Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BMW 320d Efficient Dynamic

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
AkySi7

AkySi7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2019
Bună tuturor! Recent am achiziționat un BMW 320d  Efficient Dynamic, din 11/2015. Aste automat, are 148k km,pret achiziție 16 950.

Intrebarile mele sunt:

1. la cati km trebuie schimbată distribuția?

2. La cati km trebuie schimbat uleiul in cutia? Am inteles ca distributia ar trebuii la 200k iar uleiul in cutie dealerul a zis ca nu trebuie schimbat.

3. Ce probleme știți că sunt mai des întâlnite la modelul acesta?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Edited by Tyby, 08 January 2019 - 17:17.
Ce v-o fi asa greu sa aranjati minim in pagina?!


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Verifica lantul daca se aude... au o problema la lant. (depinde de noroc)

Edited by TruculMagic, 07 January 2019 - 21:58.


#3
AkySi7

AkySi7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2019
Ce ar trebuii sa aud? Eu pana acum am avut doar motoare pe benzină, înafară ca mi se pare zgomotos motorul nu se aude nimic ciudat pe lângă... dacă e ceva in neregulă se aude gen ? Mersi!

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Parca zornaie ceva mai iesit din comun daca are probleme. Mergi la un mecanic priceput ca stie el. Vezi sa nu fie ceva tepar sa ti-o schimbe doar ca sa faca el bani :)

#5
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Cartea service ce zice?

Un plan de intretinere nu ai la masina?

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 AkySi7, on 07 ianuarie 2019 - 21:26, said:

Bună tuturor! Recent am achiziționat un BMW 320d  Efficient Dynamic, din 11/2015. Aste automat, are 148k km,pret achiziție 16 950 . Intrebarile mele sunt:1. la cati km trebuie schimbată distribuția? 2. La cati km trebuie schimbat uleiul in cutia? Am inteles ca distributia ar trebuii la 200k iar uleiul in cutie dealerul a zis ca nu trebuie schimbat. 3. Ce probleme știți că sunt mai des întâlnite la modelul acesta?
Dacă ai înțeles, pentru ce mai întrebi?

Probleme sunt cu becurile. Se mai ard.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Ai cutie facuta de ZF probabil.
Ca si pe Audi quattro cred

Si audi zice ca nu se schimba uleiul

zf.com zice ca se recomanda sa se schimbe la aprox 100.000 (nu sint hotarati nici ei)

Service Faur e partenerul ZF in ro, daca e sa schimbi, DOAR la ei.
Unii jura ca dupa ce au schimbat uleiul la cutie cutia s-a cam dus. Altii nu. E un risc. Daca vrei sa o tii doar pana pe la 200.000km, nu te mai complica.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La o masina second hand la care esti 100% sigur de inscrierile din caietul de sevice, tii cont de intevalul de schimb trecut in manualul de utilizare.
Daca nu esti sigur 100 %, schimbi toate fluidele + distributia, cu tot ce implica + revizie generala.

Edited by pasilla, 07 January 2019 - 22:53.


#9
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Distributia se schimba cand incepe sa zornaie lantul, cauta pe youtube video-uri si iti dai seama. Este problema cunoscuta la motorul N47. Au fost distributii care au picat la 40.000 si altele care au picat la 180.000. Nu e o regula, depinde cum a fost exploatat motorul, la ce interval s-a schimbat uleiul etc.

P.S.: Nu schimba uleiul la 30.000 cum zice BMW... :)

Legat de uleiul din cutie, producatorul, ZF, recomanda schimbarea acestuia la 100.000km, BMW spune ca nu se schimba. Daca te hotarasti totusi sa-l schimbi, nu schimba cu aparat automat (flush) cum mai au unele serviceuri. Pur si simplu se lasa uleiul sa se scurga, se schimba baia, se completeaza cu ulei nou. Asa fac si cei de la ZF. Citeste pe forumuri BMW, multora le-a luat-o cutia razna dupa ce au schimbat cu aparat.

Alta problema cunoscuta ar fi la caseta de directie, dar a fost recall, in cazul in care intampini probleme (vibratii in volan) suni la dealer si intrebi.

Edited by alekz31, 07 January 2019 - 23:00.


#10
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 alekz31, on 07 ianuarie 2019 - 22:58, said:

Daca te hotarasti totusi sa-l schimbi, nu schimba cu aparat automat (flush) cum mai au unele serviceuri. Pur si simplu se lasa uleiul sa se scurga, se schimba baia, se completeaza cu ulei nou. Asa fac si cei de la ZF.
1. Distrubutia nu se schimba, decat daca e din seria N47, adica cele cu probleme.
2. Uleiul la cutie se schimba excat cum am citat, la fiecare 60.000Km/2 ani conform recomandarii service-ului unde am facut. Am insistat special sa se foloseasca procedura de mai sus, fara nici-un fel aparat/flush etc.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In 11/2015 e deja B47, deci nu iti bate capul cu nicio distributie. La fel si cu cutia, nu ai probleme, mergi cu ea linistit si respecta intervalele de service stabilite.

#12
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Si B47 are aceeasi problema la distributie

#13
AkySi7

AkySi7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2019
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri! Serviceul a fost facut la fiecare 30k km în reprezentanta BMW plus la 100k schimbat placute frâna. Ultimul service apare la 120k ulei si verificare frane, cutie si mai scria ceva ce nu imi amintesc acum exact. Mașina a fost al unui CEO al companiei Panasonic în Germania. Ma gandesc ca fiind pe firma nu s-au complicat cu serviceuri private. Sper sa am noroc. Mulțumesc încă o data 😁!

#14
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Ca sa fii sigur, verifica km.

La BMW se verifica usor.

#15
AkySi7

AkySi7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2019
Pe km sunt 99% sigur. Am luat-o personal de la dealer din München ,nu a fost nici un intermediar. (100% Nu putem fi pe nimic)

#16
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Daca dai 16.000e pe o masina nu te zgarci si plateste 5e pe auto-records .com si verifica daca gasesti in istoric ce vezi in cartea service.

A scuze, am crezut ca nu e inca cumparata

#17
AkySi7

AkySi7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2019
E cumpărată dar mai am încă 14 sau 15 zile in care pot să renunț fara nici o condiție. Si am un an garanție. O sa verific si pe acel site. Mulțumesc!

#18
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Verificarea e sa stai linistit cu distributia.

Sa-ti faci o idee in caz ca are km mai multi

Sunet lant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3xm-YYmtkFY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate