Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

Perfectionismul in societate

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Nu pot sa nu observ aceasta tendinta, cel putin la copii, de a face totul perfect. As spune ca ne-a fost si noua insuflata aceasta gandire .Ce se intampla daca nu faci totul perfect? Depresie? De ce le este implementata aceasta gandire? Exista oare vreo agenda ascunsa a celor ce conduc lumea?

#2
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
De unde iti iei informatiile, de pe Cartoon Network?

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Le gandesc eu :o

#4
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Eu nu observ acesta tendinta. Adica nu stiu despre ce vorbesti.

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,100
  • Înscris: 20.12.2007

View Postjimi91, on 05 ianuarie 2019 - 10:17, said:

Nu pot sa nu observ aceasta tendinta, cel putin la copii, de a face totul perfect. As spune ca ne-a fost si noua insuflata aceasta gandire .Ce se intampla daca nu faci totul perfect? Depresie? De ce le este implementata aceasta gandire? Exista oare vreo agenda ascunsa a celor ce conduc lumea?
Într-adevăr tre sa fie o conspiratie mondiala care sa ne sileasca sa facem lucrurile cât mai bine.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostKokoshmare, on 05 ianuarie 2019 - 10:51, said:


Într-adevăr tre sa fie o conspiratie mondiala care sa ne sileasca sa facem lucrurile cât mai bine.

E o conspiratie mondiala a parintilor si profesorilor, de a lua note cat mai bune copiii care le trec prin mana.

Perfectionismul nu e o deficienta dar nu se pupa cu lipsa calitatii, cu rabatul la morala, in tot ce ne inconjoara.

Edited by rosix, 05 January 2019 - 11:01.


#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu vad ca e implementata la orice pas...pana si in jocuri :)....nu mai vorbim  de faptul ca multi dintre cei care termina liceul, vor sa urmeze o facultate...ca ii ajuta sau nu, nu prea conteaza..ideea e sa o faca

#8
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Asta nu e perfectionism ci conformism social, sau mimetism social daca vrei. :)

#9
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Eu sunt perfect. O minune a naturii. Nu am nevoie sa vreau sa fiu perfect, sunt deja. Posted Image

#10
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postjimi91, on 05 ianuarie 2019 - 10:17, said:

Nu pot sa nu observ aceasta tendinta, cel putin la copii, de a face totul perfect. As spune ca ne-a fost si noua insuflata aceasta gandire .Ce se intampla daca nu faci totul perfect? Depresie? De ce le este implementata aceasta gandire? Exista oare vreo agenda ascunsa a celor ce conduc lumea?

Din ce am observat eu această tendință le este insuflată copiilor în special :
-fie de părinții care fie au mari frustrări în viața, adică nu au reușit la nivelul la care și-au dorit și atunci încearcă să se realizeze ei prin copii - adică dacă eu nu am făcut pian lasă să facă fiul/fiica mea, nu contează că nu îi place, trebuie să facă; dacă eu abia treceam clasa, copilul meu trebuie să aibă 10 pe linie etc.
-fie de părinții care în urma unui complex de împrejurări/întâmplări au ajuns mult mai sus decât ar fi sperat vreodată ca poziție socială și/sau nivel de venituri, raportat la studiile făcute și/sau eforturile depuse în activitatea pe care o desfășoară - acești părinți în general încearcă practic să se convingă pe ei și ceilalți că ei sunt foarte buni, de aceea au ajuns acolo unde sunt și drept urmare și copii lor sunt foarte buni atât la școală, cât și la orice activitate extrașcolară - de la pian (care este la mare modă) până la limbile străine - știu și copii la clasele 1 - 8 care fac meditații la câte 3 limbi străine.
Din punctul meu de vedere acești părinți îi vor stresa inutil pe copii, care în mare parte vor ceda la un moment dat, neavând cum să te menții la un standard foarte ridicat atât de mult timp, ceea ce inevitabil va duce la adulți cu probleme, nefericiți.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
", de a face totul perfect."
Poate kk. Ca in rest, rahat.

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006
Eu am o "mica problema": sunt perfecționist selectiv. Adica daca imi place un lucru, vreau sa-mi iasa cat mai bine. Daca nu-mi place dar trebuie sa-l fac, dau un rasol de zile mari :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate