Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oug114/2018

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
Salut,după cum știți sunt câteva puncte în oug114 legate de angajații din construcții
Am o nelămurire, conform ordonanței angajații din construcții:
a)sunt scutiți de impozit pe venit de 10%
b)sunt scutiți de plata contributiilor de sănătate de 10%
c)se elimina obligativitatea platii la pilon 2 de pensie in valoare de 3.75%

Întrebarea ar fi daca și punctul (b) a rămas valabil

Ați putea face un calcul va rog pentru un salariu brut de 9000 lei,deoarece nu am un fluturas de salariu la indemana

Angajatorul ar putea face ceva legal în așa fel încât să modifice salariul brut pt ca ,noi angajații să nu beneficiem de aceste beneficii?
Firma la care lucrez are cod CAEN 7112 se încadrează pt că nu găsesc ceva concret

#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
9000 brut - 5265 net

Fara impozit, CASS, 3.75% din CAS - 6834 net

Quote

Cei care lucreaza la un angajator cu cod CAEN activitate de constructii, si in mod efectiv realizeaza 80% din cifra de afaceri in domeniul constructiilor, sunt scutiti de impozitul pe venit, de contributia la asigurarile sociale de sanatate si de contributia la asigurarile sociale de pensii corespunzatoare pilonului doi.

http://www.ziare.com...-muncii-1544642

Mai cautati si voi pe gogu, si gasiti.

#3
ivamariusss

ivamariusss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2016
Si pe mine ma intereseaza acest subiect.
Cautand am gasit
"În ce cazuri poate angajatorul să diminueze salariul unui angajat?
Potrivit art. 41 alin. (3) lit. e) din Codul muncii, angajatorul poate să diminueze salariul angajatului doar cu acordul acestuia, fiind necesară încheierea unui act adiţional la contractul individual de muncă.
Însă de la această regulă există şi anumite excepţii, după cum urmează:
• potrivit art. 52 alin. (3) din Codul Muncii, în cazul reducerii temporare a activităţii, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, pe perioade care depăşesc 30 de zile lucrătoare, angajatorul va avea posibilitatea reducerii programului de lucru de la cinci zile la patru zile pe săptămână, cu reducerea corespunzătoare a salariului, până la remedierea situaţiei care a cauzat reducerea programului, după consultarea prealabilă a sindicatului reprezentativ de la nivelul unităţii sau a reprezentanţilor salariaţilor, după caz;
• potrivit art. 248 alin. (1) din Codul muncii, printre sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară se numără şi:
- reducerea salariului de bază pe o durată de una-trei luni cu 5-10%;
- reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de una-trei luni cu 5-10%."

Am gasit si un calculator pentru salarii din constructii care intra sub incidenta OUG 114/2018 iar la 9000 lei brut rezulta un salariu net de 7087 lei.

#4
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
Știe cineva daca se abrogă oug114 ,,va avea efect și asupra construcțiilor,sau pentru construcții a devenit lege?
Mai exact,o sa se revină la taxele salariale de dinaintea ordonanței?
Adică toți cei care s-au angajat Ă®n construcții sau s-au Ă®ntors Ă®n țară pentru a lucra  Ă®n acest domeniu au luat teapa.
Din ce vad și USR și PNL cer abrogarea

Edited by Leinad80, 04 June 2019 - 14:08.


#5
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Si eu sunt in aceeasi situatie.
La orice calcul fac pe brut vs net, niciodata nu-mi da exact vs calculul lor :D

In teorie pentru "constructori" salariul ar fi brut - 21.25% = net :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate