Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Sfat achizitionare telefon (autonomie Google Pixel 3)

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
vl23ad

vl23ad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.05.2007
Salutare, ma bate gandul sa imi cumpar un telefon Google Pixel 3 si mi-ar placea daca niste utilizatori directi ar putea sa ma lamureasca cu starea bateriei telefonului. Am citit si vazut multe review-uri si stiu ca bateria e un punct slab, dar as vrea sa stiu cat de slab. Stiu si ca la capitolul acesta, lucrurile sunt subiective, depind de utilizator, dar totusi as vrea sa imi fac o idee cam ce autonomie as avea la un nivel de utilizator mediu (fara jucat jocuri, doar chestii normale de zi cu zi). Am citit undeva ca de seara pana dimineata, telefonul fiind neutilizat, se pierd surprinzator de multe procente din 100% initiali. In cazul asta, orice super telefon e inutil, daca nu poti sa ai macar o zi intreaga baterie, ca sa-l poti folosi.
  Problema e ca telefonul este cam scump (in jur de 4000 Lei la magazine, 3000 Lei pe olx), garantia e cu cantec (in caz ca trebuie sa trimiti telefonul inapoi) si as vrea sa imi fac o imagine cat mai clara inainte sa dau banii, ca sa evit regretele dupa.
  Multumesc anticipat pentru ajutor si daca cumva am postat in locul nepotrivit, imi cer scuze.

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Arunca un ochi pe XDA ca sa iti faci o idee (poate fi si gresita!): Screen on time si Standby drain
Cum ai zis si tu, consumul de baterie depinde de foarte multi factori...

P.S. - Pe 2 XL sunt foarte multumit de 'cum rezista' bateria. Posted Image

#3
vl23ad

vl23ad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.05.2007
Asa am tot citit pe tot felul de site-uri, dar vroiam niste pareri de la cineva din tara, care foloseste telefonul in retelele de aici.Stiu ca si asta poate sa faca o mica diferenta.
Nu ma hotarasem exact pe 3 sau 3XL, dar diferenta la utilizare nu e prea mare din cate stiu la capacitatea bateriei (cam 500mAh, dar ecran mai mare care compenseaza)
Vazusem undeva pe ceva site cum ca de seara pana dimineata, in stand-by, telefonul pierduse cateva zeci de procente, ceea ce m-a lasat cam dezamagit.Momentan am un telefon, tot Android cu baterie 3300mAh si raman seara cu 30% din capacitate, in medie. As vrea sa pot sa duc o zi la ritmul meu, altfel nu merita sa arunc banii, oricare ar fi experienta cu telefonul la celelalte capitole.
Oricum, multumesc pentru raspuns.

#4
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
De ce nu Note 9 ?

#5
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Pai alegi un pixel in primul rand pentru camera,apoi pentru 3 ani de update uri (sau 4?) si android curat.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pune consumul in context. Telefoanele Google (nu stiu exact seria Nexus, dar se aplica la Pixel) sunt similare (ca si gandire) cu IPhone: clasa premium cu utilizare intensiva (teoretica) pentru business. Bateriile tin bine, nu sunt gandite sa prinzi Pokemoni, dar nici nu sunt pline de programe de operator (sau cine stie ce programele neutilizate niciodata).

De tinut, te va tine. Chestiile normale sunt, la fel cum zici si tu, subiective. Eu, desi am cont de facebook, nu prea intru pe telefon (e adevarat, am aplicatia, dar nu ma omor), dar sotia intra zilnic (cumulat, mai putin de o ora pe zi) si de aici avem o diferenta de consum.

Dupa ce ii faci update-urile la zi, iti poti face o idee.

Ca idee: cand iti iei un telefon premium (cum erau blackberry in vremurile lor de glorie), il iei pentru utilizare de 2-3-4 ani. Tin minte ca era o vorba: iti cumperi telefon scump cu servicii ca accesorii, nu accesorii (telefon) la servicii.

Deci, pe scurt, bateria te va tine o zi sigur. Totul depinde foarte mult de conditiile in care va fi utilizat.

#7
vl23ad

vl23ad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.05.2007
Nu vreau Note, daca e sa iau, Pixel 3 ma tenteaza.
Nu contest ca e un telefon foarte bun, dar e si prea mare pentru gustul meu si vreau camera de la Pixel 3, plus Androidul pur.


Am avut si iPhone (de care sincer m-am saturat si pe care cel putin momentan nu l-as mai cumpara), care ma tinea la capitolul baterie ca si telefonul actual, tot peste o zi. Nu ma tenteaza Pokemonii, dar nu as vrea sa alerg dupa incarcatoare la ora 15.Asta e teama mea principala, mai ales ca telefonul e scump si nu prea ma incanta sa dau un rateu la banii astia. Daca era sa ma fixez doar pe baterie (desi are multe alte chestii bune), puteam sa ma indrept spre Mate 20Pro, dar parca nu ma incanta ideea cu adevarat.

#8
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
De ce nu iei de pe amazon.de? Preturile de pe olx si din magazine sunt aberante in Romania.
https://www.amazon.d.../dp/B07JBJSHLX/

Edited by AstroNut98, 07 January 2019 - 16:54.


#9
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
sau saturn.de, mediamarkt.de
Cu 4000 de lei platesti produsul si transportul (3000 lei) si cu restul (1000 lei) faci chermeza cu prietenii la munte!

Edited by breitner, 07 January 2019 - 17:02.


#10
vl23ad

vl23ad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.05.2007
O sa iau in calcul si magazinele de care mi-ati spus, dar trebuie sa studiez putin problema sa vad daca nu sunt anumite conditii.Multumesc de sugestii.
Totusi, ma mai preocupa chestia cu bateria, inca nu sunt convins daca sa fac miscarea sau nu.

#11
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cu utilizare normala, n-o sa ai probleme de dimineata pana seara (12 ore). Cu utilizare moderata, poti sa prinzi si 2 zile de autonomie (48 ore).
Chiar daca mai apar ocazional bube (rezolvabile de la o luna la alta - ca asa vin update-urile la Pixeli), Androidul 'pur' de la G este foarte bine optimizat. ;)

#12
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Si eu zic ca nu o sa ai nici o problema cu bateria. Am OnePlus cu acelasi chipset, baterie cu 11% mai mare si ecran cu 16-17% mai mare decat pe Pixel si bateria nu numai ca e multumitoare, e chiar mai buna decat as avea nevoie.
E foarte eficient hardware-ul nou. Si mai departe tine de optimizarea sistemului de operare.

La amazon nu e nici o "conditie". Scoti banu', primesti telefonul in fata portii. Ai 30 de zile drept de retur (pana in 14 zile e chiar moca returul) si garantie 2 ani asigurata de amazon.
Sincer, as avea mai multa incredere in amazon decat in multe din magazinele din Romania, chit ca sunt la 1000+km distanta.
La mediamarkt sau saturn nu stiu. Dar cat e disponibil pe amazon nu prea vad de ce ai lua de altundeva.

#13
vl23ad

vl23ad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.05.2007
Am vazut acuma ofertele, pe amazon stiu sigur ca livreaza in Romania, la celelalte nu stiu sigur si pretul e bun (comparativ cu alternativele).Totusi, in caz ca ma hotarasc, parca as merge pe varianta de 128GB, nu sunt sigur ca 64GB imi ajung (cu toate ca as avea nelimitat Google photos), telefon care are pretul simtitor mai mare. Deocamdata incerc sa absorb informatiile si apoi o sa iau o decizie.

Nu imi e teama neaparat de problemele soft, ele stiu ca se rezolva pana la urma, imi era teama ca daca iau de undeva fara garantie si prind ceva probleme la ecran (stiu ca a fost o perioada in care a aparut problema asta la mai multe telefoane) ar fi cam bani pierduti.Cu garantia stiu ca e mai complicat, nu poti sa trimiti telefonul la Google decat de pe o adresa din tara din care s-a cumparat, deci nu m-as lega la cap daca nu ma doare.

#14
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
De cand livreaza Mediamarkt in Romania? Posted Image

#15
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Eu n-as lua de 128GB, nu stiu... Am 128GB pe OnePlus si abia folosesc 40 din ei. :)) Si am o gramada de jocuri instalate, 1500 de poze, etc. Chiar nu am menajat deloc stocarea si tot mi-ar fi ajuns si 64GB.
Eu daca ar fi sa iau Pixel as lua de 64 si m-as bucura la maxim de stocarea gratuita din Google Photos.
Cu garantia nu e deloc complicat, ti-am scris mai sus. Daca iei de pe Amazon nu ai treaba cu Google-ul, garantia se solutioneaza prin Amazon (adica probabil vei primi alt telefon nou). Mai departe ce face Amazon (il trimite la Google sau nu) e prea putin relevant din punctul tau de vedere. Se descurca ei.

#16
vl23ad

vl23ad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.05.2007
Daca e sa iau, o sa o fac de pe amazon, ca am mai luat diverse de acolo si clar am incredere ca daca e ceva problema se poate rezolva.Apropo de spatiu de stocare, e mult mai convenabil pretul la cel de 64GB fata de 128GB si probabil m-as descurca cu el desi in general imi place sa am spatiu de manevra.Am mai avut pe un iPhone 64GB si a fost suficient, cu muzica, aplicatii, poze,etc iar pe telefonul actual desi am 32GB + card de 200GB, am o gramada de chestii puse acolo doar pentru ca am spatiu liber, nu pentru ca le-as folosi.

#17
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Vezi ca cei de la ArenaIT au un Pixel 3 in teste, asteapta review-ul ca sa afli mai multe informatii despre cum 'merge' si pune intrebari pe site (la comentarii): https://arenait.ro/2...xel-3-lupa.html
Bafta!

#18
vl23ad

vl23ad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.05.2007
O sa urmaresc, multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate