Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie tableta - buget 1000 de lei

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Va fi folosita la navigare pe internet (Facebok, mail etc.), fara filme sau jocuri. Dimensiunea nu conteaza, oricum nu o scot din casa. Ce vreau neaparat: sa ii pot adauga tastatura. Daca ar avea stylus, cu atat mai bine. Desi cred ca ma pot lipsi de stylus daca ii adaug tastatura.

Nu conteaza de pe ce site va fi facuta achizitia (emag, olx, evomag samd). Important e sa fie ceva bun, fiabil. Desi, cel mai probabil, ultima parte se va vedea in timp.

#2
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Delete

Edited by TaTa_RzV, 08 January 2019 - 12:22.


#3
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 Puferiu_, on 08 ianuarie 2019 - 12:18, said:

Va fi folosita la navigare pe internet (Facebok, mail etc.), fara filme sau jocuri. Dimensiunea nu conteaza, oricum nu o scot din casa. Ce vreau neaparat: sa ii pot adauga tastatura. Daca ar avea stylus, cu atat mai bine. Desi cred ca ma pot lipsi de stylus daca ii adaug tastatura.

Nu conteaza de pe ce site va fi facuta achizitia (emag, olx, evomag samd). Important e sa fie ceva bun, fiabil. Desi, cel mai probabil, ultima parte se va vedea in timp.
Este un singur raspuns pentru tine. Surface!
Care, vezu ce si cum gasesti.

#4
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Surface (Go) la 200 €?
Poate daca are abonamente la un operator din strainatate!

#5
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
iPad. Pentru consum media este imbatabil, si chiar sint fiabile. Inca am un ipad2 la mama, isi citeste presa pe el si se joaca una alta.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Puferiu_, on 08 ianuarie 2019 - 12:18, said:

Va fi folosita la navigare pe internet (Facebok, mail etc.), fara filme sau jocuri. Dimensiunea nu conteaza, oricum nu o scot din casa. Ce vreau neaparat: sa ii pot adauga tastatura. Daca ar avea stylus, cu atat mai bine. Desi cred ca ma pot lipsi de stylus daca ii adaug tastatura.

Nu conteaza de pe ce site va fi facuta achizitia (emag, olx, evomag samd). Important e sa fie ceva bun, fiabil. Desi, cel mai probabil, ultima parte se va vedea in timp.
Din ce am vazut, cam cea mai performanta ar fi Samsung Tab A T580 (2016). Daca o poti gasi sa fie si varianta cu stylus inclus (exact ca pe gama Galaxy Note) ar fi perfect.

 elbjorn, on 08 ianuarie 2019 - 12:32, said:

Este un singur raspuns pentru tine. Surface!
Care, vezu ce si cum gasesti.
Colegul a spus ca vrea o tableta la 1.000 de lei, nu 10.000 de lei.

 dan78rom, on 08 ianuarie 2019 - 12:39, said:

iPad. Pentru consum media este imbatabil, si chiar sint fiabile. Inca am un ipad2 la mama, isi citeste presa pe el si se joaca una alta.
Ipad 2, chiar si 3 sunt cam depasite deja pentru consum media si aplicatii de socializare.
Insa un iPad Mini 2-4 sau iPad Air 1/2 ar fi excelent, daca ii poate adauga si tastatura.

Edited by Hider141, 08 January 2019 - 12:42.


#7
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 elbjorn, on 08 ianuarie 2019 - 12:32, said:

Este un singur raspuns pentru tine. Surface!
Care, vezu ce si cum gasesti.

 Hider141, on 08 ianuarie 2019 - 12:40, said:

Colegul a spus ca vrea o tableta la 1.000 de lei, nu 10.000 de lei.

 breitner, on 08 ianuarie 2019 - 12:38, said:

Surface (Go) la 200 €?
Poate daca are abonamente la un operator din strainatate!

 Puferiu_, on 08 ianuarie 2019 - 12:18, said:

Va fi folosita la navigare pe internet (Facebok, mail etc.), fara filme sau jocuri. Dimensiunea nu conteaza, oricum nu o scot din casa. Ce vreau neaparat: sa ii pot adauga tastatura. Daca ar avea stylus, cu atat mai bine. Desi cred ca ma pot lipsi de stylus daca ii adaug tastatura.

Nu conteaza de pe ce site va fi facuta achizitia (emag, olx, evomag samd). Important e sa fie ceva bun, fiabil. Desi, cel mai probabil, ultima parte se va vedea in timp.

Imi aratati si mie unde scrie ca trebuie musai sa fie noua ?

#8
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Nu va contraziceti, dragi colegi. Veniti cu propuneri, iar eu va zic ce-mi place si ce nu.

#9
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Uite aici una redusa destul de mult:
http://www.cel.ro/ta...-pMCI1MTQsMw-l/

#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Puferiu_, on 08 ianuarie 2019 - 12:18, said:

Ce vreau neaparat: sa ii pot adauga tastatura.
Ai nevoie de un "2 in 1", adica laptop ultra-usor, ce se poate transforma in tableta.
Pacat ca majoritatea celor bune sunt scumpe.
In bugetul tau s-ar incadra marcile Allview si Myria.
https://www.allview....te/windows.html
http://myria.ro/ro/172/tablete-2-in-1

PS: de cand nu mai merge sa bagi link-uri emag pe softpedia?

Edited by Aldulescu, 08 January 2019 - 13:25.


#11
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

 Hider141, on 08 ianuarie 2019 - 12:40, said:

Din ce am vazut, cam cea mai performanta ar fi Samsung Tab A T580 (2016). Daca o poti gasi sa fie si varianta cu stylus inclus (exact ca pe gama Galaxy Note) ar fi perfect.


Colegul a spus ca vrea o tableta la 1.000 de lei, nu 10.000 de lei.


Ipad 2, chiar si 3 sunt cam depasite deja pentru consum media si aplicatii de socializare.
Insa un iPad Mini 2-4 sau iPad Air 1/2 ar fi excelent, daca ii poate adauga si tastatura.

Confirm si eu Ipad-ul Mini chiar facand comparatie intre doua tablete similare, astfel:

In 2013 cred mi-am cumparat Ipad Mini retina ii zicea atunci (Ipad mini 2) si il folosesc si in ziua de astazi, nu foarte des, dar il folosesc. Bateria a ramas aproape neschimbata, 8-10 ore screen time, iar ca si performanta nu are niciun lag sau incetinire, momentan sunt la IOS 10, ma gandesc daca sa trec la 12.
Anul trecut am cumparat SH o tableta Samsung T-311, ca si performante apropiate de Ipad Mini 2, pretul fiind similar la data lansarii, insa ca si performante actuale net inferioare Ipad-ului. Pe Samsung toate merg mai incet youtube etc. (i-am dat factory reset acum o luna), iar bateria tine maxim 3-4 ore. La fel cu o tableta google nexus 2 pe care un amic si-a cumparat-o in acelasi timp cu mine, cand am luat Ipad-ul mini, in timp s-a dus bateria, iar performanta a ramas mult in spate, pe cand la Ipad eu inca nu vad nicio incetinire.

Desi nu sunt fan Iphone unde bateria si performanta nu ma dau pe spate in comparatie cu alte telefoane, la tablete as merge oricand pe Ipad.

PS: nu mai sunt la curent cu preturile, insa tabletele din anuntul de pe OLX de mai jos par la pret bun (vezi sa nu fie teapa)

https://www.olx.ro/o...e797fa;promoted

Edited by Florin_Alex, 08 January 2019 - 14:10.


#12
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Ia macar iPad Air 2(de pe olx), sau daca maresti putin bugetul un iPad 2017 sau 2018. Avantajul ultimei e ca merge stylusul.

#13
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Indiferent ce ipad ar lua, poate folosi o tastatura bluetooth. Se gasesc modele gramada.

#14
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Xiaomi Mi Pad 4 / 4 Plus + tastatura bluetooth

#15
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
nu vrea sa se iradieze cu bluetooth

#16
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Cu Android  - o tableta cu 3GB RAM: Samsung Galaxy S2 sau Huawei Mediapad M3 Lite / Youth.

Te poti unita si la mini-laptopuri de 11.6" si 4GB RAM, insa au procesor slabut si spatiu de stocare limitat pentru Windows. Probabil cu o distributie de Linux ar rula mai fluent...

https://www.pcgarage...1an-subscriptie

https://altex.ro/lap.../LAP81A400CVRI/

#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Un minilaptop iese din discutie pentru ce am eu nevoie.

Aprind tableta, verific ce am de verificat, o inchid. Cat mai repede si cat mai simplu.

Suntem in 2019. Ipad mini 2 e din 2013. Cum puteti recomanda un produs atat de vechi? Sau e foarte bun si nu m-am prins eu?

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Spuneam de el fiindca ar fi minimul recomandat.
Evident ca daca nu tii neaparat sa dai cat mai putin pe tableta, poti gasi si un iPad Mini 3 sau chiar 4. Dar la iPad Mini 4 trebuie sa te multumesti cu modele ce au zgarieturi/infundaturi pe rama, ecran crapat sau senzor de amprenta defect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate