Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Burger King revine în România

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#73
rocktobber

rocktobber

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.04.2018
Burger King face burgeri mult peste ce ofera majoritatea restaurantelor din Bucuresti. Personal, in afara de burgeria aia mai celebra de pe Calea Grivitei care e okish nu am intalnit gustul excelent de gratar ( autentic  sau nu, chiar nu conteaza) nicaieri altundeva.

De fapt de multe ori cand am studiat mai atent carnea la burgerii astia de fite de au umplut Bucurestiul am realizat ca nu e decat o carne de vita tocata ordinara la fel ca la orice fast food

Edited by rocktobber, 11 September 2019 - 18:28.


#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai majoritatea cumpara burgeri gata formați și congelati. Se găsesc in metro. :)


#75
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View PostBernard77, on 11 septembrie 2019 - 08:50, said:


Ba chiar cred ca 99% nu fac burgeri mai buni acasa oricat s-ar chinui si s-ar minti singuri


Crezi gresit, nu poti compara burgerii BK and co. Cu un burger bun, wtf nici nu arata la fel:)

Cred ca nu ai mancat niciodata un burger bun, altfel nu-mi explic.

Edited by ionutzitaly, 11 September 2019 - 23:44.


#76
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Știi tu vorba aia cu gustul omului și cu ce nu poți face in el ;)


#77
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Domnilor, cearta nu duce la nimic bun, inainte de a pleca la pescuit vreau sa intreb, a venit sau mai vine Burger King in Romania ? Mi-e dor de inelele lor de ceapa, super bune erau

#78
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017
Super bune pe naiba, inelele de ceapa facute acasa de nestor si richelieu le dau clasa de o mie de ori.

Doar ca nu-si fac marketing, altfel ar detrona orice lant international in doi timpi si trei miscari.

#79
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Richelieu nu, ca nu face inele de ceapa 😂😂.
Și nici burger....deci Burger King is safe ;)

Însă da, dacă le faci acasă, măcar sunt inele de CEAPA, nu cu aroma de ceapa :D
Alea de la BK, la fel ca la orice alt fast-food, sunt formate dintr-o pasta care conține și ceva ceapa in ea....cu in strat gros de panada deasupra și practic mănânci pâine aromata.
Se găsesc și in supermarket, congelate. Le arunci in baie de ulei încins si gata inelele de ceapa.

Cele artizanale sunt alta treaba. Se fac din ceapa adevarata, data printr-un aluat in care pui ce arome vrei tu și simți dulceata aia a cepei, împreuna cu textura ei...imposibil de reprodus industrial.

Doar ca puștimea din ziua de azi, e Învățată cu alt standard de mâncare....nepoții mei nu suporta nici puiul de tara de exemplu, ei sunt învățați cu hormonel.....

Cât despre marketing și detronare....repet: calitatea produsului este una. Succesul in business este alta.
Exista un motiv pentru care restaurantele cu stele Michelin nu își fac lanțuri, se rezuma la o singura locație. Exista un motiv pentru care Rolls Royce se fabrica încă manual, intr-o singura fabrica, in timp ce Renault fabrica aceleași mașini in 5 fabrici, cu subansamble produse in alte 20: consistenta rezultatului. Atunci când un chef a ajuns la o anumită performanta, prezenta lui in bucatarie este esențială pentru a obține același standard ridicat de fiecare data. Ca sa poți obține rezultate consistente in 1000 de restaurante, sa ai același gust peste tot, trebuie sa produci industrial, intr-un singur loc, sa conservi (in speța prin congelare) și sa expediezi același produs peste tot, sub forma de semipreparat, care gătit in același mod (automatizat de cele mai multe ori) îți garantează același gust de fiecare data și in fiecare locație.
Poți face asta cu un restaurant Michelin? Garantat NU!
De aceea, indubitabil un lanț de fast-food nu va putea atinge o calitate superioară a produselor lor și nici nu își doresc asta. Financiar, vor câștiga mai bine, iar consumatori pentru Renault sunt întotdeauna mai mulți decât cei de Rolls Royce.
Deci dacă vorbim despre succesul BK in afaceri....da, acesta este real.
Însă calitatea produselor lasa de dorit.

#80
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mega mall/ 26 septembrie ar urma sa fie deschis primul Burger King din Bucuresti (exceptand Otopeni plecari).
Asta e a 3-a incercare.
Daca vor fi ca si pana acum, nu le dau mai mult de 1 an.

Sincer, cei mai buni burgeri care i-am mancat vreodata au fost la ei. Dar nu in Romania ci in Spania. Spaniolii au cultura carnii de vita - e cam greu sa-i multumesti.
In Romania cei mai prosti burgeri i-am mancat... la BK.

Mac-urile de la noi au fost tot timpul peste tentativele de BK ce au fost pana acum in Romania.

La Mac n-am putut sa sesizez diferente in functie de tara decat la servire.
In vest iti pun automat plic de ketch-up in farfurie la meniu. la noi il platesti extra daca vrei.

#81
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
mie burger kingul de la baneasa (acum cine stie cati ani inainte sa se inchida) imi placea mai tare decat burgerii de la mc. sau poate ca era doar o senzatie ca la bk mancam mai rar iar la mc mai des.

dar imi aduc aminte ca preturile fata de mc erau clar mai mari si cam intotdeauna batea vantul la bk ul din baneasa.  daca si in mega mall vin cu preturi (mult) mai mari decat la mc ...nu ii vad prea bine :D

#82
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In Mega Mall a fost. Nu mai este.
Ca s-ar putea sa revina e partea a doua.

La Mac simiral cu BK e Big Tasty. Care mi-a placut mai mult decat Whooper-ul de la BK-urile de pana acum de la noi.
Afara - in Spania cel putin Whooper-ul da clasa la tot ce are Mac.

Singura chestie - firma care a preluat acum franciza ptr Romania e din Polonia.
Am fost de vreo 2 ori pe-acolo - n-am vazut niciun BK. Doar Mac-uri.
Doar prin tarile Baltice am vazut BK-uri in zona.

#83
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Na...acum a ajuns discuția pe un fagas normal.
BK vs Mac ;)

#84
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
In-N-Out rulz  Posted Image

Edited by nnestor, 15 September 2019 - 15:23.


#85
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Mama Manu rullz !Posted Image

#86
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

View Posteiffel, on 15 septembrie 2019 - 10:49, said:

In Mega Mall a fost. Nu mai este.
Ca s-ar putea sa revina e partea a doua.

La Mac simiral cu BK e Big Tasty. Care mi-a placut mai mult decat Whooper-ul de la BK-urile de pana acum de la noi.
Afara - in Spania cel putin Whooper-ul da clasa la tot ce are Mac.

Singura chestie - firma care a preluat acum franciza ptr Romania e din Polonia.
Am fost de vreo 2 ori pe-acolo - n-am vazut niciun BK. Doar Mac-uri.
Doar prin tarile Baltice am vazut BK-uri in zona.


mai multe confuzii: http://www.ziare.com...eportaj-1363285
Mega mall s-a deschis in 2015 iar fancizatul Burger king a intrat in insolventa in 2012. https://www.capital.ro/burger-king-pleaca-din-romania-167966.html

Noul francizat este Amrest, o companie din Polonia, destul de mare. In Polonia are fracizele BK, KFC si Starbucks.
Cat despre BK in Polonia, nu stiu exact pe unde ai fost tu, iti pun adresa a doar doua locati din Varsovia:
aici sau aici sau unul din Cracovia aici.

Legat de Spania, da, acolo este putin altfel situatia,BK domina Mc-ul.

#87
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mega mall s-a deschis in 2015 iar fancizatul Burger king a intrat in insolventa in 2012.
A mai fost o tentativa prin 2016 de deschidere a BK la noi. Au deschis in Baneasa si in Mega Mall.
Dupa un an au inchis.

Quote

Cat despre BK in Polonia, nu stiu exact pe unde ai fost tu, iti pun adresa a doar doua locati din Varsovia:
Cam peste tot. SI n-am vazut niciunul. Nu am zis ca nu exista.

#88
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
Faci confuzie cu altceva.
Din 2012 a funcționat în Ro doar unitatea din aeroportul Otopeni plecari.

Edited by richelieu, 16 September 2019 - 13:44.


#89
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
So... a venit vreun burger king? Pare a nu. E oarecum ironic ca un nume precum al lor a dat chix in mod repetat, iar un nume local precum orotoro cam are succes(preturi umflatele binisor peste mcdonalds si nu-s gourmeturi)

#90
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postboringboy, on 04 ianuarie 2019 - 23:48, said:

dar nu cred ca o sa fie obligatoriu sa mancam toti acolo.
Si nici nu cred ca incearca sa-si faca o imagine de mancare sanatoasa (subway face asta si McDonald's impinge de cativa ani o astfel de idee).

Burgerking e doar un lant de restautante fastfood, cu mancare ieftina, gustoasa si rapida. In acelasi timp, cu siguranta si multe chimicale si procesata pentru eficienta maxima.
Atat ca resultatul este mai gustos ca McDonald's.
Pentru cine doreste sa incerce, evident.

Din nefericire insa, nici mancarea traditionala nu este ferita de multe din probleme fastfoodurilor. Ingredientele urmeaza in multe cazuri acelasi tratament.
Da, e mai bun decât Mc-ul . Am mâncat în Paris, la un Burger King, pt prima oara . Se simte diferența nu numai la gust, dar și la dimensiunea burgerului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate