementat prin lege pe care esti obligat de lege sa il contractezi?

Uite ca exemplu promoterii se imbraca in zane/doctori in magazine si conving copilul sau parintele sa cumpere prajitura X sau pastadedinti Y... nimic ilegal, e doar marketing. Ce vrei, sa bage bietele fete la puscarie ca au loc de munca in marketing?
Nu intra hotii care dau tunuri la stat cu milioanele de euro si tu crezi ca problema majora e la astia care vand niste produse si astia trebuie bagati la puscarie?
Da, fac, am scris mai sus:
Ala care dadea din gura e un actor (o canalie teribila, dar e alta discutie). Ala care prescrie si lucreaza ca medic, e sarlatan. Eu vorbeam de ultimii, ca ar trebui sa le fie interzia practicarea pseudostiintelor in acelasi loc si spatiu cu medicina.

Si chiar si aici as umbla, tocmai ca sa evit cazuri din astea. Iti dai seama ca un om disperat sau cu dementa nu are discernant, nu? Deci, da, ala o fi actor. Dar atunci fapta intra la inselaciune. Dupa modelul: m-am imbracat in costum albastru care sa semene cu aia de la gaze si apoi am jucat rolul de verificator de gaze. dar banii i-am luat, ca si cum as fi unul autorizat.

Sigur, intr-o tara bananiera nu s-o intampla nimic. Ai dreptate,e xista mizerii mai mari.

Deci, nu merge, 'maestre'. Tu, actor sau ce oi fi, vinzi niste produse, despre care se presupune ca stii ca nu fac nimic, ca si cum ar face. Se numeste inselaciune. Mai porti si niste insemne inselatoare. Poti sa faci mama demonstratiei. La fel de bine poti sa imi vinzi o patura electrica, pe care mi-o incalzesti cu o sticla de apa calda. E rezonabil ca n-am cum sa ma prind la fata locului. Dar tu stii ce vinzi. daca nu stii, demonstreaza! Ar trebui sa se poate rezolva cu un avocat bun. Numai pentru ca accept la cumparare un produs, nu inseamna ca acesta e bun, Dupa principiul asta, nu mai putem duce in garantie nici un pantof, sau o rasnita de cafea, ca doar ni s-a facut proba la fata locului. Serios?

Eu ii sugerez pagubitei sa caute ce i-am spus si chiar sa incerce in instanta, daca are timp. Sau cel putin sa caute o asociatie care se ocupa de asa ceva, ar trebui sa existe. Asemenea asociatii ar trebuis a actioneze ca un broker, pentru ca viitoare persoane vulnerabile (dementa, urgente etc) sa nu mai fie pacalite.

Hai sa vedem, de ce crezi tu ca astazi scrie pe fiece pachet de tigari "Fumatul ucide" scl? Doar din cauza ca nu se stia treaba asta, la ce riscuri te expui? Sa u pentru ca niste oameni, sau ma rog, rude ale lor, ca dupa ce mori etc etc, au facut procese, si, in disperare de cauza, ca sa castige procesele, au invocat si chestia asta, cel mai probabil falsa, o nazbatie, ce sa mai...? Au fost si class actions... Deci, trebuie sa scrie ce face, asa, ca pentru prosti. Stii cat au avut de platit marii din industria tutunului? Nu cred ca vrei sa stii, o sa caut imediat...
Dar aici intentia de inselaciune mi se pare evidenta.

Inca ceva: tu crezi ca daca niste avocati, notari, ce vrei tu, pacalesc niste batrani si fac acte de vanzare-cumparare, intr-un proces scapa basma curata, ca "ce, dom'le, doar au semnat"? Eu nu cred, ar trebui ca cei care au facut actele sa-si dovdeasca buna credinta. Daca da, atunci bine. Pana la urma, poate batranii doar s-au razgandit. Dar discutia se transeaza rapid cand cumparatorii se vor sa para notari, avocati etc.

Edited by aaaa4567, 12 January 2019 - 00:40.


#86
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Nu prescrie nimeni nimic.
Recomanda. Verbal.

#87
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcostl, on 12 ianuarie 2019 - 00:24, said:

E o interpretare subiectiva ca daca nu e vanzarea la sediul firmei sa se considere la distanta.

Nu se considera "la distanta" ci se considera "in afara spatiului comercial".

Aici e ordonanta, nu stau sa citesc ca e cam lunga, vad ca in general se pomeneste de "contracte".

http://www.anpc.gov....g_34_140616.pdf

#88
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvio69a, on 12 ianuarie 2019 - 00:20, said:

ai grija...este pentru achizitiile online
CAPITOLUL III
Informaţii destinate consumatorilor şi dreptul de retragere din contractele la distanţă şi cele în afara
spaţiilor comerciale

#89
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Si daca firma are contract de inchiriere si deci e spatiul comercial al vanzatorului pentru acea zi?

View PostPhobos, on 12 ianuarie 2019 - 00:28, said:


Nu se considera "la distanta" ci se considera "in afara spatiului comercial".

Aici e ordonanta, nu stau sa citesc ca e cam lunga, vad ca in general se pomeneste de "contracte".

http://www.anpc.gov....g_34_140616.pdf
Aia face mai degraba referire la vanzarea prin comis voiajor.

#90
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
ARTICOLUL 3

  Domeniul de aplicare
   (1)
Prezenta ordonanţă de urgenţă se aplică oricărui contract încheiat între un profesionist şi un consumator

View Postcostl, on 12 ianuarie 2019 - 00:30, said:

Si daca firma are contract de inchiriere si deci e spatiul comercial al vanzatorului pentru acea zi?
Aia face mai degraba referire la vanzarea prin comis voiajor.

Spatiu comercial din cate stiu trebuie sa fie declarat si inregistrat ca si spatiu comercial, nu merge asa ca inchiriezi tu un spatiu si il declari tu ad-hoc spatiu comercial pe ziua de azi.

Acuma e spatiu comercial, acuma nu mai e. Acum iar e, acum iar nu e, dupa cum pusca din degete chiriasul.

Iti dai seama ca daca ar fi asa, asta ar simplifica enorm treburile oricarei firme, si evident ca nu e asa.

Edited by Phobos, 12 January 2019 - 00:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate