Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Termoseminee fornello-burnit

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005
am segmentat instalația și cel puțin 4 radiatoare duce. funcție de rezultat, am sa vad dacă face sens sa mai măresc circuitul (am montat niște robineți intermediari cu care ma pot juca).
display-ul și meniul sunt destul de contra-intuitive. nu mai zic de manual... nu prea m-am putut baza pe el. learning by doing.

#20
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005
întrucât informațiile de pe internet sunt destul de limitate, am sa mai postez câteva lucruri despre termosemineul Fornello.
Încă nu m-am dumirit dacă am cumpărat un "logan" al termosemineelor, dar după câteva zile sunt destul de mulțumit.
cel de 13kW pe care îl am "duce" între 4 și 8 radiatoare de dimensiuni 800-1600/600 într-o suprafață de aprox 100mp-120mp. funcție și de temperatura exterioara, consum în medie cam 2 saci/zi. nu am montat termostat ambiental, asa ca ajustez temperatura cazanului manual când e cazul sau reduc din robinetele caloriferelor din camerele mai puțin folosite (configurația casei permite). geamul se afuma foarte mult după primele minute, nu-mi dau seama dacă este o defecțiune sau asa ar trebui sa fie. peleti folosiți sunt cei de la dede, exclusiv.
am găsit aici (link)  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YbY6yMkz2QM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] instrucțiuni despre programarea pe zile.
as fi interesat sa știu dacă termosemineul funcționează OK cu termostat ambiental (dacă declanșează arderea și o oprește), respectiv dacă ar merita efortul un termostat controlabil prin Wi-Fi.
de asemenea, as fi interesat sa știu care ar fi cele mai frecvente defecțiuni și dacă se gasesc piese de schimb...

Attached Files



#21
adivalentin

adivalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 03.09.2008
Salut.Fornello 25 kw  posed si eu de anul trecut din decembrie.
Am atasat si un termostat wifi,programat undeva la 24 grade.
Imi duce o suprafata de aprox 80 m2.
Consum mediu 1.5 saci pe zi,eu sunt multumit de el.
Nu am avut probleme cu el,fara erori,curatare la maxim 1 saptamana.

Multumesc!

#22
coaja32

coaja32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2007
Știe cineva ce înseamnă corecția la ventilator?
+1 înseamnă că merge mai tare cu o treapta peste treapta în care mergea? Sau funcționează în treapta 1

#23
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010
Corecția la ventilator, ca și cea de la sneck, se aplica pentru toate treptele de putere. Poate fi 10% în plus sau minus.
Corecția se poate seta, în cazul meu, între -5 și +5. Adică 10÷50% în plus sau în minus. Se aplica pentru toate treptele de putere, implicit.

#24
coaja32

coaja32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2007
Am înțeles, mulțumesc. Am Fornello de 3 ani și sunt super mulțumit. Am prins un lot rău de peleti și se afuma sticla cam tare (plus miros). Curățată la sânge și tot degeaba. M-am gândit sa dau ventilatorul mai tare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate