Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Apometre wireless (cu citire radio)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
La mine, fiecare citeste apometrul pe data de 25 a lunii si il scrie pe un fluturas depus in cutia postala de la parter.
Tot pe 25 se citeste si apometrul pe scara.
Asa e cel mai corect.
Media e 3 mc apa/ persoana.
Unde e diferenta diferenta mare, e ceva necurat ( nu se spala sau fura)

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dorin_2k, on 06 ianuarie 2019 - 17:35, said:

Ieftini?
E +300 lei un magnet disc de 80 mm x 25 mm.
Are + 150 kgf.
pai am pus o lista cu preturile... e cam 2 ron
de ce ai avea nevoie de 150 kgf?? cu ala te poti rani si stramba teava de apa, noi discutam de ceva sub 1kgf

 mariovrs, on 06 ianuarie 2019 - 18:23, said:

E mici aia bre.. Trebuie mai mari. E vreo 2-3 sute de lei unul.
stai asa, in lista aia sint si de sute de ron, deci oricum ce spui tu nu are sens, dar ce inseamna "mari"?? mai mari de 25kgf ? e 30 ron unu de 25

#21
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Am si eu o curiozitate...daca pui apomentru cu citire automata si transpmitere radio.. ...CUI trimite acest apometru ,datele? ca daca furnizorul de apa nu are in portofoliu un astfel de serviciu, deci nu va receptiona ce transite apometrul....pana la urma, cui transmite si cine se va folosi de aceste date?
Oricum, apomentrele de apartament, montate in casa, sunt doar pentru asociatia de locatari, furnizorul de paap factureaza dupa apomentrul mare care intra in bloc sau in asociatia de blocuri.

Edited by cuculea, 06 January 2019 - 22:17.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Cu ala de 2 lei strangi acele scapate pe jos.
Cu ala de 300 mai faci ceva. Insa nimic la tevile de super pipes. Nicio sansa de ranire cu ele sau cu ppr.

Nu isi pune nimeni apometre wireless daca nu le impune asociatia.

Poti avea unul in cutie, daca nu e inregistrat, nu face nika.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dorin_2k, on 06 ianuarie 2019 - 22:41, said:

Cu ala de 2 lei strangi acele scapate pe jos.
Cu ala de 300 mai faci ceva. Insa nimic la tevile de super pipes. Nicio sansa de ranire cu ele sau cu ppr.
nu incerca sa te fofilezi... cu 25 kgf ridici acele de pe jos?
deci zi clar, fara un magnet de 150 kgf nu merge dupa tine?

#24
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

 Ghita_Bizonu, on 06 ianuarie 2019 - 19:38, said:

Insa acum e de rau ... Pe un modul \(juma bloc) am o diferenta intre fracturat si citit de + 300% . Adicva ceva in  gneul citire interna 140, factirat 530 !!!!
Acum sunt sigir ca este "ceva" . De luni de zile imncercam sa aflam ce este acel "ceva". Insa acum sunt sogir ca nu e impresie. Caci se cvitesc tiate in acelassi moment, nu depinde de cat de miop este ala de citeste samd

Deci sunt bune de aruncat de bine ce inregistreaza.

 mariovrs, on 06 ianuarie 2019 - 18:23, said:

E mici aia bre.. Trebuie mai mari. E vreo 2-3 sute de lei unul.



Nu-s. Am vazut cu ochii mei un apometru Itron clasa C,d-aia mari de care-ti pun in camin firmele ''cu apa''. Cu un neodim de 5 pe 2 cm intepeneste.
5 pe 2 pe cat? Ca lipseste a treia dimensiune care face diferenta.

Cu unul de 5 pe 2 pe 0,5 nu misti nimic la cele fabricate acum, cred ca nici la alea fabricate prin 2000 nu misca ceva.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ghita_Bizonu, on 06 ianuarie 2019 - 19:38, said:


Insa in ce priveste citirea de catre asociatie sau citirea de firma .. la xdracu - un leu pe apartamanet?! Este vorba despre isterie

Care 1 leu ca e vorba de 8,50 lei /ap pentru 4 apometre?


#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dorin_2k, on 06 ianuarie 2019 - 19:45, said:

La mine, fiecare citeste apometrul pe data de 25 a lunii si il scrie pe un fluturas depus in cutia postala de la parter.
Tot pe 25 se citeste si apometrul pe scara.
Asa e cel mai corect.
Media e 3 mc apa/ persoana.
Unde e diferenta diferenta mare, e ceva necurat ( nu se spala sau fura)

Asa s-a vrut si la noi dar lumea uita sa le citeasca la data fixa iar diferente tot apar - cat se fura, cat se risipeste la ghena, cat sunt aponetrele vechi colmatate, etc.

Acu se discuta sa punem radio. Nu prea imi convine sa platesc citurea si la astea (platesc deja 8,5 lei pentru repartitoarele de caldura).

Pare putin citirea dar nu e 16x12=200 lei pe an (caldura + apa), ca Popa, adica cat impozitul la casa si masina. Bani aruncati pe fereastra.

Edited by rosix, 09 February 2019 - 10:38.


#27
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

 rosix, on 09 februarie 2019 - 10:37, said:

Nu prea imi convine sa platesc citurea si la astea (platesc deja 8,5 lei pentru repartitoarele de caldura).
Vezi ca sunt firme care vand si sistemul de citire catre asociatii.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Cool_Kick, on 09 februarie 2019 - 11:16, said:

Vezi ca sunt firme care vand si sistemul de citire catre asociatii.

Pai da dar nu stiu ce au hotarat terminatii de la Asociatie, ca acolo se decide (au hotararea Adunarii Generale)... Deocamdata au inceput sa monteze prin bloc, inca n-au terminat.  
Vad ca apometrele radio au deja consum inregistrat pe ele ...Ala se scade sau il platim ca prostiii?

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ghita_Bizonu, on 06 ianuarie 2019 - 19:38, said:

Eu (presedinte ) am pus.
Infirmatii ca cica sa-r putea regla consumul la cateva zeci, sute de litri ....

Insa la mine a iesit ca naiba.Auzisem ceva ca intre cele 2 module (apa calda) ar exista o diferenta. Am zis ca mde, boliere, centrale plus eropri de citire, citiri intentinat "aproximative"  samd.
Insa acum e de rau ... Pe un modul \(juma bloc) am o diferenta intre fracturat si citit de + 300% . Adicva ceva in  gneul citire interna 140, factirat 530 !!!!
Acum sunt sigir ca este "ceva" . De luni de zile imncercam sa aflam ce este acel "ceva". Insa acum sunt sogir ca nu e impresie.

Tine-ne te rog la curent cu speta asta, ca e de interes general. Chiar ai avut asa mare decalaj intre apometrele radio si cel de bransament? Cum ati procedat?

Din cate am observat alea de apa rece se invart in draci.. alea de apa calda mai putin... Poate e doar o impresie...nu stiu...

Indexurile initiale cu care au fost montate contoarele (care existau pe contoare la momentul montarii la om in casa) le-ati scazut la Asociatie sau le-a scazut firma care le citeste.. ca unele aveau si vreo 300 l pe ele.. semn ca au mai fost folosite / probate pe undeva?

Si la noi in bloc s-au montat apometre ISTA nemtzesti.. "domaqua m" tot asa ieseau diferente de la cer la pamant intre citire si contorul de scara.. ... sa vedem acum..

Edited by rosix, 13 February 2019 - 12:05.


#30
ovidiu435500

ovidiu435500

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.04.2019
as vrea sa spun si eu cazul meu.stau la casa. aveam un consum de 11 m cubi .dupa ce mi s-a pus apometru cu citire a sarit brusc la 16 metri. explicatia din partea lor a fost ca cel vechi era "obosit" era cu particule inomolit (depuneri de calcar etc) si se invartea mai greu. e posibil? se intampla in general asta?

#31
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.03.2016
La noi in bloc, dupa ce au pus niste cutii din plastic cu un led verde care cica e senzor de gaz (pe care platim fiecare apartament cca 450 de lei) - o mare hotie, au hotarat sa ne schimbe si apometrele cu unele cu citire radio sau wi-fi. Cum la noi la romani hotia e la rang  de cinste, se fura apa in draci, umbla la apometre, le manaresc, naiba stie ce le fac...cert e ca eu dau pe o hartiuta la inceputul fiecarei luni, in cutia postala a asociatiei, indexul la apa. Sunt printre putinii  "fraieri" care fac asta. Intretinerea e foarte mare ptr un bloc cu apartamente confort 2, multi comenteaza pe la colturi dar la rarele sedinte de bloc nu au curajul sa ridice problema asta. Asta si din cauza ca se fura apa pe rupte si noi cei putini onesti platim ca tampitii.La caldura s-a renuntat la repartitoarele de pe calorifere, oricum era si asta o smecherie, am comparat cu cat plateam cand le aveam si acum la pausal, culmea ca pe aceleasi luni (decembrie-martie) acum intretinerea a fost chiar mai mica. avem o firma care face administratia, cu o administratora tupeista, obraznica, cu gura mare. Presedintele de bloc e si el un smecher, e pe mana cu ea. Nimeni nu face nimic. Revenind la aceste apometre cu citire la distanta, nu sunt convins ca sunt o solutie contra furaciunii inascute a romanului, ba vom mai plati si citirea acestora, e o alta afacere a administratorei cu presedintele de bloc. Oricum imi voi nota in continuare index-ul la finalul fiecarei luni, asa ptr mine, dar de unde voi avea eu certitudinea ca index-ul real citit de mine va fi si cel facturat de administratie?? Daca ma vor incarca cu metri cubi de apa aiurea?

#32
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Solutia definitiva la problema utilitatilor, este contorizarea individuala. La noi in oras nu prea mai exista apartamente ( blocuri) fara contorizare individuala. Apometrele sunt amplasate pe dom. public, intr-un camin langa bloc sau in subsol, sigilate si citite de operatorul regional.  Asa nu mai exista discutii intre locatari. O astfel de contorizare pentru apa costa cca. 1200-2000 lei, functie de specificul cladirii. Proiectul pentru cntorizare se face gratuit de catre operatorul de apa, lucrarea de catre firme autorizate contra cost. Legat de contoarele destepte,acestea sunt capabile sa monitorizeze consumul 24/24 h, cu istoric la intervale prestabilite, stiu sa inregistreze lipsa apei ( daca vrei sa le demontezi), curgerea inversa, etc...Cele electromagnetice, care n-au nici un element in miscare...sunt belea...doar ciocanul le poate veni de hac.

#33
ovidiu435500

ovidiu435500

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.04.2019
revin si eu cu o intrebare. ati avut cazuri in care diferenta intre contorul vechi clasic si cel nou cu citire sa aiba 25 la suta diferenta? la mine era de la 11- 12 metri la 16. si explicatia directorului vital  a fost ca cel vechi se invartea incet tocmai pt ca era vechi si obosit. sa inteleg ca un contor cu cat este mai vechi inregistreaza mai putin?

#34
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

View PostCool_Kick, on 09 februarie 2019 - 11:16, said:

Vezi ca sunt firme care vand si sistemul de citire catre asociatii.
Am gasit o astfel de firma: https://www.bmeters....la-distanta-ro/

Poate mai aveti si voi sugestii ?

#35
babanovac

babanovac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.10.2004
Salut Cool_Kick!

Din ce am vazut urmand acel link, nu prea am gasit vreo oferta de software, ci numai manuale de utilizare a aplicatiilor in functie de dispozitivul folosit si o prezentare de activare a software-ului. In rest nici urma de vreun soft pus la vanzare!  Vad la vanzare tot felul de contoare (de apa, termice, etc.), dar nici urma de software. Pana acum nu am gasit, concret, vreo firma care sa vanda si software-ul. Tocmai utilizarea acelui software iti permite sa ciugulesti 8 lei de apartament (4 apometere, doua de apa rece si doua de apa calda; baie si bucatarie, unde nu sunt centrale termice), lunar. Deci 8 lei lunar, timp de un an fac 96 de lei. La 40 de apartamente, cum e in cazul asociatiei noastre, se strang 320 de lei pe luna. Intr-un an, 3840 de lei. Si daca faci citirea la 10 asociatii similare ca numar de apartamente, se strange o suma frumusica, 38.400 de lei. Pana nu vad negru pe alb o oferta de vanzare a acestui software, cred ca momentan este monopol impus de firmele care vand contoarele si toate echipamnetele adiacente, agatandu-te astfel de sotware-ul lor pentru care trebuie sa platesti o taxa lunara pentru citire s.a.m.d.

Numai bine tutror!

#36
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Am vorbit telefonic cu ei mai demult. Iti vand solutia completa: soft, dispozitiv de citire etc. Nu mai tin minte pretul exact insa nu era unul prea mare.
Problema e ca nu ofera mentenanta, in caz de vreo defectiune... trebuie sa platesti.

Incearca sa-i contactezi telefonic

Edited by Cool_Kick, 26 June 2019 - 13:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate